Texas, 50. léta minulého století. Jack O’Brien si prošel dětstvím plným her a krásné nevinnosti. Dospívání mu však přináší rozčarování a vztah s jeho otcem, který by mu pomohl tímto nelehkým obdobím projít, je dosti komplikovaný. Jack je ztracenou duší v moderním světě, která si klade řadu otázek a snaží se v životě zorientovat. Kde je pravda? Co je věčnost? Jak vznikl život... Hvězdně obsazený snímek je poctou životu, přírodě a světu kolem nás, jenž se nám odhaluje jako symfonie. Postupně, obraz po obrazu nám přináší epický a dokonalý příběh, který je aktuální dnes stejně jako před více než půl stoletím. (oficiálny text distribútora)

anli

Terence Malick,který napsal sám i scénář,servíruje divákovi jakési zvláštní drama o životě,které se odehrává na pozadí vztahu syna a otce.Nápad sám není špatný-malý chlapec hledající odpovědi na ty nejtěžší otázky ,aby se dokázal v životě zorientovat.A zpracováním režisér vzdává obrovský hold světu kolem nás,životu,a chcete-li,i samotnému stvořiteli,ať jej chápem jakkoliv.Film je plný krásných(a vlastně obyčejných)obrazů ze života,které jsou doplněny nádhernou hudbou(které jasně vévodí"Vltava",takže ucho českého divaká zaplesá).Vztah otce a syna je vykreslen velmi působivě a otázky života a smrti,posunující se až do rovin filozofie(což je u většiny Malickových filmů),jsou opravdu zajímavé.Zpracování ovšem už nikoliv.Malick totiž tentokrát zůstal někde v půli cesty a obávám se,že u většiny diváků zůstane nepochopen.Předně je film na toto téma až destruktivně dlouhý a ubrat mu nějakých 50 minut je téměř nutost.Dále pak rozehrává Malick několik rovin,prolíná je filozofíí o životě a smrti a v příběhu se vlastně ztrácí.Osobně jsem místy vůbec nevěděl,co tím chtěl básník říci.Malick je kreativní,ale míchá dohromady tolik věcí a motivů,že divák snadno ztrácí orientaci.Je tu vlastně vše-od rodiny,přes život a smrt,až po vlastní existenci,vykoupení a zánik světa.Moc věcí a moc otázek,díky kterým vznikl chaos.Škoda.Některé scény jsou opravdu povedené a velmi vydařené.A Brad Pitt,Sean Penn a Jessica Chastain vše skvěle dokreslují,žel bohu to na opravdový pocit nestačí.Je dobré na tenhle film jít úplně bez jakékoliv představy a informací o něm(což asi skoro nejde),protože reakce na něj jsou a budou velmi rozporuplné,což je dané momentálním rozpoložením diváka,jeho vnímáním a očekáváním.Osobně jsem byl,i přes několik skvělých momentů,zklamán a chvílemi jsem se opravdu velmi nudil.Na druhou stranu jsem potom o spoustě věcí dost přemýšlel(to byl asi Malickův záměr),takže hodnocení tady vůbec nebylo snadné.Nakonec dávám průměrných 55%,protože něco pro mě film měl,ale spousta toho chybělo,nebo někam uteklo.Ovšem "Vltavu"si s dovolením budu pravidelně pouštět dál. ()

Raven0

Nádherný film, s hlubokým křesťanským podtextem. Krásné a dechberoucí obrazy jsou jen působivým pozlátkem, za kterým se skrývá širší a naléhavější odkaz. Film jsem chápal jako jakési vyznání, jako oslavu života. Kde bůh je připodobňován k otci (není to nutně náboženské vyobrazení, s podobným obratem přišel i Freud a mnozí další). Kdy otec není jen laskavý, ale dokáže být i krutý, pro jeho potomky nepochopitelný, avšak přesto si zahluhujicí lásku a uznání. Taktéž boha nelze pochopit, uchopit podle našich vědeckých měřítek... Můžeme v něj však věřit, milovat ho... Ač jsem ateista, film na mě hluboce zapůsobil. Chce to jen otevřenost, nebýt jen módním odrazem médií a jejich honu proti církvi... Jde o víru, ne o církev. ()

uiu

Místy utahané, místy dobře odsýpající. Pro mě osobně místy nudné, ale následně vyváženo zajímavým dějem. Potěší všechny, kdo vyrůstali s despotickým otcem a srdce zplesá při poslechu Smetanovy Vltavy v americkém filmu. ()

mickyreed

Měl jsem velká očekávání, ale nijak konkrétní. Ovšem pan Malick naplnil a dokonce předčil všechna má očekávání. Usadil jsem se a nechal se opájet úžasným, pravdivým, líbivým a krásným filmařským veledílem. Úžasná hudba, excelentní herecké výkony, skvělé záběry ... je to prostě něco originálního, úžasného a geniálního ... mrzí mě, že jsem se nezúčastnil promítaní v kině, které bylo bohužel v rekonstrukci :/ ... nedávno jsem měl možnost tento film vidět znova ... kino MAT v Praze ... neváhal jsem a vyplatilo se ... dechberoucí podívaná ()

asirtes

O Tree Of Life by sa dalo rozprávať hodiny...dni...týždne, ale....choďte radšej do kina, lebo slová nestoja zato. (thx feriontly za príjemne strávenu premieru) ()

Monoxid

Taky přesně nevím, co tím chtěl básník říci a pochybuju, že to ví kdokoliv z vás. Jak jsem to já pochopila, chtěl by nám zprostředkovat zážitek z poznání Boha a jelikož musí dobře vědět, že to nejde, snaží se nám to aspoň naznačit tím, že to ukáže na čtyřech lidských osudech a doufá, že se sem tam najde někdo, kdo se v nějakém z nich pozná. Nemůžu bohužel říct, že by mi ten film otevřel oči, nebo že by mi změnil život, nebo že nechápu, proč k němu lidé chovají averzi. Nemůžu ani říct, že bych se ztotožňovala s životním postojem či situací některé z postav. Nejsem prostě součástí Malickovy cílové skupiny. Malick mluví k těm, kdo upřímně hledají a pořád nemůžou najít. Já už jsem našla. A nehodlám měnit. ()

GrooveJump

Tok děje nuda, "vizualice" nuda, Psy-sociální rozbor v podobě filmové evoluce Malicka hraničí se senilitou. Rozhodně to chtělo víc brontosourů, dinosaurů, pochodujících po prameni Vltavy.... Jinak mé srdce nad tou "krásou" nezaplesalo, natož Malickem zpracované téma darwinovské evoluce, víry v Boha a stvoření světa.... ()

noriaki

Strom života není nová Fontána, ani nová Vesmírná odysea, ale nový Inland Empire. Právě Lynchův opus připomíná nejvíc. Ani ne tak nesrozumitelností, či psychadeličností příběhu, ale především snahou dotáhnout autorský přístup do extrémů a podat tím co nejkomplexnější výpověď. A schopností šlápnout tím úplně vedle. Terence Malick natočil brilantní symfonii života, sice opojnou, ale prakticky nestravitelnou. Motiv Tree of Life není složitý ani skrytý, každý kdo viděl alespoň čtvrt hodiny scén, na něho hravě přišel. Dvě hodiny nádherných lyrických obrazů nemůžou vyvážit nulový děj a absenci jakéhokoliv vývoje filmu. Mně nepomohlo ani to, že jsem přistoupil na hru pana režiséra a film vnímal výhradně pocitově. Na plnohodnotný prožitek je v něm málo hudby a je příliš roztříštěný neustálým střihem. Sledování se nakonec stalo utrpením a znudilo i mé dva plyšáky, kteří mají dlouholetou průpravu v nekonečném civění do zdi. Natočit dílo, které má v libovolném místě děje dvě hodiny do konce, je vážně kumšt. ()

Hnedoocko

Tento film se může pyšnit tolika dokonalými záběry! Po celou dobu jsem si děj užívala, doháněl mě k zamyšlení se nad sebou samotnou, tak i nad životem, jaký je. A přesně tohle jsem očekávala. Dokonalost! ()

venison

Hodně dlouhý film o něčem, co šlo říci jednou větou :-) Obrazy nádherné.. Jemné nitky života zachyceny přesně tak, jak mají být.. Jasné pochroumané rodinné pouto.. Ale ta stopáž??? To se pomalu na jeden zátah nedá.. Terrence Malick je precizní kumštýř a po řemeslné stránce neměl film chybu, Boha servíroval po kouskách a rozhodně diváka nevodí za ručičku.. Brada Pitta jsem po dlouhé době viděla hrát a ne pózovat.. Po filmu "Bábel" druhá jeho nejlepší role, kterou opravdu vystihl a žeru mu jí i s navijákem.. Myslím, že otcovství hochovi velmi prospívá.. Jessica Chastain je prostě nádherná matka s velkým M.. Vysoce nasazené herecké sólo, ten film by mohl být jen o ní.. Sean Penn se opět držírole "hlasu zpovzdálí" (viz. "Za všechno může láska").. Jeho jméno na plakátech váhou srovnatelné jako jméno Pitta jsem moc nepochopila.. ()

Iroquaise

Nedodělek ! Nevadí mi snaha postihnout všehomíro, nevadí mi meditativní tempo. Nevadila by mi ani současná linka s Seanem Pennem. Problém je, že Malick začne hodně zeširoka a epicky, ale nedotáhne do konce dramatické jádro. A na nedodělaný příběh ( o smrti bratra/ syna se nedozvíme prakticky nic) naplácne spasitelský, pseodokatarzní závěr. "Strom života" není tak divácky těžký film - ani tempově, ani obsahově. Naopak je docela čitelný, místy mi dokonce přišel i trochu banální ve své manifestní patetičnosti (sakrálně vznešené pohyby matky) a místy zase trochu zbytečně blábolivý ( maska klesající na dno moře). Osobně mi ale připadá polovičatý. Buď se měl více soustředit na konkrétní dramatickou rovinu a omezit abstraktní sférické obrazy, nebo celou epickou ságu o zrození, životě a smrti ( hříchu, vině, odpuštění atd. - Malick je v tomhle ohledu až megalomanský) uspokojivě dopracovat a završit. Což se nestalo....více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/08/strom-zivota-tree-of-life-r-t-malick.html ()

lennyd

Jack, jeden ze tří synů průměrné americké rodiny to v dospívání neměl věru moc jednoduché. Možná i proto, že byl nejstarším, byly na něj kladeny od otce (Brad Pitt) největší nároky, které bylo zatěžko naplnit. I proto mezi ním a otcem docházelo k věčným rozepřím, a i pro to i nyní, když je dospělý, má Jack (Sean Penn) problém se v životě vůbec najít ... Přiznám to radši hned na začátku - Malickovy filmy nějak nechápu. Každý z nich co jsem viděl (Strom života, Tenká červená linie i Nový svět) má sice svůj zajímavý příběh, ale Malickův způsob režie mi k srdci moc nepřirostl - i když se na něj docela dobře dívá, po nějakých dvaceti minutách začínám usínat. Místo toho, aby se něco dělo, se po většinu filmu pouze filozofuje - a zde to Malick dotáhl téměř k dokonalosti, kdy první půl hodinku sledujeme stvoření světa. Pak se naštěstí rozběhne příběh "obyčejného života", který je jen sem tam narušován přemítáním o nesmrtelnosti brouka.. ()

Akumulátor

Asi to mělo tak hlubokou myšlenku, že jsem ji nedokázal pochopit. Pro mě jen směs obrazů, biblických a antibiblických poselství. Na druhou stranu jsem se od toho nemohl odtrhnout. Zvláštní dílo. ()

Minimie

Nevím, co tím chtěl autor říct. Začátek filmu je plný melancholických keců, dovolávání se boha a dlouhých záběrů vesmíru a oceánů. Zbytek se nesl v hodně podobném duchu, takže jsem asi po hodině ztratila trpělivost. Děj se vůbec nikam neposouvá a to je prostě špatně. Jediným plusem je hudba (včetně Smetanovy Vltavy). Jinak totální ztráta času. ()

ScorM

napoprvý jsem ten film tak trochu nesnášel, částečně vlivem projekce ve varech, kterou zkazili mnozí otrávení diváci, částečně mě to prostě nechytlo. ale zpětně jsem měl pocit, že je to až příliš easy-to-hate film a že bych ho při dalším zhlédnutí ocenil víc...a k tomu došlo až několik let poté s extended verzí. ten film neni a asi nikdy nebude (a nemůže být) dokonalej, ale napodruhý už mě dostal. je to krásný, čistý, kamerou, střihem, zvukem, potlačením herectví a filmovosti ve prospěch co nejreálnějších impresí, což malick dotahuje do extrémnějších poloh ve svých následujících filmech...fascinuje mě to i strukturou, jak strašně malej a specifickej výsek života postav většinu filmu sledujeme, zasazenej mezi gigantický stvoření světa, přítomnost a konec odehrávající se mimo čas. vyhýbá se to tolika klišé rodinných dramat/coming-of-age filmů v dialozích (nebo spíš v jejich absenci) i dění, neni to ani tryzna, ani kýčovitě krásný, a přitom to tolik diváků svou upřímností vytáčí. zatímco v lecčems podobnej boyhood ohromuje zejména produkčně, ale jinak je pouze sledem důvěrně známých "filmových" výjevů, i když utlumených, strom života je neustále překvapující a stejných, resp. silnějších emocí dosahuje ve výsledku na mnohem menší dramatický ploše. dovedu si představit i verzi mnohem delší, materiál na to evidentně je, a vlastně se člověk nestihne nudit, protože to v tý svý flow ani na moment nezpomalí. ()

Vodou

Když jsem odcházel z kina, tak jsem skoro nemohl mluvit, vlastně nechtěl, nemohl. Tolik krásy v jednom filmu, která je samozřejmě spojená s bolestí. Chvílemi jsem nevěděl na co se těšit víc, na scény o vzniku světa, nebo sledovat rodinu. Slova, zvuky, obraz, všechno plyne jako nějaký živelný proud... 3 komentáře pod čarou: - část kina se k filmu po projekci chovala ironicky, sarkasticky - to mě mrzelo. - jsem rád, že Brad Pitt natočil po Tarantinovi takovýhle film, a ještě mu pomohl ke vzniku. - film stříhalo asi 5 střihačů.... ()

Brain-D

Přírodní odysea, která nám nabídne dvě části. 1.část- nabídne krásné obrazy a během nich slyšíme hlas, který promlouvá k bohu. Příšlo mi to velmi pěkné, ale mírně na rozjezd pomalé a jak jsem se dočetl, že v Karlových Varech opouštěli sál, tak si měli počkat dál na druhou část. 2.část- krásné životní drama, které nám nabízí taky krásné obrazy, ale spíše je to příběh o životě: narození, výchově dítěte, pubertě, vztahu syna k matce a otci (to vše dokonalé !!!). Pitt si zahrál parádního usedlého přísného otce, který se mi velmi zamlouval... Hudba nádherná, až na pár kostelních písní, které nemuseli sednout každému (jako ta poslední, která mi bohužel trochu vadila) Jinak jestli mám film brát jako celek, tak se budu muset podívat znovu, aby mi to pořádně zaklaplo do sebe. Zatím NÁDHERNÉ OBRAZY A KRÁSNÉ DRAMA. ()

hroubek

Osobně nevím co se tímto snímkem snažil Malick říc.Jedno je ale jisté Strom života není a asi nikdy nebude podívaná pro každého.Už dlouhou jsem neviděl tak rozpolcený film, který bych chtěl střašně moc něco říc a když se mu to konečně povede tak mluví v hádankách a v otázkách bez odpovědi.Hodně mě dělalo problem styl vyprávění, které občas nedávalo smysl a už vůbec nechapu samotný začátek, který Vás navnadí na něco co Vám do konce filmu nevysvětlí.To by mi ani tak nevadilo kdyby to něčím vykompenzovaly ale ono nic.Ještě, že Malick zvladl vystavět svůj příběh geniálnímy záběry jak na velký třesk tak i kapky vody dopadající na bose nohy nebo na přírodu.Krom toho zvládl jednoznačně hudební stránku a když zazní Smetana tak vlastenecké srdéčko začne tlouci rychleji.A pokud jde o herce tak Pitt předvádí hodně slušný výkon ale mnohém více se mi líbil výkon Jess Chastain, která toho sice moc nenamluvila ale výraz její očí mluvil za vše a pokud jde o Penna tak jeho roly by zvládl skoro každý větší herec.Zajímavý pohled na svě očima Terrence Malicka. ()

Mishqo

čo sa týka vizuálnej a hudobnej stránky to bolo nádherné ale po ideologickej sa mi to páčilo už len z časti...a možno som ten film ani tak celkom nepochopil..každopádne 7/10 ()

Malick workoholikem

Malick workoholikem

25.11.2016

Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze… (viac)

Amenábarův scenárista točí sci-fi

Amenábarův scenárista točí sci-fi

16.03.2015

Mateo Gil, několika cenami Goya oceněný španělský spoluscenárista tří filmů Alejandro Amenábara – konkrétně Otevři oči, Hlas moře a Agora – se poslední roky pokouší i o režii. Po dobře přijatém… (viac)

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

31.12.2011

46. ročník MFF Karlovy Vary

46. ročník MFF Karlovy Vary

19.06.2011

Od 1.7. do 9.7. se v Karlových Varech uskuteční nejvýznamnější filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě. Festival představí 178 celovečerních filmů, převážná většina z nich bude mít… (viac)