Láska je věčná. Kultovní americký film o pomstě ze záhrobí, během jehož natáčení tragicky zahynul představitel hlavní role Brandon Lee. Lidé kdysi věřili, že když někdo zemře, přenese vrána jeho duši do říše mrtvých. Ale někdy se stane něco tak hrozného, že duše si s sebou nese strašlivý zármutek a nedostává se jí klidu. V takovém případě někdy, ale opravdu jen někdy může vrána duši přinést zpátky, aby vše špatné napravila. Tak se i rockový muzikant Eric Draven vrací mezi živé, aby ve zločinem rozloženém Detroitu vykonal pomstu na gangu násilníků za vraždu sebe i své snoubenky... Krví nasáklý příběh o romanci sahající až za hrob pochází ze stejnojmenného komiksu, který hudebník a kreslíř James O'Barr vytvořil na začátku osmdesátých let, aby se pokusil vnitřně vyrovnat s násilnou smrtí své snoubenky. Hněvem, smutkem i láskou kypící dílo svému autorovi duševní klid nepřineslo, ale udělalo z něj jednoho z velikánů amerického autorského komiksu. V devadesátých letech, kdy Hollywood poprvé masově objevoval komerční potenciál kreslených románů, došlo i na adaptaci Barrova díla. Režie byla svěřena začínajícímu režisérovi reklam a videoklipů Alexi Proyasovi a hlavní roli získal Brandon Lee, syn legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho. Zatímco Proyasovi ponurý snímek nastartoval kariéru a pasoval ho mezi filmovými nadšenci bedlivě sledované tvůrce, pro Leeho se stal kariérním vrcholem, ale bohužel i koncem života. Nešťastnou náhodou byl při natáčení jedné scény postřelen projektilem z pistole, která měla obsahovat pouze slepé náboje, a na následky zranění zemřel. Podobně jako jeho otec, který také zahynul za mnohoznačných okolností při natáčení svého největšího projektu, se i Brandon Lee stal posmrtně ikonou. Příznačně své poslední roli, s níž herecky i osobnostně splynul, ale není dnes vzpomínán tolik coby představitel akčních filmů, nýbrž jako symbol tragické lásky. Zdánlivě prokletý film, během jehož natáčení došlo ještě k několika dalším nehodám, byl dokončen za pomoci dvojníků i speciálních efektů a dodnes si udržuje statut jednoho z velkých kultů americké kinematografie. Na motivy komiksů Jamese O'Barra vznikly ještě tři další filmy a dokonce i televizní seriál, ale všechny se pouze přiživovaly na nehynoucí legendě prvního snímku. (Česká televize)

Nick321

Pro mne tato Vrána byla, je a zůstává jedinečnou a nepřekonatelnou. ❤️ Je to natočené s citem a je to jeden z těch filmů, u kterých je všímavý divák nucen přemýšlet nad postavami a dějovými linkami. Fakt krásný temný příběh o vraždě a pomstě, o návratu ze záhrobí. Skvělá hudba, dobrá volba prostředí, zajímavé postavy, není nic co bych vytknul. ()

aciss

Teda nevím za co je tento film tak vyzdvihován. Průměrný děj, průměrná zápletka, ve které předem víte, co nastane, průměrní herci. Nijak mne to neoslovilo, usnul jsem zhruba tak ve 2/3 filmu. Škoda, možná jsem prošvihnul x minut nudného protékání krve, nudných "rádoby" drsných keců atd. Pokud nemáte dost průměrných bijáků, rádi se oblékáte do černého a stejně tak si i malujete obličej, možná Vás film osloví. ()

Marduk665

Tento film je jeden s mojich oblubenich.Je to vyborne spracovany natoceny a vymisleny film.Skoda vsak Brendona.Urcite radim pozriet.Ale pokracovania nestoja ani za ODPAD. ()

Špinič

U mna veľmi rozporuplný film, úvod sa mi zdal veľmi béčkovito natočený, ale takým spôsobom mne vlastný film. Celé to temné prostredie, výborná hudba, charizmatická hl.postava, ale stále ked film naberal na kvalite, tak ho vždy niečo priškrtilo, vedel by som si tento film predstaviť na režisérskej stoličke s Ch. Nolanom :P. ()

Arren

Už dlouho jsem se na tento film chystal a vlastně ani nevím, proč jsem tak dlouho otálel. Je to přesně moje krevní skupina. Dostatečně temný, dostatečně akční, dostatečně dojemný. Lyrická osa snímku, kdy se střídá imaginární město pohledem vrány se syrovým obrazem reality, videné očima Erika, excelentně doplňuje tvrdá hudba, přímo souhlasící s charakterem hlavní postavy. Jednotlivé díly do sebe zapadají jako skládačka a kompletní celek je výborný. Neznám komiksovou předlohu, tudíž se mi celkový vjem nezkazil, i když chápu, že pro někoho to tak může být. U mě skvělý filmový zážitek, který zcela jistě nezůstane pouze u jednoho sledování. ()

aronofsky

Wow, wow! Myslím, že jsem lepší adaptaci komiksu ještě neviděl. Kam se hrabe Pavouček „pro celou rodinu” a jim podobné srágorky. Nebo mi chcete tvrdit, že jste už viděli nějakou komiksárnu, ve které by byl hlavní hrdina zabit už v prvních pěti minutách filmu? Ale jedno mu musím vytknout - konec. Celou dobu měl film temnou a depresivní atmosféru, ale ten konec to trošku zmrvil. Ten mi zabránil dát plný počet. ()

Trescha

Celkem dobře zvládnutá vizuální stránka,ponurá komixácká atmosféra No řekl bych takový lehce akční horůrek jehož atmosféru(jak už stojí v obsahu filmu) podtrhuje i vědomí o úmrtí hlavního hrdiny...Jj Brandon toho mohl ještě pžedvést hodně...No zkrátka solidní filmek a solidní tři hvězdičky ()

agent00074

Velmi dobře vymyšlený comics ještě lepe zahraný perfektním Brandonem Lee...temná atmosféra a touha po pomstě mrtvého rockera dělají z tohoto filmu jeden z nejlepších comicsových zpracování, co jsem viděl. Zajímavé ale je kolik film či samotný comics zničil lidí... Ať už je to známé úmrtí Brandona (což mi příjde absurdní - kdo kdy viděl pravou zbraň na scéně?) několik dalších zraněných při natáčení, sám autor málem comics ani nedopsal a i tak ho psal 8 let. Mimoto problémy byly i při vydávání tištěné podoby comicsu u nás (náklad se musel tisknout několikrát, než bylo vše v pořádku) - to a další události provázejí tento příběh, který se tím stává ještě mysterióznějším…4* ()

Vital

Nejprve jsem měl strach,že syn Bruce Leeho se dostal k filmu jen přes jnéno svého otce,ale překvapilo mě herecké nadání Brandona,který byl skvělý v celém filmu,navíc ponurá atmosféra nočního města byla přesně mím šálkem. ()

OziRaziel

Příběh si má zakládat na zajímavosti, a tady je podle mě zajímavá i historie celého dění okolo vrány. počátek byl v prokletém básníkovi E. A. Poe-ovi jehož životní příbkěh v něm vyvolával pocity k napsání Havrana jímž se nechal inspirovat po osobní tragédii James O'Barr k sepsání kultovního komixu Vrána. Ani samotné natáčení však neprobíhalo bez problému. Souhrou nešťastných náhod- poranění techniků, nepochopitelná destrukce kulis až tragickou a stejně nešťastnou smrtí představitele své zřejmě životní role Brandona Leeho. Nestává se mi často aby po prvním zhlédnutí následovalo 2x posobě přetočení VHS a následovalo opětovné spuštění. ()

R-2

Temný komiks, který ještě potemněl natáčením, kdy došlo bohužel k tragédii o které jsou do dnes diskuze. Film samotný je precizní prací, děj originální a přímo skvěle se drží předlohy. ()

Tomulka

Vynikající hudba, velmi dobře pojatý temný příběh. Nádherná kamera a režie. K hereckému výkonu Brandona Lee není co dodat (paráda) Film rozhodně doporučuji fandům temnějších filmů. ()

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Po několika nezdařených pokusech oživit novou verzi Vrány, včetně jednoho s Jasonem Momoou (Aquaman, Hra o trůny) v hlavní roli, se sdružení nezávislých producentů Hassell Free Productions, The… (viac)

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

22.10.2021

Herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust zřejmě omylem zastřelil 42letou kameramanku Halynu Hutchins a postřelil režiséra filmu Joela Souzu zbraní, která sloužila jako rekvizita a neměla… (viac)

Reboot Vrány opět žije

Reboot Vrány opět žije

31.01.2020

Filmová Vrána patří k nejprokletějším projektům vůbec. Zaprvé bude značka už navždy svázána se smrtí herce Brandona Leeho, jakoby to ale nestačilo, Hollywood se už dobrou dekádu snaží o reboot, který… (viac)

Remake Vrány se ruší. Už zase

Remake Vrány se ruší. Už zase

01.06.2018

Nejspíš je na čase si přiznat, že už se filmového remaku kultovního komiksu Vrána nikdy nedočkáme. Po problémové produkci a několika změnách na režisérském postu se natáčení opět odsouvá. Projekt… (viac)