Skywalkers: Příběh jedné lásky

• USA Skywalkers: A Love Story

Vztah dvou milovníků adrenalinu projde tvrdou zkouškou během výstupu na vrchol jedné z nejvyšších budov světa, kde chtějí předvést akrobatický kousek. (Netflix)

POMO

Senzace. Vypravěčská inspirace oscarovým Free Solo jasná. Ale ten byl o nej profi lezci světa a zfilmoval ho nej profi outdoor režisér světa. Skywalkers jsou nadšeneckým projektem o dvojici mladých dobrodruhů, se spoustou selfie videí na mobily a drony - včetně těch nejadrenalinovejších. Vidět ho na velkém plátně znamená zažít ho s nimi. Adrenalin jak hrom! Co ale dělá film onou senzací, je provázání jejich smrtelně nebezpečné záliby, ve které najdou smysl života, s milostným vztahem, který mezi nimi díky ní vznikne a přes absolutní důvěru a vzájemnou podporu jim pomůže dokázat nemožné. A zasazení jejich instagramového příběhu i do období od začátků pandemie až po ruskou invazi na Ukrajinu (se kterou nesouhlasí). Skvělý, silně emotivní love letter. [Miami FF] ()

tron

„Možno by si ľudia vo vzťahoch mali vziať príklad zo vzdušných akrobatov. Jeden lieta, druhý chytá.“ Koľko SBS-károv kvôli tomuto filmu spätne dostalo výpoveď? Odpoveď na túto provokatívnu otázku sa vari nikdy nedozvieme. Toto nechcete vidieť. Doslova. Ale zároveň chcete. Neviete prestať, hoci je vám z niektorých záberov zle. Mám strach z výšok, takže ak by som tento skvelý dokument (ku koncu pripomínajúci typicky ukážkový hollywoodsky heist movie s tým rozdielom, že tu sa nič nekradne, len „zdoláva“) na veľkom plátne so špeciálnym zvukom zintenzívňujúcim hluk z ulice o stovky metrov dole, a do tváre by mi fúkal vietor z ventilátora, možno by sa mi zatmelo od hrôzy pred očami. Mnohé zábery a scény sú jedným slovom neuveriteľné. Dokonca také neuveriteľné, že niektorí si budú myslieť, že je to photoshop. No... nie je. Ústredný pár šarmantný, ale čo ma príjemne zaskočilo, bolo to, že o prekonávanie šialených výšok paradoxne ide až v druhom rade. Prioritne, ako ostatne sám názov napovedá, je to o „obyčajnej“ láske dvoch mladých ľudí. O ich spoločnej, absurdnej záľube, ktorá je reálne smrteľná, a prostredníctvom ktorej si uvedomia, že lezenie nebol cieľ, ale prostriedok. Cieľom bola ich vzájomná láska. Bude sa vám tajiť dych, prudko sa vám rozbúši srdce... a plno podobných záležitostí. Možno to istým spôsobom môžeme vnímať i ako časozberný dokument. Na konci si nachystajte servítky. Vlastne nielen na konci. ()

Chrustyn

Vizuálně fantastický dokument o páru, který bez jištění leze na nejvyšší budovy na Zemi. Vztah obou představitelů je docela nevýrazný a ženská postava je častokrát na facku, naštěstí je dokument primárně o krásných záběrech, při kterých tuhne krev v žilách. ()

M.i.k.e

Tohle se Netflixu povedlo. Skywalkers jsou sice primárně dokument o jednom dost specifickém adrenalinovém sportu (i když je to vůbec sport?), ale vedle toho zvládají být ještě napínavým heist filmem, z jehož závěru sem měl husí kůži a taky klasickou love story dvou naprosto odlišných lidí. On je sebevědomý sympaťák jehož sebevědomí a priority se mění/rozpadají když se víc a víc bojí o svojí partnerku. Ona je cílevědomá a dost tvrdohlavá a často mi přišlo že neví co sama chce (nejvíc to bylo vidět při finálním výstupu na Merdeku). Oba je spojil tenhle “sport” a i když si úplně nemyslím že spolu vydrží i bez něj, nakonec sem jim oběma upřímně fandil. Ze mě ještě o fous lepší než podobně laděné Free solo…80% ()

PROCESOR

Zajímavý dokument s úžasnými záběry. Já se bojím i na žebříku, který má sotva dva metry. Nikdy sem tyhle dobrodruhy nechápal. Ve vedlejší roli má být love story, která je si myslím uměle dotvořená, aby to bylo trochu napínavý, aby se nesledovalo jenom, jak někam lezou. I tak za mě spokojenost. ()

LEGACY

"You!re full potential is on the other side of the fear" Dechberoucí a strhující věc, která člověku odrovná nervy, ale i krásně zatočí hlavu při pohledu na ty nejmrazivější záběry z výškových budov z celého světa. Je to krásná výpověď mladého páru, který si k sobě hledal cestu a našel ji na tom nejméně pravděpodobném místě. Rooftopeři je hazard jako žádný jiný. Těch neudáčniků je víc, než těch na druhé straně a proto to, co se povedlo Ivanovi a Angel mi můžeme obdivovat, ale celou dobu se pohybovali na hraně a slovo daredevil je výstižné. Stejně tak jsme ale tajili dech při Alexově El Capitanu. Je to prostě jiná sorta lidí, kteří popírají přírodní zákony a jsou v dané oblasti prostě špička. Já mám navíc strašně rád ruštinu, takže o to víc mě to bavilo. Jedna věc byla lození, druhá vztah a důvěra páru. Já si to užil jak nikdy, takový napětí jsem neviděl a ukradlo mi to pozornost, kterou jsem věnoval jiné, trochu hořké věci. Záběry jsou krásné a já se dojímal - zároveň věřím, že je tohle vrchol jejich kariéry, zaštítili tenhle adrenalinový sport a udělali mu reklamu jako blázen - a budou chvilku spolu i na pevné zemi. Otázka jestli je to bude bavit a fungovat? Spíš ne:) Zároveň mi skoro začíná dovolená, kdy si často sahám na svoje dno. Posledně mi v Irsku bylo inspirací Eight Montains a letos mě na křídlech možná ponesou tihle dva:) ()

viperDavid

Musím uzant že víc odvážný pár se těžko hledá. Celé to více méně táhla ona, protože je za a krásná a za b atleticky dobře připravená. Ale některé kousky byly tak za hranou a teď je jedno zdali lezla sama nebo s Ivanem, že chybělo málo a byla by z ní placka. Vrchol filmu byl ale opravdovým vrcholem. Jen tak se posadit na oraj nejvyšší budovy světa a pak ještě udělat zvedačku z hříšného tance na dva metry dlouhém plechu, to jako kurva práce. Neskutečně se mi to líbilo. ()

sskrblik

Leze, leze po železe, nedá pokoj, až tam vleze...a možná spadne. Za sebe si nedokážu představit, že lezu na něco takového a jsem v pohodě, v pohodě, v pohodě... Asi bych v tu chvíli nechal věci náhodě.... ()

Warhorr

Tak takhle se mi naposledy točila hlava u Free Solo. Hodně se mi líbí, že i když je to pořád jen dokument, skvěle to kombinuje prvky romantiky a na konci i napínavého filmu jako scény z Mission Impossible. Nic podobného jsem předtím ještě neviděl, v jistém slova smyslu tu máme žánrový unikát. Ze začátku se nám představí oba hlavní protagonisté. Jak začali a našli k sobě cestu, jejich společné výstupy na nejrůznější budovy a stavby světa, jak se museli popasovat s covidem, příjmem, ale taky taky sami mezi sebou v době krize, no a v posledním dějství to hlavní, výstup na Merdeku. Tam jsem přestal dýchat, byl v napětí že mi málem praskly cévy a fandil jsem jim, jako kdyby se hrálo finále MS v hokeji. Pokud je nesledujete nebo příběh neznáte, tak je prostě super, že na konci vážně nevíte, jestli se odehraje vše tak, jak si naplánovali. Zjednodušeně řečeno, fantastické dobrodružné drama plné dechberoucích scenérií, romantiky a pořádným kusem hutného napětí. Jestli trpíte závratěmi nebo strachem z výšek, rozmyslete se s díváním, tady se s faktorem strachu pracuje brilantně. Trailer jsem neviděl, vlastně jsem ani nevěděl, co očekávat. O to víc mě to celé uhranulo. Tohle bude u mě letos atakovat ty nejvyšší příčky. ()

Mírouš

Magoři !!! Týpek říkal, že to je umění. No nevím teda...možná tak pro jednodušší jedince bez pudu sebezáchovy a nízkým prahu strachu z výšek. Holka hezká, ale trochu sobecká blbka, která borce naprosto ovládala a sváděla na něj svoje chyby. A taky v jednu chvíli prozradila proč to zčásti dělá, když vyřkla "já chci vydělat peníze". Prostě klasická Instáčová podnikatelka. ()

AnanAss

Láska mezi kapkami deště to sice není, ale pořádně adrenalinová láska mezi mrakodrapovými římsami ano! Aneb romanticko-dobrodružný dokument o dvou mladých rebelech, kteří se v extrémních výkonech hledali, až se našli. A svůj vztah chtějí posunout výš… mnohem výš, nejlépe tak do stovek metrů nad zem. Úžasně magické záběry, z nichž se hlava zamotá nejen strašpytlům z výšek a balancování na hraně života a smrti, které na velké obrazovce vyvolává doslova dechberoucí podívanou, kdy jsem se až místy divil, do čeho všeho lze získat sponzory. Parádní tečku za tímto příběhem zpečetil závěrečný kousek, kterému skopičiny Ítna Hanta nesahají ani po kotníky. ■ AnanAss‘s Score: 8/10 ■ ()

Psycho.R

To je ta holka z Kdo je další? Ano je. Tento druh života nechápu, hlavně by meli tito lidé myslet na ty, kteří je pak dole musejí seškrábávat. Na kazdy pad, pokud tyto výšlapy dělají sami pro sebe, proč ne. Ale jako zdroj financí, to neschvaluji. Zvlášť, když porušují zákony a vnikají na cizi pozemky. Ovšem oproti vyse jmenovanému filmu je to alespoň snesitelné. Ps. Holka je pinda, ale on ji ma viditelně rád. ()

Likan7

Skywalkers nejsou tak filmařsky tak vychytaní jako Free Solo. Ale dechberoucí záběry ve spojení s následky pandemie a války na Ukrajině dodávají filmu neopakovatlený feeling a na zajímavosti. I když by to mohlo být o 20 minut kratší a v nějaké 3/4 se vyloženě film jen plácal na místě, je to skvělý. A oba jsou sympatičtí. Ten závěr je naprosto úžasný a dojemný. ()

celticek

Poloviční blázni bych napsal:) Nebo spíš úplní! Ale bylo to moc hezké. Já výšky nedávám, takže adrenalinu bylo habaděj. Angela vyšilovala mnohem víc. Jde se tomu ale divit? Nejvíc se mi líbí plánování, jak obejít zabezpečení. Je to hodně podobné ne-li stejné, jak když jdou writeři na metro. Silné a vzrušující. Asi jako ta jejich láska, to je úplně jiný level. Tak snad ještě dlouho nespadnou a budou žít šťastně až do smrti. ()