Aladin, bežný chlapec z ulice, sa spojí s bystrou a sebavedomou princeznou Jazmínou, aby stáli proti zlému černokňažníkovi Jafarovi a prekazili jeho plány na ovládnutie kráľovstva. Počas ich misie sa Aladin naučí veriť v sám seba s pomocou smiešneho Džina, ktorý vie meniť podoby a ktorého tri želania môžu všetko zmeniť. (Disney+)

Ampi

Klasická disneyovka o klasické půvabné orientální pohádce. V český dabing je výtečný především Jiří Langmajer (Aladin( a Sabina Laurinová (Jasmína). ()

kinej

Alladdin se řadí k tomu lepšímu co v Disney vytvořili. Bohužel se ani zde tvůrci nevyhnuli trapným písničkovým výstupům ala muzikál. A tak i zde nejsme ušetřeni utahaných duetů, při kterých se mi zavírají oči. Na druhou stranu, nejde neocenit skvělou, tiťernou animaci džina a hlasový projev Robina Williamse. ()

Jamal

Určitě nejlepší Disneovka z těch novodobějších, prostě bylo tam úplně všechno, pobavili jste se, zasmáli, pociťovali smutek, akci, romantiku.... škoda, že takových to filmů není více, pohádka při které se i zamyslíte nad tím vším, pohádka jak pro dospělé tak pro děti, prostě super (( :: ()

Kass

"Like so many things, it is not what is outside, but what is inside that counts." Tahle půvabná pohádka představuje po "Kráska a zvíře" nejzářivějšího vyslance slavné Disneyho éry z počátku 90. let, "Aladina". Pochází z doby, kdy ve studiu strýčka Walta ještě animace byla králem a nikoli, jak je tomu teď, pouhým otrokem ve službách moralizujících báchorek. Animační exploze, pro niž je vizuální gag vším, je v případě "Aladina" přímo omračující; a přece nepřebíjí, ale tvoří s dějovou linií vzájemně vyvážený, koexistenční celek, jenž je bezchybným prostředníkem k vyprávění magického příběhu z pohádek tisíce a jedné noci. Kdybych nějakým záhadným způsobem přišel ke kouzelné lampě, a měl tím pádem možnost pomoci třemi přáními tomuhle, v současné době tak těžce zkoušenému filmovému odvětví - přál bych si za 1, Studio, jež staví zábavu nad výchovu, a hravost nad vypočítavost! 2, Vrátil bych zpátky víru v život kresleného filmu! 3, Sťal bych animátorům jejich okovy a daroval jim tvůrčí svobodu! Tohle se ale bohužel stane jen stěží :-( .... takže zahoďte tužky a barvy! .... míříme vstříc nulám a jedničkám! ()

filmfanouch

Disney Renesance je pro Walt Disney Animation Studios velmi důležité období, kdy mezi lety 1989-1999 studio Disney realizovalo mnoho divácky a kritických úspěšných animáků, kteří byli obřími komerčními hity, vyhrávali nejrůznější ocenění a z dnešního pohledu jsou disneyovky, které spadali do Renesance dost možná nejznámější a skutečně finančně nejúspěšnější (minimálně tedy v rámci 2D animáků, ty se na miliardové tržby pozdějšího Ledového království či Zootropolis nechytají). Mezi známé zástupce Disney Renesance nicméně patří Malá mořská víla, Kráska a zvíře, Lví král, Mulan, Tarzan, ale také Aladin z roku 1992!   Stejně jako většina animáků z Disney Renesance je i Aladin založen na známém příběhu, konkrétně je příběh o Aladinovi a kouzelné lampě jedním z nejznámějších ze sbírky příběhů Tisíc a jedna noc, klasicky se ovšem příběh dočkal výrazných úprav. Osobně bych se poté Aladina nebál společně se Lvím králem a Kráskou a zvířetem zařadit do TOP 3 Disney Renesance. Jde o další perfektní animovaný muzikál, který je nejen plný pamětihodných písní (Arabian Nights, One Jump Ahead, Whole New World....) a ukázky vrcholné 2D animace, ale také především bravurního vokálního výkonu Robina Williamse.   Robin Williams byl živel a svým nečekaným odchodem svět opustil jeden z nejlepších komiků všech dob. Williams se přitom nedržel zkrátka ani za mikrofonem a z Williamsova Džina se rázem stává nejvýraznější postava filmu. Jeho geniální improvizace, schopnost napodobování a dávání do toho vše i za mikrofonem ve finále způsobilo, že Williams ve studiu strávil až 16 hodin a dokázal, že dabing rozhodně není podřadná herecká práce. Tedy pokud do toho skutečně dáte vše a nenecháte se odradit faktem, že jde o ´´ podřadný ´´ dabing.   Disneyho Aladin je i po téměř 30 letech skutečně pastvou pro oči. Krásná animace, výrazné postavy, parádní písně, zajímavé arabské prostředí a především skutečně zábavný příběh, kdy je zábavnost způsobovaná především zmiňovaným Džinem. Jde o ten nejlepší možný dobrodružný animák, který v sobě má potřebné morální poselství, skutečně atraktivní příběh a dokáže fungovat jako skvělé dobrodružství pro celou rodinu (především i proto, že některé vtípky Williamsova Džina dokáží plně docenit jedině starší).   Ať už je to fungující romance Aladina či princezny Jasmíny, zlá esence vezíra Jafara a jeho papouška Iaga či skopičiny opičáka Abua a jeho nového kamaráda Létajícího koberce, Aladin je skutečně plný zajímavých postav. V roce 1992 navíc Aladin předváděl 2D animaci na samotném vrcholu, scenáristé Ted Elliott a Terry Rossio (později též scenáristé prvních čtyřech Pirátů z Karibiku) měli již tehdy dost kreativních nápadů, hudba Alana Menkena byla po vzoru Malé mořské víly a Krásky a zvíře opět dokonalá a Menken za ní právem získal Oscara.   Aladin je i po třech dekádách nádherná, zábavná a jednoduše parádní disneyovka, která je právem zařazena mezi ty nejlepší animáky, které studio Disney vyprodukovalo. Nápadité arabské prostředí, živelné muzikálové písně, povedené hlavní postavy a především skutečně zábavné animované dobrodružství, které skvěle funguje i po letech..... () (menej) (viac)

Madsbender

Btw toto som ešte nehodnotil? No, čo k tomu povedať - absolútna klasika súčasných animákov. Ak neviete, čo pustiť deťom, toto je rana na istotu. ()

HAL

Vcelku fajn akce a jednoduchý příběh (a obzvlášť baví představa že by někdo v Hollywoodu měl film natočit film i dnes po jedenáctém září, trololo), který przní tradiční pitomé Disneyovské písničky a ohavně exaltovaný džin s humorem plným modernismů. Jako nostalgická vzpomínka na hodiny v dětství propařené u Aladin videohry to potěšilo, ale jako hodinový minifilm mezi vánočními pohádkami by to bylo lepší. 6/10 ()

Tsuki

Klasická, celkem zkratkovitě pojatá Disney pohádka. Ráda si doplním mezery v tom, co jsem od Disneyho ještě neviděla, a tak teď konečně došlo i na Aladina. Přestože ale jde o tak známý animák z 90. let, přijde mi, že je paradoxně málo, co se na něm dá vysloveně vyzdvihovat. Nejlepší postavou je za mě rozhodně Džin, obzvlášť v podání Robina Williamse. Pak by se dalo ještě přičíst body za hudbu. Jinak ale příběhově, ani v rámci postav, nejde o nic převratného, a oproti jiným Disney pohádkám to ani vysloveně nechytne za srdce. Vztah Aladina a Jasmíny na mě působil možná až moc zjednodušeně a prvoplánově. Na jedno zhlédnutí je to sice příjemná i docela zábavná podívaná, ale nejspíš se k této pohádce už nebudu vracet. Myslím, že v repertoáru Disney se najde dost možná i tucet lepších celovečerních pohádek. ~(3,3)~ ()

HoneyBunny

Aladin disponuje velmi, velmi zhuštěným dějem, kdy se pořád něco děje. Naštěstí měl k dispozici dobré režiséry, takže se ani na chvíli neztratíte. Tahle arabská love story je podaná s humorem, který pobaví i dospělé, a možná i překvapí překrásnou animací. Jediným mínusem jsou snad džinovy metamorfózy do slavných osobností dneška a odkazy na moderní přístroje - tohle se opravdu do Aladinova příběhu nehodilo. A poprvé u Disneyho se mi opravdu líbily písničky! ()

SeBig

Dost jsem se těšil. Nakonec tedy musím říct slabší průměr. Bavila mě atmosféra a příběh celkem slabota hlavně nesnáším až na pár vyjímek zpěv ve filmech. Myslím, že kdybych to viděl jako malej v dětském kině v IKEI měl bych možná tady jiné hodnocení. Jako dospělí jedinec tedy říkam to, co píši ted. ()

Chrustyn

Jedna z těch nejlepších ručně kreslených disneyovek se svižným dějem a zábavnými postavičkami, které pobaví nejmenší a překvapivě i ty starší až nejstarší. Povedené a zábavné. ()

Stanislaus

Aladin zaujme diváka především bezbřehou fantazií na poli animace, líbivou hudební stránkou a svižným příběhem. Velký podíl na atraktivitě filmu má bez debat postava Džina, jehož rozličné transformace a množství narážek z různých oblastí si nekladly meze, a navíc byl s opičákem Abuem hlavním zdrojem humoru. Z písní se mi líbila nejvíce A Whole New World a jsem rád, že hraný remake z roku 2019 nebyl jako přes kopírák, takže se mi dostalo u původního Aladina několika milých překvapení. ()

Jinny

Pohádka o Aladinovi je hezký archetypální příběh, který tvůrci tenotkrát pojali ve velkém stylu. Víc než kdy jindy mi ale u disneyovky vadila amerikanizace, která i postavy z Tisíce a jedné noci nutí mluvit s americkým přízvukem a bavit nás anachronickými vtipy. Jinak ale Aladin beze sporu patří k tomu nejlepšímu, co u Disneyho vzniklo - děti nejvíc potěší zlodějská opička Abu, dámy odhalená Aladinova hruď a pány princezna Jasmína (snad největší pohádková "roštěnka") ()

Dočká se Aladin pokračování?

Dočká se Aladin pokračování?

15.08.2019

Po obřím úspěchu hraného Aladina od režiséra Guye Ritchieho (Král Artuš – Legenda o meči) není divu, že studio Disney aktuálně zvažuje pokračování. Snímek několik dní nazpátek překročil miliardu… (viac)