Reklama

Reklama

Sheryl Yosstová vyrůstá od malička s otcem, který je trenérem amerického fotbalu v jižanském městečku Alexandrie. Píše se rok 1971 a místní tým středoškoláků má pod jeho vedením velké ambice vyhrát turnaj. Všechno se změní v okamžiku, kdy ho na postu vrchního trenéra vystřídá mladý a nekompromisní Herman Boon, zatímco Bill Yosst se musí spokojit s místem pomocného trenéra. Nový trenér sice za sebou má skvělé výsledky, ale pro většinu obyvatel města je nepřijatelný - je totiž černoch. Rasismus, skrývaný pod pláštíkem občanské spořádanosti, ohrozí už první soustředění mladých hráčů. Konflikty jsou na denním pořádku, protože rasové předsudky jsou hluboce zakořeněny na obou stranách. Boon však nešetří nikoho a zajímá ho úspěch celého týmu. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (245)

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Je to plné klišé, aké patria k športovým filmom a aj k filmom s tematikou rasizmu a jeho postupného prekonávania. Ale prečo to považovať za zápor, ako je to tak svižne a pozitivisticky nakrútené, že sa človek na konci cíti tak nabudený, že má chuť si zrazu splniť všetky svoje dosiaľ nezrealizované sny. A hneď po vyčerpávajúcom pracovnom dni si dať ešte dvojfázový tréning. Washington a Patton sú skvelá trénerská dvojka a je dobre, že ich vzťah nie je zbytočne hrotený a jeden nie je za toho správneho a ten druhý za toho, ktorý sa má polepšiť, prípadne dostať na frak. Je tu priestor aj na futbalovú taktiku, takže film si môžu užiť aj priaznivci amerického futbalu, ale to píšem iba z pohľadu absolútneho laika. ()

golfista 

všetky recenzie používateľa

Příchod černého trenéra ke školnímu fotbalovému mužstvu na jihžanském maloměstě nemůže zpočátku přinést nic dobrého. Je jenom na něm, aby stmelil hráče různé barvy pleti k maximálnímu výkonu a neuvěřitelné sérii zápasů bez porážky. Film je natočen podle skutečné události a staví nejen na výkonu Denzela Washingtona, ale i výkonů mladých herců v rolích hráčů školního mužstva. Pokud máte rádi filmy ze sportovního prostředí, pak vás tenhle určitě nezklame. ()

Reklama

nascendi 

všetky recenzie používateľa

K športu a športovým filmom obzvlášť si zachovávam primeraný odstup. Ten je väčší pri filmoch z "kontaktných" športov, kde sa americký futbal umiestňuje na popredných priečkach. Ale nie o svojej predpojatosti som chcel písať. Je zaujímavé, že športové filmy mi pripadajú, ako keby boli nakrúcané cez kopirák a filmy s rasovou problematikou rovnako. Drobný rozdiel je iba v tom, že keď nám zostarol Sidney Poitier, tak nasadíme Denzela Washingtona. A tým aj rozdiely končia, lebo zvyšok sú šablónovité situácie a ich šablónovité riešenia, pridá sa trochu napätia, amerického vlastenectva a pátosu a nutný happy end a je na svete ďalší športový film prakticky neodlíšiteľný od iných. Ale pozerať sa naň dalo, nedostatky boli prehliadnuteľné a tri hviezdičky zaslúžené. ()

Phobia 

všetky recenzie používateľa

Poprvé jsem byla z tohoto výborného sportovního dramatu doslova nadšená... o pár let později už však na mě těch patetických, plamenných projevů bylo příliš. Přesto jde zřejmě o nejlepší film ze sportovního prostředí, jaký jsem kdy viděla. Druhý nejlepší - "Vítězové a poražení" jsou přece jen někde jinde;-). 81% ()

Fiftis 

všetky recenzie používateľa

Držiteľ Oskara Denzel Washington sa predstavuje v hlavnej úlohe provokatívneho príbehu, ktorý bol natočený podľa skutočnej udalosti. Veľmi pekný film podľa skutočných udalostí zo športového prostredia amerického futbalu, ale aj o rasovej skúške ľudí jedného mesta. Dosť sa tu rieši čierna a biela. Spojením týchto dvoch rozdielnych farieb ľudí vznikol nadmieru silný, takmer dokonalý tím. Keď sa zranil ten ich kapitán Gerry - mal som slzu v oku. No a nakoniec to má aj ten správny koniec. Dosť sa mi tu tiež páčil Will Patton v úlohe "bieleho" trénera. Mám veľmi rád športové drámy a k tomu na motívy skutočných udalostí. Čerešnička na torte bola v podobe Washingtona. ()

Galéria (24)

Zaujímavosti (10)

  • Původní scénář byl plný vulgárních výrazů, ale Disney, ve snaze vytvořit dobrý rodinný film, požádalo producenta Jerryho Bruckheimera o odstranění všech nemravností ze scénáře. (freelex)
  • Ústřední píseň k filmu "Titan Spirit" od Trevora Rabina se stala natolik populární, že byla použita v závěrečných titulcích několika sportovních klání, jako jsou například Olympijské hry v Salt Lake City v roce 2002, Aténách v roce 2004 nebo v Turínu roku 2006. Zazněla také po vítězném projevu Baracka Obamy v roce 2008. (Terva)
  • Film je natočen podle skutečných událostí čerpaných ze života sportovců Gerryho Bertiera a Juliuse Campbella. (Terva)

Reklama

Reklama