V psychologickém thrilleru Černá labuť, zasazeném do prostředí newyorské baletní scény, zavádí vizionářský režisér Darren Aronofsky diváky na fascinující a mrazivou cestu do nitra mladé baleríny, která se kvůli své vytoužené roli v Labutím jezeře stane až děsivě dokonalou. Snímek sleduje příběh Niny (Natalie Portman), baleríny newyorského baletu, jejíž život je, podobně jako život všech v této profesi, plně pohlcen tancem. Žije s matkou Ericou, bývalou balerínou (Barbara Hershey), která své profesní ambice nikdy zcela nenaplnila podle svých představ a tak teď alespoň nadšeně podporuje kariéru své dcery. Když se umělecký šéf baletu Thomas Leroy (Vincent Cassel) rozhodne pro novou premiéru sezóny, Labutí jezero, vyměnit stávající primabalerínu Beth Macintyre (Winona Ryder), Nina je jeho jasnou volbou. Do souboru ale vzápětí přichází nová tanečnice Lily (Mila Kunis), která na Leroye velmi zapůsobí svou smyslností a pro Ninu se tak okamžitě stává velkou konkurencí. “Labutí jezero” totiž vyžaduje tanečnici, která umí zahrát jak nevinnou a noblesní Bílou labuť, tak Černou labuť, která představuje lstivost a smyslnost. Nina je dokonalým ztělesněním Bílé labutě, ale Černá labuť je její povaze a projevu vzdálená. To ale rozhodně neplatí pro Lily... Mezi oběma tanečnicemi se rozvíjí podivně zvrácené přátelství, které ale ničí vzrůstající vzájemná rivalita. Nina se nechce své vysněné role vzdát, ale při naplnění svého snu může překročit hranici, zpoza které už nebude návratu do normálního světa. (oficiálny text distribútora)

Isomut

Užil som si Labutie Jazero s Natalie Portman a Milou Kunis v "súboji" o hlavnú úlohu v predstavení. Zo začiatku to prebiehalo s kľudom, no potom už išlo do tuhého. Toto dielko Darrena Aronofského dokazuje, že aj Balet môže byť skvelým námetom pre film. ()

achaja

Jsou chvíle, kdy mě mrzí, že tolik filmů má 5 hvězdiček. Protože tenhle by si v porovnání s nimi zasloužil 6/5... Když herečka vystuduje s vyznamenáním psychoogii na Harwardu, je to znát. ()

DHDV

Darren využil "věcné" téma k Oscaru. Dávám 5 hvězd, nikoliv za námět či zpracování ale kvůli Natalii, která opravdu hrála jako v divadle! ()

Rokle

Touha být perfektní a dokonalá v každém okamžiku čím dál víc ničí osobnost křehké dívky... Film, jenž zkoumá nitro člověka důkladněji a upřímněji tu dlouho nebyl. Vše je propracováno do nejmenšího detailu, jak po technické stránce (baletní scény úžasné, o hudbě ani nemluvě), taktéž k hereckým výkonům není co dodávat (Natalie si toho Oscara zaslouží, její přerod je úchvatný). Evokovalo to ve mně pocity, které jsem měl při sledování Eyes Wide Shut. Aronofsky natočil svůj nejdospělejší a nejlepší film. ()

bulbasaur

majstrovsky vygradovane dielo o silno pochabej baletke trpiacej drastickymi haluskami a neukojenou sexualitou sa konci neprekvapujuco tragicky. Premena hlavnej predstavitelky po psychickej stranke podfarbuje naznak premeny fyzickej. Po audiovizualnej stranke silny nadpriemer. Herecky koncert hlavnych predstavitelov som vskutku fenomenalny , zozral som im to proste aj s navyjak. Silne psycho , silny zazitok...skvely film ()

MartinX.

Black Swan je smutným příkladem toho, jak lze zkazit potenciálně výjimečný film. Posuďte sami: Nina (Natalie Portman) je sólistkou jistého předního baletního souboru. Je v ideálním věku, je technicky brilantní, takže je velkou favoritkou na hlavní roli v připravovaném nastudování Čajkovského Labutího jezera. Mezi baletkami panuje vražedné soupeření o takové role - jsou pro ně schopny se vyspat se šéfem, utýrat se hladem, padnout vyčerpáním při tréninku. Nina má ovšem zároveň peklo doma se svou dominantní matkou, která si na ní řeší vlastní neuspokojivou kariéru baletky v mladých letech. Dovedeme si představit, jak asi vypadalo dětství Niny, ostatně ve svých cca 25 letech žije baletka v dětském pokoji, vyzdobeném jako pro 7leté děvče. Šéf baletu (Vincent Cassel) si ale není jist, zda se Nina na roli Labutí královny zcela hodí. Je sice technicky perfektní, ale chybí jí výraz, nutný pro temnou polohu černé labutě, ve kterou se má bílá labuť během představení proměnit. Nina je příliš pokorná, příliš podléhavá, postrádá erotický náboj. Navíc vidíme, že baletka začíná mít jakési psychické potíže. Až potud má film našlápnuto na skvělé drama. Divák nadto nevyhnutelně přemýšlí, co musela roli sebeobětující se baletky obětovat Natalie Portman, anorekticky vyhublá a evidentně alespoň v některých pasážích tančící bez dublerky. Prostě, zbraně, které vytáhli do této chvíle autoři filmu, jsou smrtící a zasahují přesně, téma je navíc dost neokoukané. Jenže, jako by tvůrci nevěřili síle toho, co už dali na váhu dramatu, přidávají postupně další a další závaží: schizofrenii, drogy, mysteriozní sexualitu, při klíčové scéně převtělení předvedou poněkud komicky umělohmotné digitální efekty (to už jsem se začal smát), pak ještě přijde doslovný naturalismus krve na pódiu - a svůj film s pozoruhodnou dovedností zabíjejí. ()

Kesiak

Aronofsky. Pekne sa rozbiehajúca kariéra, zmysel pre štýlovosť a umeleckosť no a s tým spojené očakávania od každého nového filmu. Black Swan nesklamal, ale ani neprekvapil. No aj tak to bol nadštandard s dávkou depresie, ktorou akoby nadviazal na Requiem za sen. Myslím si však, že Aronofsky príliš vsádza na túto zložku jeho tvorivosti - že tým nechce sklamať svojich fanúšikov. Krajšie to však funguje v rovnomernom zastúpení ako napr. vo Fontáne. Black Swan však tlačí na pílu a využíva v plnej miere hudobné, dramatické, psychologické, sexuálne, depresívne a nechutné výjavy k dosiahnutiu cielenej atmosféry - nakoniec to všetko zaobalené v osobitej forme a vyústené do pôsobivého záveru. ()

Judas

Darren Aronofsky se drží síly latinského seducere. Kafkovské "stávání se" zde vybucheje za monumentálně geniální hudby Petra Iljiče Čajkovského. Posedlost zhmotněná v jedné osobě, v pozitivitě a negativitě, vede neomylně ke zjištění sebedestrukce v touze po dokonalosti. Dokonalost je dosažena oním "stáváním se", citová exploze dává vzniknout zcela jiné osobě a tato osobnost nachází vzor v objektu své posedlosti. Sílou tohoto příběhu je, že dává vzniknout schizofrenní osobnosti, ježto je nutná k perfekcionismu - nutnost dokonalosti je dokonána a uskutečněna při proměnně v černou labuť. Já k tomu dodávám: "Dokonalé je to, když žijeme náš sen, když jsme svou posedlostí, jednoduše - když žijeme citem." ()

IvcaG

Zdrcující a naprosto úchvatné. Od začátku mě to usadilo do křesla a se vším napětím jsem očekávala kam se tak zajívamé téma bude ubírat a zda mě nezklame. A taky že ne. Natalie byla skvělá a před jejím výkonem smekám, a vůbec bych se nedivila nominaci či získání Oscara protože tohle na něj rozhodně má. ()

Anayka

Obsáhlejší hodnocení až časem, teď to musím chvíli rozdýchat... (2.1. 2011) A co mi zůstalo z filmu v hlavě po půl roce? Skvělá Natalie, skvělý (a sexy) Vincent Cassel, skvělé taneční scény a neskutečně mrazivá atmosféra. Ještě teď si pamatuju sebe, jak na konci vzlykám "Je to horor! Je to horor!" ()

hEROic

WTF!!! nadhera! prvni pulku byla Natalka jak reklama na krehkost... a ta druha to bylo proste maso :) takovejch emoci a luxusne provedena symbolika, to se jentak nevidi... navic super zaver! A to spojeni s hudbou... proste genialni! Doufam, ze Natali dostane Oscara, moc si ho zaslouzi! 95% ()

Ukubumbahoo

Film jsem shlédl nejspíš kvůli "humbuku", který okolo něj je, ale i proto, že byla slibována zajímavá podívaná. Té se mi opravdu dostalo, nicméně nadšení se nekoná. Celkově by film nebyl špatný, ale styl jakým Aronofsky prolíná realitu s halucinacemi, sny, představami, či co to bylo se mi moc nezamlouvá. Byl jsem zkrátka zmaten. To by také až tak nevadilo, kdyby tento zmatek byl oddělen jakousi čarou, kdy bysme s přesností věděli, že To už není sen/halucinace, to už je realita. Takže místo toho aby sme se dostali do jakéhosi equilibria, vysvětlení či náhlého osvícení, zůstává mi v hlavě stále otázka : O čem to ksakru teda bylo? film mi naskýtá pouze jednu odpověď : Je to o baletce se silnými psychickými problémy ? Ať si jak chce, kdo chce říká jak je to ušlechtilá myšlenka, mě to tak nepřijde. Black Swan mi přijde jako velmi zmatený a velmi ! depresivní film, místy se slušnými hororovými prvky (***) a nulovou pointou. Nic víc, nic míň. 50% ()

stihac

Drama o pohlcení životem nezkažené, upjaté, "bílé labutě" svou temnou stranou s nádechem schizofrenie, které famózně ztvárnila Natalie Portman. Tělesně-duševní rozklad funguje výborně. Čajkovskiho hudba ji nádherně podkresluje. Ačkoli Aronofsky bezezbytku využil ne často využívané baletní prostředí a jednoduchý příběh, k maximálnímu hodnocení snímku něco chybí. Něco, co diváka k filmu přitáhne a nepustí. ()

Mikyska

Prostě neskutečně skvělé! Nejsem schopna ani mluvit! Výtečné! Nevím, co víc napsat. Leda tak, že Natalie má na Oskara našlápnuto opravdu skvěle... ()

zabro

Po filmarske strance je to velice povedeny film, ale jaksi me nevtahnul do deje. nejhorsi u filmu je to, ze vas nudi po celoou dobu. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Aronofsky si hraje na Boha

Aronofsky si hraje na Boha

12.06.2011

Především by chtěl rozpoutat potopu. Konkrétně v „biblické fantasy“ Noah, která má příběh o vyvoleném muži a obrovském korábu plném zvířat podat „drsným, pochmurným a v rámci možností realistickým… (viac)

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

11.05.2011

The Wolverine se mu kvůli katastrofě v Japonsku rozsypal pod rukama, ale Darren Aronofsky nebude mít problém najít si náhradní projekt. Vždyť za 13 milionů dolarů pořízená Černá labuť už vydělala 300… (viac)

2011 - vyhlídky, poděkování a přání

2011 - vyhlídky, poděkování a přání