Bathory

• Poľsko Bathory (viac)
Slovensko / Česko / Maďarsko / Veľká Británia, 2008, 138 min (Alternatívna 135 min)

Réžia:

Juraj Jakubisko

Scenár:

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Vincent Regan, Hans Matheson, Deana Horváthová-Jakubisková, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Anthony Byrne, Lucie Vondráčková (viac)

Výpravná freska znázorňujúca pomery Uhorska 16.- 17. storočia, ktorá rozpráva o legendami opradenom osude čachtickej pani Alžbety Báthoryovej. Dej filmu sa odohráva na prelome 16. a 17. storočia v bývalom Uhorsku, v čase plnom náboženských vojen, rozporov a konfliktov, vrátane vojny s agresívnymi tureckými dobyvateľmi. V tej dobe žila Alžbeta Báthoryová, ktorá patrila k jednému z najvýznamnejších uhorských šľachtických rodov. Legendy jej zabezpečili zápis v Guinessovej knihe rekordov ako najväčšej a najkrvavejšej vrahyne všetkých čias. Prípad Báthoryová je ale nejasný a mnohí historici považujú túto charakteristiku za úplne nepodloženú. Kým  bola Alžbeta Báthoryová v skutočnosti? Vrahyňou, ktorá vraždila nevinné panny a kúpala sa v ich krvi, alebo pôvabnou a na svoju dobu veľmi vzdelanou ženou? Bola vinníčkou alebo obeťou vtedajších politických pomerov a temných intríg mocných, ktorí bažili po jej majetku? Vo filme Báthory manžel Alžbety Báthoryovej, František Nádasdy, bojuje vo vojnách s Turkami a ona sama dohliada na správu rozsiahlych rodových majetkov a na výchovu detí. Raz jej manžel pošle darček v podobe talianskeho maliara Merisiho Caravaggia, ktorý zostane na jej dvore niekoľko rokov. Medzi ním a osamelou ženou vznikne zvláštne puto. V tom čase sa ale nad jej hlavou začnú sťahovať zlovestné mračná, ktoré ešte viac potemnejú po smrti jej manžela. Mocná a bohatá žena musí čeliť nepriateľom, ktorí sú schopní čohokoľvek. Zvesti o šialenej vladárke, ktorá sa v snahe zastaviť starnutie kúpe v krvi nevinných panien, začínajú silnieť... Juraj Jakubisko sa vo filme Báthory pridŕža známych historických skutočností, avšak neprebádané „biele" miesta histórie vypĺňa svojou fantáziou. Tak sa do príbehu dostali aj Caravaggio, či Monteverdi -  tvorca prvej opery... (STV)

Michelle75

Co k tomu říci, v příběhu hledám pravdu a pokud ne pravdu, tak alepoň ponaučení, krásu, odpočinek. U Bathory vidím jen chtíč oslnit. A promiňte mi, ale ani Ti herci za moc nestojí a to se jindy snaží o dost méně a jde jim to lépe. ()

Evonichna

Krásný plný příběh. Zaujala mne charakteristika hlavní hrdinky i ostatních postav. Jediné, co si mohl Jakubisko odpustit, jsou postavy mnichů, kteří by podle mne lepe zapadly do moderní pohádky než do historického dramatu. ()

klukluka

Ve filmu zazněla věta: Lidé mají raději legendy než pravdu. Já mám raději pravdu. A už jen proto se mi tento film líbil. Bylo tady toho ale mnohem víc- bylo tady to nejlepší z Juraje Jakubiska. Tleskám za jeho odvahu, obrazotvornost, živočišnost, lidskost, režisérskou genialitu. ()

Loki_Six

"... čí je to vina, že krutost vládne a spravedlnost je jen pro ty mocnější?..." Ja som si uzil kazdu minutu, kiez by sme mali viac takych filmov. Jedna z najlepsich zalezitosti co sa Ceskej / Slovenskej tvorby tyka. Anna, Karel a Bolek boli vo svojich rolach skveli a potesila aj Monika. Povodne som cakal film o zakernej vrazedkyni a som velmi rad ze som videl nieco uplne ine. ()

Zagros

Juraj Jakubisko je jistě pozoruhodný československý filmový tvůrce a některé z jeho filmu stojí rozhodně za to. Téma Čachtické paní bylo ale zjevně nad jeho síly. Snažil se o netradiční pohled, tím u spousty diváků narazil na jiná očekávání. Snažil se o skvělé obsazení, čímž se dostal do problému s dabingem a zvukem (zahraniční herci). Snažil se drsný příběh občas odlehčit (postavy mnichů - Jiří Mádl a Bolek Polívka), což do příběhu nesedlo. Snažil se o velkolepou výpravu a o vytvoření silné atmosféra. To se povedlo tak napůl. Mám pocit, že tu celou snahu Jakubisko zkrátka neukočíroval. Tenhle velkofilm neudržel pohromadě a rozpadl se mu pod rukama. Je to velká škoda a nevyužitý potenciál. Nechávám slabší tři hvězdy a raději volím a doporučuji knihu Čachtická paní od Joža Nižnánského. Ideálně si ji přečtěte cestou na výlet na samotný Čachtický hrad. :-) ()

Slimak

Sakra já na tenhle film byl tak zvědavej.To bylo furt Bathory sem,Bathory tam....už se to točí..volejte hurá..Jakubisko točí Bathory a bla bla bla.Viděl jsem to a musím říct že je to dlouho očekávané divadélko které nestrhne a dokonce i místy nudí což mě dost vyděsilo.Jen bylo vidět jak to bylo šeredně drahé a náročné na kostýmy...těch cinkrlátek všude..jsou jich všechny záběry doslova přecpaný...to je sice všechno moc hezký ale jaksi to nestačí...kdybych byl tak zklamán jako v okamžik kdy jsem to zhlédl dal bych asi klidně i jednu hvězdu...takhle je to průměr...ten film prostě NEMÁ KOULE! ()

Rema

Neuvěřitelně špatně investované peníze. Až na kostýmy a účesy Anny Friel vizuálně naprosto podprůměrné. Místy film připomíná pohádky Zdeňka Trošky... Scénář celkově špatně postavený, příběh místy trapně mělký a povrchní, nesmyslně rozvleklý a rozdrobený. Škoda slibného námětu. Až na krásnou Annu Friel velké nafouklé NIC. ()

zbysik

[obsahuje spoilery] Tak jak tento film zhodnotit? Vubec se mi do toho nechce, ale vzhledem k tomu, ze jsem kvuli nemu vyjimecne navstivil kino, tak se tohoto prava nevzdam. Prvne bych se zminil ke zdejsim komentarum, ktere jsem si procital jeste pred mym samotnym zhlednutim tohoto filmu. Mel sem zlost. Obvinoval sem lidi z pokrytectvi ci z typickeho cechackovstvi, kdy nam nikdy neni nic dost, kdy bychom Jakubiska kritizovali z utopeni 380 mil. ac by treba samotny film byl vyborny. Ted ale bohuzel musim rici, ze zdejsi kriticke komentare chapu a zarazuju se k nim tez. Delam to sice s litosti, protoze sem tomuto dilu skutecne fandil a opravdu sem si hodne pral, aby vsem pochybovacum sklaplo, ale bohuzel se tak zrejme nestane. Ted jiz k samotnemu zhodnoceni. Zacnu zapory, protoze jich je opravdu nemalo a v mysli mi vyskakuji mnohem snadneji nez stranky kladne- vsechny bitevni sceny a sceny, kde se v zaberech vyskytuje vice postav pusobi proste divne (trapne, levne az jako parodie); slaby scenar (to, co nekdy vypusti z ust duo mnichu, je opravdu "dechberouci"; vtipky, ktere se absolutne nehodi k historickemu dramatu; v nekolika komentarich sem se docetl o podiveni nad obsazenim nekterych hercu v minirolich, kteri pry vzbuzovali spis smich- Podhursky, Srstka, upir Krejci, Vasut...; jako asi dokazu pochopit, ze kdyz nekdo uvidi Podhurskeho a da si ho do souvislosti s Bartoskou, Srstku, krereho si da do souvislosti s knucivym hlasem, kdyz mluvi o psech, tak asi chapu, ze to nekomu vyvola usmev na rtech, ale podivame-li se na to nezavislejma ocima, tak tam vlastne nic nezkazili a neni duvod za to obvinovat rezisera ); naivnost a celkove nezvladnuti rezie (napr. duo mnichu-zememericu, splhajici se pres hradby, aby ziskali dukaz o zverstvech Alzbety Bathory, to jako melo byt co? To opravdu bylo mysleno jako vtipna vsuvka nudicimu se divakovi? A nebo jak spehovali ze stromu, pri pohrbivani divek., soulozici Bathory s homosexualnim Caravaggem v pohybujici se zpovednici chramu sv. Vita, nekolik opravdu velmi nepravdepodobnych nahod, ktere spis dokreslovaly vykonstruovanost a zmar rezisera, aby jednotlive sceny proste nejak do sebe zapadly atd., vynalezy mnichu, ktere se absolutne nehodily do filmu, tohoto formatu; ) Takze za co alespon ty dve hvezdy?- nektere herecke vykony (Friel, Roden, predstavitel Caravagge), postava Caravagge; nektere momenty s Alzbetou, kterym neschazela atmosfera; odvaha rezisera vykreslit Bathory spise jako nevinnou obet, cimz prekvapil asi nejenom me. Co rici zaverem? Jakubisko predvedl, ze v cesko-slovenskych pomerech stale nejsme schopni natocit historicky velkofilm, ktery by mel sanci prorazit v zahranici. Cely ten rozpocet, v ceskych pomerech megalomansky, se jakoby rozplynul do te veskere snahy vsech lidi, zapojenych do tohoto projektu a zbyl nam pouze film, ktery ve vysledku pusobi spise nizkorozpoctove. Jakubisko si proste ukousl prilis velke sousto. ()

wosho

Jakubisko se vydal na dlouhou cestu s Bathory a došel s ní do půlky a poté ztratil dech a odvahu. Bathory je silně rozpolceným filmem. Jakubisko s ní nepotěší své obdivatele a ani obyčejného diváka. Svůj typický rukopis silně potlačil a povětšinu točí zcela krotce, z obav o komerční úspěšnost- přeci jem 300 mega je 300 mega. Kde se naštěstí trefil do černého je obsazení, nikde, ani u epizodních postav, neudělal chybu a herci mnohdy film podrží. Výprava je podařená a pouze u návštěvy ve Vídni se něco pokazilo a film vypadá místy jak televizní pohádka. A bohužel i bitevní scény se nepovedly, jsou zastarale natočené a vůbec nemají šťávu-snad jen přepad harému bych ušetřil. Celkově je Bathory lehce nadprůměrným středoevropským historickým velkofilmem, který asi moc velkou díru do světa neudělá. ()

svorad

Opět, jako u většiny nepovedených filmů, je základním nedostatkem scénář (ať už jde o neucelenost, nebo samotný způsob vyparávění pomocí dvvou divných mnichů). Ale jinak si těch peněz asi celkem užili - schválně, z kolika českých hradů a zámků se Jakubiskovi podařilo seskládat sídla hlavních postav? ()

Orthank

Hmm..priznám sa po dopozeraní som tak trochu zapochyboval o duševnom zdravý a sexuálnej vyrovnanosti nášho majstra Jakubiska,pretože podobné čudesnosti som nevidel v kine od dôb Sin City (ja viem velmo odlišné no rovnako nezmyselne násilné).Avšak keď som sa ešte po týždni od zhliadnutia stále vracal do Ostravského kina,a dokonca som si uvedomil že predsalen sa mi dostalo niečoho zaujímavého.Zaujímavého a takisto i očakávaného,čo bola samotná Jakubisková poetika jemu vlastná,ktorá si ma získala už u pradávnej Perinbaby.Svojské zobrazenie Uhorskej dediny a samotného motívu šialenstva a smrti zanecháva niť zaujímavosti celým filmom a tak popri všetkej tej drsnosti reálnosti a sexuálnej šialenosti sa dá vybrať za hrsť i toho dobrého...Popri mojich pocitoch znechutenia sa dostavil i pocit snahy a podľa mňa i originality a na počudovanie i zručnosti Jakubiskovej režisérskej ruky.I keď bojové scény miestami pôsobia televízne väčšina ich je nasnímaná velmi pôsobivo a to hlavne prvá úvodná,ktorá je nie ken sľubne nasnímaná ale i bravúrne ozvučená.Ćo sa týka ozvučenia nie je filmu čo vytknúúť.Jakubisko robí so strihom i strihom hudby hotové čary a v kvalitnom kine si divák naozaj príde na svoje ....Uhrančivá a pohyblivá kamera ruka v ruke s úžasným strihom a strihom zvukových efektov (snové sekvencie) miestami naháňa zimomriavky.Niekto by mohol namietať ,že za takú dlhú dobu čo sme prečkali v očakavní by si zaslúžil viacej,no je to zasa len o uhle pohľadu.Herci robia čo môžu čo tentokrát nemyslím ironicky ale skor uznanlivo,a to hlavne čo sa týka hlavnej postavy v podaní Anny Friel. Drsný a tak trochu iný pohľad na príbeh najznámejšej šľachtičnej Čachtického hradu odľahčujú i dvaja vydarení mnísi ,ktorý sa snažia to všetko akosi odľahčiť,čo sa im vlastne aj darí no ich priestor na plátne je i v dva aj pol hodinovej snímke zúfalo krátky.Zaslúžili by si rozhodne viac....Rýchlejši rozbeh menej vaty a o dosť menej nemusenej drsnosti (ta potrebná je i vzhľadom na jej silu aspoň odvôvodniteľná),a z Bathory by sa stal rozhodne najvydarenejší z Jakubiskových filmov. 70% ()

thorewi

Film, který mě absolutně zklamal. Většinou chodím do kina jen na filmy, o kterých dopředu vím, že budou dobré. Po přečtení zdejších hodnocení se mi na film ani nechtělo, přemluvila mě pouze moje přítelkyně. A byla to velká chyba. Proti výkonu hlavních herců nic nemám, ale absolutně se mi nelíbil scénář, režie ani kulisy, a to hlavně interiéry, který vypadali již na první pohled velmi lacině, souboje se klidně mohli odehrávat u nás na zahradě, několik nechutných scén a dále některé scény, které měli dojmout a zapůsobit, ale nestalo se tak. Jeden z dalších filmů, které kdybych neviděl, nic se nestane. ()

Honzick

Tak to TOHLE je ten český velkofilm???...nejdražší film v historii české kinematografie???...Říkal sem si po hodině sezení v kině, když konec filmu byl ještě v nedohlednu a já už jsem měl sto chutí utéct odsud nouzovým východem:( Foťák? odposlouchávací zařízení? něco na způsob sněžného skútru na nohou? padák?..toto všechno bylo opravdu nad moje síly, ale říkal sem si že když jsem přežil toto přežiji vše..ale pak se na plátně objevil Jirka Mádl a duchapřítomě zavyl...V tomto okamžiku už sem se opravdu, vcelku nepokrytě rozesmál. Takže za Jirku a za poměrně zdařilou výpravu dávám jednu hvězdu. ()

Hanys_

Nebylo to tak strašné jak sem se bál. Do chvíle než se na plátně zjevil Rafťák Mádl, který bude pubertální idioty hrát zřejmě i za 20 let, jsem uvažoval i o 4*.Příjemně to uteklo, na Annu Friel se hezky koukalo, ale na konci zůstal pocit, že tomu filmu prostě něco chybělo (nebo nadbývalo?). ()

cold

Příběh není vůbec špatný. Chopení se legendy tímto způsobem je příjemné a osvěžující. V té době jistě o komploty nebylo nouze a za úspěch se platilo stejně jako teď. Jooo zkrátka bohatství a s tím související závist jsou aktuální v každé době. Tento film BohuŽel končí na zpracování, atmosféře a nepřehlednosti, která je zřejmě způsobená velikými ale opravdu velikými střihy, škrty.... . Herecké výkony jsou dobré jen u představitelky hlavní role Anny Friel a u Rodena (jak jinak). Jinak ostatní jsou nemastní neslaní a někteří dokonce ubozí až trapní. Škoda???? Těšil jsem se hodně, ale takto mi z toho vyhází jen slabý průměr (49%) = hodně nevyrovnané. ()

Milan25

Vzhledem k tomu, že jsem podle ohlasů neočekával nic výjmečného jsem byl těžce zklamán. Nevím proč, ale celý film mě připadal nesouvislý, scény neměly nějakou větší návaznost aby se v tom divák vyznal. Za 300 milionů korun by se to dalo zvládnout určitě líp, alespoň tak, aby divák věděl oč tam kráčí. Největší úlet ovšem byly technické vynálezy Bolka Polívky, to opravdu nevím jestli mám brát jako vtip, nebo zda je to myšelno vážně. ()

1860

Bylo to takový divoký, občas sem se v tom ztrácel, ale celkem vkusné.. Bohužel se film nevyvaroval historických nepřestností a hodně to taky sráželi dva mnichové, kteří tam neměli co dělat.. a také celkový dojem z filmu, na který hodně dám, prakticky neexistoval, nic to ve mně nezanechalo, vůbec nic.. NEDOPORUČUJU, protože pokud jste tento film neviděli o nic ste vlastně nepřišli.. ()

VIPerson

Ano první film kde dávám jen jednu hvězdičku.Samozřejmě jich znám milion dalších,který si ji zaslouží.Ale snažim se vyhledávat pouze ty které mají alespoň úroveň tří.A toto by nebylo výjimkou,kdybych však nebyl donucen na to zajít o festivalu s tehdejší přítelkyní.Jsem hrdý na to,že právě zde můžu rozdat jen jednu hvězdu.Dal bych i odpad,ale nemohu to zase šoupnout třeba ke žraločímu muži a obdobným paskvilům.Jen mě udivuje proč se ten Jakubisko chtěl stát světovým zrovna tímto trapným způsobem.A vtípky?Křeček vyrábějící elektřinu,kolečkové brusle,hopskající zpovědnice...Juraj Emmerich......soundtrack vyšel skvěle ****.aby ne když tam bylo plno skvělých skladatelů jako Jirásek či Hapka. ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

25.02.2023

Československá kinematografie přišla o jedno ze svých velkých tvůrčích jmen, ve věku čtyřiaosmdesáti let totiž v pátek 24. února v Praze zemřel legendární slovenský režisér, scenárista, výtvarník a… (viac)

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Bathory – velkofilm po Československu

Bathory – velkofilm po Československu

25.02.2007

Finanční propadák Post Coitum, který ani kritiky nešetřily, neotřásl s Jurajem Jakubiskem, tak jak by se mohlo zdát. Každý jistě ví, že splín se většinou zahání prací, ale to co si ukousnul samotný… (viac)

Krev a mlíko za tvrdou měnu

Krev a mlíko za tvrdou měnu

27.04.2006

Už i Slováci (plus my, Briti, Rakušani a Maďaři a o spolupráci uvažovali ještě Němci, Turci a Italové) mohou říci, že mají vysokorozpočtový velkofilm a to ještě o spoustu milionů dražší (10 milionů… (viac)