V Paríži bol zavraždený hlavný správca Louvru, Jacques Sauniére. Ešte než zomrel, stačil okolo seba naznačiť niekoľko symbolov a šifier. Policajný kapitán Bezu Fache (Jean Reno) povolá na miesto vraždy newyorského univerzitného profesora a uznávaného symbológa Roberta Langdona (Tom Hanks), ktorý bol momentálne na prednáškovom turné v Paríži. Ten naznačuje Fachemu, čo všetko môžu symboly znamenať. O chvíľu dorazí na miesto činu i Sophie Neveuová (Audrey Tautou), ktorá, pre zmenu, pracuje na parížskom dešifrovacom oddelení. Obaja si začínaní uvedomovať, že ich k sebe neprihrala iba zhoda náhod, ale že im Jacques Sauniére chce predať nejaké posolstvo. Začína sa zbesilá honba, v ktorej sa Robert so Sophiou stávajú zároveň hľadačmi legendárneho Svätého grálu ale aj korisťou pre policajného kapitána a ešte niekoho – tajomnejšieho a mocnejšieho, niekoho, z ktorého má aj sám Vatikán strach. (TV Markíza)

PKD

Všichni se snad shodneme na tom, že nejlepší na tomto filmu je mistrovská Zimmerova hudba. To je totiž to hl., co si většina diváků z tohoto snímku odnese. Dělal jsem si osobní průzkum a je to tak. ()

Tirion

Zvláštní... Než jsem šel do kina, přečetl jsem si několik recenzí a vlastně jsem už očekával jak se budu v kině nudit a jak tam vlastně ani nemá cenu chodit a proč tam vlastně jdu, já naiva. Ale opak je pravdou, přes všechna ta dvouhvězdičková hodnocení (k datu 19. 05. 2006) na mě čekal opravdový velkofilm. Herci podávají velmi kvalitní výkony (obzvláště mě nadchnul McKellen) a dávají filmu velmi zvláštní nádech a atmosféru. Potěšujícím faktem byl krásná a podmanivá hudba a celková vizuální stránka filmu (střih, kamera, vizuální efekty včetně velmi propracovaných a umě použitých flashbacků). Jediné co bych mohl vytknout je scénář, ten je občas velmi zkratkovitý a skokovitý, což zapříčiňuje, že na vás odněkud přilétají různé informace a zvraty a vy je ani nestíháte vstřebat, natož pochopit. Docela mě někdy překvapila až neskutečná "předvídavost" hlavních hrdinů, která pak divákovi musela vtisknout určitou předvídavost z příběhu. Dávám krásné 4* už proto, že mi přijde, že pod náporem nízkých hodnocení se někteří recenzenti přiklonili k nízkým známkám, jen "aby se neřeklo"! ()

J3dla

Co přočítám diskuzi, nabyl jsem pocitu, že to tu je samej teolog a odborník přes vědy historické, ale nebudu více rýpat. Jako divák nezasažený předlohou jsem se občas ztrácel, ale celková pointa a konstruktivní teorie o Máří Magdaleně byla pro mě velice zajímavá a poutavá. Samozřejmě jsem si vědom několika do očí bijících nelogičností, nejasností (smrtelně postřelený Jacques Sauniére vytvoří taková sofistikovaná vodítka; či že teorie vychází z Leonardova obrazu, přitom on sám nemohl být u Poslední večeře, tedy problém časové souslednosti), několika klišé a zbytečnych překombinovaných zvratů, ale i přes tyto všechny nedostatky mě film zaujal, vtáhl do děje a nezačal nudit. Mám takový pocit, že se tu šíří takový zlozvyk; světová kritika odsoudila tento snímek a proto i zde někteří ho musí schazovat, jen aby měli totožny názor co kritici. Kdyby se náhodou lišili, znamenalo by to, že by něměli takový vytříbený "art" vkus jako páni kritici, ale pouze jako obyčejná masa nahlouplých diváků. ()

buldock

Hodně nesrozumitelně (rozuměj pro laika) podané vyprávění o náboženských tajemstvích , postrádající nějaké větší tempo (až na ten závěr) a trpící přemrštěnou stopáží. Nic pro mě , ale přesto věřím , že si snímek své příznivce určitě najde. Film: 60% ()

gogos

Co se tyce scenare a nametu, tak to je takove prumerne, film ma obcas psychopatickou kameru, tez hudba se moc nevyvedla. Co se tyce hereckych vykonu, tak Hank se moc nepredvedl, Reno a Tautou predvadi svuj prumer, ale velice me prekvapily vykony MyKellena a Bettanyho. Film se misty az moc tahl a celkovy pozitek take kazilo neuveritelne spatne caslavske kino Milose Formana. Zaver byl opravdu debilni, ale lusteni kodu a zahady od da Vinciho me upotaly. Celkove bych to hodnotil jako prumerny film, ktery mel urcite vetsi potencial... ()

blackrain

Knihu jsem přečetla jedním dechem, proto jsem se hodně těšila na film a dopadl přesně podle mého očekávání. Navíc se odehrává ve velmi atraktivním prostředí. Hodně jsem se nasmála při scéně, kdy Sophie a Robert ujíždějí před policií ve Smartu, to se opravdu povedlo. Celou dobu jsem si pohrávala s myšlenkou, že by to tak mohlo být. Byla to myšlenka hodně lákavá a dráždivá. Nicméně, film je fikce a to hodně dobrá fikce. Udělal církvi obrovskou reklamu. Potrefená husa se ozve vždycky nejdřív. ()

Alementina

Kazdy, kdo cetl knihu, ma tendence film prilis hanobit, vcetne me. Po prvnim shlednuti filmu, to bylo tak obrovske zklamani, ze i dve hvezdicky se mi zdaly hodne. Navic jsem mela pocit, ze ti co knihu necetli, v tom museji mit peknej gulas. Dej byl osekanej oproti knize na muj vkus az prlis, takze mi skutecne dost zavaznych veci chybela . Treba odhaleni totoznosti bratra by stopazi filmu nemuselo pridat ani minutu navic. Na druhe shlednuti uz nejsem tak kriticka, presto je tento kousek hlavne pro ty, co necetli knihu. Hudba uzasna a bohuzel jen jeden hereckej vykon stoji za to - Silas v podani Paula Bettanyho, pouze u teto postavy jsem byla spokojena s vyberem predstavitele. Ostatni bych z fleku vymenila. ()

slunicko2

Příjemné béčkové zpracování senzačního odhalení zfalšované historie. 1) Byl jsem důrazně varován, abych se na film nedíval. Neuposlechl jsem a dobře mi tak. Bylo mi sledovat až trapně předvídavý tuctový scénář založený na neustálém odhalování tajemných záhad, kdy v každé následující půlhodince jsou popřeny domněnky půlhodiny předchozí a nastoleny opět nové domněnky. Only the worthy can unlock the stone. Vyjádřit se k páně Brownovým vykalkulovaným konspiračním teoriím ovšem nemohu, nedovoluje mi to nulová hloubka mého zasvěcení._____ 2) Jinak řečeno, je to taková mysteriózní detektivka, jakých po filmových plátnech běhají stovky. S ohledem na humbuk kolem knihy i filmu jsem ovšem zklamán. Znovu se nepodívám. Na druhé straně nudil jsem se jen trochu ke konci, když už, jak říkala moje profesorka na fakultě, by ani koně nenapadlo, že by to mohlo být jinak._____ 3) Je-li pravda, že scénář je otrockým převodem knižních dialogů, pak tedy jistě vím, jakou knížku si už nepřečtu. A nezmění na tom nic ani světová popularita díla._____ 4) Vášnivým čtenářům místních hodnocení doporučuji přečíst a porovnat pětihvězdičkové komenty s odpadovými. Zjistíte zajímavé věci o některých přispěvovatelích. Each breath you take is a sin. ()

kaylin

Když kniha vyšla a já měl to štěstí, že se ke mně dostala velmi brzy a mohl jsem si jí přečíst, byl jsem doslova nadšený. Brownovy vývody byly téměř neuvěřitelné, všechno to dávalo smysl. Až teď, s postupem času, vidím, že chlapec zvládá hlavně rešerše, na kterých si dá záležet, a on mu pak z nich ten příběh vykrystalizuje sám. Co si budeme povídat, nebýt těch rešerší, nemá příběh žádný, respektive je to klasická honička za pokladem. Umí to napsat (tj. použít nalezené informace) a to se cení. Ron Howard pojal film hollywoodsky a celkem nudně. Ten hon za hádankami zde místy vyznívá skoro dětinsky. Nic to nemění na tom, že to docela funguje a že to je film, který zabaví. ()

ABLABLABLA

Knihu jsem nikdy nečetla a po zhlédnutí filmu asi ani neplánuju. Ukamenujte mě... Filmy podobného ražení mám ráda a to moc, takže i tento se mi veskrze líbil, avšak má dva velké zápory. Za a, Toma Hankse a za b, už v 1/3 filmu jste šifru rozluštili. Toma Hankse prostě nemusím a ani v této roli mě bůhvíjak neuchvátil a spíše místy iritoval. No a co se týče šifry, tak jakmile Teabing prozradil, že Svatým grálem je vlastně žijící potomek Ježíše Krista, tak snad všem v tu chvíli muselo být jasné, kdo tím potomkem je. Jediné, co film zachránilo byly ty peripetie mezi tím a ta různá do sebe zapadající smyšlená i nesmyšlená fakta, než se i postavy dobraly stejného závěru. 3,5* ()

jajinka

Při odchodu z kina jsem byla naprosto spokojená.. Velmi působivý film.. Hodnocení je zřejmě rozděleno na ty, co četli knihu a na ty, co ji nečetli.. Já se řadím k těm, co se k ní nedostali.. Možná tím lépe.. Jen mi na tom neseděla Audrey Tautou, tak možná 4,5*. ()

Marci

Knížku jsem nečetla, viděla jsem pouze film. Celkový dojem? Slátanina. Čekala jsem od toho něco serióznějšího, možná nastolení nějakých závažnějších, provokativních otázek, čekala jsem zkrátka moc. Asi není v pořádku, když u vážně myšlených scén je člověku spíš do smíchu a hrdinové příběhu představovaní špičkovými herci jsou nevěrohodní. Nechápu, že katolická církev má tak malou důvěru ve své věřící, aby jim vysvětlovala a "správně nastavila zrcadlo" tohoto filmu. Nestojí za to se tím vůbec zabývat. ()

Maq odpad!

Kdyby to (kniha i film, druhé se od prvního prakticky neodchyluje) byla jen slátanina, ještě pořád by to mohlo být alespoň čtení na dovolenou. --- Jenže ono to odporně bagruje na smetišti populárních mýtů a nízkých pudů. Vulgární antiklerikalismus kremelského střihu, především. Mýtus o globálním spiknutí a tajných společnostech ovládajících svět, ovšem. Senzační a provokativní nový pohled na historii pro toho, kdo o ní nic, ale zhola nic neví. Esoterická učení, templářské tajné rituály, nevyhnutelně! Nenamlouvejme si, že je to neškodné. Jsou to bláboly přesně toho druhu, které „duchovně“ inspirovaly nacistické hlavouny. --- Předsudky se rodí z ignorance. Když si z toho někdo udělá kšeft, nemohu jinak než mu ukázat dveře. --- Pokud jde o filmové zpracování, jsem toho názoru, že ze špatné literární předlohy nelze udělat dobrý film. Dobře natočená a zahraná volovina zůstane zase jen volovinou. Pitomou knížku taky nespravíte křídovým papírem a koženou vazbou. ()

movieband

Konspirační pohádka, která je konceptem solidní detektivkou, tak přitaženou za vlasy, že uvěřit tomu, by mohl málokdo. Za mě (relativně) podařená podívaná, kterou si za nějakou dobu možná znovu pustím. Z Langdonovi série ale stále vedou Andělé a démoni, které považuji za dost kvalitní práci. Prodloužená verze - 65% ()

Damiel

AKTUALIZACE PO ZHLÉDNUTÍ ROZŠÍŘENÉ VERZE: Kinoverze se mi nelíbila, ne že by o 25 minut delší DVD sestřih filmu nějak výrazně pomohl, ale bylo to lepší. Dodatečným dialogem se třeba povedlo smazat úvodní faux pas s tím, že Langdon přednáší a zároveň probíhá vražda ("To jsem ale přednášel!" / "Přednáška začala v devět. Vražda se stala v osm a v půl deváté jste na hotelovém pokoji měl cedulku Nerušit..."), trochu se zvolnilo zbrklé tempo a už mi to nepřišlo tak mo ušité horkou jehlou. Ale základní výhrady přetrvaly, takže ze 40 % jdu na 54 % :-) ()

Sigurd

„Zajímavá teorie“ Rozepisovat se o ději a hlavní myšlence nemá smysl. Nevadí mi vykonstruovaný příběh opírající se o pochybná „fakta“, vycházející z překrucování obsahů obrazů. Proč taky? Četba beletrie je důležitá a i fikce je bezpochyby příjemné čtení. Zvláště když je podána jednoduše a čtivě. Plus přidáme trochu kontroverze a máme tu další lákadlo pro konzumního čtenáře hledajícího senzace. Otázku jak převést na plátno největší světový bestseller posledních let si asi režisér Howard nepokládá každý den. Škoda. Otěže svírá pevně ve svých rukou a snaží se důsledně držet stránek knihy. Naneštěstí , kde vizuálně a zvukově film uniká z předepsaných linek, vše zase shazuje špatný scénář. Zmatenou zkratkovitost střídá nudící doslovnost. Skladatel Hans Zimmer opět odvedl svoji práci na výbornou. Hudební složka je prostě lahůdkou. Herci nepředvádí nic úchvatného, ale na jejich obranu nutno říct, že ploché charaktery se příliš dobře nehrají. O to více potěší správně fanatický záporák Paula Bettanyho a osvěžující postava s humorem Iana Mckellena. ()

YURAyura odpad!

(jenom o zdibec lepsi nez da vinci load) je smutne, kdyz je zhruba od pulky jasne, ze potomkem christa je ta hrozna mana z amelie + ze velky ucitel neni nikdo jiny nez v podledni dobe vecny zapornak Ian.... a navic je tam tolik logickych lapsu az hruza. ()

Hadža

Jak uz tu bylo nekolikrat popsano-moc roztahle,dost nudne a hlavne velmi americke!!!Patri to jiste ke slabsim Hanksovym filmum!Knizni predloha skvela. ()

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (viac)

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Šifru mistra Leonarda ani Anděle a démony nepotkaly moc příznivé ohlasy. Po finanční stránce ale oba filmy mocně zabodovaly, takže není divu, že uvidíme pokračování. V adaptaci dalšího románu Dana… (viac)

Toma Hankse čeká Inferno

Toma Hankse čeká Inferno

27.08.2014

Pokud znáte knižní tvorbu Dana Browna, mělo by vám být z nadpisu všechno jasné. Šifru mistra Leonarda a Anděly a démony bude na velké plátno konečně následovat další dobrodružství symbologa Roberta… (viac)

Symbol je ztracený, ale našel režiséra

Symbol je ztracený, ale našel režiséra

22.10.2011

Ron Howard, který natočil Šifru mistra Leonarda a Anděly a démony, se na třetí langdonovku vykašlal kvůli adaptaci westernové fantasy Stephena Kinga „Temná věž“. Tu mu ale studio Universal nakonec… (viac)