Strážcovia

• Česko Strážci - Watchmen (viac)
Akčný / Mysteriózny / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (viac)

Je nájdená mŕtvola istého Edwarda Blakea, ktorý bol medzi superhrdinami známy pod prezývkou Komediant. Evidentne násilná smrť nikoho neznepokojuje, svet má totiž úplné iné starosti. V kalendári sa píše rok 1985, vonku zúri studená vojna, ktorá veľmi reálne hrozí prerásť v nukleárny stret svetových veľmoci. Maskovaní superhrdinovia už dávno nie sú považovaní za ochrancov ľudstva, živoria na okraji spoločnosti a už len spomínajú na staré dobré časy. Svetlou výnimkou je Rorschach, ktorý za Komediantovou vidí smrťou rozsiahle sprisahanie, ktoré má zlikvidovať alebo zdiskreditovať bývalých superhrdinov, a tým otvoriť cestu ďaleko ambicióznejšiemu a nechutnejšiemu projektu. V snahe zabrániť najhoršiemu sa Rorschach pokúsi zmobilizovať všetkých bývalých kolegov, z ktorých naozaj nadprirodzené schopnosti má v skutočnosti len jeden. Ich cieľom bude strážiť ľudstvo. Kto ale bude strážiť ich? (TV Markíza)

Aiax

Komiksy nečtu a necítím se nadán o nich mudrovat. Z většiny komiksových adaptací mi bylo nevolno, světlými výjimkami jsou snad první a poslední Batman. Na Watchmeny jsem byl zvědav, z evidentních důvodů, které se omílají všude dokola - revoluční, převratné, elitní dílo. Dojmy? Zack Snyder mě příjemně překvapil. Není to rutinér a není to klipař. Ve filmu je pár scén, které pronikly mou tvrdou cynickou slupkou hodně hluboko. Některé herecké party dopadly znamenitě (Komediant, hlavní hrdinka, Rorschach), některé nemastně (Sova, Ozy), spousta neslaně. Stylově mi filmoví Watchmeni připadají trochu rozklížení, komiks neznám, ale film je jakousi směsicí noiru, červené knihovny a Flashe Gordona. Trochu rušivé. Hudba slast, ladí perfektně. Scénář má pár hluchých míst, možná víc, než by musel, pár strhujících, většina je velmi dobrá. Největší problém je klasický, ale pochopitelný - Snyder byl tak uctivý k předloze, že v podstatě vyrobil filmovou ilustraci komiksu, jakkoli pitomě to zní. Film je holt svébytná forma a žádá si své postupy a techniky vyprávění a když se režisér drží příliš těsně knihy (Harry Potter 1,2) nebo komiksu (právě Watchmeni), tak to vždycky více či méně skřípe. Pravda je, že u Watchmenů to skřípe méně. Ale i když zatím tahle recenze možná nevypadá na víc než 3 hvězdy, nemůžu se přinutit dát Watchmenům nižší než absolutní hodnocení. V oblasti filmových komiksů totiž nemají žádnou vážnější konkurenci. Temný rytíř je sice filmovější, herecky lahodnější a o dost zábavnější, ale Strážci jsou mnohem komplexnější, silnější ve výpovědi a vlastně i temnější. Tak či onak, pro mě z toho vyplývá jediné - musím si konečně přečíst předlohu. 85 %. ()

CageDepp

Tak tohle nebyl film pro mě. Nechci psát, že to byla blbost, ale nějak sem se u toho nebavil. Roscharch, když byl ve vězení tak to bylo celkem zábavný. Hromada řečí a akce žádný. ()

Toshiro

Moje první setkání s fenoménem Watchmen. Viděl jsem rovnou directors cut a musím říct, že jsem se tři hodiny náramně bavil. Pro mě to byl optimální mix filozofování, akce, videoklipu, designu atd. Prostě nemám skoro co vytknout. Oceňuji taky parádní výběr hudby. ()

FilmFan24

Zatímco předchozí Snyderova - a také podle komiksové předlohy - natočená "300" byla zajímavá a formálně originální, tak "Watchmen" jsou vizuálně vypiplaní, vypiplaně filozofické a filozoficky vstřícné dílo, které se nedá celé pobrat jediným shlédnutím ...Obrazová nádhera podpořená výtečnou zvukovou kulisou s mnoha nezapomenutelnými dobovými nahrávkami s nejednoznačnými hrdiny, kteří zase až tak hrdiny v tom pravém celuliodovém smyslu ani nejsou a jejichž minulost je nám nemilosrdně syrově servírována mnoha flashbacky. S tak parádním hereckým obsazením jsem čekal hodně a dostal jsem ještě mnohem víc. ()

Zmiu

Váhala jsem mezi a dvěmi a třemi hvězdami. Film je hezky udělaný, to ano, znělka je výborná, ale celkově mě tento film namíchnul. A to namíchnutí trvá už několik dní, a tak jdu s hodnocením dolů. Nicméně mě pobavila sexuální scéna, kdy se dotyčný na nic nezmůže, a až poté co si navleče kostým a spáchá nějaký ten hrdinský skutek, tak mu to zafunguje i jinde. Někteří lidé potřebují holt speciální stimulaci. Jinak byl film hodně divný s ještě divnějším koncem. Komix neznám, a ani ho číst nehodlám. ()

AffectedFace

Zack Snyder je jako režisér fakt na úrovni, ale tohle točit neměl. Koukal jsem na kino verzi, která mi už tak přišla dost dlouhá a nudná, takže si nedokážu představit čumet na takovou zhovadilost 186 minut natož ještě 215... Za mě nejhorší film Zacka Snydera jednoznačně. Po skvělým áčkovým megahitu 300 se tohle nepovedlo, ale jsem zase naopak rád, že v budoucnu svojí chybu napravil a předvedl nám další parádní kousky. Možná je to moje chyba. Možná jsem se měl podívat na prodlouženou verzi, ve které by bylo víc kontextu se zápletkou filmu, který byla už tak dost kýčovitá. Dvě hvězdičky čistě za Jackie Earle Haleyho a jeho vyprávění, jinak bych dal odpad. ()

Starletka

Snad ještě víc emo než Nolanův Batman. Hlavně jakýkoliv počáteční potenciál úspěšně zabíjí ústřední hetero vztah mezi dvěma nezajímavými suchary (který se táhne jak sopel a zabírá přehnaně moc stopáže) a zajímavým Manhattenem, jenž je ale brzo uklizen do pozadí. Když už tam teda za každou cenu muselo být tolik romance, radši bych sledovala Komedianta a původní Silk Spectre. Jedinou opravdu zajímavou a využitou postavou se tak stává Rorschach, který překvapivě neztrácí dech ani po odmaskování. Taky oceňuji konec celého příběhu, protože jsem upřímně čekala klasický happy end, a větší explicitnost než u jiných super-hrdinských filmů. Vyhodit ty dva suchary a byl by to dobrý film. ()

kajas

Takhle komplexní komiksovou adaptaci jsem asi ještě neviděla. Paradoxně mě tahle komplexnost trochu ubíjela, asi už jsem zhýčkaná přímočařejšími a přístupnějšími marvelovkami (ve kterých nacházím i sympatičtější hrdiny). Úvodní titulky jsou ovšem dokonalá záležitost. ()

Dexter1

Fuuu, tento film je fakt dosť hustý. Do komiksového filmového žánru prináša nové to, že hrdinovia sú dosť iný oproti tým, čo poznáme. Nemajú problém so zabíjaním vinných, či nevinných. Film je veľmi zručne natočený, čo sa týka rozprávačského postupu, alebo vizualizácie obrázkov. Film ma ďalej prekvapil svojím soundtrackom. Veď v ktorom Hollywoodskom trháku, by ste počuli Nenu. Toto, nie okamžite ale za pár rokov, kultové dielko, asi nebude pre každého, lebo postavy sú vyložene úchylné a miestami nepríjemné a vedú filozofické rozpravy o živote a bytí ako takom. Snyder nastavuje komiksovým filmom laťku vyššie a vyššie, a keď to pôjde takto ďalej Marvel bude mať čo robiť aby držal krok a nebol len pre srandu. ()

grogodil

Po obsahovej a hlavne po vizuálnej stránke naozaj vypiplaná a podmanivá komixová adaptácia. Ako predlohy neznalý divák som pri Strážcoch sedel viac než 3 hodiny (directors cut) ako privarený, bez nejakého závanu nudy, či nadobudnutia dojmu, že ide len o nejaké nezáživné odrecitovanie a rozpohybovanie predlohy stránku po stránke (žiadna zívačka ako Sin City sa nekoná). Skôr naopak som mal po nabehnutí záverečných titulkov pocit, že tie tri hodiny boli stále iba takým nejakým výcucom, že som sa s postavami ešte poriadne nestihol ani spoznať a už je koniec, že keby sa mohlo, tak by z Watchmenov šlo v pohode spraviť trilógiu, či aspoň ho rozseknúť na vol.1 a vol.2 a že Snyder určite musel dosť materiálu nechať ležať v strižni na podlahe. Snáď ma takého namlsaného skľudní Tales of the Black Freighter :-) ()

Vědma

Nemám ráda komiksové adaptace, to především. Ale tenhle film, spolu s Batman začíná,se mi líbil. Byl vytříbeně natočený, obzvášť po vizuální stránce, herecké výkony nebyly špatné. Obzvlášť charismatický Komediant, ne zlý, ale bez důvodu být dobrý. Trochu mi vadilo vyděračské použití slavných písní a násilí, které ale asi k tomuto žánru patří. ()

sssssycak odpad!

Nuda ! Neskutečně plytké a především NEKONEČNĚ dlouhé, to je stručná, a v tomto případě především dostatečná charakteristika. Moje rada zní - ruce pryč od toho, a to rychle. ()

Skip

Film zcela koresponduje s pocity, jaké jsem měl při čtení komiksu. Místy je dynamičtější než na papíře a místy zase papírové podání překonává to filmové. To ale nijak neubírá na kvalitě. Hodně zpomalených záběrů, které jsou vizuální lahůdkou pro oko diváka a k tomu scény podkreslené perfektně vybranou hudbou. Už úvodní titulky slibovaly ne-li výjimečný film, pak určitě něco, na co se jen tak nezapomíná. Tentokrát by mohl být Moore spokojený, ale kdo ví. ()

Dont

Rozhodl jsem se pro nejdelší verzi, takže jsem u televize strávil více než tři a půl hodiny. Knižní předlohu neznám a o Zacku Snyderovi jen těžko mohu říct, že patří mezi mé oblíbence. Ale musím uznat, že tentokrát odvedl velmi slušnou práci. Zaujaly mě kreslené pasáže o černém škuneru, které už tak hutnou atmosféru ještě více umocňovaly. Z postav suverénně nejlepší Rorschach, vězeňské scény byly hodně drastické, stejně jako zrod tohoto hrdiny, ale zpracovány byly výborně. Z dalších postav pak Komediant, kterého lze jen obtížně označit za komiksového hrdinu. Výborná byla hudba. Pokud bych měl něco vytknout, tak chvílemi váznoucí tempo, které film asi připravilo o hodně fanoušků a projev Patricka Wilsona, kterého moc nemusím. ()

marleyy

100% Komixová laskomina. Chytrý příběh s nevídanou zápletkou, brilantními dialogy a monology (Rorschachovy samozřejmě), údernou a přehlednou syrovou akcí, nadhledem i černým humorem. Další projekce nevyhnutelná - samozřejmě neokleštěnou 4 hodinovou verzi. ()

higuain

What happened to the american dream? It came true. Měl jsem obavy, především kvůli délce a rozporuplným ohlasům, ale Snyder je všechny zakopal hluboko pod zem a vysolil mi prvotřídní komiksovku, kde těch 162 minut uteče jako voda, hluchá místa neexistují a klidně bych snesl i prodlouženou verzi. _____ Druhá a třetí projekce (prodloužené verze) mi jen potvrdily výjimečnost tohoto filmu. Nejlepší Snyder. ()

Efik_CZme

Co si budeme povídat... Watchmeni jsou velmi zajímavý film. 5* je odpovídající hodnocení... k dokonalosti mnoho nechybí. A co se k němu dalo říct v komentech již bylo řečeno. Jediná věc mi v tomto filmu nesedla, a to Wilsonovo "přirážení". Bavil jsem se u něj přibližně, jako při mé nešťastné návštěvě promítání filmu Líbáš jako bůh... Určitě by šla celá erotická scéna udělat lépe, snad trochu decentněji. Řežisér patrně toužil nechat dohrát svou oblíbenou písničku, která zmíněnou kopulaci podbarvuje. Tedy Zacku! Příště uber pánevních pohybů;-). NEZAPOMENUTELNÉ SCÉNY: Wilsonův sen, Crudup ve Vietnamu, úvodní titulky... ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Dávno před tím, než komiksové Watchmen oživil svým seriálovým pokračováním scenárista Damon Lindelof (Ztraceni, Pozůstalí), nebo se o filmovou adaptaci původního komiksu pokusil Zack Snyder (Muž z… (viac)

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (viac)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (viac)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize

01.06.2017

Drsná comicsovka Sin City - město hříchu vydláždila v roce 2005 cestu ke Třístovce a k Watchmenům. Fanoušci ihned volali po dvojce, Robert Rodriguez s ní ale otálel dlouhých 9 let a nakonec vydělala… (viac)