Temný rytier

• Česko Temný rytíř (viac)
USA / Veľká Británia, 2008, 152 min (Alternatívna 146 min)

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (viac)

Mestečko Gotham City, kedysi raj zločincov, sa pomaly spamätáva z najhoršieho a začína rozkvitať, predovšetkým vďaka pomoci maskovaného netopierieho hrdinu Batmana a jeho občianskeho alter ega multimilionára Brucea Waynea (Christian Bale). Povestnou novou metlou, ktorá dobre metie, sa ukáže byť aj nový štátny žalobca Harvey Dent (Aaron Eckhart), ktorému sa zas a znova darí výrazne oslabovať svet organizovaného zločinu a vďaka ktorému sa čoraz viac mafiánov ocitá na nedobrovoľnom odpočinku - za mrežami. Harvey bojuje proti kriminalite, korupcii - a zároveň veľmi intenzívne i o priazeň Bruceovej priateľky Rachel Dawesovej (Maggie Gyllenhaal). Hoci sa možno na prvý i druhý pohľad zdá, že rezervovaný a samotársky Bruce je nad vecou a nejako výraznejšie mu to žily netrhá, v skutočnosti je všetko trochu inak... Odstup si totiž drží cielene! Tak či onak, všetko je razom nepodstatné, keď sa na scéne ako blesk z jasného neba objaví nová desivá hrozba, s ktorou nik nepočítal – šialený nekorunovaný kráľ zločincov Joker (Heath Ledger), ktorý mesto uvrhne do nového, dosiaľ nepoznaného chaosu a ktorý prinúti temného rytiera Batmana siahnuť až na dno svojich možností a temer prekročiť už skoro neexistujúcu hranicu medzi Dobrom a Zlom... (oficiálny text distribútora)

Mrkvič

Konečně jsem to viděl :) a 15 minut před koncem filmu jsem si říkal, že to tu okomentuju, ale neodvážím se film ohodnotit počtem hvězdiček. Tolik postav a tolik děje... Jenže na konci, kdy to do sebe všechno pozapadá a všechno se krásně vykreslí ve všech možných souvislostech, je to prostě nádhera. Najednou to množství postav není vůbec naškodu. SPíše naopak. Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Gary Oldman a Morgan Freeman jsou výborní. Christian Bale bohužel doplácí na to, že jeho herectví nepřesáhne masku batmana. To se nedá říct o Ledgerovi, který svou masku dokázal přehrát. Co je ale na filmu nejlepší, je scénář. Ten například dělá postavu Jokera tak fantastickou. Je tam opravdu několik momentů, které mě přímo nadchly. K pár věcem bych měl i výhrady, ale to dopíšu možná až po druhém shlédnutí. Ted mi na celkovém dojmu neubírají ani kapičku. ***I napodruhé fantastické. Je sice fakt, že je tam moc děje a hodně věcí je jen lehce načato, ale geniální je to i tak. Možná by bylo lepší všechno více rozvést a klidně film rozdělit na 2 dvouhodinové části. Jen doufám, že Christian Bale nebude mít v Terminatorovi tak příšerný hlas. ()

andriy

Batman hledal dlouho svoji tvář. Jeho pravou podobu mu nevtiskli ani Burton, ani Schumacher. Povedlo se to až Nolanovi. Jednoznačně víc než jen film roku. ()

markuc

Brilantni podivana pecetena hlavne vybornymi hereckymi vykony. Skvely scenar dodava tu spravnou gradaci a hutnou atmosferu. Nekonecny chaos v podani skveleho Jokera, k tomu krasne ukazan rozdil mezi dobre a zlem, a ze nekdy linie mezi temito dvema smery neni uplne jasna. To vsechno doplneno excelentnimi technickymi prvky, vcetne hi-tech hracek (ta motorka je super). Proste zazitek roku. ()

Sokkk_y

Čtyři hvězdy, tak to vidím já. V současné komercí prohnilé kinematografii, kde drtivá většina filmů jsou odporná béčka, je tohle dílo výjimečné, ale když to vezmu na druhou stranu v rámci historie kinematografie, no, nevím nevím. Efekty, zpracování, scénář, obsazení, všechno je pěkné. Jenže já si nemohu pomoci a pořád mám pocit, že tomuhle snímku něco chybí nebo možná i něco přebývá. Je to velké množství zbytečného povídání, málo toho batmanovského stylu či místy až moc komické a error scény? Toť otázka. Jediné, co bych tedy označil za opravdu dokonalé je Heath Ledger. Tenhle herec se vžil do role Jokera tak moc a zahrál ho tak přesvědčivě, až mi místy při poslechu jeho děsivého smíchu tuhla krev v žilách. Já jen doufám, že už takhle divná Akademie zešílí natolik, aby Ledgerovi udělila posmrtného Oscara, neboť by si ho na 100% zasloužil. A ať obyčejní diváci či kritici chtějí či nechtějí, vzácné ceny si odnese určitě i zbytek filmu. Ovšem jestli má na zlaté kovy právo, toť další otázka k zamyšlení. ()

DaUr

Adaptace komiksových hrdinů jsou povětšinou doprovázeny velice silnou reklamní kampaní a propagandou (PC - hry, figurky, stavebnice, zubní kartáčky, oblečení...). Oproti tomu samotné filmy na mě takový dojem neudělaly. Ani Spider-man, ani Superman, ani Hellboy, a ani dosavadní Batmanové. Takže na Temného rytíře jsem do kina šel jen díky tomu, že jsme měli cestu do kina. Ale již od první scény, kde se na scéně zjevuje famózní Joker, jsem byl přibitý k sedadlu a jen jsem litoval, že nemá bezpečnostní pásy. Temný rytíř je film plný akce, napětí, a především excelentních hereckých výkonů, mezi kterými zaostává i samotný Christian Bale. ()

adams89

Nebudu tu chodit kolem horké kaše, Temný rytíř je bez jakýchkoliv námitek nejlepším filmem několika posledních let a zasluhuje si jen samá absolutoria. Režisér Nolan jím stanovil laťku do takové výšky, že v dohledné době nevěřím ve vznik minimálně tak dobrého komiksového filmu. Leda že by se Nolan ještě sám překonal ve třetím Batmanovi, v jehož vznik pevně doufám, ale i to možná půjde těžko, protože tenhle film už je opravdu něco extra. Těžko říct, co více ocenit, jestli jeho bravurní režii či výkony samotných herců. Jisté ale je jedno, taková dokonalá kombinace obou se vidí zřídka kdy. Atmosféra během celého filmu je potom jednou velkou kapitolou. Od úvodní bankovní loupeže, až po kolosální poslední minuty, zakončené výborným Gordonovým proslovem na adresu Batmana, snad nenajdete hluché místo, což je při délce 150 minut obrovským plusem. Heath Ledger se s filmovým světem rozloučil jak nejlépe mohl a posmrtná nominace by ho snad neměla minout. Jokera zahrál tak přesvědčivě, že z té role jde až strach. Christian Bale se vedle Ledgera také neztrácel a jenom mě utvrdil v tom, že lepšího představitele Batmana jsme si těžko mohli přát. Trojku komiksových hrdinů tady uzavírá Aaron Eckhart, coby nový státní návladní. U něj jsem se velmi zmýlil, když jsem ho před Temným rytířem měl za průměrného herce. Tady vyloženě zářil, myslím si ale, že další takový výkon už těžko někdy zopakuje. Jsem zvědavý, kolik oscarových nominací a ocenění samých film posbírá, protože i hudba, kamera a střih si to právem zaslouží. Kdo by to před deseti lety ještě čekal, že bude někdy Batman nejpopulárnějším komiksovým hrdinou?100% ()

Belbo odpad!

Jednu za Ledgera a to musí stačit. Typický americký heroický film kastrující původní comiksovou předlohu do moralistického příběhu o neporazitelným filozofujícím borcovi s latexovým ohozem a novátorskými hračkami. Je až neuvěřitelné kolik lidí se dalo zblbnout kladným švitořením filmové kritiky. to už dnes nikdo neumí ocenit jinou než technickou- řemeslnou stránku filmu? Co to dělá v nejlepší dvacítce? S klidným svědomím jsem chtěl hodit odpad, ale to za poslední a zároveň famózní Ledgerův výkon nemůže. Jestli někdo z ansáblu hvězd předvádí výkon hodný svého postavení je to on. Jinak Bale nevýrazný, Freeman s Oldmanem velmi průměrní(oproti svému standartu dokonce podprůměrní), Nolanova režije- no......., ať se nesere do věcí které mu nejdou a zůstane věrný svým tématům. Rytíř bude pravděpodobně nejvýdělečnější film 2008, podobně jak třetí piráti stojí za hovno. Napadá mě jen jedno slovo- KÝČ. P.S.- Neurážejte Burtonova Batmana srovnáním s tím to létajícím potkanem v pěkné plechovce. P.S. 2 - Po dvou letech jsem dal Temnému rytíři znovu šanci. Pocity jsem měl podobné, jen hodnocení měním na odpad. Jeslti je nějaký film ukázkou průměrnosti a povrchnosti současného povědomí o "realitě", tak právě TDK. Pokud má tvůrčí část Nolenovic familie potřebu psát scénáře, ať si najde editora na dialogy a psychologii osobnosti. To je peklo. Idea filmu je na úrovni budovatelských sraček z padesátých lét. A celé mi to připadá jako velmi volná a slabá parafráze Muže na radnici a Okresu na severu. Hrdinové mají podobné bodré, křišťálově čisté a neměnné charaktery, jen čeští herci nechrochtají. ()

Samuel7

Nebýt úžasného Heatha Ledgera, který se tímto výkonem už definitivně zařadil mezi mé oblíbené herce, pravděpodobně by mě film nenadchl tak, jak se stalo. Joker filmu udával tempo, bavil a dával mu i určité napětí, skutečně excelentní výkon. Dílo také vyniká technickým zpracováním, to ale bohužel není vše, film byl na můj vkus poněkud chladný a postrádal jsem jakoukoliv atmosféru, a to jsou hlavní důvody, proč nedávám nejvyšší hodnocení. Nejsem sice příznivcem žádných uměle vytvořených, dojemných scén, které viditelně hrají na city, ale i kdyby to tu bylo, odpustil bych to, protože jakékoliv silnější emoce tu skutečně chybí (jedině ve scéně v lodi jsem něco cítil). Je to neuvěřitelně přeceňovaný film, o kterém všichni říkají, že je perfektní, ale za pár let si na něj nikdo nevzpomene, skutečně nechápu současné 38. místo mezi filmy. Byl bych ale nerad, kdyby si někdo myslel, že se mi film nelíbil, právě naopak, ale k dokonalosti mu opravdu podle mě chybí celkem dost... ()

Sfinkter

Za akci bych netlačil na pilu s maximálním hodnocením, ale v Temném rytíři jdou hodnoty zcela jiným směrem. Temný je hlavně příběh - můj šálek temné kávy. Po druhém zhlédnutí: jasných 5 i za akci. ()

KanjiVital

Výborná režie, kamera, scénář a výkony všech zúčastněných, ze kterých vyniká v roli Jokera Heath Ledger. Spousta lidí bylo znechuceno volbou jeho obsazení a musím se přiznat, že ani já jsem Ledgerovi nedával příliš vysoké šance. A možná právě tato nedůvěra fanoušků Batmana vyburcovala Heatha k nadlidskému výkonu. Každá scéna s touto postavou se stavá totiž opravdovým kultem na který se jen tak nezapomene. Škoda, že tohoto chlapíka potkal stejný osud jak Brandona Leeho z Vrány, když se nedožil premiéry tohoto úžasného filmu. WHY SO SERIOUS, SON? ()

ivan_drago

Nejlepší komiksový film všech dob... Velmi pravděpodobně. A to hlavně kvůli Jokerovi. Tento archetyp záporáka je naprosto dokonalým ztělesněním anarchie a chaosu... Prakticky každá jeho hláška a pohyb přesně odpovídají mé představě o komiksovém padouchovi. Dále sekundují skvělí Freeman a Caine. Baleovi stačí mluvit drsně a rozdávat pěsti. Každá scéna z filmu je poctou komiksu jako takovému a ani na vteřinu nenudí. Kéž by podobně dokonale zfilmovali, dle mého skromného názoru, nejlepší komiks všech dob - The dark knight returns - peroid. Must see pro všechny... Dokonalost... Pecka. ()

Bobik9

Nikdy jsem moc Batmana nemusel a nechápal jsem ten humbuk okolo Temného rytíře. Pustil jsem si ten film a pochopil jsem. Chladný Christopher Bale, slušňák Gary Oldman, tichý pomocník Morgan Freeman, poloznetvořený a strašidelný Aaron Eckhart a naproto famózní Heath Ledger. Prostě to obsazení je aprádní a herecké výkony geniální. Celý film samozřejmě naproto dokonale podložený skvělým soundtrackem a výbornými efekty. Prostě Temný rytíř mě dostal vším, co je s filmem spojeno. ()

miguel_111

Režisér Christopher Nolan dokázal vytvoriť majstrovský filmový kúsok, ktorý je temný, šialený, brilantný zároveň. Temný rytier film, ktorý pojednáva o voľbe medzi životom Harvey Dent(Aaron Eckhart) a smrti Rachel(Maggie Gyllenhaal) a voľbe dobra a zla (Buď zemřeš jako hrdina nebo žiješ tak dlouho, že vidíš, jak se z tebe stává zloduch). Temný rytier film plný morálnych dilem, šialenstva, pomsty, lásky a chaosu. Všetko je navyše korunované atmosférickou hudbou Hansa Zimmera. Tak či onak Joker vo všetkých ohľadoch vyhráva. Pre mňa 90% ()

baruss

Batman dvoch tvárí. spoiler: Temer všetky postavy filmu majú dve tváre, na rozdiel od mince ktorú Harvey Dent používa. A práve preto len 4 ()

Qitek

Nolan ve špičkové formě. Stejně jako Batman, Heath Ledger a jeho Joker a fantastický Hans Zimmer. Film roku asi bez debat. Jen jsem zvědav jak dlouho (myslím na roky) bude Nolanův rukopis držet diváka za koule (rukopis chápej " Hans Zimmer mi drží záda"). Tohle je opravdu především Ledgerova show a mám tucha, že zub času se bude na tomhle filmu podepisovat výrazně. ()

Dado

Nikdy by som neveril, že niekto z komixovej predlohy dokáže natočiť skvelý, akčný triler. Christopher Nolan však nie je len tak niekto, podľa môjho názoru je to jeden z najlepších režisérov nielen súčasnosti, ale aj celkovo, a v Temnom rytierovi všetkým dokázal svoj výnimočný talent. Ešte väčší zážitok, s ktorým si bude aj o pár rokov väčšina z nás tento film spájať, je úžasný herecký výkon dnes už zosnulého Heatha Ledgera, vďaka ktorému sa v mojom osobnom rebríčku naj filmových zloduchov umiestnil jeho Joker suverénne na prvom mieste. Táto kombinácia spolu s ďalšími skvele zvládnutými stránkami tohto filmu, čoho dôkazom je až osem nominácií na Oscara, tvoria z Temného rytiera nezabudnuteľný zážitok. (100%)Slovenský dabing je aj napriek rozporuplným reakciám verejnosti kvalitný (tak ako väčšina tvorby Bohumila Martináka a štúdia Dimas), pričom Tomáš Maštalír sa so zdanlivo nesplniteľnou úlohou prepožičať hlas Jokerovi Heatha Ledgera (Maštalír tohto herca daboval aj vo filmoch Kliatba bratov Grimmovcov a Skrotená hora) a nepokaziť zážitok z jeho hereckého majstrovstva pobil - aspoň v rámci možností - dôstojne. ()

Haretix

Pokračování filmu Batman začíná, zvyšuje kvalitu naprosto ve všem. Pokračování jak má být, Nolan uchopil Batmana jak nejlépe mohl, více ho přiblížil divákům jako realistického hrdinu. Perfektní děj, který graduje až po fantastické finále. Ambiciozní Aaron Eckhart, starostlivý Michael Caine, krásná Maggie Gyllenhaal, šikula Gary Oldman, vtipálek a nesmrtelný Morgan Freeman, temný Christian Bale a šílený a právem oceněný Oscarem Heath Ledger. ()

DivX

Nejlepší Batman, který byl dosud natočen. Bezchybný scénář i efekty a naprosto nadlidské herecké výkony Bala a Ledgera. Dlouho jsem na tento trhák čekal a vyplatilo se to. 85% (DĚJ**** AKCE**** THRILLER*** EFEKTY***** ANIMACE**** HERCI*****) IMDb: 8,9/10 ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (viac)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

19.01.2022

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

09.01.2022

Jonathan Nolan, bratr slavnějšího Christophera Nolana a zároveň zkušený televizní veterán, jenž má na kontě věci typu Lovci zločinců nebo v titulku zmiňovaný Westworld a rovněž pomáhal psát scénáře k… (viac)