Saw: Hra o prežitie

• Slovensko Hra o prežitie (viac)

Geniální vrah, bizarní smrti, dějové zvraty, falešné stopy. Pokud jste ujížděli na filmu Davida Finchera Se7en (Sedm), pak budete chtít skládat i tuhle SKLÁDAČKU. Ale pěkně od začátku: Probudíte se v neznámé místnosti. Nic si nepamatujete, nic nevidíte, protože je všude tma. Cvak, rozsvítí se světla. Ležíte na špinavé podlaze ve staré vysloužilé umývárně. Proti vám stojí chlap, který také nevypadá nejlíp, a mezi vámi leží mrtvola v kaluži krve. Chcete k ní, ale nejde to. Jste za kotník připoután k trubce u zdi. Ještě to nevíte, ale čeká vás nejhorší noc ve vašem životě. Nejhorší, nebo poslední - a nejspíš oboje najednou. Dostal jste se do spárů vraha, který terorizuje vaše město, vraha, kterému říkají Jigsaw, vraha, který proslul bizarními způsoby likvidace svých obětí... (oficiálny text distribútora)

exe.

K hororom som mal blízko už ako 11 až 12 ročný a práve Saw bol jeden z prvých, ktoré som mal možnosť vidieť a v tej dobe to bol veľký hit medzi hororovými žánrami, ba dovolím si tvrdiť, že až taký, jak Texas Chainsaw Massacre alebo Halloween (áno, už v takom veku som začal pozerať hororové klasiky). Saw má od začiatku do konca perfektne budovanú atmosféru, ktorú si z počiatku buduje svojim úvodom, jadrom a záverom, kde neustále núti klásť si otázku, čo tam robia dvaja random típci a dedo s prestrelenou hlavou a to všetko sa vybuduje do grandiózneho finále, ktoré je také, ako má byť - zaujímavé, nepredvídateľné. Je zaujímavé, ako z kratkometražného rovnomenného filmu vyšlo 9 samostatných filmov a že sa zo série Saw stala taká kultová záležitosť, ktorá si podmanila milióny fanúšikov a rozhodne zaslúžene. James Wan dokazuje svoju oddanosť k hororovému remeslu a dôkaz, že vie točiť horory si potvrdil v ďalších filmoch (The Conjuring, Insiodious,..). Saw nám dal okrem extrémnej brutality a veľmi dobre premyslených pascí aj kultový soundtrack, ktorý musí každý správny fanúšik hororov poznať. Ďakujem Wanovi za tento film a Charliemu Clouserovi za nezabudnuteľný soundtrack. ()

Lilith03

Naprosto fantastický horor své doby, ale dokonce i nyní. Skládačkový vrah je originální postava, stejně jako celá tahle filmová série. Pokud někdo nad zhlédnutím ještě váhá, opravdu odporučuji. Není větší a kvalitnější hororové klasiky. Pro více mých názorů si mě přidej do oblíbených. ()

Lenny_cz

První díl nekončící série SAW je důkaz toho, že nepotřebujete obrovský rozpočet na vytvoření kvalitního filmu, ale musíte vymyslet a napsat dobrý scénář se super zápletkou a konečným vyvrcholením. Není divu, že tento snímek nastartoval Jamesovi Wanovi kariéru. SAW je už v dnešní době kultovní, snad každý zná znělku nebo loutku, která doprovází každý díl série. ()

Murphynek

Oproti mnoha hororům to má hlavu a patu, dobrý příběh i zajímavé plot-twisty. Nebýt toho konce, tak kvůli kreténskému chování hlavních postav bych tomu napálil 2/5. ()

Jason13

Do dneška si pamatuju, jak jsem v kině valil bulvy a seděl jak zařezanej ještě pár minut po finální scéně.. TOP filmový zážitek.. ()

F2003F

Jeden z najlepších hororov aké sú a pritom len Wanov rozbeh. Po druhom to už nemá žiadny boom efekt a tak musím od plného uhnúť. Dovolím si tvrdiť, že dnes je to už široko známa ikona splatter žánru, ktorá hlavne svojou originalnosťou dokazuje, že násilie v horore nemusí byť vždy iba samoúčelné. ()

Majoslav11

Poďme sa tentokrát ponoriť hlbšie do teraz už predlhej Saw série a začínam prvým dielom. V dobe uvedenia tento film spôsobil obrovský poprask, nielen v hororovom subžánri a musím uznať, tento snímok má silu a shock efekt dodnes. Veľmi pekné dejové twisty. James Wan a jeho svieži vietor do horroru, kedy viac menej na začiatku nového milénia vládol slasher. Výborný strih scén vytvára krásne klusavé tempo rozprávania. Pár vecí zráža hodnotenie, napriek tomu je prvý diel Saw dnes už v horore asi naozaj klasikou. Pekné štyri * na začiatok. ()

Lendak

Dnes už kultovná klasika, ktorá si bez pochyby zaslúži svoje miesto medzi klasiky moderného hororu. Pokračovania som nevidel a ani ich nemám v pláne pozerať, keďže si nechcem pokaziť chuť na tento film. James Wan je už dnes bezpochyby hororovou legendou a už v jeho debutovom filme je výrazne cítiť jeho štýl. Klaustrofobická atmosféra, zbesilá kamera, ešte zbesilejší strih a (hlavne), prepracovaný scenár plný zvratov, ktorý s ďalšou scénou vytvára v divákovi ďalšie a ďalšie otázky, ktorých odpovede sa uspokojivo dočká na konci. Čo ma ale najviac prekvapilo, že film není až taký brutálny (oproti ostatným filmom) a dokonca sa tu nájde aj hneď niekoľko čisto hororových scén, ktoré stavia na atmosféru a nie na nechutnostiach. Doslova zhmotnenina príslovia "Za málo peňazí, veľa muziky." ()

Matevoj

Geniální, skvělé, nápadité. Tohle vše je Saw: Hra o přežití. Nejsem fanoušek hororů a podobných žánrů, ale přišlo jednou nudné odpoledne a já si řekl, že proč něco takového nezhlédnout? Udělal jsem dobře! Nářez, skvělý nápad. U hororu bych nečekal, že budu muset, tak moc přemýšlet, ale to na filmech právě miluju a v tomhle případě 2x více! Film není, tak ukřičený jako každý druhý horor, jdou zde vidět i jiné emoce. Místy děsivé, ale nic hrozného. Představa, že na tohle koukáte v kině je nádherná, dokonalá atmosféra. I když nejste příznivci hororů, tak jako já, určitě neváhejte a koukněte, tento snímek má zkrátka vše! Doporučuji. ()

Treble

Takže tu máme dobrý nápad, který zůstal nevyužit... Volba žít nebo zabít je celkem oříšek, htělo se toho víc chytit. Taky bych vypustil ty zběsile blikajícně-akční-zkratkové scény. Ke konci nám trošku padá tempo i příběh aby ke konci naprosto šíleně zafinišoval - Poslední 4 zvraty jsou vážně moc narychlo. No jináč to má jakože atmosféru a takový ty věci - dobrý. ()

PavHer

O tomhle filmu jsem před zhlédnutím moc nevěděl, a přiznejme si, podle názvu Pila jsem ani nemohl čekat nic jiného, než trapnou vyvražďovačku s motorovkou v hlavní roli. Jenže už první scéna mi vyrazila dech a jak se příběh rozvíjel, tak si mě film absolutně dostal - po dlouhé době originální námět, který vybočuje z řady fádních (a v té době hodně populárních) teenage hororů. Nedoporučuji slabším náturám, ale ti co mají rádi horory, si u tohohle díla přijdou na své - psychothriller jak vyšitý (ehm.. nebo spíš jak uřezaný) 90% ()

Parsek

Celkově nepravděpodobný, nebo spíš nevěrohodný. A ten konec... utrpení... celý film tak zničil. Vadí když mi někdo radí Ať nad něčím radši nepřemýšlím... nedotaženosti nesnáším. Atmosféra by se ale dala krájet. To ano. ()

Longhorn

Říká se za málo peněz hodně muziky... a o tomto filmu to platí dvojnásob. Jedná se o téměř dokonalou skládačku, která začne dávat překvapivý smysl až po zapadnutí posledního dílku. ()

Werewolf2

Pet a pul. Nic podobnyho sem jeste v zivote nevidel, chce to silny nervy. Zvlast ta scena, kdy si reze nohu pilkou bez zubu...aaaaaaaaa....nebo ta medvedi past naruby. Bleee. I kdyz znam par lidi, kerejm by moc slusela. ()

Olivier

"Buď se zmrzačíš a nejspíš při tom chcípneš, nebo prostě chcípneš. Tak, co to bude? Jo, a pozor na hodinky...." Zhruba před takovouto volbou stojí účastníci psychopatické hry o přežití. Jak už bylo mnohokrát řečeno, z filmu sálá atmosféra a originalita. Nudit se nebudete ani minutu a ten závěr je lahůdka. Od filmu na pět hvězdiček bych ale chtěl, aby to ve mně zanechalo něco víc, než jen hezkou vzpomínku na potoky krve a nervy k prasknutí. To Saw sice nesplňuje, i tak vřele doporučuji. ()

MRK

Bohužiaľ som sa k filmu dostal až rok po slovenskej premiére, ale som bol aj tak príjemne prekvapený popri iných minuloročných hororoch okrem Kľúča, aj keď za horor ho veľmi považovať namôžem, pretože vo svojom žánri je saw málo drsný v tom zmysle, že jediná scéna, čo mi dvihla adrenalín bola tá s pílkou a nohou ( najdrsnejší v tomto zmysle je pre mnňa zatiaľ cabin fever), ale dobre tak, pretože ako triler je perfektný, napínavý a to sa sotva pohneme z jednej miestnosti. Čo sa mi ale páčilo najviac je absolútne nepredvídateľný dej a prekvapenia nás čakajú takmer každých 5 minút a celé to vyvrcholí jednou z najoriginálnejších rozuzlení vôbec, kde si nemyslím, že sa budeme zamýšľať na tom, že nie je až tak logicky dokončené. Čo film však kazí je motivácia vraha hrajúceho sa na mesiáša podobne ako John Doe v Seven a to, že sa ani nedozvieme, čo sa stane s hrdinami, ktorých sledujeme celý film a pri doktorovi sa ani neozvieme, či umrel. Saw však pokladám za vydarený a popri nákladoch zručne natočený film. ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Studio Lionsgate na nic nečekalo. Desáté Saw se sotva ohřálo v kinech a už na sociálních sítích vyskakuje informace o tom, že jedenáctý přírůstek do této série dorazí již příští rok, a to konkrétně… (viac)

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Reboot hororové série Saw nabírá obsazení. Snímek zatím pojmenovaný jako Saw IX tlačí kupředu herec a komik Chris Rock (Trestná lavice, Machři 2), který v novém snímku ztvární hlavní roli detektiva… (viac)

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (viac)