Reklama

Reklama

Filmová, takmer čierna komédia o Baščovanskom, ktorý je drobný vidiecky podnikateľ, podnikajúci na vlastnú päsť, pričom do tejto činnosti zaúča aj svojho zaťa. V jeho opravovni áut sa robia kšefty najrozličnejšieho zamerania, občas sa opraví aj auto. (RTVS)

Recenzie (37)

curunir 

všetky recenzie používateľa

,,VIEŠ KOHO SI BERIE TÁ ŠPATA? NEJAKÉHO VIETNAMCA. TAKÉHO ČO ŠIJE TIE GATE. BUDÚ MAŤ MALÉHO ČÍŇANA." __ O ,,Baščovanskom a zaťovi" som nemal žiadne povedomie, dokým ho medzi zabudnuté slovenské klenoty nezaradil Peter Konečný vo svojej rozhlasovej relácii. Chválu na film, odzrkadľujúcu sa aj v tunajšom vysokom hodnotení, beriem ako oprávnenú a ostáva až napodiv, že daný námet ostal iba čisto televíznou záležitosťou, čím značne stratil možnosť stať sa v budúcnosti kultovou záležitosťou, veď už len samotný plagát sľubuje veľa. Pohľad na raný kapitalizmus je tu ukázaný v celej svojej úbohosti presadiť sa za každých okolností, čoho skvelým príkladom je postava vynaliezavého živnostníka Baščovanského v podaní neznámeho Ferdinanda Macuráka bezohľadne vykorisťujúceho vlastného prispatého zaťa. Scenár sa nielen opiera o dobre napísané dialógy, ale využíva tiež iróniu smerujúcu ku záverečnej pointe. Ktosi tu film prirovnáva k slovenskej verzii ,,Dědictví aneb..." a treba dodať, že ak nie vo všetkom, z technickej stránke ide prakticky o rovnocennú záležitosť, navyše ďalším plusom tu je zaujímavá, tajuplná hudba Vlada Godára. Dané hodnotenie si tento TV film určite zaslúži. (429. hodnotenie, 31. komentár k filmu) ()

mchnk 

všetky recenzie používateľa

"Robiť nevieš, trtkať nevieš, nič nevieš!". Co jsi se v komunismu naučil, v kapitalismu jako když najdeš. Starý Baščovanský má jasno, se vším a s každým. Nic ho nezastaví, rodinný rozpočet má rozvržený do konce svých dní a jeho sortiment nabízených služeb je opravdu široký. Začíná u výměny oleje a končí u asistovaného kuplířství. V tomto postkomunistickém tržním oraništi se plácá i vykořisťovaný, bezmocný zeť. Člověk zbaven svobody. V novém demokratickém světě. Ovšem i on má právo křičet a hodlá toho práva využít. Naprosto neznámí tvůrci nám tu předvádí excelentní groteskní obraz jakéhosi čecho-slováčka ve velkém světě, který začíná a končí v jeho domě a garáži. Velmi poučná podívaná, nazvaná zde právem slovenským Dědictvím. Nadčasovost snímku nakonec dokazuje i samotný vývoj Česka a Slovenska v druhé polovině devadesátých let. ()

Reklama

jedna_vrana 

všetky recenzie používateľa

„Aj Mária už vstala. No, dobrú ženu si si vybral, Karol.“ Toto nie je dráma, ani komédia, skôr tragédia. Príbeh slovenského malomeštiactva. Predstavitelia pôsobia amatérsky, akoby to bolo dedinské divadlo. Možno to však bolo cieľom. Priblížiť atmosféru malého podnikateľa kdesi, v malej dedine... Asi to má byť satira na rozbiehajúce sa podnikateľské aktivity v rokoch deväťdesiatych. ()

elanius 

všetky recenzie používateľa

(86/2022) / Celkom exotika. Ale od 90tych rokov čo vlastne očakávať. Hláškuje sa o sto6, niečo je vydarené viac, niečo menej. Dej je veľmi jednoduchý a skôr sledujeme sled scénok ako nejaký ucelený príbeh. Najlepší na celom filme je samozrejme Baščovanský, zať je podľa mňa hrozne zahratá postava. Film sa celkom triafa do problémov doby, ale neprišlo mi, že sledujem nejaký nábeh na kultový underground, skôr vcelku zaujímavý experiment. (6/10) ()

d-fens 

všetky recenzie používateľa

skvelí herci - amatéri (baščovanský je vraj pivovarník z popradu :) + skvelá hudba (Godár) + skvelé dialógy + skvelý námet a myšlienka = skvelý film (aj keď celé to pôsobí možno príliš "divadelne").... túžbu po "bohatších zajtrajškoch" cítiť z každého okienka filmu, len smola, že prekážkou je klasická "vychcaná" povaha ľudí na Slovensku, ktorú tak isto cítiť z celého filmu.... Unikátny, neokopírovateľný, kultový, a asi aj najlepší slovenský film! ()

Galéria (8)

Zaujímavosti (6)

  • Viacerí profesionálni herci sa zľakli scenára, čo je jeden z dôvodov, prečo vo filme hrajú skoro iba neherci. Film bol označený ako protislovenský, čo napokon bolo dôvodom na vyhodenie skúseného dramaturga, Vladimíra Hanuliaka. (Raccoon.city)
  • Postavy Cigáňov stvárňujú zamestnanci pohrebnej služby, ktorí režisérovi (Tomáš Krnáč) padli do oka počas smútočného obradu, ktorého sa zúčastnil. Na predstaviteľa postavy mladého Cigáňa, jedného zo zakladajúcich členov legendárnej breakdanceovej formácie Gumení chlapci Karola Zajaca, natrafil Tomáš Krnáč tiež náhodne. Bolo to v jednom z bratislavských podchodov, kde zrovna predvádzal svoje tanečné kreácie. (Karamanlis)

Reklama

Reklama