Jeff "Dude" Lebowski je najlenivejším mužom okresu Los Angeles. Miluje bowling, koktaily Biely medveď, marihuanu a svoj koberec. Spokojne trávi dni povaľovaním, až kým mu dvaja gangstri tento koberec nezničia. Pomýlia si totiž Dudea s jeho milionárskym menovcom a vymáhajú od neho dlhy márnotratnej milionárovej manželky. Keď sa rozhnevaný Dude vydá do domu veľkého Lebowskeho hľadať zadosťučinenie a náhradu za zničený koberec, začína sa príbeh vtipne varírujúci príbehy z detektívok a film noir. Dude sa má stať prostredníkom medzi milionárom a vydieračmi, ktorí uniesli jeho ženu. Všetko sa však skomplikuje keď sa povaľačský antihrdina rozhodne spolu so svojimi kamarátmi - katolíckym Poliakom sláviacim židovské sviatky Waltrom a prihlúplym Donnym - obom stranám vyfúknuť spod nosa milión dolárov. Zapletie sa do situácií, kedy ho pornoproducent sfetuje, feministická akčná umelkyňa využije ako darcu spermie a dokonca sa ocitne vo vani s fretkou... Pseudochandlerovská kriminálna zápletka filmu je pôdorysom, na ktorom bratia Coenovci postavili košaté rozprávanie plné bizarných postáv a absurdných situácií okorenených typickým coenovským humorom. Big Lebowski je holdom ležérnemu spôsobu života a oslavou moderného Everymana Dudea. Zároveň je spleťou viacerých žánrov, ktoré s chuťou a fantáziou paroduje. (oficiálny text distribútora)

BlueZero

Nechápem ako sa dali takí dobrí herci, na čele s Jeffom Bridgesom, nahovoriť na tento film. Úplne nudná komédia. Jediný humorný moment nastal práve v najsmutnejšom okamihu. Čo viac povedať? ()

Arach.No

Bohužel u nás hodně přehlížená klasika. Vynikající herecké výkony, skvělé dialogy, strhující scénář a dokonalá režie, co chtít víc? Snad jen další, stejně kvalitní díl a možnost setkat se s Dudem. ()

cab

Nejlenivejsi clovek filmoveho platna Jeff Lebowski alias DUDE (Jeff Bridges) se ze sveho valeni na pohovce, projizdeni autem a nebo bowlingovych akci dostane do viru zmatku zpusobenych shodou jeho jmena. Jeho pohodarsky zpusob boje a dvojice kamaradu podporena jiz "tradicnim" pristupem tvurcu Coenu davaji snimku originalni nadech, ale ne vzdy komicky. P.s. Peprny slovnik hercu v cestine az tak dobre nevyzni. 60% ()

MareT.

Dlouho se mi nestalo, že bych neměl na film názor...bohužel, zatím to je za tři, uvidíme, až se podívám na to někdy podruhé ()

B4TM4N

John Goodman for president!!! Bez něho by tohle byla "pouze" celkem originální komedie, ale Walter...ten mě vždycky totálně rozsekal. ()

ElChe26

asi bych dal původně jen za 3 hvězdy, ale to bych ukřivdil Waltovi, kterej mě svýma hláškama o Vietnamu neskutečně pobavil. ()

Pretender

Po prvním shlédnutí (dabovaná verze) jsem se rozhodoval mezi 4 a 5, ovšem když jsem tento film viděl včera v originále, tak jsem se celou dobu perfektně bavil a tenhle kousek řádím jednoznačně mezi nejpohodovější komedie, co jsem kdy viděl... ''Shut the fuck up, Donny.'' ()

TerezaVanCZ

Jak se říká dvakrát měř, jednou řež. A tak je to i s Big Lebowskim. Po prvním shlédnutí jsem nemohla pochopit, co všichni mají na tom chlapovi ve vytahaných teplákách, který si říká Dude (= +-švihák) a který si nejprve k triku čichne a pak až ho dá na sebe. Ale po druhým nevím jak, ale najednou se vyšplhal do mé top 10. Jak už to tak u Coenů bývá, je obyčejný člověk vtažen do spleti situací, ze kterých se nemůže vymotat. Dude všechno, co kdy chtěl bylo jenom dostat zpátky svůj koberec....Celá absurdnost příběhu mě prostě dostává do kolen. Jinak skvělý Jeff Bridges, Steve Buscemi (nesmí chybět), no a postavu Ježíše (john Turturro) snad ani nemusím zmiňovat... ()

Junglista

Primitivnější zápletka je asi už jenom v telenovelách, ale bratři Coenovi dokážou udělat z hovna bič. Dude je prostě Dude a vedlejší postavy jsou druhá lepší než první... Jesus mi přivodil křeče ze smíchu (aspoň už vim, jak machři čistí bowlingový koule) a německej nihilista Peter Stormare, to už mě málem zabilo... to se musí vidět. "Ich bin expert" :-)))))) ()

showxman

Lebowski je týpek, který se potlouká životem po svém, málo co ho rozhodí, a to platí i o menším nedorozumění, které se mu přihodí... Perfektní herecké výkony a svérázný humor; zkrátka film, co se vyplatí vidět. ()

Pitrson_CZ

Mistrovske veledilo primo z dilny bratru Coenu!!! Nadcasova komedie a all time clasic... Jeff Bridges ma zde bezesporu zivotni roli a vyslouzil si jmenovku aka. DUDE...opravdova lahudka(i soundtrack!) pro fajnsmekry! Pokud hrajete bowling tak pro vas je tento film povinnosti a pokud ne...tak po shlednuti zacnete zarucene mit chut hrat a popijet White Russian :)) film plny bowlingu,humoru,bowlingu,gagu a....to se musi videt!!!---Maude Lebowski: What do you do for recreation? The Dude: Oh, the usual. I bowl. Drive around. The occasional acid flashback. ()

xmozek

Film má nepochybně svoje kvality.Dobře jsem se bavil, ale když vidím to hodnocení, asi mě větší část geniality tohoto filmu minula. Třeba změním názor. ()

Merkin

Na konci bych čekala nějaké rozuzlení, vyvrcholení, rozřešení(vždyť postavy jsou dostatečně bláznivé a charakterní nato, aby je scénáristé někam dovedli, ale nakonec je všechny opustí někde uprostřed, mnohé nechají naprosto bez posledního slova a to mě jako diváka zarazilo a zamrzelo) a navíc jsem se místy nudila, ale rozhodně mě ,,Dude" zaujal svou životní filosofií(a o to snímku nejspíš jde), ačkoliv nejvíc fandím Donniemu:) . Lepší 3* ()

Corpsegrinder

Pokud se na tenhle film díváte víckrát tak se z něj naučíte dost hlášek pro život. A taky to že desky s Creedence už se nekradou :) "A jste Mužem roku." ()

Brhlis

Má nejoblíbenější americká komedie a jeden z mála filmů, které jsou s dabingem lepší než v originále. Hlavně hlas Pavla Rímského, který daboval Johna Goodmana je skvěle trefený k postavě obtloustlého držkatého veterána z Vietnamu Waltera. Rozhodně nemůžu říct, že bych měl v oblibě tvorbu bratrů Cohenů (Po přečtení spalte nebo Bratříček jsou docela slabé), ale tento film jsem si zamiloval. Nezapomenutelná postava vyšinutého Ježíše v podání Johna Torturra. Scény s německým přízvukem mluvícími nihilisty mě naprosto odrovnaly. A ten nápad postavit zápletku filmu na pochcaném tepichu.... :-D 100% ()

Big Lebowski má hotový spin-off

Big Lebowski má hotový spin-off

09.07.2019

Chystaný spin-off ke kultovnímu filmu Big Lebowski od bratří Coenů (V nitru Llewyna Davise) nejdřív nikdo nebral vážně. Jenže teď se zdá, že film už je dávno natočen, vznikal totiž pod jménem Going… (viac)

Coeni míří na Netflix

Coeni míří na Netflix

11.08.2017

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

18.08.2016

Před osmnácti lety šel do kin Big Lebowski, jeden z nejkultovnějších filmů bratří Coenů. Na dvojku nikdy nedošlo, ačkoliv se o ní často mluvilo (Jeff Bridges jí zrovna řešil na začátku srpna), teď to… (viac)