Antikrist

• Česko Antikrist (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Psychologický
Dánsko / Nemecko / Francúzsko / Švédsko / Taliansko / Poľsko, 2009, 109 min

Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy. (ASFK)

DISHOA

Lars von Trier se opět předvádí a servíruje divákovi silné dílo a neotřelé vizuální zpracování. Když říkám silné nemyslím tím emocionálně silné jako Tanec v Temnotách nebo Dogville, ale silné v zobrazení násilí a sexu. Možná se tím snažil Trier vyjádřit bolest a utrpení duše ovšem tohle uberporno pojetí mi doopravdy nesedělo a připadalo mi bezduše zaměřené na šokování diváka (možná jsem jen nepochopil co chtěl tím vším pán režisér říci). Jestliže v Tanci Lars tlačil na pilu, tady ji už totálně rozdrtil. Na druhou stranu výtvarné pojetí kapitol bylo zajímavé - krásně se do filmu hodilo a vůbec vizualní zpracování musím vyzdvihnout (nevím zda to byl záměr, ale jedna ze závěrečných scén mi připomínala obrazy Hieronyma Bosche). Přesto upřímně obdivuju odvahu Willema a Charlotte, že šli do natáčení. ()

R.Drson odpad!

Intelektuální zážitek? Ano, ale bez inteligence. Nepovažuji za zábavu dívat se na film s plytkým příběhem, pseudofilozofickými odkazy, plným klišé (jakmile má jedna z hlavních postav co do činění s psychiatry či psychology - což filmaři často pletou - tak je jasné, že film bude vstupenkou do filmařského blázince) a v neposlední řadě se samoúčelným násilím, které mě nepobuřuje ani nezajímá. ()

klerr

Z filmu jsem zhlédla pouze necelou polovinu, zbytek pouze zběžným posouváním, proto si ho nedovolím jako celý hodnotit. Nicméně stačila mi ona část k přivedení depresivních myšlenek a silné úzkosti, proto jsem sledování ukončila. Neviděla jsem jediný důvod, proč v dívání pokračovat, neboť nic nového mi nepřinesl, kromě možného zamyšlením nad tím, proč má tento film hodnocení 72%. Stručně řečeno, je to film jen pro opravdu silné povahy! ()

Paul_Banks

Dlouho, předlouho jsem váhal, jak tenhle film ohodnotit. Je to typický Trier, tak jak ho má většina asi ráda, ale mě to tentokrát úplně neoslnilo. Výkony ústřední dvojice jsou sice brilantní. Příběh sám o sobě jako sonda do umrtím dítěte těžce ovlivněného vztahu je fajn, veškerý vývoj má svou logiku. Jenže ten konec byl dle mého až příliš drsný a moc mi to nepasovalo. Už dlouho jsem mi neudělalo u filmu tak blbě, jako když si Ch. Gainsbourg nůžkama "ušmikla" to nejcitlivější místo, které můžeme na ženském těle najít. Bohužel, z mé strany nakonec tři hvězdy za průměrný snímek s moc přitvrzeným závěrem. Jestli se na to ještě někdy podívám znovu, možná svůj názor přehodnotím, ale na dlouhou dobu si od tohohle filmu dávám pauzu... ()

Naby

Protože nejsem psycholog ani psychopat, tak to nedávám (= souhlas se Schnegy). První scéna se přitom povedla naprosto geniálně. Jen škoda, že duch té první části neuchopil celý film. Chápu sice, že když někdo příjde o dítě, musí to být hrozný, ale dívat bych se na to už znovu nechtěl. ()

schnegy

Nepáčilo sa mi to. Tento film ma nemal čím osloviť. Prišlo mi to ako psychopatické sadomasochistické light porno a horor v jednom. Toto skrátka nie je umenie podla môjho gusta. Jediné, čo oceňujem, je kamera a niektoré pekné zábery, teda najmä prológ. Ten bol zaujímavý, dráždivý, pekne spravený, dramaticky vystavaný, s podmanivou hudbou v pozadí. Nechutnosti, ktoré sa potom čoraz častejšie diali, už boli na mňa príliš. Film, ktorý zaujmne, je iný ale nie pre každého. Práve preto je "art" a ja to nikomu neberiem. Len si myslím, že duševne zdravý človek nemôže nakrútiť čosi podobné... ()

u.mojitko

Vjemově velmi přesvědčivé a působivé, herecké výkony výborné, avšak film je dokladem, že jak jakákoliv radikální, tak na druhou stranu žádná výchova dítěte, kterým Larse také býval, nevede ke zralosti a vyrovnanosti. ()

morbido

V obsahu je napísané že mladý pár....no uplne najmladší teda :D .....ale inak nuda ludia sa nad tým rozplývajú ale neviem vôbec prečo.Pohlad na pohlavné orgány a súlož ma nemôže šokovat ani znechutit.Ani "brutalita" v tomto filme na mna nepôsobí zvrateným alebo nechutným dojmom(v tomto smere ma iba tak niečo nerozhodí kedže som konzument stránok ako OGRISH a spol.)...výystrek krvi z penisu už tiež nieje novinka(nekromantik) takže nakoniec to sú slabé **. ()

montel

Muž a žena se milují ve svém bytě a netuší, že jejich malý syn vylezl z postýlky a vrhl se za sněhovýma vločkama z okna. Zármutek páru je nekonečný. Zkusit se dostat z obrovského žalu zkusí na odlehlé chatě v lesích. Ženu začíná přepadávat neovladatelná zuřivost, která předznamenává hroznou tragédii...Velmi depresivní ale současně také dost zajímavý film. Neustále se mi u toho vracel divný pocit strachu a napětí. Některé záběry jsou opravdu drastické ale také skvěle natočené. Rozhodně ale nesmí přijít do styku s mladšími diváky. I když dávám pouze tři hvězdičky, film mi dost dlouho bude cloumat v hlavě. 55% ()

Snakefinger

Krásně psychologicky propracované dílo s hlubokým profilem obou dvou hlavních protagonistů. Ne že by mým životním snem bylo vidět penis Willema Daffoe, ale film byl krásně otevřený, nic neskrývající lidský chtíč. ()

naytsirk

Já nevím, asi mi nepřísluší takovéto filmy hodnotit, ale když už jsem to viděl... První část byla krásná, druhá trochu nudila a pak už to zase nenudilo. Některý záběry mi přišly zbytečné, ale třeba to tak mělo být. A mít c chalupu pod dubem, ze kterého pořád padají žaludy na střechu, tak ten strom porazím... ()

anonyym

Dávám jednu hvězdu, protože si odmyslím ten prostředek a počítám do hodnocení jen úvod a závěr. Zbytek se hodnotit nedá, pokud nejste masochisti. Prolog naznačoval, že tentokrát půjde o něco výjimečného, ale že to bude od úvodní scény až tak odlišné... Nevím, co Trier zamýšlel vyvolat v divákovi ve zpomalených záběrech na začátku, ale pokud to byla láska, tak se to (aspoň u mě) nepovedlo, koneckonců to tak bylo po celý film. Tyhle dva lidi na mě prostě nepůsobili tak, že by se nějak vroucně milovali, navíc nad smrtí dítěte truchlila v podstatě jen matka a otec po většinou jen těžil z toho, že se zbláznila a může na ní sem tam vyzkoušet nějakou tu psychologickou hříčku. Sám si to podle mě dost zavařil, když věděl, že je šílená a řekne jí, ať si místo něho představí obavy. Moc rozumný! A pak se dělo už jen to vedlejší, to, co mělo asi u všech vzbudit nějakou reakci, jen mě to nudilo nejvíc z celýho filmu (totiž ty nechutnosti, co měla ta paní na svědomí). Pokud by se z filmu udělal tak desetiminutový záznam těch nejlepších záběrů, tak by to stačilo. Vešel by se tam totiž jen Prolog a Epilog. ()

Big Daddy

Těžký film na shlédnutí i hodnocení. Precizní herecké výkony a dialogy jsou těžištěm snímku o poryvech lidské duše, kterému nelze upřít odvahu a originální přístup. Zároveň však tyto vlastnosti mohou být pro řadu lidí spíš negativem a zaleknou se. Pokud se vám podaří se do snímku opravdu položit je nevšední zážitek nevyhnutelný. ()

lingering

Trier zbulvarizoval (explicitní naturalismus) a v podstatě zpohodlněl, avšak zaobalil to do všudypřítomnýho a rádobyhlubokýho symbolismu. Jako sorry, ale řešit dneska otázku, jestli jsou ženský ďábelský nebo ne, je 1) mimo mísu. 2) o to horší, že je nám podsouváno, že JSOU. Od Triera bych čekal alternativu k černobílýmu vidění světa, ne jeho potvrzení. ()

fox_karol

Antikrist předčil veškerá má očekávání. Když jsem se na něj podívala, byla jsem šokovaná, ten pocit přesto nezabránil, abych jej zbožňovala. Dokonce jsem se pokoušela své zážitky nějak potlačit, ale můj dojem je stále stejný. Žádná recenze, komentář.. nic nemůže zachytit atmosféru tohoto převratného snímku. Netvrdila bych, že nemá chyby, ale snad každého musel nějak zaujmout, ať už dobře nebo špatně a to by mělo být úkolem filmu (i když nevím, jestli budu schopná se na něj ještě někdy podívat). ()

Lukkyn

Tento snímek je můj první od Larse von Triera a hned mě dostal již od první scény. Psycho drama které rozehraje skvělá ústřední herecká dvojice nemá chybu. Dafoe mě opět nezklamal a odvedl kus práce. Vizuálně je to vyladěné a ikdyž některé scény působí zdlouhavě ani tak jsem se nenudil. Není to film, který uvidím stokrát , ale na jeho mrazivou atmosféru nezapomenu a rád si ji znovu připomenu. Navíc se mi líbí , když film přinese něco neokokoukaného a tady se toho neokoukaného objevilo dokonce víc. Valil jsem voči jaké zajímavé záběry umí režisér vykouzlit ať už při scénách které mají vyrazit dech nebo při záběrech na přírodu. Určitě doporučuji!!! ()

rene75

Vlastně jsem si ten film ani moc nechtěl pustit. Vlastně se mi ani moc nelíbil. Ale myšlenkově byl velmi bohatý: co je pohled muže a co pohled ženy? A který z těchto pohledů je reálnější? Byla motivem chování hlavní hrdinky msta na mužích? A mstila se jen tak, nebo jí k tomu dotlačil muž? Atd. atd. ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (viac)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (viac)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla

19.04.2008

Lars von Trier a horor? Kdo viděl jeho seriál Království, ten ví, že na tom vztahu není nic nového ani neobvyklého. Tentokrát do toho ale dánský svéráz praští v celovečerní formě. Už letos v létě se… (viac)