Bitka o Midway

Velkorysá podívaná s hvězdným obsazením, plná atraktivních bitevních scén a pyrotechnických kouzel, doplněná řadou vedlejších motivů, zejména příběhem lásky Američana a japonské dívky, začíná 18. dubna 1942 v Hirošimě, kde mladý japonský námořní důstojník informuje admirála Isoroku Yamamota, velitele císařského japonského válečného námořnictva, že Tokio bylo bombardováno. V Pearl Harbouru navštíví kapitán Matt Garth velení amerického námořnictva. Očekává se odveta ze strany japonské flotily admirála Yamamota a Garth žádá od zpravodajské služby odhad japonských záměrů. Josephu J. Rochefortovi se sice podaří částečně rozbít japonský šifrovací klíč, ale může dešifrovat pouze okolo 15% z toho, co zachytí. Jisté je, že něco se chystá, ale co, to přesně neví. Mimo velitelství se Garth nečekaně setká se svým synem Tomem, mladým vojákem, který mu prozradí, že je zamilován do japonské dívky, která se jmenuje Haruko Sakura a byla zatčena, když přišla navštívit své rodiče a požádat o jejich svolení ke svatbě. Garth je zprávou rozčilen, ale slíbí, že pokud to bude možné, dívce i jejím rodičům pomůže. Na palubě bitevní lodi Yamoto, vlajkové lodi admirála Yamamoty, probíhá důležité jednání. Yamamoto a jeho štábní důstojníci připravují bitevní plán. Přestože Američané převyšují Japonce počtem, Yamamoto věří, že jejich flotila zvítězí. Někteří důstojníci, zejména Kondo, který by měl vojsko vést, se však staví proti a také jiní radí sečkat. Yamamoto se však rozhodne zaútočit. Zakrátko, přesně 3. července 1942, bitva skončila porážkou sebevědomé japonské flotily a stala jedním ze zlomových momentů v historii druhé světové války. (oficiálny text distribútora)

Lacike

Skvely vojnovy film o bojoch v tichomori. Od väcsiny vojnovych filmov sa lisi tym, ze namiesto jedneho kratkeho mohutneho utoku tu sledujeme bitky, ktore su plne taktiky a predchadza im planovanie, ktore zabera polovicu stopaze filmu. Mne to taktizovanie pripominalo bojove filmy s ponorkami, co je presne styl, ktory mi sedi, ale dost vela divakov sa v prvej polovici filmu pravdepodobne bude strasne nudit. Ja som sa vdaka bojom zalozenym na taktike vynimocne nenudil aj ked ich tvoria z velkej casti letecke suboje, ktore nemusim. Po technickej stranke vyzeraju stale pôsobivo. Vydarili sa aj postavy. Konecne väcsina tych hviezdnych xichtov sa tu len nemihne, ale aj nieco predvedu. Vdaka tomu si ma postavy ziskali a americanom som fandil. Japonci ale tiez nie su vykresleni ako nejaki fanatici alebo diletanti, ale ako inteligentni superi, ktori si zasluzia respekt. Popritom je tu nakusnuta aj tema internacnych taborov pre japoncov v USA, ktora bohuzial vyznie do stratena. Takze vysledkom je kvalitny vojnovy film so skvelymi postavami aj bitkami. 8/10. ()

Niktorius

Bitva o Midway patří mezi dokumentárně laděnými sníky o druhé světové spíš mezi ty slabší - rozhodně nedosahuje kvalit kupříkladu takového Tora! Tora! Tora! a to především vinou sic ušlechtilé, ale pro diváka ne moc příjemné, režiséry snahy klást maximální důraz na dokumentárnost na úkor působivosti a filmařské preciznosti. Je mi líto, ale ta tuna reálných záběrů z války tam skutečně ruší! ()

Pohrobek

Jeden z nejpůsobivějších a přitom překvapivě věrných válečných velkofilmů v pravém slova smyslu. Vojska, především piloti, jsou tady bohudík nazíráni jako masa, což však vůbec nebrání jednotlivým skvělým výkonům. Bitva o Midway si svojí důležitostí a válečnou surovostí reprezentovanou situací, kdy proti sobě "stály" lodě, jež na sebe navzájem neviděly, a přesto se posílaly ke dnu, jistě právem zaslouží důstojný pomník, jejž jí tento film vytvořil. ()

majo25

Vojnových filmov nemám vela napozeraných, letecko-lodných dupľom nie, pretože v tomto žánri nie som velmi doma, ani túto historickú bitku o Pacifik som nepoznal. Skvelé hrecké obsadenie však dávalo tušiť, že nepôjde o zlý snímok. Spomeňme Hestona, H.Fondu, Coburna, Mitchuma, Mifuneho,... Bojových súbojov bolo bohate, i ked vela z nich iba na popredí s behajúcim filmovým plátnom, ale v 70. rokoch to inak asi nešlo. Spracovanie bolo celkovo kvalitné a poctivé, až na pár detailov. Hodnotenie: 75% ()

MartinezZ

Klidně ještě trochu víc informací o pozadí akce a o tom, kdo je kdo, trochu jsem se v nich ztrácel. Navíc v takovém filmu považuju za hrubou chybu, míchat sem naprosto irelevantní vztah nějakého vojcla a japonky, byť je to syn vojenského pohlavára - tahle vsuvka film zbytečně protahovala a "znuďovala". ()

• Japonské letouny ve filmu představovaly upravené americké stroje. Stíhačky A6M Zero a částečně i bombardéry B5N ztvárnily upravené T-6 Texan a SJN Texan. Bombaréry Aichi D3A a Nakajima B5N pak letouny BT-13 a BT-15 Valiant. (Foxhound#1)
  • Pilot bombardéru TBD Devastator George H. Gay, který byl v této bitvě sestřelen a jeho osud je ve filmu rovněž zmíněn, strávil ve vodě přes 30 hodin, než byl vyloven záchranáři. Díky svému sestřelení jako jediný ze squadrony VT-8 přežil útok na japonské letadlové lodě a byl poté vyznamenám námořním křížem. Zemřel v roce 1994 ve věku 77 let. (Foxhound#1)

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook