Temný rytier

• Česko Temný rytíř (viac)
USA / Veľká Británia, 2008, 152 min (Alternatívna 146 min)

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (viac)

Mestečko Gotham City, kedysi raj zločincov, sa pomaly spamätáva z najhoršieho a začína rozkvitať, predovšetkým vďaka pomoci maskovaného netopierieho hrdinu Batmana a jeho občianskeho alter ega multimilionára Brucea Waynea (Christian Bale). Povestnou novou metlou, ktorá dobre metie, sa ukáže byť aj nový štátny žalobca Harvey Dent (Aaron Eckhart), ktorému sa zas a znova darí výrazne oslabovať svet organizovaného zločinu a vďaka ktorému sa čoraz viac mafiánov ocitá na nedobrovoľnom odpočinku - za mrežami. Harvey bojuje proti kriminalite, korupcii - a zároveň veľmi intenzívne i o priazeň Bruceovej priateľky Rachel Dawesovej (Maggie Gyllenhaal). Hoci sa možno na prvý i druhý pohľad zdá, že rezervovaný a samotársky Bruce je nad vecou a nejako výraznejšie mu to žily netrhá, v skutočnosti je všetko trochu inak... Odstup si totiž drží cielene! Tak či onak, všetko je razom nepodstatné, keď sa na scéne ako blesk z jasného neba objaví nová desivá hrozba, s ktorou nik nepočítal – šialený nekorunovaný kráľ zločincov Joker (Heath Ledger), ktorý mesto uvrhne do nového, dosiaľ nepoznaného chaosu a ktorý prinúti temného rytiera Batmana siahnuť až na dno svojich možností a temer prekročiť už skoro neexistujúcu hranicu medzi Dobrom a Zlom... (oficiálny text distribútora)

Thommie

Skvělý film, skvělá akce... skvělý Heath Leadger, atd..., to všechno tam bylo, ale důvod, proč dávám 5* je především ten, že je zde několik momentů, které si zaslouží 10*. Tento film je skrytě o morálce a i když k tomu samo prostředí filmu pochopitelně svádí, tak jsem rád, že ty scény tu jsou. Například černoch vyhazující rozbušku z okna, lidé hladovějící po životě i za cenu toho, že druzí zemřou. Přeměna Harveyho Denta, morální princip hrdiny, jak ho vidí lidé a jak ho potřebují. No zkrátka, je toho moc a většinou akční žánr nedává moc prostoru k přemýšlení, ale tento snímek prolomil metu. Btw. ačkoliv byl výkon Heatha Ledgera fenomenální, nezdá se mi, že by ostatní herci (Christian Bale, Aaron Eckhart) zůstali nějak výrazně pozadu. Hlavně mi přijde, že tento Batman není jen o jednom hrdinovi. ()

lennyd

Dlouho předlouho jsem se k Temnému rytíři odhodlával. Z recenzí vím, že jej všichni zcela nekriticky chválí, a měl jsem velké obavy, že je to jen davové šílenství vyvolané smrtí předtavitele hlavního záporáka Jokera - Heathe Ledgera. Dokonce i po půlce filmu, kdy se Batmanovi podařilo Jokera "dostat", jsem si říkal - sice dobrý, ale celkově nějaký krátký a zas takovej odvaz to nebyl. Jenže - to byla teprve půlka, a s tím se Christopher Nolan rozhodně nenechal smířit. S každou další vteřinou filmu jsem víc a víc zůstával sedět s otevřenou pusou, napnutý, jak z tohohle průšvihu Batman vybruslí. A po konci filmu se mi chtělo úplně brečet - chtěl jsem víc víc, žádný konec, jen ještě chvilku pokračovat. Christopher Nolan už předchozím Batmanem dokázal, že je tím pravým, kdo skomírající sérii dokáže postavit na nohy, ale až Temným rytířem své dílo dokonal. V roli Bruce Wayna se opětovně objevil Christian Bale (což samo o sobě je již polovinou úspěchu) - a zde, kde již Batman není stoprocentně bezchybným kladným hrdinou je mnohem větší důraz kladen na jeho herecké umění. Proti němu se postavil Joker, protivník s velmi prořízlou pusou (a to doslova), kterého dostal na starost Heath Ledger (jehož neslavný osud pár měsíců po dokončení filmu bohužel všichni známe). I to by sice pro úspěch filmu stačilo, ale to by nebyl Christopher Nolan, aby nedal filmu ještě navíc - a tady je to v roli státního návladního Aaron Eckhart (na jehož tváři ke konci filmu se maskéři vyřádili ještě víc než na samotném Jokerovi). A dál už jen v rychlosti - Morgan Freeman, Michael Caine, Gary Oldman, batmobil a batbike, skvělý sledovací systém a hlavně, perfektní hudba! Prostě jsou případy, kdy by se šest hvězdiček šiklo - a Temný rytíř je jedním z nich ... ()

Muse

Akční filmy opravdu nejsou můj šálek kávy. Hvězdičky patří spíš Heathovi a jeho hereckému výkonu než filmu jako takovému. Původní batman se mi líbil víc. Burton u mě zkrátka rulezz. ()

ywo666

Jeden z najlepších filmov aké som kedy videl. Možno najlepší. Minimálne v top 5. Už aj bez Jokera by som váhal medzi 4-5*. Takto jasných 5*. Niekde medzi 95-100%. Nolan je proste podľa mňa najlepší režisér súčasnosti. Jediné mínus je nizka atraktivita Meggie Gyllenhaal. Katie Holmes bola o niečo lepšia. Ale aspoň sa mužské publikum sústredilo na film a nie na... PS: Už som to videl tretí krát a stále paráda. Nielen Joker ale aj Harvey Dent je úplne parádna postava. Vizuál dokonalý. Bale, Freeman, Caine, Oldman a ďalší podali tiež super výkony. Jedno dodatočné mínus som objavil. Niektoré súboje sa nevydarili. Nolan, respektíve choreograf by mali ešte trochu na tých bitkách zapracovať. Samozrejme niektoré zvraty už boli čakané, ale za to nemôžem trestať film. Stále 5*. ()

anli

Jak nejsem zvláštní příznivce komiksů,tak mě Christopher Nolan přesvědčil,že pokračování znovuvzkříšení Batmana bych si opět neměl nechat ujít.I když tenhle film je úplně všechno,jen ne komiks.Akční fantasy obrovských rozměrů a to temné,jak jen temné může být,Atmosféra z plátná přímo kape a kape na diváky.Několikrát jsem se přistihl,jak mám neskonalou chuť skočit mezi herce a stát se součástí tohoto světa.Absolutně skvělý a precizní scénář ,perfektní a nebojím se napsat,až geniální režie,kde Nolan ukazuje jak obrovský a schopný je vizionář,k tomu genialní herci,kterým samozřejmě vévodí Heath Ledger,který zaslouženě dostal Oscara,ale bohužel si ho už neodnesl.K tomu opět geniální hudba dvojice Zimmer-Howard,perfektní a opravdu precizně zvládnutá akce,která občas bere dech,skvělé triky a opravdu geniální kamera.Nádherné,strhující a epické.Vše v tomhle filmu je skutečně precizní a dohromady to funguje jako perfektně namazaný strojek.Jasně temných 100% bez nejmenšího zaváhání.Tenhle film je vlastně úplně všechno-temný thriller,hutné drama, a taky akční krimi.Takže si v něm najde něco každý.Skvělý příklad toho,jak má vypadat práce s předlohou a komiksem.Nejen že překonává všechny předešlé Batmanovské filmy o délku svých netopýřích křídel,on překonává o kus i svého skvělého předchůdce,kterým Nolan znovu Batmana vzkřísil.Takové vzkříšení samozřejmě bereme a moc se těšíme na završení celé trilogie. ()

tnp101

Christopher Nolan natočil nejlepší a podle mého názoru zároveň asi nejdospělejší film s Batmanem. Není asi nic, co bych mohl filmu vytknout. Nolan nám servíruje dvě a půl hodiny neskutečně kvalitní filmařiny, která každým dalším zhlédnutím stále něčím dalším překvapuje. Největší prostor tu zaslouženě dostává Legerův Joker, jehož pojetí bylo vynikající volbou a alespoň pro mě se stal během chvíle nezapomenutelným. To, co leckdy předváděl, bralo dech. (Oscar zcela zasloužený a škoda, že již není Heath mezi námi). Pozadu však z hereckého obsazení nezůstává nikdo, všichni jedou naplno. Co se týče vizuální stránky, tady je znovu odvedena ta nejlepší možná práce. Ono totiž téměř vše, co se vám na obrazovce/plátně předvádí, nejsou, kromě pár drobných úprav, žádné počítačové triky. Hudba se ke snímku výborně hodí a je jedním z hlavních opěrných bodů celkové atmosféry - však si s ní taky Zimmer dal prý hodně práce. Je to opravdu neobyčejný filmový zážitek, který podle mě bude postupem času čím dál více uznávanější. Zasloužených pět hvězd. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: České dvoudiské Blu-ray Temného rytíře rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co si dnes na našem skromném BD trhu můžete pořídit. To platí kromě filmových kvalit i kvalitám samotného Blu-ray. Začněme obrazovou stránkou. Ta těží z toho, že všechny klíčové scény byly natáčeny v IMAX formátu. Dochází tak k automatickému přepínání video formátu (z 2,39:1 na 16:9 a naopak), není to však nic, co by vás nějakým způsobem otravovalo, spíše naopak. I když leckdy si při přechodu z IMAX do klasického formátu budete přát, aby byl v IMAXu natočen zbytek filmu, protože to je opravdu krása. Tady se skutečně ukáže, jak kvalitní máte televizi. I zbytek scén natáčen klasicky však vypadá téměř bezchybně a i přesto, že je film celkově velice tmavý, všechny detaily jsou dobře vyditelné a vše je pěkně ostré, bez přílišného šumu. Zvuk nezůstává pozadu a pokud si zvolíte originální Dolby TrueHD zvuk (český Dolby Digital opravdu nedoporučuji a to již jen kvůli divnému dabingu), otestuje vaše domácí kino naplno a například při výbuchu nemocnice vám s velkou pravděpodobností vybouchne i subwoofer - je to fakt síla. Jedna výtka by tu však na zvukovou stránku byla. Hlasitost dialogů je oproti akci strašně potichu, což je obvyklé, ale zde je mezi tím rozdíl až moc propastný. Co se týče bonusů, tak těch je tu opravdu hodně. Zabrali mi zhruba 4 hodiny čistého času. První disk s filmem obsahuje přes hodinu "making of" dokumentů, kde se dozvíte, něco z natáčení každé klíčové scény + lahůdky jako skladání Jokerova intra s povídáním Hanse Zimmera. Tyto 3 - 7 minutové klipy jsou velice zajímavé a pomohou vám snímek ještě více ocenit. Naskýtá se tu také možnost zapnout si funkci přímého pouštění klipu během filmu jedním tlačítkem. To znamená, že se v každé klíčové scéně, po stisknutí tlačítka dostanete na daný, již zmiňovaný klip o tom, jak se scéna točila a podobně. Druhý disk obsahuje dva 45 minutové dokumenty (Batmanovy hračky a dokument, kde se rozebírá psychologie Batmana). První mě zaujal více, ale ani druhý není špatný a určitě se dozvíte zase něco nového. Dále je tu 6 epizod Gothamských zpráv, s diskuzemi s postavami z filmu a celkem obsáhlou biografií Bruce Wayna a jiných. Pro fanoušky se jedná o další velmi zajímavý a obsáhlý materiál. Dále tu máme galerii (Jokerovy karty, návrhy, filmové plakáty a fotografie ze zákulisí) a nakonec nesmí chybět trailery a TV spoty. Všechny bonusy jsou v HD rozlišení a některé i s 5.1 zvukem. Blu-ray je vybaveno kompletní českou podporou (již zmiňovaný dabing a české titulky k filmu i ke všem bonusům). Blu-ray disk vřele doporučuji a jeho celkové hodnocení ode mě je 90%. () (menej) (viac)

BoncheR

"A little fight in you. I like that." Ja som to vedel! Vedel som že hrdina z komixu ma bude tak baviť. Vedel, ale nie že až takto. Kráľovská zábava. Nolan dal tomuto filmu grády tak ako do každého svojho iného Masterpiece-u. Celé 2 a pol hodiny pozeráte a čakáte čo sa stane, bez absolútnej šance spoľahlivo predvídať. Padnutie na zadok nevyhnutné. Toto je perfektný film, a dá sa pozerať každý mesiac niekoľko krát (no, to som možno trošku prehnal ale pozerať ho len raz by bolo na basu!) .Ukazuje aká je tenká hranica zákona a má skrytú pointu, význam, posolstvo. Dôkaz, že aj do megaBLOCKBUSTERU sa dá prepašovať čosi skryté, čosi vďaka čomu filmy dostávajú Oscara. Technická stránka: Ten nápad s premetom kamiónu vo vzduchu bol fakt originálne úžasný! - oceňujem. Herecké výkony jednotlivých hercov sú grandiózne - ta ani nemusím hovoriť. Atmosféra vo filme sa dá krájať ako saláma, aj s ostrým nožom to ide zle a rýchlo sa otupí! Rozmýšľam, čo ešte napísať, naozaj nemám slov. Efekty sú precízne, scenár takisto a zvlášť výkon Jokera... jediná škoda že toľkú slávu chudák Ledger neuniesol. (( 100% )) ()

Hnedoocko

Přestože nejsem fanouškem filmů o hrdinech, co zachraňují svět před zloduchy, tento film byl pro mě naprostou bombou a překvapením! Každý mi v okolí říkal, koukni na to, na skvělý herecký výkon Heatha Ledgera apod. Jsem ráda, že jsem nakonec Temného rytíře shlédla, neboť šlo pro mě o veliký filmový zážitek. Heath zahrál Jokera opravdu velkolepě (uznávám tedy, že si oscara vážně zasloužil), i přes délku filmu jsem se ani na minutu nenudila, neboť skvělá akce a napětí mi nedaly ani mrknout, a nakonec ta skvělá hudba, o kterou se postaral Hans Zimmer, nádhera! ()

elanius

(156/2013) / Dark Knight zatiaľ za 4, Heath Ledger za 5. Toto som napísal pred nejakou dobou, ale po čase a druhom prostredí idem na plný počet. Iné ako prvý diel ale vďaka Jokerovi a temnej atmosfére je film prakticky nezabudnuteľný. (9/10) ()

Nihlathak

Dramatický akční thriller, který mohl vymyslet jen naprostý neurotik. Každý ze zločinců nutí lidi do něčeho, co nikdo nechce - a to volit, kdo zemře. Zvolit si mezi životem a smrtí, a to nejen svým, ale hlavně ostatní. Tato hrůznost se naplno odráží v postavě Two Face, který se mimo své posedlosti náhodou (dříve náhodou, které se musí pomoct), stal zosobněním Sophiiny volby. Rachel, nebo Dent? "Slušní lidé", nebo zločinci? Ať se tři lotři poperou o jedno místo v bandě, Batman, nebo Dent? Zabít parchanta a být sobecký, nebo ctít svoje pravidlo a být sobecký? Christopher Nolan moc dobře ví, jak zachovat napětí, a tak hrdinům Temného rytíře servíruje jednu volbu za druhou, protože život je o volbách a už v Batman begins Nolan ukázal, že chce tuto trilogii pojmout syrově a s co největší a nejsilnější iluzí reality. Až na můj osobní problém s patetickými proslovy (nejen) pana Oldmana, které zde ale zřejmě být musí, na poněkud Emerichovské záběry na rádobyvtipné okolní dění a hecující hlášky je to dílo hraničící s geniálním filmem. Nejvíce obdivuji originální pojetí psychopata Jokera a jeho historky a nástupy. Nicholson se procházel po muzeu a maloval na obrazy, občas někoho otrávil nebo usmažil proudem ze zařízení na dlani, ale HEATH LEDGER je ďábel. ()

Chris Masters

Celou dobu, když se tolik hovořilo o Temném rytíři, byl jsem rád za nového Batmana a dal jsem mu pět hvězdiček, ale pořád jsem nevěděl proč? Tento film jsem viděl asi třikrát a pořád jsem si kladl tu stejnou otázku, proč? A až teprve teď po čtvrtém zhlédnutí tohoto snímku mi došlo, jaký Christopher Nolan natočil skvost. A také nesmím zapomenout na herecké výkony skvělých hvězd počínaje Christiana Baela a konče Aaronem Eckhartem. Jako třešnička k tomu všemu je vynikající hudba. Tento snímek, je jedním z nejlepších snímků poslední doby. A zapomněl jsem zmínit nejlepšího představitele Jokera všech dob, Heatha Ledgera! ()

ScorM

Jako ostatní Nolanovy filmy to člověka napoprvé strhne, respektive zahltí smrtelně vážně míněnými a rádobydůležitými promluvami a v rychlém sledu dávkovanými informacemi. Při dalších zhlédnutích už je ale zřejmé, že je to nefunkční a řemeslně nezvládnutá nuda, často až směšná. Nejhorší z trojice nových Batmanů a spolu s dalšími Nolany v podstatě dokonalá příručka toho, co ve filmu nedělat. ()

noriaki

Film který mě naučil brát komiksové adaptace vážně. A zároveň ukázal, jak je nebezpečné dělat definitivní soudy a apriori nevěřit předělávkám. Burtonův Batman mě nikdy pořádně nechytl. Připadal mi jenom o trochu méně směšnější než Superman a o trochu více dospělý než Soudce Dredd. Ale měl Jokera, perfektně pojatého Jackem Nicholsonem. Tehdy jsem byl přesvědčený, že líp už tahle postava zahrát nejde. Pochopitelně že mě Nolan a Ledger vyvedli z omylu, jako asi téměř každého. The Dark Knight si totiž na temný film nehraje, on jím je. A nepotřebuje k tomu atmosféru pseudogotiky. Stačí několik nárazů na zeď realismu, sem tam letmá sonda do bahna lidské duše a silné téma proměny hrdiny v bídáka. Šest hvězdiček a top 10 za rok 2008. ()

MikyAff

Už párkrát jsem Temného rytíře měla tu možnost vidět, ale většinou jsem tomu nevěnovala moc pozornost. Třeba jsem to i ohodnotila, ale pak mi došlo, že je to naprostá blbost hodnotit něco, co si pomalu nepamatuju. Tentokrát jsem si razantně řekla, že se budu plnou stopáž dívat přilepená na obrazovku a tečka. Popravdě nebyla to taková dřina, ten film žádnou mou snahu nepotřeboval, zařídil si to sám. Hlavně chvíle, kdy byl na scéně Joker naprosto žeru. Jeden z nejlepších záporáků, který byl skvěle zahraný. Škoda, že ho už v takovéto podobě neuvidíme. Naprosto ohromný film, který má vysoké kvality. Má však tu nevýhodu, že jsem na něj koukala já a asi ho nedokážu pořádně ocenit, nevím. Prostě nejsem tak hrozně moc ohromená, že bych si myslela, že je to pecka na plnej počet. Třeba až se na to kouknu v originále, pomůže to. Zatím takhle. // Šílenství je jako gravitace. Stačí jen trochu popostrčit. ()

Dreaker.24

Nejlepší film od DC a jeden z nejlepších filmů všech dob (za mě v top 5), Nolan v největší formě. 150 minut filmové dokonalosti od první do poslední minuty, bezchybná práce asi všech co se tu na něčem podíleli. A jen tak mimochodem si dovolím pozdvihnout výkon Aarona Eckharta, příběhový oblouk jeho vedlejší postavy Harveyho Denta je jeden z těch vůbec nejsilnějších jaké jsem kdy viděl, a který silně vygraduje v epickém a emocionálním závěru. Tato důležitá postava je také důvod proč ten film dosahuje takových kvalit, jakých má a to, že má myslím v naprosto vrcholné míře, ať je to scénář, kamera, režie, herci a vlastně asi všechno co se tu vyjmenovat dá, to všechno funguje v jednom profesionálně poskládaném celku, který nám Nolan sestavil, a ve kterém nás nechává prožívat ty nejemocionálnější lidské pocity, které prožíváme při těch nejsilnějších životních momentech (ať už je to úžas nebo zoufalství a mnoho dalších pocitů), jede to v tak neskutečném tempu, že mi při těch silnějších scénách(a že jich opravdu není málo) tluče srdce napumpované adrenalinem, ještě s Zimmerovou nabušenou a při Jokerově výskytu depresivní hudbou aby ne. A když se to pustí na pořádných reprácích, na pořádné obrazovce a ve tmě(atmosfericky), tak to musí dostat absolutně každého žijícího člověka na týhle zemi a jestli se najde snad někdo kdo by se nad tím ani s těmahle podmínkama nerozplýval a neměl to v hlavě ještě další týden po tom co to dokouká, tak to se na mě nezlobte, ale asi vás nikdy nepochopím:). A vím že o Jokerovi tu píšou všichni, ale podle mě je to prostě nejlepší herecký výkon jaký jsem zatím viděl, doslova za ni položil život, pro to aby ta role byla dokonalá udělal Heath Ledger šílené věci, které ho nakonec stáli život a já ho za to moc obdivuji, pokaždé co na to koukám jsem vděčný, že to mohu vidět a nikdy to pro mě nebude jen obyčejná herecká role. Ledger se opravdu na 100% stal Jokerem, každá jeho scéna, každý jeho výrok, každý jeho pohyb který obyčejný divák nevnímá je projevem geniálního a intenzivního herectví, který Heatha Ledgera posouvá na absolutní vrchol herectví, kterému se ještě nikdo nepřiblížil a pokud někdo nikdy neobětuje to co obětoval Ledger, tak už zůstane navždy neporažen. ta role měla absolutně všechno a je pro mě tou absolutně nejlepší. Akdybych měl hodnotit celou trilogii, tak ta funguje jako celek naprosto (za mě) bezchybně, lidi berou nejčastěji poslední díl za nejhorší a nejvíce ho kritizují, je to ale jen z jednoho důvodu a to proto, že tenhle film (Temný rytíř) nastavil laťku až tak vysoko, že vedle něj pro někoho vypadá Temný rytíř povstal jako lepší průměr, ale ne, i ten poslední je neodmyslitelnou součástí trilogie a je perfektním zakončením. Ve filmovém světě, aby měla trilogie všechny 3 filmy tak vysokou kvalitu se dá říct opravdu jen ve výjimečných případech a tahle je jednou z nich ()

Timak

Nejsem velky fanousek Bala jako Batmana. Batman Begins se mi nelíbil a na Dark Knighta jsem se netesil. O to bylo milejsi prekvapeni, kdyz jsem dorazil na premieru v USA a od zacatku az do konce jsem se nestacil divit. Nikoli Batman ale Joker me totalne dostal. Toto byl nejlepsi charakter z celeho filmu a jen proto davam 5 * a zpivam odu na Heatha. Skoda Te chlapce, veka skoda .... ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (viac)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

19.01.2022

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

09.01.2022

Jonathan Nolan, bratr slavnějšího Christophera Nolana a zároveň zkušený televizní veterán, jenž má na kontě věci typu Lovci zločinců nebo v titulku zmiňovaný Westworld a rovněž pomáhal psát scénáře k… (viac)