Temný rytier

• Česko Temný rytíř (viac)
USA / Veľká Británia, 2008, 152 min (Alternatívna 146 min)

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (viac)

Mestečko Gotham City, kedysi raj zločincov, sa pomaly spamätáva z najhoršieho a začína rozkvitať, predovšetkým vďaka pomoci maskovaného netopierieho hrdinu Batmana a jeho občianskeho alter ega multimilionára Brucea Waynea (Christian Bale). Povestnou novou metlou, ktorá dobre metie, sa ukáže byť aj nový štátny žalobca Harvey Dent (Aaron Eckhart), ktorému sa zas a znova darí výrazne oslabovať svet organizovaného zločinu a vďaka ktorému sa čoraz viac mafiánov ocitá na nedobrovoľnom odpočinku - za mrežami. Harvey bojuje proti kriminalite, korupcii - a zároveň veľmi intenzívne i o priazeň Bruceovej priateľky Rachel Dawesovej (Maggie Gyllenhaal). Hoci sa možno na prvý i druhý pohľad zdá, že rezervovaný a samotársky Bruce je nad vecou a nejako výraznejšie mu to žily netrhá, v skutočnosti je všetko trochu inak... Odstup si totiž drží cielene! Tak či onak, všetko je razom nepodstatné, keď sa na scéne ako blesk z jasného neba objaví nová desivá hrozba, s ktorou nik nepočítal – šialený nekorunovaný kráľ zločincov Joker (Heath Ledger), ktorý mesto uvrhne do nového, dosiaľ nepoznaného chaosu a ktorý prinúti temného rytiera Batmana siahnuť až na dno svojich možností a temer prekročiť už skoro neexistujúcu hranicu medzi Dobrom a Zlom... (oficiálny text distribútora)

Radiq

Nemá cenu komentovat, všechno už bylo řečeno. Ale musím se přidat a pochválit Jokera. Prostě skvělej filmek. Akorát mě trošku zklamal Two-Face, jehož zdravá půlka sice šla, ale tu škaredou mohli udělat víc škaredší. Jo a taky bylo blby, že Katie Holmes byla vyměněná za Maggie Gyllenhaal... pak to kazí návaznost... ()

daEmoNickY

Neulizany ulizany Zolik je dobre zahrany. Tempo je skvele. Jenom to zrozeni Batmanovy druhe nemesis Dvojtvare pusobi uspechane a film nakonec tak podivne vysumi. ()

tom88

Veľkolepý komixový film plný očakávaní, ktoré sa nepodarilo splniť úplne tak ako sa zdá. Bezpochyby je to jeden z najlepších komixoviek a z reakcií som čakal najlepšiu, no nesúhlasím. Film mi prišiel príliš prehnaný, príliš rafinovaný až vypadal nerealisticky. Dej je premakaný, to musím uznať, ale nezdal sa mi zase tak dynamický ako som počul a očakával, predsa sa našli aj mierne slabšie miesta. Nolanova réžia je výborná počas celého filmu, priniesol nám technicky (takmer) dokonalý film. Herecké obsadenie je bohaté, teda plné výrazných mien no samozrejme najväčšou hviezdou sa stal Heath Ledger, ktorý so svojim Jokerom zatienil mená ako Bale, Freeman, Caine, Oldman, Eckhart, ktorí zahrali taktiež na vysokej úrovni. Joker sa teda stal jedným z najlepšie zahratých záporákov v dejinách, ale mne taktiež neprišiel dokonalý takže by som ho na prvé miesto nestaval, no jeho smiech či mľaskanie je úžasné, mrazivé a dychberúce. V pôvodnom znení som si to pustil iba kvôli nemu, inak český dabing je celkovo podarený, ale na Jokera boli v štúdiu očakávane prikrátky. Hudba bola vybratá dobre, motívy sekli daným scénam. Kamera je super a efekty taktiež, veď predsa stál film 180 miliónov dolárov. Na vysoký rozpočet bolo pomerne málo akcie. Všimol som si iba jednu veľkolepú a to naháňačka v podzemí s doprovodom batmobilu, ktorý následne roztrieskal a náhodou bol divokotvorný motocykel, ktorý ma celkom prekvapil a bol veľmi fajn, no za batmobilom budem smútiť oveľa viac. Film mi prišiel o niečo lepší ako prvý diel, no nijak zvlášť výnimočný samozrejme okrem Jokera, ktorému dávam 1*, inak za film 3,5*. K plnému hodnoteniu chýbalo naozaj máličko, možno keby som bol väčší fanúšik Batmanovskej série. 85% ()

SoolenJV

Temný rytíř překonává restart Batmana na celé čáře. Napínavý thriller se dvěma postavami v hlavní rolí - každá je svým způsobem šílená. Nejvíc Jokera, který je úplně jiný, než ten Nicholsonův, mnohem vražednější a vychatralejší a rozhodně se stal Ledgerovou životní roli. Pak je tu Batman, který je posedlý touhou Jokera dostat za mříže. A mezi nimi stojí Harvey Dent, který předvede ukázkovou přeměnu ze sympaťáka na padoucha. Nolan je mistr, už aby natočil dalšího Batmana. ()

wendelin9

Plesk! Tlesk! Tlesk! Plesk! Plesk! Tlesk!..... BRAVO!!!!... Lepší podívanou už sem dlouho nezažila!!! Zkrátka zopakuju všechno to, co tady určitě zaznělo už nejmíň milionkrát. Temná atmosféra, perfektně odměřené dávky akce, skvělé depresivní barvy, úžasné obsazení, geniální děj a (samozřejmě) excelentní Joker, který se díky obdivihodnému výkonu Heatha Ledgera stal nesmrtelným a řekla bych že se navždy vryl do dějin kinematografie (nebo v to přinejmenším doufám)..... cca 99,9%...btw. tu jednu desetinu sem strhla za (pro mě absurdní) vzhled Harveyho po 'nehodě' ()

3n3my

Určite ide zatiaľ o najpredsvedčivejší, a zároveň aj najrealistickejší (čo do fungovania hlavného hrdinu v reálnom svete) komiks. Po prvom pozretí mám pri tom šialenom nadupanom tempe problém len s koncom (nejako som tam nepochopil správanie Batmana), ale inak film nemá výraznejšiu slabinu. A radšej tentokrát ani nič nevyzdvihujem, pretože keď sa tak zamyslím a rekapitulujem, tak ide asi o všetky charakteristické črty filmu :-) ()

sir-dave

Why so serious... ! Už toho bylo nakécano dost a jinak než na výbornou to nešlo! Jsem rád, že Heath tu sošku získal a někde nahoře si ji uživá 8) Člověk buď umře jako hrdina nebo žije dlouho až se z něj stane padouch Sice mi chybělo pár věci co se mi líbilo na jedničce (změny prostředí - hory, interiéru), a né jenom pořád to temné město (no jo, je to "temný rytíř"), ale aspoň jsem si více vychutnával chvilkové zavření Jokera (no já si vlastně jeho herecký koncert užíval pokaždé co se tam objevil :-) ) Určitě film roku! - Unbelievable perfect film 100% ()

Rockwood

Tož dobré to bylo. Dlouho jsem se tomu vyhýbal, až jsem nakonec vyčerpal různé alternativi na co kouknout, tak jsem sáhl po tomhle. No a nelitoval jsem. Litoval jsem maximálně toho, že jsem to tak dlouho ignoroval. Akční filmy já rád, na odreagování paráda, a tenhle je jedním z nich. Kromě toho to má i dobrý příběh i zpracování. No líbilo se mi to a moc. Teda kdyby se tolik nemluvilo o tom, že Joker je Heath Ledger, tak bych ho fakt nepoznal. Dokonce když už sem to věděl sem ho nepoznal. No ale zahrál to dobře. Moc dobře. ()

Splasher

Už hodně dlouho se mi nestalo, že si v kině řeknu: Tak todle vypadá jako poslední scéna, ale ještě zbývá tolik minut stopáže, co to má znamenat? U tohoto filmu se to stalo hned několikrát. ()

MJMilan

Co bych ocenil na tomto gigantickém a monstrózním filmu, to jsou především herecké výkony dvou hlavních představitelů. Je až s podivem, že role Klauna, patrně nejlepší v životě Heath Ledgera byla jeho poslední, to už bohužel nezměníme, ale můžeme být alespoň rádi, že zůstane zaryt v paměti na hodně dlouho. Toto zpracování Klauna je již druhé, jak asi mnozí ví, to první hrál vynikající Jack Nicholson a myslím si, že mnoho společného nemají. On totiž Jack Nicholson má jednu nespornou výhodu na hraní takovýchto rolí, on je totiž "úchylný" od přírody, zatímco Heath to opravdu hrál. Co mi vadilo a proč taky nedávám plný počet je plno nesmyslných dialogů po Americkém způsobu, jenže filmaři z USA si to prostě neodpustí. ()

Deyw

This is fucking awesome!!! nemůžu jinak než plnej počet..tomuhle říkám umění..dobře bez jokera by to byl tuctovej film,ale kurva tady je joker a je to kurevskej náser ! R.I.P Ledger nejlepší role vůbec...na jokera nikdo nemá.. ;) oka ve 4k znova - jeden z nejlepsich filmu na svete po vsech strankach epicke dilo. ()

panMartin

Super, skvostný, parádní, chaos, napětí.... Fakt nevím co bych měl na tenhle film říct. Heath Ledger jako Joker je nepřekonatelný za jeho výkon, je vidět , že se na ní fakt připravoval!!! Můžete vidět milion filmů a milion různých konců, různých příběhů, ale Temný rytíř má jedinečný konec. Tento film se prostě povedl. Kdo neuvidí, neuvěří. Ten konec ten byl neuvěřitelný. Kdybych mohl dam 10 hvězdiček tak je dám. Díky tomuhle filmu Christopher Nolan patří jako režisér mezi elitu. Už se těším na další díl. Pro mě jasně nejlepší film roku!!!!!!!!!!!! ()

vesper001

V Heathu Ledgerovi přišel filmový svět o skvělého herce a Batman o nejmaniakálnějšího a nejděsivějšího Jokera vůbec. Temný rytíř je stylová, nadupaná akční jízda se všemi pěti P (propracovaný příběh s perfektními postavami i pointou). ()

DannyJ

Naprostá dokonalost! Jediný co mi vadí na tomhle opravdu bezvadnym snímku, je to, že když se řekne Joker, spousta omezenějších lidí si dneska automaticky představí Heatha Ledgera. Což může dokázat i vyhledání slova "Joker" v obrázcích na googlu. (POZOR!! Tím nechci nijak zkritizovat Heathovo zpracování Jokera! Všichni víme jak skvělý v téhle roli byl!) No a korunku tomu nasazuje Aaron Eckhart v roli Harveyho Denta! ()

abenino

Po skvělém prvním díle, kde nás režisér Nolan na konci filmu naplnil velkým očekáváním, přichází pokračování příběhu o Temném rytíři. Gotham dál bojuje se zločinem a kromě Batmana v něm nemalou roli hraje nový státní návladní (Eckhart), na scénu však přichází padouch Joker (Ledger) a začíná hon na kočku a myš. Vrací se většina hlavních postav a opět podávají skvělé výkony, ale všechny je hravě strčil do kapsy již zmiňovaný Heath Ledger, kterému role neuvěřitelně sedla a byl jednoznačně nejlepší, jeho výkon dal postavě Jokera i celému filmu nový rozměr. Dávky akce střídá spousta chytrých dialogů. Opět je vše okořeněné skvělou hudbou Hanse Zimmera a ještě musím zmínit znetvoření Aarona Eckharta, které nemělo chybu. Druhý díl s názvem Temný rytíř byl dle mého názoru po všech stránkách doveden k maximální dokonalosti a já si ho nesmírně užil, i proto se stal v mé topce filmem roku. Zakončení celé série bude zřejmě fenomenální. ()

Nivenx

Zapomeňte na jiné zpracování Batmana, než to které je od Nolana. Jiný režisér to už snad nikdy nedostane, protože jeho styl a pojetí je naprosto fenomenální. Batman Begins je už sám o sobě skvělým dílem, to co bylo tam dobré, tady je výborné, to co tam bylo výborné tak tady je nezapomenutelné. Děj ubíhá krásně plynule a ani na chvilku se nezastaví a nesnižuje obrátky. Herci perfektní a celkový dojem, že nutí vidět znovu a znovu. Temný rytíř je neuvěřitelný film, který není sice nejlepším filmem všech dob, ale je to snímek co si zaslouží pouze maximální hodnocení. Pro mě za 100%. ()

StanislachKo

S ohľadom na všetko, čo sa vo filme udeje je zázrak (alebo vrchol filmárskej a hlavne scenáristickej profesionality), že minutáž 152 si bohate stačí bez toho, aby sa muselo nasadiť šialené tempo, ktoré by Rytiera zneprehľadňovalo. Skutočne každá (podstatná) scéna má svoj vlastný nerušený priestor a necháva sa plnohodnotne doznieť. V podobne ambicióznych snímkoch to nevídať až tak často. Herecké výkony sú medzi "takto to má byť" (Bale, Caine, Oldman, Freeman) a "to vážne toto sa dá"? (Ledger, Eckhart). Chúďatko nevýrazná Gyllenhaal nebolo najšťastnejšie riešenie, ale to by som už rýpal. A keď sa tak zamyslím... Videl som už niekedy komixák, v ktorom v konečnom dôsledku víťazí padouch?? Už áno... ()

eisha3

Joker v podání Heatha Ledgera je jistojistě jedna z nejlepších filmových postav vůbec. Škoda, že roli, kterou obsadila Maggie Gyllenhaal, nehrála nějaká jiná herečka - nesedí mi. ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (viac)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

19.01.2022

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

09.01.2022

Jonathan Nolan, bratr slavnějšího Christophera Nolana a zároveň zkušený televizní veterán, jenž má na kontě věci typu Lovci zločinců nebo v titulku zmiňovaný Westworld a rovněž pomáhal psát scénáře k… (viac)