Obchodník so smrťou

• Česko Obchodník se smrtí (viac)

Obchodník so zbraňami Yuri Orlov (Nicolas Cage) sa pohybuje v najnebezpečnejších vojnových zónach sveta, hravo prekabáti agenta Interpolu, svojich obchodných konkurentov a dokonca i zákazníkov. Jeho najväčším súperom sa však nakoniec stane jeho vlastné svedomie. Po devätnástich rokov v branži sa spovedá zo všetkého, čo skutočne videl a zažil - predaj vojenských helikoptér, ktoré sa speňažili ako záchranné, priekupníci so zbraňami, ktorí menia registračné údaje svojich lodí priamo na mori,  prepustenie známeho obchodníka z väzby za veľmi podozrivých okolností, fakty o masových krádežiach sovietskeho vojenského arzenálu po páde Sovietskeho zväzu. Všetky príbehy majú reálny základ a vychádzajú zo skutočných udalostí. (TV JOJ)

SvobiQ

Upřímně už jsem ani nedoufal, že Nicolas natočí ve svých pozdějších letech smysluplný film, ve kterém nebude vypadat jako klišé....a hele, on ne jen že natočil ale podle mě se i překonal, protože tohle je jeden z nejlepších filmů jaký jsem s ním viděl spolu s Tváří v tvář a Skálou :) ()

Aldanek

Zajímavé "životopisné" dílo. Příběh obchodníka s kapkami černého humoru nám vykresluje představu o tom,jak se ve světě kupčí s vojenskou technikou. ()

LencaN

Tady se asi nemám moc o čem rozepisovat. Bylo to prostě dobré. Krásná filmařina, drsné a těžké téma, šikovní herci, fajn scénář. Navíc zase based on true story. Achjo, svět je plný hajzlíků, podrazáků a vyčůránků. A nic s tím nezmůžeme. ()

jackalsc

Pár úsměvných momentů, pár smutných. A především plno mluvících zombí, které nemají žádné emoce. Co je na filmu fajn, jsou občasné editorské kousky, kde si s tím v postprodukci pohráli. Jinak je to děs. Nicolas Cage pro mě vždycky byl herec který má herecký talent, tak asi jako kdybych já někomu předčítal bibli. Je pro mě velmi zvláštní vidět, že tento film má takové hodnocení, a tak děsné herecké výkony na všech frontách. Opravdu, jestli mi někdo řekne kde najdu nějakou část s alespoň ucházejícím výkonem, tak se na ní podívám. A to nebudu mluvit ani o příběhu, který je podán strašně nezáživně. Kde ani většinou nevíte jestli se máte smát nebo brečet. Kde se film snaží působit smutně, či kde se snaží o hlubší myšlenku se nezřídka stane, že z pozarohu vyběhne nějaký bezzubý černoch s kalashnikovem schválně ztvárněný co nejstupidněji to snad jde. A nakonci to stejně dorazí Cage s ochrnutím tváře. Jistota je jistota. ()

filmovyfan

I přesto že je Andrew Niccol můj oblíbený scénárista a režisér, zřejmě jsem jeden z mála, koho Obchodník se smrtí až na finálních dvacet minut dost nudil. Respektuji a oceňuji závažnost tématu, ale jinak šel tenhle film úplně mimo mě. ()

ZetDaElO

Snímke Lord of War chýba krôčik od naozaj veľkého a legendárneho filmu. Možno nejaká osobná tragédia hlavnej postavy, alebo nezabudnuteľná scéna. ()

BrusVejn

Lord of War je taký mačkopes. Na dobrú komédiu to nie je príliš vtipné a na kvalitnú drámu je to až príliš hlúpe. Film sa berie extrémne vážne, dokonca si na konci dovolil predostrieť dôležité posolstvo, ale je to tak vyprázdnené, jednoduché a skratkovité, že to sa v dnešnej dobe už nedá brať vážne. Film je krásnou sondou do začiatku tohto tisícročia, keď takéto kúsky dokázali ohurovať. Ako blbunká jednohubka, ktorá nenudí, s dobrým Cageom je to ako tak, ale prikladať filmu akési vyššie kvality by bolo trápne. P.S.: Keď som po dopozeraní zašiel sem a uvidel hodnotenie (86%) skoro mi oči vybehli. Hneď som si spomenul na Butterfly Effect, ktorý má podobne trápny a tupunký dej, ale rovnako nachádza sa tu medzi top filmami histórie. ()

Radek273

Jasně, tohle je jeden z těch snímků, které se "musí" natočit, aby se lidem otevřely oči a zároveň se vyslal velký vykřičník směrem k jakémukoliv zbrojení. Navíc natočit to takto lehce, poutavě a ve svižném tempu, že vše ubíhá jak na drátkách a divák se najednou ani moc nediví, jak "snadno" se takovýmto obchodníkům žije, toť vážně velké umění! Na druhou stranu se nelze zbavit dojmu, že (i když podle zdejšího hodnocení lepší nemá) se Nicolas Cage úplně s filmem neztotožnil. Obzvláště počáteční dost prkenné, nebo možná lépe řečeno gestovité, hraní se příliš nesetkává s úspěchem. Však vzpomeňte první scénu .. záběr na Cageova záda, impulzivní a dost náhlé otočení se (jako kdyby někdo řekl "teď, Nicolasi, hraješ") chvilková promluva a pak přesně naplánovaná pomlka na nacvičené, uměle zahrané potáhnutí z doutníku. Zkrátka to vypadá, jako by jel přesně podle scénáře bez ohledu na to, jak ladně a přesvědčivě to bude působit. No, možná je to jen subjektivní dojem.. ()

Dejvuvprofil

Andrew Niccol se pustil do kontroverzního počinu, a sice přenést na plátno příběh z prostředí mezinárodního obchodu se zbraněmi, do kterého jsou zapojeny i jednotlivé světové vlády. Již od úvodní titulkové scény, kde se kamera stane nábojem a sledujeme jeho putování z ukrajinské továrny až do hlavy afrického chlapce, jsem věděl, že se dívám na skvělý film. Hlavní postavou je americký dealer se zbraněmi s ukrajinckými kořeny Jurij Orlov, který  je inspirován několika různými reálnými obchodníky se zbraněmi. Nicolas Cage tuto roli stvárnil bravůrně. Daří se mu po celou dobu balancovat mezi divákovými antipatiemi (je to bezskrupulózní amorální hajzl) a sympatiemi, které vzbuzuje svým charismatem, flegmatismem a stálým mírně satirickým přístupem ke všemu dění kolem něj. Jediná slabina filmu mi přijde useknutý vzestup jeho hvězdy, kdy se z chudého kluka z Odesy z restauračního prostředí najednou stane zbraňový magnát, aniž bychom zaznamenali, jak se to vlastně odehrálo. Dál už ale příběh hezky jede po své vlně a ty dvě hodiny mi utekly jako nic. Mile mě překvapil také Jared Leto, který skvěle sednul do rozdivočelého mladšího bratra zbraňového barona a jejich vzájemná jinakost byla ve filmu hezky znázorněna, aniž by to bylo samoúčelné. Scénář je plný hlášek a různých téměř filosofických mouder, z nichž některé jsou cynicky vtipné ("cože, přiměří?! Odvezu to na Balkán, tam  když řeknou, že povedou válku, tak dodrží slovo."), jiné se točí kolem Orlovovy stálé snahy morálně si ospravedlnit svoje počínání, ve stylu "já jsem jenom obchodník, co se s tím zbožím děje už není můj boj". Oceňuji režisérův přístup pojmout projekt primárně jako uvěřitelný příběh a nedělat z toho vztahové drama (což by se i vybízelo vzhledem k velkému prostoru, který zde má rodina) nebo příliš neždímat divákovy emoce. Hrůzy, které jsou páchány Orlovovým zbožím v rukou jeho kupujících jsou zde vždy pouze naťuknuty, ale plně nezobrazeny, což nechává prostor pro divákovu fantazii. Film je uzavřen cynickou promluvou, která člověku zrovna nepřidá na pozitivním smýšlení o světě, ale takový už je život. Vzhledem k tomu, že jsem od toho nic zvláštního nečekal, tak jsem velmi příjemně překvapen. ()

Kozlowski8

Ve všech ohledech precizně a zajímavě natočený snímek z prostředí mezinárodního obchodu se zbraněmi. Skvělý vizuál, skvělá režie, výborný Nicolas Cage (jedna z těch nemnoha figur, které mu parádně sedly), výborný Jared Leto. Velký palec nahoru. 80 %. ()

david141474

No, hned musím říct, že to je opravdu skvělej film. Vypravěč čili Nic Cage byl taky skvělej. Téma zbraně a obchod se zbraněmi je za mě velmi zajímavý téma a když už v nějakým filmu takový téma je, tak ten film většinou stojí za to. Děj je skvělej. Postavy jsou skvělý hlavně bratři Orlovovy ztvárnění Nicem Cagem a Jaredem Letem a Ethan Hawk jako Valentine taky neostává vzadu. Herci skvělý, hlavně tohle trio, ale také Ian Holm má zajímavou roli, tragickou. Soundtrack jsem pomalu ani nezaslechl. A zvrat byl pěknej, pěkně podanej a vysvětlenej. A konec byl taky pěkně depresivní, prostě Orlov se nepoučil no. Tento film považuju za 4 nejlepší film Nica Cage, hned před tímto filmem jsou Lovci pokladů, Skála a klenot jménem World Trade Center. 10/10 Skvělej film se skvělou myšlenkou a depresivním koncem. ()

Karlosik_4

Zajímavý ´´životopisný´´ film od kterého jsem asi čekal dle doporučení trochu víc. Romantika prolnutá s policíí mi neseděla, za mě ale asi jediná slabina filmu, zápletky s konkurencí a scény s prezidentem Libérie byly silným prvkem jinak místy vtipného filmu. Šlo o unikátní premisu avšak třeba filmy jako Barry Seal vypraví dobrodružství z pašování mnohem lépe, nelze však porovnávat. Nicholas Cage ale opět válí v každé scéně a je pro tuto roli více než vhodným. ()

PeteBuck

Celý film má drsnú zápletku. A blíži sa k realite viac, než väčšina filmov. Herci vybratí fakt dobre, dej slušný, ubiehal pekne, aj keď bolo zrejmé, že selfmademan Jurij dopadne ako dopadne. Niekde som sa smial, lebo občas sa nejaké klišé objavili, napr. som úplne tušil, ako dopadne Jurijov strýko, keď nasadal do auta. Celé to vyznieva dosť bizarne, lebo je fakt, že jeden čas bolo v štátoch bývalého Sovietskeho zväzu na predaj naozaj všeličo a končilo to na rôznych miestach, rovnako ako je fakt, že mnohí "mierotvorcovia" sú v skutočnosti najväčší predajcovia zbraní. Čo na to povedať? Nečudujem sa, že na to žiadne štúdio v USA nechcelo dať prachy. Aj keď to nebol nejaký ťažko strhujúci film, natočené pekne, nenudil som sa ani sekundu, more známych hercov a už len za tú tému a zopár drsných faktov, ktoré sa nehovoria, musím dať plný počet. Teda a dúfal som, že Ian Holm tam bude mať trochu viac priestoru. ()

PTuranyi

Už úvodné titulky originálnym spôsobom ponúkajú mrazivý náhľad do medzinárodného nelegálneho obchodu so zbraňami. Príbeh Yuria Orlova, syna ukrajinského utečenca, ktorý s rodinou našiel azyl v Brooklyne je tak trochu morálnym zrkadlom tohto odvetvia. A ako povedal Al Capone, Yuri vyrastal v štvrti, v ktorej zo zbraňou a dobrým slovom zájdeš ďalej ako len s dobrým slovom. Yuri to so zbraňami vedel a lož bola jeho pracovnou metódou. Po rozpade ZSSR mohol vďaka kontaktom na Ukrajine jeho obchod so zbraňami prekvitať, ale neblahým následkom v osobnom živote sa nevyhol. Produkcia je profesionálna a Nicolas Cage tu podal veľmi dobrý výkon. ()

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

04.12.2023

Matador s jedním zlatým oscarem na poličce za měsíc oslaví své šedesáté narozeniny. Na jeho herecké pažbě bychom našli úctyhodnou stovku filmů a nějaké drobné k tomu, a tak není divu, že přichází… (viac)

Obchodník se smrtí se vrací

Obchodník se smrtí se vrací

08.05.2023

Oscarový herec Nicolas Cage v těchto dnech baví diváky na plátnech kin coby narcistní hrabě Dracula v akční fantasy komedii Renfield, nicméně na horizontu se pro něj namísto vycházejícího slunce… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Obchodník s nesmrtelností

Obchodník s nesmrtelností

14.04.2010

Andrew Niccol pořád ne a ne navázat na famózního Obchodníka se smrtí. Talentovaný tvůrce měl točit sci-fi s Orlandem Bloomem The Cross, pak se s ním počítalo pro adaptaci románu Stephenie Meyerové… (viac)