Podivný prípad Benjamina Buttona

• Česko Podivuhodný případ Benjamina Buttona (viac)
USA, 2008, 166 min

Réžia:

David Fincher

Predloha:

F. Scott Fitzgerald (poviedka)

Scenár:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

Brad Pitt, Cate Blanchett, Taraji P. Henson, Julia Ormond, Jason Flemyng, Mahershala Ali, Jared Harris, Elias Koteas, Phyllis Somerville, Tilda Swinton (viac)

Film vycházející z povídky F. Scotta Fitzgeralda vypráví o sympatickém padesátníkovi Benjaminu Buttonovi, který je se svým životem spokojený a navíc se nedávno zamiloval do třicátnice Daisy. Hlavní hrdina však místo stárnutí začíná mládnout, což se mu nejdřív líbí, ale postupem času obrátí. Protože prožívat svůj život v opačném směru a mládnout vedle své pozvolna stárnoucí lásky, to není úplně normální. (oficiálny text distribútora)

Marqta

----"It's a funny thing about comin' home. Looks the same, smells the same, feels the same. You'll realize what's changed is you."---- ()

Martin741

Krasne, zaujimave a neskutocne originalne, nieco take som doposial nevidel. Reziser David Fincher /Se7ven ....../ proste nemoze svojich fans sklamat. Takyto nadherny a originalny scenar som nevidel ani nepamatam. Chvalim perfektnu reziu, obdivuhodne herecke vykony /Brad Pitt a Cate Blanchett/, originalny pribeh ..... Akurat roztahanost niektorych scen a nasledne vatovanie sposobili, ze nejde o film roka 2008, tam panuje Eastwoodovo Gran Torino. 92 % ()

vydumnica

Toto je film, ktory nestaci vidiet raz. Originalny namet. Prvykrat som ho pozerala v lietadle a vzdy si na to spomeniem. A chcem ho vidiet znova, lebo 2x nestacilo. ()

dezorz

Film je draha zalezitost, tak necudo, ze aj tie lepsie filmy zvzknu trpiet jenoduchostou a linearnostou pribehu. Stastie, ze D. Finchcer dokonale ovlada sucasne technicke vymozenosti a sam ma trocha prevratene hodnoty pre krasu, takze Cudny Pripad Benjamina Buttona sice nie je film filmov, ale je dostatocne cudny aby v zaplave normalnych a necudnych filmov vynikol. ()

Rocky88

Vlastně bych se mohl podepsat pod to, co napsal kolega Arx. Při sledování jsem naprosto přestal vnímat čas, byl jsem vtažen do příběhu a na konci mě emocionálně vyždímaného zase vyplivl do reálného světa. Doufám, že po tomhle filmu už se konečně přestane o Pittovi říkat, že je to pouze hezoun, který neumí hrát. Zde totiž dokazuje, že v současné době moc konkurence nemá... Z dua Fincher-Pitt se stává podobná tutovka jako v případě Nolan-Bale. A já tleskám. ()

Skleena

"I kdyby to bylo o půlku kratší, ještě stále to bude moc dlouhé" (c) Sklep - Bible. A je to pravda. Film je to krásný, ale ruku na srdce - opravdu bylo použitelného výsledného materiálu tolik, že by se to všechno nevešlo do pohodových dvou hodin? První třetina filmu velmi příjemně překvapila, směřovala tou nejlepší cestou k pěti hvězdičkám. Celý ten tah na branku ale tak nějak během přelomu z první hodiny do druhé zvolnil, děj se na můj vkus stal až příliš plytkým a my se tak mohli kochat množstvím až malinko kýčovitých záběrů na východ slunce apod. (nic proti sedmero bleskům - udělat z nich klidně desatero a vynechat místo nich zbytečnou část s otcovou jachtou by rozhodně nebylo krokem zpět). Přesto si příběh Brada "Knoflíka" Pitta rozhodně zaslouží poctivé čtyři hvězdičky, práce maskérů byla neuvěřitelná a Cate Blanchett předvedla hodně solidní výkon. Ad mnohá srovnávání s Forrestem Gumpem - taky jsem si na něj při závěrečných titulkách vzpomněl, rozhodně ale ne v souvislosti s nějakou snahou snímky po kvalitativní stránce srovnávat - ať je Podivuhodný případ Benjamina Buttona sebelepší, Forrest je stále ještě úplně jiná liga. ()

MrPierc

Mohl to být skvělý film. Do 1. poloviny jsem byl pln nadšení z domova důchodců, kapitána Umělce, rozhovory s ženou v Rusku (Tilda Swinton konečně dokázala, že umí být i ženou). Ale od půlky, kdy začal hrát Brad Pitt svou klasickou minimálni mimiku okolo svého reálného věku, šlo všechno do kelu. Brad Pitt totiž není typ herce, který je mimický a emocionální herec - on jakoby jen pózuje. Další věc, co mě úplně mlátila do očí, bylo chování jeho černošské matky, která by se v té době nemohla takto sebejistě chovat ( černoši, jejich práva a pozice ve společnosti se změnili až po Vietnamu ! ). Digitální uhlazování či naivní záběry bylo až moc okaté, všichni byli moc hodní a zlo jakoby neexistovalo v tomto filmu. Cate Blanchett tu však hrála naprosto skvěle a nejlepší byla v roli maminky. Filmu by slušela kratší stopáž a ne ten vypočítaný konec na slzy, který byl dost klišé. Chyběla tomu realita alespoň v prostředí ( špína, slzy ...). Jinak velmi zajímavý námět. Ještě chválím ten záběr pozpátku z 1. svět. války ! P.S.: na Finchera málo šokující film. ()

shyster

Jen pár filmů se může chlubit tak dechberoucím úvodem jako Podivuhodný případ BB. Od úvodních 3 minipříběhů v Magnolii mě nic tak nenadchlo jako příběh slepého hodináře. Filmu po herecké stránce ani po režisérské nelze nic vytknout, vše šlape jako hodiny a jako správný adept na oskara. Filmu by ale prospěla střídmější stopáž. V závěru jsem malinko usínal a tak na mě nemohla v plné síle dolehnout tíha otázek ohledně smrti, o které se tento film snaží. Přesto dám 4hvězdičky, ikdyž vím, že se k Benjaminu již nevrátím jako např. k Forrestu Gumpovi (p.s. kterému se BB vůbec nepodobá). ()

Tomik12345

Usaďte se do křesla a nechte se unášet. Přesně to jsem udělal já a byl jsem na výsost spokojený. Ano dají se najít i chyby. V některých částech filmu je děj až zbytečně natahován, trocha zkrácení by filmu prospěla. Pokud k tomu někdo chcete přistupovat jako k "dalšímu" Forrestu Gumpovi, tak to nedělejte. Byli byste zbytečně zklamáni, Forrest je a vždy bude jen jeden. Musím vyzdvihnout herecký výkon Brada a Cate. Myslím, že tihle dva se k sobě skvěle hodí. To ukázali už v Babelu. A namaskování Brada je neuvěřitelné. Váhal jsem jen velmi krátce jaké dát ohodnocení. Za sebe 5 *. ()

Petoss1

Poctivá a dobre odvedená práca. Pekný príbeh, ktorý žiaľbohu je (ne)tradičný, možno nezáživný. Predstavoval som si Benjaminov život ako nejaké dobrodružstvá, ale jediné bolo na mori. Nenudil som sa to nie, no druhá polovica bola nasiaknutá akýmsi sladkým stereotypom, ktorý je vyústením k usmrkanému záveru. Mňa to teda nedojalo. Čakal som na nejaký tradičný Fincherov zlom, nestalo sa tak. 83% ()

Attta

Jaképak zjištění mě čekalo ze závěrečných titulků: "Directed by David Fincher", jen jsem se pousmál. Výborný film se zajimavým nápadem, krásným zpracovním a doladěn skvelou hudbou. Chvíli mi trvalo než jsem se do filmu zražral, ale pak to stálo zato. Fakt pěkně odvedená práce. Stále si však vůbec nejsem jistý svým hodnocením. Je to něco mezi, ale dávám nakonec 5 hvězd, protože "jen" 4 si to opravdu ode mě nezaslouží. ()

Streeper

Naprosto neuvěřitelný a nevšední film, který se jen tak nevidí. Příběh je dokonalý. Stejně tak jako herci - Brad Pitt a Cate Blanchett, které to ve filmu nesmírně moc sluší. Z filmu jsem nadšená. Celé 2 hodiny a 39 minut jsem pozorně seděla a dívala se na to báječné dílo. Jsem tímhle filmem naprosto nadšená. ()

joker.george

Jeden z nejdojemnějších filmů, který jsem kdy viděl a slzy mi tekly ještě dlouho po závěrečných titulcích. Film hraje úderně na city a vychází mu to, neboť ví, v jakou chvíli na ně zatlačit. Zároveň jsou prožitky ještě umocněné hudbou, scenériemi, herci, kde září především Pitt, dle mého svojí nejlepší rolí a v neposlední řadě i příběhem, který byl Fincherem zužitkován na maximum. ()

cariada

Až příliš velká podobnost s Forrest Gump, což je možná škoda. To mu srovnávání se nejde ubránit. Přesto film není špatný ba naopak. Určitě bych si nechtěl život prožít obráceně-mimochodem velká podobnost s Arabelou a ostrovem Pultanela, kde setaky děti rodili jako starý ... Kdo ví jestli si Benjamin nešáhl či přesněji jeho rodiče na jablko? Ps- kolikrát tam bylo ukázáno jak toho dědu 7 zasáhl blesk, ňák jsem to nespočítal. ()

Aljak

Konečne som sa odhodlal, lebo vždy ma doteraz odradila tá obrovská porcia minút. Ale musím uznať, že to fakt stálo za to. Štýl akým to bolo podané dosť (ne)nápadne pripomínal Forresta Gumpa, akurát že toto pôsobilo oveľa dramatickejšie a vážnejšie. A to je len dobré, lebo kadejaká irónia alebo komediálne prvky by Benjaminovi len a len uškodili. Je pravda, že film bol miestami až príliš zdĺhavý, ale v podstate sa stále niečo dialo, tak aj tých 166 minút zbehlo relatívne rýchlo. Aj keď bol Benjaminov osud jasne predvídateľný, treba uznať, že záver bol zohraný majstrovsky. Mňa osobne však príliš nezaujala tá Benjaminova "mladosť" (teda fyzická staroba), ktorej bolo venované až neúmerne veľa času v porovnaní s ďalšími etapami jeho života. Nuž, ale ako celok naozaj veľmi dobré. ()

zuzinka2

David Fincher mě opět nezklamal a dokázal, že umí natočit nejenom mrazivé thrilery, ale i nádherný poetický příběh o lásce, životě a smrti. Pozor obsahuje spoilery!!!Příběh je krásně odvyprávěný od Benjaminovo narození a dětství strávené v domově důchodců, kde si zvykl na všudepřítomnou smrt a potkal malé děvčátko Daisy, které se postupně stane jeho životní láskou. Tahle pasáž se mi líbila svou atmosférou si nejvíc. Postupně se dostáváme so období kdy se osamostatňuje a nerozdíl od jiných lidí mládne. Zde se mi velmi líbil herecký výkon Tildy Swinton v roli plavkyně, která chce přeplavat La Manche. No a poté se dostáváme k jeho vztahu s jeho kamarádkou z dětství, která mezitím vyrostla, zkrásněla a stala se z ní baletka. Scény její nehody a toho co se stalo předtím považuju ta jedny z nejhezčích z celého filmu. Postupné mládnutí se však Benjaminovi stalo prokletím a on svou manželku s malou dcerou opouští. Nekonec se přeci se svou láskou ještě naposledy setká a umírá jí v náručí. Celkové pojetí filmu, jako příběh který se jejich dcera dozvídá prostřednictvím Bejaminova deníku, když tráví se svou matkou její posední hodiny se mi velmi líbil, stejně tak jako herecké výkony, režie a střih. Doufám, že tento film promění alespoň některé ze svých nominací na Oscara (nejvíc bych to asi přála režisérovi Davidu Fincherovi).P.S. Na podruhé ještě lepší. Nádhera ()

4daPeace

Verdikt: Těšil jsem se na výborného Pitta a velkého favorita Oscarové noci za Nejlepší film. Dostalo se mi výborné Cate Blanchett a filmu, který si nezaslouží ani tu nominaci. Nemůžu jinak, ale jsem zklamán - natahovaný příběh o lásce, prokládáný skoky z přítomnosti (New Orleans, Lousiana v období hurikánu Katrina) do vyprávění v minulosti (New Orleans po skončení WW1 a další život Benjamina), ze které si ještě 7x odskočíme do předminulosti, kde jednoho chlapíka trefuje blesk. Scénář moc tlačí na pilu velkoleposti ala Forrest Gump, což se Fincher zárověň snaží podpořit dlouhou stopáží...ne-ne, tohle nefunguje. Forrest Gump zůstavá nepřekonán, nedostižen, nechává Benjamina kdesi daleko v továrně na knoflíky, zatímco Forrest si lebedí ve svém obchodu s jablky. Kdo se chce podívat na zjevnou podobnost obou filmů, může tak učinit zde - The Curious Case of Forrest Gump. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

Mluví se o ní už téměř dva roky. Nové, údajně mnohem realističtější zpracování životopisu poslední egyptské vládkyně je od začátku připravováno pro Angelinu Jolie. Velkorysý projekt Cleopatra: A Life… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010

Když se mluvilo o obsazení hlavního padoucha v Sherlocku Holmesovi 2, padala zvučná jména: od Brada Pitta přes Hugha Laurieho až po Daniela Day-Lewise. Roli nakonec získal Jared Harris. Kdo, k čertu,… (viac)