V Paríži bol zavraždený hlavný správca Louvru, Jacques Sauniére. Ešte než zomrel, stačil okolo seba naznačiť niekoľko symbolov a šifier. Policajný kapitán Bezu Fache (Jean Reno) povolá na miesto vraždy newyorského univerzitného profesora a uznávaného symbológa Roberta Langdona (Tom Hanks), ktorý bol momentálne na prednáškovom turné v Paríži. Ten naznačuje Fachemu, čo všetko môžu symboly znamenať. O chvíľu dorazí na miesto činu i Sophie Neveuová (Audrey Tautou), ktorá, pre zmenu, pracuje na parížskom dešifrovacom oddelení. Obaja si začínaní uvedomovať, že ich k sebe neprihrala iba zhoda náhod, ale že im Jacques Sauniére chce predať nejaké posolstvo. Začína sa zbesilá honba, v ktorej sa Robert so Sophiou stávajú zároveň hľadačmi legendárneho Svätého grálu ale aj korisťou pre policajného kapitána a ešte niekoho – tajomnejšieho a mocnejšieho, niekoho, z ktorého má aj sám Vatikán strach. (TV Markíza)

villon17

Zfilmování knižní předlohy je vždycky problém, ale čas od času se to podaří, což o tomhle pokusu říct nemůžu. Druhé zhlédnutí sice zvedlo mé mínění, přesto nemůžu zvednout i hodnocení. Přijde mi, že od začátku si každý myslel, že to bude trhák, všem se to bude líbit, protože je strhlo knihové šílenství. Lidé do kin chodili, to ano, ale nemyslím si, že odcházeli nadšení ze splněných očekávání. To byl i můj případ. Postavy se chovaly geniálně v tom smyslu, že všechno hned věděly, nemusely ani přemýšlet, spoustu věcí vyměnily za komické náhražky a mohla bych pokračovat. Nechtěla bych Šifru úplně odsoudit, jenom chci říct, že mnohé filmy se mi líbí už od začátku (což by měly všechny), jiné to nahradí dějem a jiné převratným koncem. Tenhle ale bohužel nesplnil ani jedno, i když měl zdárně nakročeno. ()

amirgal odpad!

O herci kvalit Toma Hankse jsme doma říkávali, že tzv. hraje ksichtem. To znamená, že ukáže-li svůj obličej na plátně, je jeho úkol v podstatě splněn a je lépe nepokouší-li se vůbec interpretovat. Hanksův zvláště neoduševnělý obličej se snáší dobře s rolemi typu Forrest Gump, ale jakoukoli psychologicky složitější a intelektuálně motivovanou filmovou postavu mu podle mne svěřit nelze, jelikož filmu pak začne zákonitě ubývat na uvěřitelnosti a začne přibývat na nechtěné parodičnosti - tedy ne že by se tomuto filmu bez Hankse věřit dalo (rozuměj zamýšlenému fikčnímu světu, protože předloha je bez debat blábol), ale byla by to možná větší sranda. A tento svůj názor nejsem schopna relativizovat, jakkoli je to druhý nejoblíbenější herec této databáze, o ostatním vůbec nemluvě - kolik že to dali tomu Louvru? - zbytek rozpočtu po vyplacení Browna a Hankse? ()

corpsy

No mne sa to celkom páčilo. Knihu som nečítal, takže porovnávať nemôžem. Záver je pre mňa jedným z najlepších vo filmovej histórii, k čomu prispieva hlavne hudobný doprovod Hansa Zimmera, až takmer na zimomriavky. Škoda len toho pomalého deja, vystrihnúť tak 20 minút, malo by to ten správny thrillerovský drajv. ()

Marek1991

Ťažko sa dá toto brať vážne, je to len film, ktorý však špekuluje okolo vecí, ktoré sú príliš vážne na to, aby sa s nimi narábalo tak ľahkovážne a potom na záver zistíme, že tu je akože veľa potomkov Ježiša, čo by akože negovalo kresťanskú vieru do veľkej miery až možno úplne. Nie je to dokument, tam by takýto jednostranný pohľad neobstál. Je to kontroverzný film, ktorý bol spočiatku katolíckou cirkvou odsudzovaný, no z nejakého dôvodu k tomu druhému o iluminátoch pristúpili inak a brali ho skôr ako propagáciu. Zdá sa, že ani vo Vatikáne nemajú ohľadom určitých vecí jasno, čo nie je dobre, najmä kvôli tým meniacim sa názorom, potom sa zisťuje, že niekedy sa postupovalo zle, no niektoré činy už nejde vrátiť späť. Ono je to taká detektívka, postupuje sa od indície k indícii, často ani nevieme prečo sú v ich hľadaní takí dobrí, značne majú aj veľa šťastia, stále ich prenasledujú všelijaké tajné spolky, no cirkev apokryfy veľmi neuznáva, takže sa nad niektorými vecami môžem len pousmiať. Toto by som mohol nazvať aj takou sfilmovanou konšpiračnou teóriou. Komerčne však uspela, ľudia majú tajomstvá radi, no keď im niekto nejaké odhalí, viď. ľudia ako Snowden, Manning, tak ho ešte idú niektorí odsudzovať a ostatní boja sa reagovať. Vzhľadom na to, že si to našlo miesto aj na komerčných televíziách, kde sa dobré filmy často nevysielajú, tak sa tu moje úvahy o tom, či som tomu príliš neuškodil, veľmi nebijú s mojim svedomím. Nejedná sa o nejak dobrý film. ()

prsvl

Hahaha...ke konci jsem si neodpustil smích. S lidmi co jsem na tom byl jsme měli chuť zatleskat (samozřejmě že ne z obdivu). Většinu času jsem nechápal kdo je kdo, co se stalo kdy a proč se to stalo. Ještě že jsem měl Gimpa, který knihu četl, vedle sebe, aby mi mohl vlastně tlumočit co se děje. Nakonec po pár chvílích jsem na to stejně přišel sám, ale než ta chvíle přišla byl jsem extrémně zmaten. Vysvětlení se nakonec ukázalo buď jak totálně "dementní" nebo jako totálně irracionální. Když pominu nějaké chaotické prvky, musím vytknout ještě jednu věc. A tou je předloha. Nemyslím že by mohla být o hodně lepší, neboť podněty ke smíchu nebyli zapříčeněné špatnou kamerou nebo režií, ale hrozně stupidními souvislostmi. "Sophie jsem tvoje babička!" HAHAHAHAHAHA ()

Jakubisko

Kniha mě bavila - nebyl sem z ní odvázanej, ale byla čtivá...filmové zpracování ve mně však vyvolávalo akorát silné návaly spánku...nuda nuda nuda! ()

Crazer

Nepochopím proč se tento film stal u převážné většiny diváků zklamáním. U mě to bylo právě naopak. K plusům určitě patří vizuální stránka, výborná hudba i hádanka, kterou Tom Hanks a Audrey Tautou odhalujou krok za krokem. Určitě tento film má i svoje mínusy a chyby, ale i přesto se u mě vyhoupl v hodnocení k 80 %. ()

NeutrinoX

Co může dát za kvalitu narychlo spíchnutý film, natočený dle ne příliš kvalitního knižního bestselleru a nesoucí se na hřbetě komerčního telete "popularity"? Produktem nemůže být nic jiného než narychlo slepený nekvalitní film a záhadu bych v tom nehledal. ()

ConanVJ

První film z knižní série mě hodně baví a je pěkně natočený. Obsazení mi sedlo. Příběh je zajímavý a nenudí. Za mě 85% :) ()

curunir

(ĎAKUJEM KAŽDÉMU KTO SI TENTO KOMENTÁR PREČÍTAL A NIEČO SI Z NEHO ODNIESOL) .ližolz eibodobo éndelsop az rotua éka hcíšpeljan z uondej ej árotk laergnaS ed sreilavehC uobdalks uondertsú uovoremmeiZ ánencomu olevks ešyvan ,(einavočarkop aližúlsaz is yb ďek i) áneradyv aňm aľdop ej ažíraP cílu od ádyv sknaH as ďek anécs ánčereváZ .fladnaG ej emjuaz jecaiv otk ýnidej adza ,ťseivderp eišjenzarýv lohom as nel ,ídes moklec yholú od sknaH moT ,ýnedevdo eišpel očein o obela enremeirp etatsdop v mlif ej hcaitsalbo hcýktešv oV .énvian a enpárt yreim jetsi od olširp im einelzuzor énčereváz že ,ťadevop mísum žeiT .ťasípan mélborp ohen erp énbodop očein ej ein ,hcánijed v ýlhebz erbod otkein ej ka ež ,im as ádz a ťavoťsiz meduben žu ot ýnserp ykcirotsih ej okľokaN .votarvz ovtsžonm a eitäpan icújadártsopen ,relirt ýneturkan entradnatš o ándej as ež ,ťadevop olad as yb ež , mílsyM .ýnerúho eišjenzarýv kajin ina okanvor ďek i ,ýnamalks kajin loben kašv mos ámkitirk ymnlávhcen keirpan jA .ilivrmz kani obela iličaniop ič , ildailherp aivocrovt oč lavodels ensírp mos yba žen ,ývomlif jecaiv oterp ja lob ukmíns otút an daľhop ývoklec jôM .amtičerpen enbodopedvarp is ,mlif lediv mos žu ďek uhink ež ,mílsym a alhaisazen kajin am ilatíčen uj írotk ,hcít an a ilatíč uj írotk hcít a na tevs aliledzor a yhink ejvonworB ínadyv op alatsan árokt ,azóhcysp ávovad ež ,ťadevop mísuM. ()

pivo

Veľké očakávania a nakoniec zatiaľ najväčšie sklamanie roka. Ale dalo sa to čakať. Príliš rýchlo natočené, len aby ešte vyžmýkali nejaké peniaze. Priemerná réžia, herci tiež dosť slabí. Najlepší jednoznačne Paul Bettany a Ian McKellen. Zvyšok je zas len priemer. Alfred Molina a Jean Reno sú len slavné mená lebo nemali moc čo hrať. A teraz kTomovi Hanksovi. Na ňom mal celý film stáť, ale nestalo sa tak. Kopu jeho dialógov vyznieva strašne papierovo, ničím to neozvláštňuje. A najkrajšie a najlepšie dve scény s ním, aj z celého filmu, sú dobré hlavne preto, lebo je tam nádherná hudba (v obidvoch rovnaká) Hansa Zimmera. ()

spaceboyCZ

Kdyz se o necem moc mluvi, dela se kolem toho velky humbuk a pak konecne clovek vidi, co to vlastne je zac, prichazi zklamani. Pamatuju si na ten uplne stejny pocit jako pri prvnim shlednuti Umuceni Krista...prilis povyku pro nic. To plati i o Sifre mistra Leonarda. Bohuzel. Neni to spatny film, ale neni to ani nic vyjimecneho, co by si zaslouzilo takovou pozornost, jaka je mu odpocatku venovana. Nebyt Iana McKellena a Toma Hankse, byl by ten film mozna zraly na Zlate maliny. Dekujme Ianovi, ze tuhle roli prijal a zhostil se ji s takovym prehledem a takovou chuti, ze jen malokdo by to zahral stejne dobre. A uz prestanme vsichni obdivovat Audrey, po sesti jejich filmech, ktere jsem mel moznost videt (vcetne Sifry), to je pro mne obycejna herecka, ktera nepredvadi kdovijake herecke vykony. A to, ze jeji oci jsou okouzlujici, tohle vse nezachrani ;). Videno dvakrat, hodnoceno stale stejne - 50%. ()

Kryton

Šifra má vše co si člověk přeje. Velká jména jako Howard a Hanks. Porci tajemna a kontroverze. Hlavně však je to dobře odvedená práce. Předlohu jsem nečetl, ale film se mi moc líbil. Nehledal jsem hutnou intelektuální záležitost, ale jen zábavu. Tím šifra je! ()

EastWicka

Opět jsem se zvrhle pobavila. Už to "strašlivé šokující tajemství"... Bóže! Kdo by to byl řekl, tak Syn člověka si s Máří upletl holčičku! Církev musí její prapapra...vnučku zničit, jináč by křestani vyběhli do lesů hledat novou Matku. Ráčkující naivka Sofí se svým "Prrrofesorrr, prrrofesorrr", je (právem) na zabití, ještě víc než Profesor Hanks osobně. Jediná postava se smyslem pro humor - a tudíž the Winner - je potměšilý invalida Gandalf, sorry, Teabing, a jeho řidič. Druhou výjimkou, která na ploché ploše vzbuzuje emoce, je ubohý vraždící tragickomický psychoalbín (jen mě séře, že se Bettanyho škatulka divnýho flanďáka drží už nějak moc dlouho...). Jediná jakž takž vzrušivá myšlénka filmu je pro mě představa analýzy Sofiiny DNA. V novinách by pak totiž otiskli tu opravdu skutečnou podobu Ježíše - a kdoví, jestli ne i Ducha Svatého, o Taťkovi nemluvě. Tak zvyšuji ze 2 na 3 hvězdičky. ()

fannah

Po třetím shlédnutím a shlédnutím Extended verze se vracím k původním 95%. Po natočení filmu Andělé a démoni dávám 75-80%, každopádně snižuju na 4* kvůli chybějící atmosféře a neustálé snaze vše nějakým vyprávěcím způsobem vyložit a vysvětlit. ()

depony

Nevím - knihu jsem nečetl, ale každopádně i film má v sobě něco, co se mi líbilo. Křesťanské interpretace, které mohou a nemusí být založeny na pravdě. A proč si nepohrát s možností jinou, než je necelých 2000 let předkládána světu jako dogma? Místy trochu zmatené, ale byl jsem spokojený. Paul Bettany a Ian McKellen skvělé, Tom Hanks už méně. Ale celkový dojem příjemný. ()

bublajsa

Podle anotací, reklamy a lákadel jsem myslela, že to bude pecka. Pro mě bohužel není. Půlku filmu jsem se nemohla zorientovat, byla jsem totálně zmatená. Druhou půlka byla lepší a dostávala jsem se do děje, ale konec mě zase uvrhl do totální zmatenosti a z toho, co jsem pochopila, jsem byla lehce v šoku - což je u mě pro film malé plus. Pravda, viděla jsem film jen jednou, napodruhý mě to možná chytí víc, zorientuju se a nechám víc působit atmosféru, ale nynější dojmy jsou průměrný. Docela mě to odradilo od úmyslu přečíst knihu (což jsem asi měla udělat jako první). ()

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (viac)

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Šifru mistra Leonarda ani Anděle a démony nepotkaly moc příznivé ohlasy. Po finanční stránce ale oba filmy mocně zabodovaly, takže není divu, že uvidíme pokračování. V adaptaci dalšího románu Dana… (viac)

Toma Hankse čeká Inferno

Toma Hankse čeká Inferno

27.08.2014

Pokud znáte knižní tvorbu Dana Browna, mělo by vám být z nadpisu všechno jasné. Šifru mistra Leonarda a Anděly a démony bude na velké plátno konečně následovat další dobrodružství symbologa Roberta… (viac)

Symbol je ztracený, ale našel režiséra

Symbol je ztracený, ale našel režiséra

22.10.2011

Ron Howard, který natočil Šifru mistra Leonarda a Anděly a démony, se na třetí langdonovku vykašlal kvůli adaptaci westernové fantasy Stephena Kinga „Temná věž“. Tu mu ale studio Universal nakonec… (viac)