Temný rytier

• Česko Temný rytíř (viac)
USA / Veľká Británia, 2008, 152 min (Alternatívna 146 min)

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (viac)

Mestečko Gotham City, kedysi raj zločincov, sa pomaly spamätáva z najhoršieho a začína rozkvitať, predovšetkým vďaka pomoci maskovaného netopierieho hrdinu Batmana a jeho občianskeho alter ega multimilionára Brucea Waynea (Christian Bale). Povestnou novou metlou, ktorá dobre metie, sa ukáže byť aj nový štátny žalobca Harvey Dent (Aaron Eckhart), ktorému sa zas a znova darí výrazne oslabovať svet organizovaného zločinu a vďaka ktorému sa čoraz viac mafiánov ocitá na nedobrovoľnom odpočinku - za mrežami. Harvey bojuje proti kriminalite, korupcii - a zároveň veľmi intenzívne i o priazeň Bruceovej priateľky Rachel Dawesovej (Maggie Gyllenhaal). Hoci sa možno na prvý i druhý pohľad zdá, že rezervovaný a samotársky Bruce je nad vecou a nejako výraznejšie mu to žily netrhá, v skutočnosti je všetko trochu inak... Odstup si totiž drží cielene! Tak či onak, všetko je razom nepodstatné, keď sa na scéne ako blesk z jasného neba objaví nová desivá hrozba, s ktorou nik nepočítal – šialený nekorunovaný kráľ zločincov Joker (Heath Ledger), ktorý mesto uvrhne do nového, dosiaľ nepoznaného chaosu a ktorý prinúti temného rytiera Batmana siahnuť až na dno svojich možností a temer prekročiť už skoro neexistujúcu hranicu medzi Dobrom a Zlom... (oficiálny text distribútora)

Sašenka165

Ten film je geniální! Mým pocitům po prvním zhlédnutí se zatím žádný jiný nevyrovnal. ----- Když někdo hodnotí TDK nižším počtem hvězdiček z přesvědčení, že mu tam něco chybí (či přebývá), beru to - je to osobní názor. Pokud ale někdo nedá těch pět hvězd "jen, protože nechce, aby ten film byl v TOP 10 filmech na CSFD", přijde mi to jako ubohost - to se na mne nezlobte! Nevidím totiž jediný důvod, proč by tam nemohl být, když je na prvním místě Shawshank Redemption (čímž nechci říct, že by snad ten byl špatný - právě naopak - jen to nevidím na post nejlepšího filmu všech dob). Rytíř si to umístění zaslouží, jelikož je opravdu geniální a v některý směrech naprosto nedostižný (a tím neříkám, že je dokonalý nebo bezchybný - popravdě si ale řekněme, který film je skutečně bez jediné chyby?). Mě zkrátka uchvátil. Myslím, že vychvalovat příběh, atmosféru, režiséra, herce, postavy, hudbu, hlášky a nevím co všechno ještě, je zbytečné, protože to tu už za mě udělalo nadmíru ostatních. To jak mě dokázal přikovat do sedačky a vtáhnout do děje, byl pro mě nezapomenutelný zážitek. U žádného jiného filmu jsem nezapomínala dýchat. Nic mě nikdy nedokázalo podobným způsobem naplnit děsem, obavami a nejistotou, nikdy jsem tak nefandila "kladným" hrdinům a nikdy mi z žádného záporáka (kromě Jokera) neběhal mráz po zádech... To by tak asi vystihovalo můj postoj a objasňovalo můj názor. Závěrem jen toto: Děkuji, děkuji vám všem, kdo jste pomohli vytvořit takový film! P.S.: U Ledgera to na toho Oscara fakt vidím, škoda jen, že si ho už moc neužije... ----- Ani na počtvrté mě Rytíř nenudil a stále v něm objevuji nové věci. ()

Dalda

Joker je postava, která film ohromným způsobem obohacuje a dodává mu šťávu! Záporák v podobě maniaka, kterému je všechno jedno, je zkrátka dobrý nápad, a celý film tak má tu pravou temnou atmosféru. Navíc to doplňuje povedený soundtrack. Negativa filmu bych ale jistě našel. Pár dějových zvratů mi přišlo dost nelogických -- proč se charakter jednoho z politických ochránců města změní, když mu Joker jen řekne: "Ahoj, zastřel mě"? Dále si upřímně si nemyslím, že by skupina vězňů na lodi byla toho srdce a dobroty, že by upřednostnila sebeobětování před vlastní záchranou. Tyto sociologické stránky děje mi ale ani tolik nevadí jako to, že měli tvůrci pocit, že bychom si nakonec měli poplakat s jedním malých chlapečkem. Vše ostatní je ale strhující podívaná. Batman měl napětí, atmosféru a myslím si, že překonává první díl. ()

Ant

Film dalece přesahující hranice comicsu, kde Heath Ledger předvadí hotovou symfonii šílenství a jehož ničení Gothamu mi zcela vzalo dech. To, ale taky film, který je ke konci nedotažený, a sám se ztrácí ve vlastním příběhu a nepřehledné akci. Přesto jeden z nejlepších kousků roku. 8,5/10 ()

nascendi

Batmanológia je asi nový vedný odbor, keď sledujem aké štúdie a analýzy sú schopní niektorí užívatelia na túto tému vypracovať. A zanietenosť iných mi zas pripomína fanúšikov niektorých futbalových klubov. Ja však túto hru nehrám, ale tiež nehľadím na nich s dešpektom. Film som si pozrel (dokonca opakovane), oceňujem profesionalitu, s ktorou bol vytvorený, nenudil ma a za to, že ma vytáčal otrasný slovenský dabing predsa môžu úplne iní, než tvorcovia Temného rytiera. ()

Geralt z Rivie

Temný rytíř mě velmi upoutal, skvělou akcí, napětím, famózní hudbou (ale to je standart u tohoto hudebního mága), nepředvídatelnými zvraty a to všechno na mě působí velmi realisticky. A v neposlední řade úžasný výkon Heatha Ledgera, který exceloval v roli Jokera. Jen málo filmu mě dokázalo zasáhnout po emoční stránce, moc jich není, z kterých jsem nadšený, a ještě mě dokážou oslovit emočně. Vůbec jsem to nečekal od filmu, kde hraje hlavní roli Batman. Bylo to grandiózní, a přesto je těchto superlativu málo. --- Rozpočet / výdělek / rozdíl / počet dní odehraných v kinech: $185 / 1 004 / 819 milionů / 231 dní < 5,42 > násobek rozpočtu. ()

predators

Rytíř zachrání princeznu a dostane půlku království a její ruku. Nemělo by to být i v tomto případě?:-) Většinou je ten z té pohádky na to sám, ale v Batmanově případě je to jinak. Jemu totiž pomáhali ti nejlepší střihači, kameramani, zvukaři, kostiméři, kulišáci(nebo kuliséři?:-)), herci a mnoho dalších svého oboru nejlepších. A výsledkem všeho snažení je skoro dokonalé dílo. Říkám skoro, protože příjde něco lepšího, teda alespoň to bysme chtít měli, aby bylo za co těch pět * dávat. Tento film bude horko těžko dostávat míň, ale právem si to zaslouží...95% PS: Po jednom dnu a po rozložení v hlavě ještě doplním, že dle mého názoru se o nejlepší film nejedná:-) ()

Eawy

Nuž. Mohla som tento film vidieť už približne pred mesiacom alebo dvoma...No, čakala som na vhodnú atmosféru. Keďže sa mi nej dneska dostalo, tak som to pozerala. Musím povedať, že to bolo o istý stupeň lepšie, ako som čakala. Zanechalo to vo mne dokonca oveľa lepší dojem, ako som čakala. Myslela som si totiž, že keďže Heath Ledger zomrel, po celý film ma bude sprevádzať taká melanchólia. Na moje prekvapenie, sa však nič také neudialo. Čo sa týka deja. Bol veľmi zaujímavý a to vám tvrdí človek, ktorý neznesie v jednom filme viacero ,,hlavných bojov" také scény keď si už myslíte, že je koniec, a predsa nie. Temný rytier takýchto koncov obsahoval viac, no ja som chcela presný opak. Chcela som aby bol príbeh, čo najdlhší. V deji ma najviac prekvapilo to, že Rachel zomrela. Do poslednej chvíle som nejako čakala na to, že sa objaví...No, nedočkala som sa. Soundtrack bol klasický- presne taký aký má byť pri filmoch o hrdinoch. Musím uznať, že som ešte nikdy nevidela tak dokonale stvárneného blázna ako to dokázal Heath Ledger, ale neviem to posúdiť nestranne. Preto radšej vyzdvihnem iné neuveriteľné herecké výkony tohto filmu. A to v prvom rade Aaron Eckhart-bol jednoducho úžasný, Gary Oldman- neprekonateľný, Morgan Freeman- neuveriteľný a napokon aj Christian Bale- urobil presne takého Batmana, aký mal byť vždy, stále vo svojom obleku. Batman je predsa o Batmanovi a nie o Bruceovi Waynovi, za toto musím poďakovať Christopherovi Nolanovi (ďakujem!)..A čo sa mi najviac páčilo je asi to, že v názve tento film nemá nič také, že Batman. Je to o všetkých ,ktorí majú niečo spoločné s Temným rytierom. 100% ()

silentname

Pokračujeme v "The Dark Knight Trilogy maratóne" Nolanovým druhým filmom zo série - "The Dark Knight." A jediné čo som schopný povedať je, že v roku 2008 tento film posadil na zadok asi všetkých naokolo. Stále sa o tomto filme hovorí ako jednom z najlepších filmov všetkých čias, o nezabudnuteľnom Heathovi Ledgerovi, o psychologickej hre, ktorú tu Joker rozpútal - bla bla bla bla bla. Nebudem toto všetko hovoriť znovu, lebo by som iba opakoval to, čo už bolo povedané. Poďme sa radšej pozrieť, ako sa dokáže názor po rokoch na film zmeniť. Priznám sa, keď som film videl prvýkrát, tak som nevidel predtým Batman Begins. A je dosť možné, že to výrazne ovplyvnilo moje hodnotenie, lebo som počas začiatku nemal ani tušenie čo sa deje a veci, ktoré mi asi mali byť nad slnko jasné mi jasné neboli. Plus občas mávam tendencie, že sa nechcem nechať stiahnuť do toho veľkého "Haló", ktoré sa okolo filmu urobí, ale chcem ísť naň s čistým pohľadom. A možno to spôsobilo, že som si tento film vtedy absolútne neužil. Heath Ledger bol skvelý, vizuálne bol film strhujúci, ale všetko ostatné akosi šlo mimo mňa a strácal som sa v tom totálne. A to sa mi nestalo, keď som pozeral Burtonov film Batman. Takže moje hodnotenie bolo dlho nízko a k filmu som sa odmietal vrátiť. Ale keď som si ho pozrel opätovne teraz, musím povedať, že je tu skutočne toho viac, než len Ledger. Joker je v tomto filme skutočne stvárnený vynikajúco a je maximálne desivý. Neviem ako inak by som ho popísal, len ako maximálne desivý človek, ktorý prináša chaos. Lebo v tom je najlepší. Harvey Dent je dobrým hrdinom, no keď sa z neho stane Two-Face, mám pocit, že sa v ňom objaví niečo silnejšie. A nikde to nie je lepšie vidno ako v závere filmu, ktorý je podľa mňa skutočne silný a dramatický. Každá jedna sekunda tam je maximálne silná a uveriteľná. Čo ma však dosť trápi je tempo filmu. Ak "Batman Begins" bol na mňa moc pomalý "The Dark Knight" sa pre mňa miestami skutočne vlečie. Opäť mám pocit, že Scarecrow sa tu objaví absolútne nevyužito a občas by som asi viac chcel dať filmu dynamiku, aby ma dlhšie bavil. Scénky s Jokerom sú super, ale nemôže sa tiež objaviť všade. A keď na obrazovke nie je, začína film pre mňa strácať. Je tu ale dosť dobre ukázané, že aj Batman už bol schopný prejsť za svoju pomyslenú hranicu. A boli momenty, kedy mal skutočne na mále. Ale dokázal sa vždy udržať a nenechal svojho šialeného nepriateľa vyhrať. Spätne nemôžem povedať, že by to bol pre mňa najlepší film všetkých čias. Pre mňa je to dobrý film. Užil som si ho, som rád, že som ho rehabilitoval a rozhodne stál za to. A sú v ňom veci, ktoré človek nezabudne. Ale akosi sa neviem aj tak dostať k názoru, že som videl to najlepšie, čo som kedy videl. Ostáva nám už len posledný film maratónu, takže sa opäť stretneme pri The Dark Knight Rises. Hodnotenie: B+ ()

nash.

Bavilo mě jak Joker vykládal o chaosu a o tom, jak je špatné plánovat a jak on sám nic neplánuje, přitom byl jediný, kdo příběhem chaoticky nepobíhal sem a tam, ale dokonale plánoval a jako správný šachista předvídal na tři tahy dopředu. Skvělý fór, bohužel jediný, který mě ve filmu opravdu zaujal. Není to špatně natočený film, ale přes občas silný moment mi připadal spíš zdlouhavý. Klišé byla sice pečlivě navlečena do líbivě temných barev, postavy však přesto nepůsobily nijak psychologicky výrazně či originálně. Kupodivu ani hekticky vyšinutý a chvílemi působivý Joker. Rozčarování navíc umocnil pocit, že Nolan nezvládl postavu samotného Batmana, která byla odsunuta na vedlejší kolej a občas jsem měl pocit, že Nolanovi spíš překáží a bere ji jako jakési věcné břemeno, kterým je film zatížen. Stala se z ní zbytná vedlejší postava, která kdyby ve filmu vůbec nebyla, ani by to na výsledku moc nezměnilo. Nebyl jsem vyloženě nespokojený a v rámci možností jsem si to všechno užil, ale na druhou stranu, navzdory všeobecnému nekritickému nadšení, nemyslím, že by Temný rytíř byl film, který bych si ještě někdy toužil zopakovat. ()

Ratemus

Že Nolan udělá z Temného rytíře pomálu kultovní film, čekal jen málo kdo. Toto je unikát, o několik tříd lepší než první film, scénář naprosto dokonalej, hudba výborná, Heath Ledger předvedl svou nejlepší a životní roli a máme tady nejlepšího padoucha historie, neřikám, že Nicholson byl horší, ale na olizujícího se Jokera v podání Ledgera, byla radost koukat, sice se nepřibližoval svému komiksovému Jokerovi tak, jako Nicholson, ale zahrál to mistrovsky. Samozřejmě i Two Face byl výbornej, ale v podání Jonese mi přišel lepší. Film je takové psycho plné napětí, Nolan je prostě frajer, ale jak něco takového překonat? ()

Joker Punx

Pro mě nejlepší Batman - Nejlepší Joker! - Nejlepší film roku 2008 - Mrzí mě že jsem to v tom roce neviděl v kině. Introduce a little anarchy. Upset the established order, and everything becomes CHAOS!!!!! I'm an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It's fair! - JOKER - HEATH LEDGER 😋🤡😁 ()

Willy Kufalt

Velkopompézní moderní blockbustery typu Temný rytíř jsou přesným opakem toho, proč jsem během dospívání tolik propadl velkému zájmu o filmy. Nikdy jsem nefandil filmům naplněným vysokorozpočtovými triky, brutální akcí nadpozemských rozměrů a dalšími umělými efekty. Samostatné, tolik populární (sub)žánry komiksových adpatací a superhrdinských filmů jdou už teprve zcela mimo mě. Na druhé straně v případě Temného rytíře vůbec nemám problém respektovat, že jde o skutečně výjimečný film svého druhu a také uznat, že Christopheru Nolanovi se podařilo natočit komiksovou adaptaci tak, že mě neurazila, ba dokonce po značnou dobu i bavila. Film mě upoutával vybudovanou atmosférou, napětím, střihem, mnoha dějovými linkami či hereckými výkony zejména ve vedlejších rolích. Navíc i postava Jokera v podání H. Ledgera přináší výborné ztvárnění legendární záporní postavy, oproti nudnému Phoenixovu výkonu z filmu r. 2019. U některých scén s mužem proměného v netopýra jsem se sice nedokázal ubránit kroucení hlavou (já ty lítající týpky prostě nedávám a nedokážu brát vážně... :D ), zvláště když film předstírá navzdory komiksové předloze realistické pojetí, popírá, že by měl patřit do žánru fantasy, tváří se na seriózní thriller a schází mu alespoň kus patřičného nadhledu, ale pořád oceňuji jisté polidštění hlavního superhrdiny, které zde padlo na úrovnou půdu. Největší problém mám ve výsledku  se stopáží, protože si vážně nemyslím, že by čistě zábavný akční thriller tohoto ražení měl trvat 2 a půl(!) hodiny a časem mě začal unavovat. Takže i kvůli přehnané délce a několika zbytečně patetickým momentům ke konci filmu nakonec zůstanu přes všechny klady jen u 3 hvězdiček. I tak z mé strany vnímám takové hodnocení jako překvapivé, čekal jsem horší zkušenost. [65%] ()

Tomco

Veľké haló a kultový status snáď už rok pred filmom. Do toho Heathova smrť a pre niektorých automaticky 100% a Oscar. Pre mňa "len" ľahko nadštandardná zábava a vydarený popcorn. 80% - viac ani nápad! ()

Slarque

Christopher Nolan se rozmáchnul a natočil strhující velkofilm, vedle kterého parádní Batman začíná vypadá jen jako pouhý prolog. Klobouk dolů, tady se zase jednou povedlo úplně všechno. Naprostá bomba! ()

WANDRWALL

Muselo to být krásné hovado, co to napsalo! Herec se dá nahradit, režisér asi dělal se scenáristou a ti s dalšími..Ale to hlavní, ve filmu objevuje je filozofie TEORIE CHAOSU, zbytek je už jen hra hlavních sil, ztělesňovaných několika jednotlivci. JOKER promlouvá právě filozofií chaosu, aneb že vše vyslovené z pohledu transcendentna už mizí, neb to řekl "jenom" člověk. A člověk proto aby žil potřebuje planetu Zemi, a na ní podmínky pro svůj život. Co člověka napadne, co pak vysloví v duchu či verbálně, tak mizí či má význam. A zde se cesty vždy pro člověka rozcházejí...A nikdy není schopen mít jistotu. To je úděl člověka. Filozofie je nad ním, ale smí o ní přemýšlet...Plán kontra chaos! Ale chaos člověk nevydrží, musí zase se držet jistých pořádků... ()

eLeR

Oproti predchádzajúcemu filmu nesmierny posun vpred. Vo všetkom. Bavilo ma to celý čas a Ledgerov Joker nikdy neomrzí. 4,5* ()

Vitason

Když už i já, zapšklý odpůrce směru, kterým se Batman vydal, který tráví pauzy mezi házením šipek na Nolanovu fotku a pliváním na ní tím, že se klaním před soškou Tima Burtona a v pokoji mi místo pana prezidenta visí Michael Keaton, hodnotím, tak jak hodnotím, tak to už něco znamená. Jenže ač nerad, nemůžu jinak, protože The Dark Knight má v první řadě perfektní scénář, který staví na širokou šachovnici hodně zajímavých postav z nichž každá je skvělá. Samozřejmě nejvíce vybočuje Joker a ano, i když nejsem rozhodně první, kdo to tady říká, tak Heath Ledger je naprosto skvělý, ale to neznamená, že by Aaron Eckhart, Gary Oldman či Christian Bale (Až na jeho hlas) byli o něco horší. Díky těmto postavám opravdu není šance, aby se člověk začal nudit. Na čemž má samozřejmě podíl nápaditá a skvěle natočená akce, ke které navíc hraje perfektní hudba. A spoustu scén (Trik s tužkou, odchod z nemocnice atd.) si budu pamatovat hóóódně dlouho. K vytýkání toho opravdu moc není. Snad jen Baleův hlas, když má na sobě netopýří kostým. Také fakt, že Nolan upustil od jakékoliv snahy o zajímavý vizuál. Čímž eliminoval jeden z faktů díky, kterému jsem se do Batmana kdysi zamiloval. Časy, kdy gotická atmosféra Gothamu působila skoro jako živá bytost na plátně, jsou prostě pryč. To pomáhá Nolanovi povyšovat (Pro mě degradovat) film na kriminální drama alá Michael Mann. A také si myslím, že by si The dark Knight zasluhoval nějakou gradaci. Ten film prostě šlape na plyn hned od začátku a na konci jsem právě kvůli tomu očekával přece jen trošku víc. Přesto visí páta hvězdička ve vzduchu. Uvidíme, jak se mi to rozleží v hlavě, nebo po dalším zhlédnutí. P.S. Srovnávat s Nicholsonem prostě nejde. Jeho a Ledgerův Joker jsou asi tak odlišní jako pravá a levá tvář Two Face. Tak je to tady: Pořádně jsem si to rozmyslel a byly by to nejnespravedlivější 4*, které jsem kdy dal. S těžkým srdcem a velikým odporem, ale přece jen 5* ()

Bachy

Nejde to. Musím dát pět, ač je tam těch mínusů hodně a je tam dokonce i pasáž, která mě nebavila. Přesto je to 5 hvězd. Proč? Stačí se podívat, co mi vadilo na prvním Batmanovi od Nolana a on to tu všechno vymazal. Katie je pryč, zaplaťpánbůh, a rázem mi její osud tak lhostejný nebyl. Aarona mám strašně rád od Děkujeme, že kouříte a tady je to skoro ta samá role, takže paráda. Hlavní 2 plusy oproti jedničce jsou více ukázané charaktery postav a nově postavený Gotham. Alfréd, Fox, ale hlavně Gary Oldman dostali daleko více prostoru a to je jen dobře. Celkově je to na mě moc akční a film sám o sobě má tak na 3-4 hvězdy....jenže Joker. Jak už jsem jednou psal, tohle je jedna z nějzajímavějších filmových postav všech dob a Heath její potenciál pochopil. Jenom, pokud se Nolan pustí do dalších dílů, tak ,prosím, ať ubere na tvrdých kecech a akci a doufám, že Arnold jakožto Mr. Freeze nebo Angelina jako Catwoman ho ani nenapadla. Oskara pro Ledgera, ne však Oskara pro Batmana. ()

Happens

Tento film je převratný, nezapomenutelný poslední herectví Heatha Ledgera. Celý film sedíte v napětí, netušíte, jak to může pokračovat. Výborné triky, režie, kamera, ale hlavně ten Joker, to je bezchybný film. ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (viac)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

19.01.2022

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

09.01.2022

Jonathan Nolan, bratr slavnějšího Christophera Nolana a zároveň zkušený televizní veterán, jenž má na kontě věci typu Lovci zločinců nebo v titulku zmiňovaný Westworld a rovněž pomáhal psát scénáře k… (viac)