Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

Sosak

Dost dobrej film, bohužel jen na jedno podívání. Bylo to moc dlouhý, ale stálo to za to. Každopádně takovej Dark knight ukazuje, jak se daj tři hodiny obsáhnout mnohem líp. Ale čtyři hvězďáky bych prsknul určitě. ()

D.Paulus

Strhující? Ani náhodou. Koukatelný? Zcela určitě. Zklamání z tohoto filmu mi pravděpodobně způsobilo velké očekávání. Tím nechci říct, že když se na film těším, tak se mi nemůže líbit. Tím chci říct, že jsem ve filmu neviděl nic, co bych už předtím neviděl jinde a lépe. Kladně hodnotím zejména výbornou preciznost při vykreslení dobových reálií a také výkon Denzela Washingtona. Tak LEPŠÍ (ano, to zdůrazňuji) tři hvězdičky. ()

MeaCulpa

Řemeslně dokonalé, vysoustružené do posledního detailu, ale zároveň chladné jako psí čumák a bez špetky emoce. Každopádně tomuhle filmu by Oscar slušel mnohem víc než Skryté identitě, která triumfovala rok před Americkým gangsterem ()

Primavera

Nechce sa mi rozplývať nad hereckým umením chlapíkov ako je R. Crowe a D. Washington, sú jednoducho presvedčiví a skvelí. Skôr ma zasiahol dej - zákon duality, keď nepoznáš tmu, neoceníš svetlo, v kombinácií s naším poznaním, že svet nie je čiernobiely a že zločinec môže mať aj kladné stránky a kladný hrdina vás môže poriadne naštvať. A celé to je podfarbené chuťou života, trochu chilli na koži, ktorá vás preberie a poviete si, že práve takto vás štípe život. Apropó, niekomu sa zdá dej miestami rozvláčny, ja som počas tej rozvláčnosti premýšľala a bodla mi .... Takže všetko je uhol pohľadu, vážení. Takto štípe život. ()

waska

Myslim, že k tomuto filmu bylo napsáno vše. Snad pouze jediné - zrodila se dlaší legenda! Skvělý film, okořeněný výtečnými výkony Denzela Washingtona, Russela Crowea a nesmíme zapomínat na Joshe Brolin, který se pomalu stává opravdovou hvězdou. A ještě otázka na konec. Ridley, kdy ti dojde šťáva? Doufám, že nikdy!! ()

Ceberus

Takový lepší Kmotr. Ano, Washington a Crowe (potažmo i všichni ostatní) předvádějí hezké herecké výkony, bohužel mi do čtyř hvězdiček něco chybí. Vím, že za týden budu jen vědět, že jsem viděl nějakou lepší verzi Kmotra, kde obchodník s drogami zbohatl a pak ho chytili - konec příběhu. Někdy mám pocit, že filmy natočené podle skutečné události se dost přeceňují - jen proto, že jsou dle skutečné události, protože je v nich ten náboj reality. Na mě to fungovalo u United 93, ale u mně neznámého gangstera to prostě nemůže mít takový efekt. ()

CliffLee

Už předem z obsazení je jasné, že půjde o výtečný film, který také byl nakonec i výtečně realizován. Sledujeme příběh gangstera Franka Lucase (Washington), který se postupně stává králem drogového podsvětí v USA a jeho oponenta policisty Richieho Robertse (Crowe). Herecké výkony jsou úžasné, stejně tak řežie mistra R. Scotta, který s vzal opravdu skvělý scénář. Zřejmě nejlepší gangsterka od dob filmu Mafiáni a také co jsem za poslední dobu viděl... 9/10 ()

criticson

Filmu se nedá takřka nic vytknout, až na dvě zásadní věci. Bez napětí a bez tempa. Všechno je tak pěkně rozvláčné,detailně propracované,včetně charakterů. Není tu ale nic,co by se mnou trhlo. ()

E lan

První polovina filmu je velkým zklamáním, nicméně co se nepovedlo v první části, ve druhé už je bravurní. Film má spád, napětí, výborné herecké výkony a malinko useknutý závěr. Přesto hodnotím jako průměr... ()

BDMarty007

Je to takový zvláštní film, který se vyznačuje tím, že první cca hodinu se toho moc neděje. Respektive děje se dost, ale nemáte vůbec tušení proč. Celý film pak zachraňuje naopak poměrně slušný konec. Jenom díky němu nakonec dávám 4*, ještě 20 minut před koncem jsem to měl jasně za 3. Po Labyrintu lží se opět přesvědčuji, že způsob vyprávění R. Scotta je pro mě stále méně atraktivní. Děj dlouho postrádá napětí, opět se příliš nenamáhá ukázat a vysvětlit některé, po mém soudu dost podstatné části děje, jede hodně na povrchu. Není problém v New Yorku prodat kvalitní materiál, ale je problém jej do států dostat. To černý pouliční ganster z Halemu sfoukne jaksi levou zadní, ač různé etablované mafie s tím mají značné problémy. Ta vojenská operace musela být pekelná logistická akce se spoustou zapojených lidí... R. Scott se více zabývá morálním pohledem policisty (R. Crowe). Ale i u této postavy chybí hlubší psychologické rozpracování. Celkově tedy 3,5* ()

swiss

Rozhodně dobrý film. První půlka je trochu zdlouhavá, ale pak už to jede. Herci skvělí. Jenomže to šlo tak nějak kolem mě. ()

Sign

takhle dobrou, co dobrou vynikajici krimi jsem nevidel snad ani nepamatuji, Scott jako vzdy nezklamal a co se tyce hereckeho obsazeni a vykonu hlavnich dvou hercu...je bezchybne!!! ()

markotter

Prvních 15 jsem trochu pospával, ale zničehonic mě film dokonale vtáhnul a uz nepustil až do konce. A to nemam vůbec rád mafiánské filmy. ()

Arequipa

Výrazně zčeřil hladinu, ale mezi legendy se dle mého nezapsal a nezapíše. Mě to připomínalo více Scarface než klasické gangsterky. ()

slidealama

Ridley me znovu dostal. Gangstersky film uz tu dlouho nebyl, ale takovou epickou bombu jsem necekal. Myslim, ze Denzel je tu snad i lepsi nez v Training Day. ()

Melandrix

V tomto filmu naleznete vše,co se od tohoto žánru dá čekat. Obzvláště jsem si vychutnal ten závěrečný dialog mezi Russelem a Denzelem,což je první moment od začátku filmu,co spolu konverzují a je to rovnou psychologická debata o tom,kdo je vlastně nad věcí a kdo vyhraje.Parádní podívaná! ()

Kroup4

Denzel Washington byl skvělej,Russell Crowe mu slušně sekundoval a celé to podtrhl skvělý scénář a výborná režie R.Scotta.Délka filmu nebyla vůbec naškodu,vůbec jsem se v kině nenudil.Plnej počet*****!!! ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz