Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Počas 2. svetovej vojny najvyššie nemecké velenie zriadilo špeciálny zajatecký tábor, kam deportovali najproblémovejších zajatcov spojeneckých armád. Veliteľ tábora, plukovník von Luger (Hannes Messemer), upozorní seniora zajatých dôstojníkov kapitána Ramseya (James Donald), že z tábora, ktorý má najlepšie zabezpečenie proti útekom, sa nikomu uniknúť nepodarí. Ramsey však von Lugerovi pripomenie, že pokúsiť sa o útek zo zajatia je povinnosťou každého správneho dôstojníka. A hneď v prvý deň sa túto povinnosť pokúsi splniť niekoľko čestných mužov. Neúspešne. Veliteľ Bartlett (Richard Attenborough), ktorému sa podarilo zorganizovať už niekoľko neúspešných útekov, preto navrhne Ramseyovi neuveriteľnú akciu. Z tábora má naraz ujsť dvestopäťdesiat zajatcov. A tak sa rozbehnú dokonale utajené prípravy na najväčší útek vojny, v ktorom kľúčovú rolu hrajú Američania Hendley (James Garner) s Hiltsom (Steve McQueen), Brit Blythe (Donald Pleasence), Austrálčan Sedgwick (James Coburn) a Poliak Velinski... (TV Markíza)

(viac)

Videá (7)

Trailer

Recenzie (576)

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Asi najlepší film o úteku z väzania, alebo v tomto prípade z tábora. Režisér vedel, prečo ten film takto pomenovať. Krásne zábey z podzemného tunelu počas úteku väzňov, máme možnosť sledovať ako si to celé premysleli bod bo bode. K plnému hodnoteniu mi bráni niekolko logických dier, všetko išlo dosť hladko, nacisti objavili iba jeden tunel, prečo ich nenapadlo, že ich môže byť viac? Takto jednoducho unesiem lietadlo? Ale to je daň doby, vtedy divákov takéto otázky netrápili. A ako bonus D. Pleasence, ten vrah z Columba:). Po druhom pozretí zvyšujem na plný počet kvôli záverečnej fáze (nechcem spoilerovať), po pomerne lážo plážo ladenej prvej polovici filmu je to dosť silná zmena a vďaka takto silnému hereckému ansámblu je to absolútne lahôdková záležitosť. V druhej polovici som prestal vnímať čas a i tak extrémne dlhý film by mohol trvať lubovoľne dlho. K dokonalosti francúzskej Diery tu ale niečo chýba. ()

Frajer42 

všetky recenzie používateľa

Velmi pěkný film. Nejdříve 2 hodinky jsme v tom speciálním táboře, kde esa na útěky vymýšlí, plánují a konečně uskutečňují 3 velmi brilantně zorganizované a hlavně velmi dlouhé tunely. Tato část je naprosto precizní a divácky více než atraktivní. Potom ovšem nastupuje ten závěr , kde jsou zajatci na útěku. Tam už se toho příliš zajímavého moc nestane. Po technické stránce film může v jistých pasážích působit dost otravně snad i směšně, což je samozřejmě vzhledem k datu 1963 odpustitelné. Herecky je to snad ze všech stran naprosto brilantní. Krásná hudba. Dlouhá stopáž mi rozhodně nebyla na obtíž. Já se prostě bavil a když k tomu připočtu inspiraci skutečnou událostí, tak mi nic nebrání dát 4*. ()

Reklama

misterz 

všetky recenzie používateľa

Tak žiadna veľká sláva sa nekonala. Vzhľadom na výborné hodnotenie som čakal podstatne viac. Oceňujem humorné poňatie tejto témy, avšak niekedy som mal pocit, že to zachádza až do akejsi nereálnej paródie na vojnu v štýle Veľkého flámu alebo Bažanti idú do boja. Väzenie vlastne nebolo väzením, skôr pionierskym táborom s minimálnou ostrahou. Ľudkovia si tam dokonca mohli osláviť Deň nezávislosti, vyvesiť americkú vlajku, verejne oslavovať, páliť alkohol, ožierať sa a pod. Dosť nereálne podmienky v zajateckom tábore :). Mať také, tak tam radšej ostanem, no nie? Lepšie ako riskovať krk. Skrátka, nič sa nemá preháňať. Prvá polovica filmu preto toho veľa neponúkne a o drámu sa ani len neobtrie. Je tu len veľká nuda s prímesou vojnovej paródie, kde najväčším dobrodružstvom bolo zosypanie hliny v únikovom tuneli. Po úteku zajatcov sa našťastie veci dali trocha do pohybu a ku koncu dokonca prišlo aj na trocha drámy (nič moc, v rámci vojnovej drámy priemerný štandard s častým dramatickým prvkom). Celkovo by som preto film zaradil k zábavným vojnovým paródiám, aj napriek tomu, že práve toto žánrové označenie tu chýba, nechápem prečo. Je to dosť mätúce, pretože človek niečo očakáva a nakoniec dostane niečo úplne iné. Toto malo od echt vojnovej drámy riadne ďaleko. S odretými ušami teda nadpriemer, ale keby som mal byť naozaj spravodlivý tak dám len tri hviezdy a hodnotím ako čistý priemer. Tá štvrtá je vďaka spoločnému účinkovaniu dvoch mojich obľúbencov - Coburna a Bronsona. 70/100 ()

Javert 

všetky recenzie používateľa

Skvělý příklad filmu, ve kterém ani jeden z herců nehraje dominantní hlavní roli. Všichni, počínaje McQueenem a konče Bronsonem, dostávají stejný čas, při němž mohou vyniknout a ukázat,jak umí hrát. A musím říct, že všichni opravdu excelují a casting se opravdu činil. John Sturges se minimálně vyrovnal svému předešlému dílu Sedm statečných a ukazuje,že talentu měl opravdu dost a dost. Bravo! ()

Šakal 

všetky recenzie používateľa

Lehce odlehčený snímek " statečného " Johna Sturgese o jednom z největších útěků všech dob. Základem je inteligentní scénář navíc protknutý řádnou špetkou humoru, o hereckém obsazení myslím netřeba jakéhokoliv komentáře. Tak pouze dodám, že doposud byl pro mě osobně velkým " Frajerem " tento chlapík http://www.csfd.cz/film/7827-frajer-luke/ , po tomto snímku toto označení u mě získává i Steve McQueen. Chápu výtky těch z vás, kteří píší, že zajatecký tábor je zde podán div ne jako ozdravovná dovolená, nicméně že se jedná o vážné téma, tvůrci s koncem snímku dokáží myslím více než věrohodně. V neposlední řadě ( jak jsem již psal v samotném úvodu ) se jedná o lehce odlehčený snímek k jehož plnému vychutnání je potřeba se naladit na správnou vlnu. To se mi napodruhé podařilo více než dostatečně, důkazem budiž mé zvednuté hodnocení o 1* na plný počet. Když mě 172 min dlouhý snímek ani na chviličku nezanudí, ba co víc baví a drží napnutého až do konce, nemůžu jinak..... ()

Galéria (95)

Zaujímavosti (59)

  • Mezi skutečnými účastníky útěku byli i tři Čechoslováci, kterým se na rozdíl od Josefa Brykse uniknout podařilo. Arnošt Valenta byl jako jediný z nich 31. března 1944 popraven s dalšími 50 uprchlíky. Bedřich Dvořák a Ivo Tonder byli dopadeni až mezi posledními: Tondera zajalo gestapo s jedním Britem u Liberce; Dvořák se dostal s dalším britským důstojníkem jihoafrického původu do Prahy, byl i v Pardubicích, ale kvůli úpornému pronásledování odjel na Šumavu. Odtud se chtěl pěšky dostat do Švýcarska, ale v Klatovech jej i s kolegou na Velikonoční pondělí dopadli čeští četníci.Po zatčení byli Tonder a Dvořák posláni do tábora Colditz, kde byl uvězněn i Josef Bryks. (ajaxx)
  • Při motocyklové honičce ve městě je v jednom záběru dobře vidět televizní anténa, ačkoliv se film odehrává za druhé světové války. (Martensson35)

Reklama

Reklama