Komedie o namlouvání a všech komických situacích, které při něm mohou nastat. Půvabná, chytrá a náramně se sebou spokojená Emma bydlí s ovdovělým otcem. Její milovaná vychovatelka a důvěrnice se provdá za souseda a Emma přemýšlí, jak se teď zabavit. Nebylo by to úžasné dirigovat životy druhým a být dohazovačkou? Nejdříve vezme pod svá křídla Harriet, která by ráda ulovila manžela. Pak přijde na řadu Frank a v plánu jsou další - nikdo si před Emmou není jistý. Velký propletenec vztahů a lidí se pomalu rozjíždí. (oficiálny text distribútora)

IvyH

Režiséru McGrathovi se povedla nevídaná věc, převést na plátno román Jane Austenové bez toho, aby se vytratil sarkasmus ukrytý v manýrech 19. století či dokonale vyvedné charaktery anglické střední vrstvy žijící pro plesy a další dýchanky, kde se mohou probírat a tvořit mezilidské vztahy. Chytrý, vtipný a jedinečně kouzelný britský film s dokonalou chemií mezi Gwyneth Paltrow a Jeremy Northamem však kazí poněkud delší stopáž. Opravdu tohle natočil Američan? ()

Erinien

Ruka mi cuká k pěti hvězdičkám, protože žádná romantická komedie mě už dlouho takhle nedostala. Jane Austinová uměla psát a filmu sluší, že bylo zanecháno mnoho z ironizujících rozhovorů a debat mezi místní smetnánkou. U nich jsem se dost nasmála. Krom toho oba hlavní hrdinové se k sobě hodí a chemie funguje na 100%. Příběh je jak se sluší zamotaný a občas nechává člověka lehce na pochybách jak to vlastně s tím nebo oním dopadne. Opravdu geniální dílo, klobouk dolů. ()

cab

Cervena knihovna z aristokraticke Anglie predminuleho stoleti, kde hlavni roli hraje puvabna a okouzlujici Emma (roztomile pusobici Gwyneth Paltrow) se zalibou v dohazovani zenichu svym pritelkynim, ale sama nemajic zadneho i presto, ze jich kolem ni krouzi vice nez si dokaze predstavit. Predvidatelny prubeh druhu romantickeho tlachani, ktery je k videni pouze v knizkach, se svatbou na konci v preslazenem a nudicim kabate krasne a uctive se chovajicich lidi. Tentokrat co se da nekdy prekousnout, zde bylo nad ramec. 50% ()

Elerrina

Další velmi povedená austenovská adaptace, tentokrát natočená zcela neznámým Douglasem McGrathem. Vizuální stránka bohužel nijak neoslní a hudební podkres je nevýrazný, ale to není to podstatné. Tady jde totiž v první řadě o intriky, především o intriky milostné. Čím jiným by se ostatně měli zabývat elegantní hrdinové a hrdinky dokonale uhlazených mravů. Sňatek je v tomto světě chápán jako dosažení osobního štěstí a kýženého společenského postavení, a to nejenom pro ženy, ale i pro muže. Ovšem hledání protějšku, který by tyto vysoké nároky naplnil, je obtížné pro všechny zúčastněné. Pro diváka neznalého románové předlohy bude navíc trochu na překážku značný počet postav, propojených složitými příbuzenskými vztahy, což má za následek určitou nepřehlednost. Mnohé vedlejší dějové linky jsou pochopitelně pokráceny a nároky, kladené na divákovu pozornost jsou značné - také proto, že většina přítomných své pravé city a tužby obratně skrývá za příjemnou fasádu společensky bezchybného vystupování. Vlastně je skoro s podivem, že se alespoň někteří z nich doberou na konci k tomu kýženému vyznání a zasnoubení. Gwyneth Paltrow předvádí dokonalou směs sebevědomí a naivity, která z Emmy dělá nikoliv dohazovačku, jak někteří s oblibou tvrdí, ale dobrodějku prahnoucí po štěstí těch ostatních, ovšem štěstí podle jejích pošetilých představ. Jeremy Northam je jako pan Knightly uspokojivě charismatický, většina ostatních jakž takž odpovídá svým románovým předobrazům. Zvláštní zmínku si ovšem zaslouží neodolatelně roztomilý, blonďatými kučerami ozdobený Ewan McGregor v roli nezodpovědného svůdce Franka Churchilla. ()

Anderton

Ja mám pre adaptácie knižiek Jane Austenovej veľkú slabosť. Jej knihy som nikdy nečítal a nemám to ani v pláne. Radšej si pozriem znova niektorý z filmov natočeného na ich motívy. Napríklad Emmu. Je v nej všetko, čo od tohto subžánru môžete čakať. Skvelé kostýmy, výborne vykreslenú atmosféru doby a presne zahrané postavy. Vždy sa nájde dosť slávnych hercov, ktorí sa na jej adaptácie nechajú zlákať a dodávajú svojim postavám uveriteľnosť a divákom poskytujú pocit, že sa nepozerajú na televízny film BBC. ()

• Film byl natočen na motivy románu "Emma" od Jane Austenové. (zuza99)
  • Rachel Portman byla oceněna Oscarem v kategorii Nejlepší hudba. (ČSFD)