Kasandrin sen

• Česko Kasandřin sen (viac)

Bratři Ian a Terry se topí po krk v dluzích. Nečekanou záchranu jim nabízí bohatý strýček Howard. Věc má však háček. Jeho peníze nemají zrovna nejčistší původ a jeho aktivity jsou předmětem policejního vyšetřování. Ian a Terry by pro něj mohli udělat "laskavost", za niž se jim štědře odmění. Dokážou bratři odolat nabídce, která je sice za hranicemi legálnosti, zato však velmi lákavá? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Spooner

Kdyby Woody po tomhle nenatočil Vicky Cristina Barcelona, tak bych si snad začal myslet, že ztratil nadhled a svůj smysl pro humor. Zde by jste ho totiž hledali jen stěží. Nekompromisní příběh o dvou bratrech, který má opravdu hutnou atmosféru. Příběh sice není nijak originální a je vám celkem jasné jak to skončí, ale díky excelentním hereckým výkonům, výborným dialogům a Woodyho neselhávající režii to funguje od začátku do konce a chvílema mi celkem mrazilo v zádech. Ještě lepší než Match Point. ()

sportovec

Nástup Allenova osmého životního decénnia jakoby ochromil umělcovy síly; naplňuje se věk a život nebo naopak nastupuje zoufalá touha nestárnout? Jisté je, že jak příběh, tak výběr protagonistů i režie ze všeho nejvíc připomínají hodně vycucaný citrón. Vše - pohybujeme-li se v obvyklých allenovských uměleckých standardech - jakoby bylo vylisováno v pomyslných herbářích. Papír v takových případech snad víc šustět nemůže. Otázka, zda herci v takto chatrných námětových kulisách mají co hrát, je to do další, co nám vytane na mysli, pohlédneme-li do těchto vyprázdněných obrázků stříbrného plátna. A tak Allenovi poněkud nekasandrovsky přeji, aby se z tohoto intermezza co nejrychleji zotavil a vrátil svému oddanému divákovi to, co mu v tomto případě viditelně dluží: rozvernou neurotickou rozkňouranost protagonistů svých skvělých příběhů a dějem a nápady prosycené portréty dalších postav. Tvůrčí neopakovatelnost svého výrazného uměleckého zjevu. ()

swamp

Přestože lehce atypický Allen (a bez Allena), jeho rukopis jde v tomto filmu cítit. Zajímavé drama, které z minima těží maximum. Je smutné, že se čeští distributoři ani nepokusili jej uvést do našich kin. Přitom jména jako McGregor, Farrell či Wilkinson (o samotném Allenovi nemluvě) jim měla být jasným vodítkem. Všichni tito pánové zvládli své role na jedničku a já mám za sebou výborný filmový zážitek. ()

castor

Londýn jako morálně pochybné místo a až překvapivě přímočarý děj, ale přesto je tu stále cítit SÁM MISTR. Legendární Woody Allen nepolevuje, sic to ani zdaleka není tak jistý tah na bránu jako v případě ze všech stran chváleného Match Pointu. Určitě ale vyhnal do extrémů samotnou manipulaci se svými postavami – bratry Ianem a Terrym, což se obávám není dobře. V prvních minutách snímku na diváka čeká poměrně standardní záležitost – řeší se vztahy, ženy, alkohol i sázková posedlost. Právě sourozenecká dvojka se po svém ujme přání svého movitého strýce a začne osnovat vražedné plány. Allenův smysl pro ironický komentář zůstal prakticky nedotčen, je ukryt hluboko pod britskou oblačností a i na minimální ploše zvládá udržovat napětí (oběť přichází do svého bytu a není sama). Zároveň je potěšující, jak autor manipuluje s diváckými sympatiemi a přesouvá je od jednoho bratra ke druhému. V rozpačitě přijatém thrilleru už dávno sedmdesátiletého tvůrce jsou však zakomponované i zbytečné prvky a bez allenovských typicky úderných bonmotů se tu rozehrává mnohdy až příliš doslovná antická tragédie!! Silnější, ale pořád jen ***. ()

nunka

Málo na veľkom priestore!!!! Ťažko sa mi tento Woodyho film prijíma. Rozmýšľam, či to schválne malo byť tak nedynamické, nepodnetné, rozvláčne alebo Woody už trpí únavou materiálu. Intelektuálna práca s humorom sa zvrtla na moralistické odkazy - to by som mu ešte odpustila. No samotný scenár mal toľko hluchých miest a navyše rýchlo zbúchaný koniec, nevyvážený s prvou polovicou filmu sa už odpúšťa ťažšie. Pozornosť pútal zvláštne zafarbený Londýn, kontrastný s tým ako ho všeci poznáme a špinavé nechty neurotického Colina Farrella, ktorého výkon bol snaživý, ale toho si radšej pozriem napríklad v Phone Booth. Cassandra's Dream nie je najvydarenejšie dielo, dovolím si povedať, že jedno z najslabších. Je to však veľmi netradičné drama, od netradičného režiséra. Hollywood ending bol posledný tradičný Woody, snáď ma pripravovaný film "Vicky Cristina Barcelona" presvedčí o opaku. ()