Mistr filmové parodie David Zucker si tentokrát vzal na mušku snímky ze školního prostředí jako jsou Nebezpečné myšlenky, Pomáda a dokonce i klasickou Džungle před tabulí. Richard C. Clark je středoškolský profesor plný mladičkých ideálů a touhy "učit". Nechá se proto přeložit na problémový ústav, kde profesorům nejde o to, aby mladé lidi vzdělávali, ale o to., aby ve zdraví přežili výuku. Clarkovo svaté nadšení oslní krásnou kolegyni Victorii natolik, že se s nezkušeným profesůrkem duševně i sexuálně velmi sblíží. Ovšem ostatní členové profesorského sboru, včetně sadistické ředitelky Doyleové, nemohou Clarka vystát. Stejně jako studenti, ta sebranka polointeligentních grázlů s okoralou mozkovou kůrou. Právě jejich důvěru musí profesor Clark získat... (oficiálny text distribútora)

tron

„Žiaci, vidím vo vás budúcnosť Ameriky.“ – „Choď do hajzlu!“ – „To bola naša knihovníčka.“ Paródia, ktorá ani v najvtipnejších okamihoch (otváranie knihy, nevinný tanec, zdolávanie schodov s napoly spustenými nohavicami, unesený učiteľ) nie je nijako extra vtipná. Jon Lovitz pre mňa vždy bol nesympatický a tak situáciu na hereckom políčku zachraňuje len zdravotná sestra z PRELETU NAD KUKUČÍM HNIEZDOM. Inak len zaujímavý sex („Nevedel som, že si panna.“ – „Ešte som si nedala dole nohavičky.“ – „Úch, ách... ale aj tak mi to nejde.“ – „Miláčik, ale ja ležím tu.“ – „Aha.“ – MŇAÚÚÚ!). V dnešnej ére takýchto paródií síce stará dobrá „klasika“ (kedy išlo ešte o príbeh, čo dnes znie takmer neuveriteľne), ale nestačí to. „Pripomínaš mi mňa, keď som bol v tvojom veku. Len ja som bol beloch, mal som oboch rodičov, boli sme bohatí, žili sme v dobrej štvrti a nemal som sto súrodencov. Vlastne mi asi pripomínaš niekoho iného.“ ()

choze

"CO UČÍTE?" - "NEVÍM, NĚCO VE TŘETÍM PATŘE." Potom co ZAZ skoncovali se svými kultovními parodickými sériemi PŘIPOUTEJTE SE, PROSÍM!, BLÁZNIVÁ STŘELA a ŽHAVÉ VÝSTŘELY, vystřihli v druhé polovině devadesátek ještě tři slušné jednohubky - BLÁZNIVOU ŠKOLU, MAFFIÓSA a UTOPENCE NA ÚTĚKU. Ta první si vzala na paškál filmy o učitelích krotících problematické třídy jako DŽUNGLE PŘED TABULÍ (na kterou odkazuje např. scéna zničení gramofonové desky nebo pokus o znásilnění ve školní knihovně) a její aktuální odvar NEBEZPEČNÉ MYŠLENKY (viz. plakát). A samozřejmě tu najdeme typické prvky komediálního stylu ZAZ od specifického herectví přes fyzické gagy, fóry v druhém plánu, až po odzbrojující dialogy a hlášky. ()

eraserhead666

Jo, jo, jo, tohle je má krevní skupina, má srdcová záležitost, můj šálek humoru. Už pro úžasného Jona Lovitze, kterého považuji za jednoho z nejlepších komiků, slaďoučkou Tiu Carrere a mrchózní Louise Fletcher. Nevinný tanec dvou mladých lidí, kteří se moc neznají, Tia, vyhrnující si sukni, protože jí něco leze po noze, Jon, simulující drogový rauš, učitelka tělocviku, ulice, v níž autorádio hraje jen jeden hudební styl, ten úžasný účes s jezdícími autíčky, který jsem si vždycky přál mít. Na tohle bych mohl koukat pořád a pořád dokola. Jedna z nejlepších a mých nejoblíbenějších parodií, co znám. ()

Xmilden

Film Nebezpečné myšlenky mě v hlavě moc neutkvěly, takže mě ani parodie na něj nikdy moc nezajímala. Bláznivá škola má hlavně v prvních minutách pár solidních heftů, ale s blížícím se koncem se dostavuje spíše nuda. Přecijen komedie měla potenciál hlavně v tom, že ředitelka stojí na chodbě s bejsbolkou, učitelé nevědí ani co vlastně učí a tělocvikářka pro dívčí tělocvik vypadá jako chlap. Nevyhnutelný happy end tomuhle vůbec neslušel. 50% ()

Pohrobek

Tato komedie zákonitě ztroskotala na od začátku nastavené puberťácké nadsázce, jež filmu samotnému nedovolila, aby se odlepil k výšinám gagismu či parodie. Ale na druhou stranu jako odlehčená zábava pro nenáročného diváka funguje Bláznivá škola celkem spolehlivě, a pak tu můžeme nalézt odkaz snad až na Rebela bez příčiny, což se vždycky cení. ()

• Během premiérového měsíce vidělo film v českých kinech 53 297 diváků, což znamenalo tržbu 2 339 056 Kč. Snímek se tak stal 2. nejnavštěvovanějším filmem měsíce ledna 1997. (cinema_cz)
  • Lexie Bigham zemřel při autonehodě krátce po dokončení filmu. Film je tedy věnován Lexiemu Bighamovi a také Elisabeth Leustigové, která měla na starost obsazení. (mi-ib)