Bathory

• Poľsko Bathory (viac)
Slovensko / Česko / Maďarsko / Veľká Británia, 2008, 138 min (Alternatívna 135 min)

Réžia:

Juraj Jakubisko

Scenár:

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Vincent Regan, Hans Matheson, Deana Horváthová-Jakubisková, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Anthony Byrne, Lucie Vondráčková (viac)

Výpravná freska znázorňujúca pomery Uhorska 16.- 17. storočia, ktorá rozpráva o legendami opradenom osude čachtickej pani Alžbety Báthoryovej. Dej filmu sa odohráva na prelome 16. a 17. storočia v bývalom Uhorsku, v čase plnom náboženských vojen, rozporov a konfliktov, vrátane vojny s agresívnymi tureckými dobyvateľmi. V tej dobe žila Alžbeta Báthoryová, ktorá patrila k jednému z najvýznamnejších uhorských šľachtických rodov. Legendy jej zabezpečili zápis v Guinessovej knihe rekordov ako najväčšej a najkrvavejšej vrahyne všetkých čias. Prípad Báthoryová je ale nejasný a mnohí historici považujú túto charakteristiku za úplne nepodloženú. Kým  bola Alžbeta Báthoryová v skutočnosti? Vrahyňou, ktorá vraždila nevinné panny a kúpala sa v ich krvi, alebo pôvabnou a na svoju dobu veľmi vzdelanou ženou? Bola vinníčkou alebo obeťou vtedajších politických pomerov a temných intríg mocných, ktorí bažili po jej majetku? Vo filme Báthory manžel Alžbety Báthoryovej, František Nádasdy, bojuje vo vojnách s Turkami a ona sama dohliada na správu rozsiahlych rodových majetkov a na výchovu detí. Raz jej manžel pošle darček v podobe talianskeho maliara Merisiho Caravaggia, ktorý zostane na jej dvore niekoľko rokov. Medzi ním a osamelou ženou vznikne zvláštne puto. V tom čase sa ale nad jej hlavou začnú sťahovať zlovestné mračná, ktoré ešte viac potemnejú po smrti jej manžela. Mocná a bohatá žena musí čeliť nepriateľom, ktorí sú schopní čohokoľvek. Zvesti o šialenej vladárke, ktorá sa v snahe zastaviť starnutie kúpe v krvi nevinných panien, začínajú silnieť... Juraj Jakubisko sa vo filme Báthory pridŕža známych historických skutočností, avšak neprebádané „biele" miesta histórie vypĺňa svojou fantáziou. Tak sa do príbehu dostali aj Caravaggio, či Monteverdi -  tvorca prvej opery... (STV)

katchi

Co na tento film říct?? Při čtení mnohých recenzí a komentářu jsem trochu znejistěla...věděla jsem, že od tohoto filmu nemužu hodně očekávat. O to příjemněji překvapená jsem byla při jeho shlédnutí..verze pana Jakubiska měla hodně do sebe. On jediný neměl krvavou hraběnku za nehoráznou bestii a ,,děvku"..vidí jí jako ženu, které byla velká osobnost a stala se obětí intrik. Věděla, že skončí špatně ale přesto dokázala bojovat a zaroveň se chovala tak sebejistě. žena, která to měla už od začátku velmi těžké, ale přesto se nevzdávala. Ano, možná jsem divná, když tvrdím, že toto byla ohromující verze už tolikrát omývaného témata. Jenže mě štve, když někdo tvrdí, že tento film, byl špatný, jen protože, JJ bral hraběnku jinak než to udajně bylo. Kdyby pan jakubisko s touto verzí přišel daleko dřív, než by byla napsaná kniha, názor mnohých by byl rázem pozitivnější. Lidi se hrozně bojí změn a toho, že by něco mohlo být i jinak, než to bylo původně nalajnované. A to je ta chyba. Zkuste se na Bathory podívat, anižbyste byli absolutně přesvědčení, že to byla bestie. Ale zpět k filmu. Velice mě nadchl. Byl sice až moc dlouhý, nicméně já se rozhodně nenudila. Miluju historické filmy a tento byl jeden z mých nejoblíbenějších. Anna Friel hrála užasně. Na roli se ohromně hodí a celému filmu dává správnou atmosféru. Co se týče Rodena, byla jsem spokojená. Je to skvělej herec, který se rozhodně neztratí. Líbila se mi i Deana Horváthová. ROle ježibaby se zhostila opravdu zodpovědně:) Ani Franco Nero nehrál špatně:) Co se mi na filmu moc nezdálo byli asi dva mniši..Ano..bez nich by to bylo lepší. Nicméně cením si nápadu, trochu to oživit:) Celkově mě film nadchl..víc než dost:) A dávám plný počet *..pravda..film není uplně dokonalý, nicméně tohle pojetí si to vážně zaslouží:) A ty * jsou tam převážně za originální námět:) ()

Alf

no, možná se za pár let dočkáme filmu, ve kterém nějaký umělecky dávno vyšeptalý režisér přijde s neotřelou myšlenkou, že doktor Mengele byl vlastně humanista, který zachránil mnoho lidských životů (neposlal přeci všechny hned do plynu, že ?) a byl ochoten v zájmu vědy obětovat i cizí lidské životy, byť za cenu vlastních psychických problémů, film by se mohl symbolicky jmenovat Josefova volba :-( ()

Yardie

Od doby, co jsem Bathory viděl uvažuji, co na tom mohlo stát tolik peněz. Efekty tam nebyly, takže to ne. Hvězdní herci tam nehráli, takže na platy se mo nedalo. Bitvy byly dosti ošizené. Sice už jsem ze školy nějakou dobu a z dějepisu si toho moc nepamatuju, ale dosti silně pochybuju, že se bitvy odehrávali 100 na 100. Takže toto také moc nestálo. Jediné, co mě napadá jsou ty kostými. Ty museli stát majlant, ale zase né tolik, kostýmy jsou v každé druhé televizní pohádce. Takže nevím... Co se týká filmu, tak jsem čekal asi trošku něco jiného. Čekal jsem více času stráveným vyšetřováním a zaobíráním se právě těch vražd. Ale o těch se ve filmu jen párkrát zmínilo. Místo tooh to bylo propleteno intrikami, které se ale podle mého moc nepovedly. Postrádali jakoukoliv atmosféru, jako třeba v Nebezpečných známostech. Takže mě to až tak moc nevtáhlo do děje. Co mě taky trošku iritovalo, byli ti dva mniši. Ti tam absolutně nepasovali. Co mi také trošku rušilo, byly ty prostřihy snů. To byla taky trošku "divočina".Takže ve finále ani moc nevím, co si o filmu myslet. Příběh byl takový, jak to nazvat... takový "rozháraný". Trošku mi to připadlo jako neucelené s takovými malými odbočkami, které ale nebyly dokončeny, ale jen narušovaly hlavní poentu. Celkově jsem od toho čekal trošku něco jiného a asi o mnoho lepšího po tom, jak to všichni vychvalovali a utratilo se tolik peněz (fakt stále nevím za co). Obrovské pozitivum byla hlavní protagonistka, na tu se bylo radost dívat - a teď myslím zevnějšek. Opravdu velice krásná žena. Takže resume - pro mě trošku zklamání. Howgh! ()

Krepi

Nevím, co jsem od filmu očekával, ale po takovéto masivní kampani a po tom, co se o filmu mluvilo a psalo na každém rohu, jsem čekal rozhodně víc. Film byl roztahaný až hrůza (kdyby měl o půl hodiny míň, tak mu to neuškodí) a některé dialogy byly značně "umělé". Herecké výkony mě taky nijak nepřesvědčily (a to mluvím o hlavních rolích, o komparzu se radši ani zmiňovat nebudu....) - nejlepší byl snad Srstka v kostýmu kata (škoda že nezahlásil něco ve stylu "Tady Thurzo se hodí do každé rodiny, má rád děti...ťuťu ňuňu...). ()

Dallas

Anna Friel a Karel Roden hrajú výborne. Je tu pár veľmi dobrých momentov (a tým naozaj nemyslím tie "bitevné" scény), ale je ich tu aj dosť zlých. Obvykle sa teším na neorezané verzie, ale tu by som prijal kľudne aj o pol hodiny kratšiu. Na naše pomery slušný veľkofilm, ale nič zásadného sa tu nekoná. 60% ()

Sagara

Ďakujem tu všetkým negatívnym komentárom. Vďaka vám som šiel na film, o ktorom som si myslel, že bude tak zlý, že až. Dostal som však nádherný príbeh o krásnej a inteligentnej žene, ktorá sa stala obeťou intríg. Ja som očarený. Anna Friel, zbožňujem ťa teraz ešte viac. Tento film si jednoducho menej ako tri hviezdičky nezaslúži. A kto ich dal je jednoducho zaujatý. ()

iamzanet

jsem opravdu ráda, že čeští filmoví tvůrci nemají finanční prostředky, aby mohli natáčet více takových filmů. V klidných (spíše statických) scénách dobré, jinak strašné. Absolutně nechápu, co bylo smyslem tohoto filmu, jestli hraběnku očistit nebo snad ne? Slédnutí filmu ve mě nevyvolalo nic, snad jen zmatek. a Mádl s Polívkou? To snad ne. Měli snad tvůrci pocit, že je třeba film odlehčit? Já ne.Jejich postavy mi neprosto znechucovaly ještě ucházející snímek. Za odvahu *** ()

ElizabethB

Ako dieta som zboznovala knihu “Povesti slovenskych hradov a zamkov”, no jeden pribeh ma fascinoval najviac, ten o Alzbete Bathory…Necudo, ze na Jakubiskov film som sa uprimne tesila a ked som sa konecne dockala, jedine slovo, co ma napada je “Uuups”…ani neviem ako to zhodnotit. S privretim oboch oci a este aj tych susedovych ;) by sa dalo povedat, ze to bol “dobry” film……… noo zarty bokom a teraz vazne…;) Hned na uvod slovensky-dabovaneho filmu, ma “pobavil” hlas Mariana Slovaka, ktory vytvaral akysi sileny “bu-bu-bu” efekt a nech sa neskor snazil akokolvek pri dabovani mnicha Petra, vobec sa mi tam nehodil . Napady ala “Da Vinci” mi prisli uplne mimo, vojnove sceny trapne a nedorobene a celkovo to bol priiilis ,ale prilis dlhy film... Nech uz do tohoto filmu pan Jakubisko vrazil kopec casu, usilia a nepochybne penazi…mna tym rozhodne neocaril... bohuzial. ()

B!ker

Film byl natočen v zajímavém prostředí. V roce 2008 patřil mezi nejnavštěvovanější filmy v kině, ale jen díky televizním reklam a zvědavosti. ()

1945

Divná pohádka pro dospělé... Vše ve filmu zdůrazňuje vážnost tématu, jen ten Polívka a Mádl naprosto ničí poměrně zajímavou atmosféru ()

conery1

Na prelome 16- teho a 17- teho stor. po vyčerpávajúcej vojne s Turkom, začína sa v Uhorsku iný boj. Boj o vplyv medzi silnejúcimi katolíkmi s dovtedy dominantnými protestantmi. V týchto pohnutých časoch sa nad Čachtickým hradom sťahujú čierne mraky. Rod, ktorý ovláda tretinu Uhorska stratil pevnú ruku, ktorá by chránila obrovský majetok pred supmi, ako boli Thurzo ( bezchybný Roden ), spolu s katolíckymi pohlavármi. Nakoniec zrada vo vlastnom rode spečatila osud grófky " Eržébet ", ktorú skvele stvárnila pôvabná britka. Režisérov pohľad na svet, v ktorom sa prelína a navzájom ovplyvňuje duchovno s fyzičnom a stvárnenie postáv, ako ľudí hľadajúcich pravdu, zmysel bytia, múdrosť, túžiac pri tom po láske mi vyhovuje a hľadí dušu. Nie je ďaleko deň, kedy pred filmom bude červený štvorček. ()

sona123

Ke shlédnutí jsem přistupovala s určitými předsudky, měla jsem za to, že to bude hodně zlé...Ale nebylo. Anna Friel hrála výborně. Film je tak trochu pohádkovým příběhem, s romantickým nádechem (trošku jsem měla problém, Čachtickou paní jsem četla a tak mám zafixovanou jinou představu o Bathoričce), chudinka byl to vlastně anděl...Vlastně nevím, co tomu vytknout, možná že to bylo zbytečně, ale opravdu zbytečně dlouhé, ale jinak docela fajn. ()

Cement73

Batoryčka ako obet? Mozno ze i ano. To tazko dnes povedat. Film ale na mne posobil malo profesionalne. Temne pasaze boli jednoznacne zle nasvetlene; Jakubiskove fantasmagoricke scenky snov boli ako vystrihnute z Lynchovych filmov; no a zapletka vypovedana dvojicov zobravych mnichov majucich hlavy vyholene ako frantiskani a disponujucimi na ten vek pozoruhodnými technickymi poznatkami mi az prilis evokovalo film "Meno ruže". Hilmerová a Mádl uplne prepadli... A este ze sa reziser spamatal a vystrihol Korna ktory mal rozpravat uvod pred filmom, bolo to ako deleted scene na DVD a Korn tak vyzeral "jako pako". Takze striedave pocity. Velmi roztahany zaciatok, o nieco lepsie finale... ale nakoniec z najocakavanejsej premiery roku zostal iba film z ledva 3 *. Plusy kostymy, minus kamera ()

gocatgo

Zklamání roku. Jedna hvězda za výkon Anny Friel, druhá za úchvatné kostýmy. Ale tím to celé končí. Jakubisko se snaží ve svém filmu obsáhnout snad vše, ale ničemu se nevěnuje dostatečně. Pokud to má být historický velkofilm, proč si musíme spoustu historických souvislostí domýšlet? Pokud to má být romantický příběh, proč se nevěnuje pouze vztahu Alžběty a Caravaggia? Snímek se až příliš křečovitě snaží ukázat Bathoryčku jako oběť. Bitvy a souboje hraničí s trapností, stejně tak jako dvojice mnichů, která je samozřejmě odkazem na Williama z Baskervillu a Atsa z Mercu (včetně podlehnutí novice sličné dívce), snažící se všemu příjít na kloub a používají k tomu vynálezy hodné snad jen DaVinciho. Stačilo by mi vidět trailer. ()

hammerhead

Bizarní klipová slátanina pohádky a předrevolučních "erotických" filmů, kde se to jen hemží neuvěřitelně špatně hrajícími herci. Hvězdičku ještě strhávám poté, kdy jsem u reprodukce Judity a Holofrena pochopil, že to tvůrci myslejí s tím Caravaggiem vážně. ()

mazadlo

Nejdražší film naší kinematografie? Aha....raději bych za ty peníze viděl cokoliv jiného ( třeba Pelíšky) Jediné co se tomuto příběhu nedá upřít je výtvarno a kamera. Ale jinak tedy ukrutná nuda v kině. ()

lareinna

Tento film je skvelý. A viete prečo? Pretože je rozporuplný. Neskutočne veľa sa o ňom nahovorilo. Poniektorých dokáže až rozčúliť a niektorí ho do nebies ospevujú. A ja sa pýtam, čo je na tomto filme zlé? Je kopec otrasných bezduchých filmov, ktoré nemajú žiaden obsah ani dej a čuduj sa svete, majú vyššie hodnotenia ako tento! Reálne je to tak. Tento film je predovšetkým európsky film a kto čakal americký komercionalizmus, tak sa bohužiaľ nedočkal. Páčil sa mi tento film a pán Jakubisko je u mňa pán režisér. ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

25.02.2023

Československá kinematografie přišla o jedno ze svých velkých tvůrčích jmen, ve věku čtyřiaosmdesáti let totiž v pátek 24. února v Praze zemřel legendární slovenský režisér, scenárista, výtvarník a… (viac)

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Bathory – velkofilm po Československu

Bathory – velkofilm po Československu

25.02.2007

Finanční propadák Post Coitum, který ani kritiky nešetřily, neotřásl s Jurajem Jakubiskem, tak jak by se mohlo zdát. Každý jistě ví, že splín se většinou zahání prací, ale to co si ukousnul samotný… (viac)

Krev a mlíko za tvrdou měnu

Krev a mlíko za tvrdou měnu

27.04.2006

Už i Slováci (plus my, Briti, Rakušani a Maďaři a o spolupráci uvažovali ještě Němci, Turci a Italové) mohou říci, že mají vysokorozpočtový velkofilm a to ještě o spoustu milionů dražší (10 milionů… (viac)