Antikrist

• Česko Antikrist (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Psychologický
Dánsko / Nemecko / Francúzsko / Švédsko / Taliansko / Poľsko, 2009, 109 min

Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy. (ASFK)

Wann

Nejsem si jistý co jsem to právě viděl ale dá se říct že Trier je génius. No... Antichrist rozhodně není film který se líbí všem ale Trier točí filmy pro určitou část lidí a mně se to zdá v pořádku. Velmi zajímavý styl léčby ale to se dá v Trierově případě čekat. Divnější a silnější film jsem v životě neviděl. Herecké výkony jsou perfektní a co se režie týče se nedá nic vytknout. Antichrist má úžasnou a depresivní atmosféru a mluvící zvířata jsou dokonalé. Občas jsem si ale fakt řekl... "Proč se na to kurwa koukám?" ( Nedoporučuju lidem, kterým vadí, když si ženská ustřihne genitálie ). A verbal by se měl zklidnit, jen protože film nepochopil a připadá si víc Cool když dá takhle hodnotnému filmu odpad... škoda mluvit. ()

Sugeno

Film, který mi připadá jako z jiné dimenze! Nechápu ty skvělá hodnocení (asi nejsem "intelektuální" divák), ale na rovinu, toto je hnus který je vhodný jen pro silné povahy!!! ()

bono22vox

Antikrist je kontroverzní, krásný a nechutný... Vzhledem k tomu, že nevíme, co všechno si Trier o možnostech umění myslí, můžeme se v případě Antikrista zastavit jen u toho, že poměrně zřetelně naznačuje neúčinnost jednoduchých terapeutických metod. Muž se ve filmu pokouší svou ženu vyléčit z traumatu tím, aby nechala svou bolest jen tak plynout, než odezní. V příběhu Antikrista vůbec není třeba vidět Trierovo duševní strádání, ale ironické zosobnění pochyb, že psychoterapie nefungují a že ani filmy by neměly sloužit jako terapie našich osobních problémů. Proto bych chtěl zdůraznit, že tento film je nevhodný pro psychicky labilní osoby a také pro páry, které momentálně procházejí vztahovou krizí. Ale jestli máte silnější nervy, smysl pro humor, znáte některá z výše zmiňovaných děl a autorů, případně rádi hrajete počítačové hry a těšíte se, až Trierova společnost Zentropa vydá hru Eden, pak Antikrista máte šanci prožít přesně na té vlnové délce serióznosti, s níž je natočen. Jestli je nějaký užitečný návod, jak se na Antikrista dívat a nepropadnout tomu, že Trier nenávidí ženy, stačí si vzpomenout na rozhovor, kde říká, že ho láká natáčet filmy o něčem neobhajitelném, s čím ani sám nesouhlasí... 90% ()

ppetrnosek

Ještě se mi v životě nestalo, aby se mi z něčeho dělalo tak špatně a zároveň jsem od toho nemohl odtrhnout oči (to druhé vysvětluje zřejmě to, že film byl věnován Tarkovskymu, jehož tvorbu to až na tu odpornost tak trochu připomínalo). Je poměrně těžké nějak celý film interpretovat. Pár věcí je sice jasných (satan, sex, smrt), ale jinak si racionálně založený divák nemůže von Trierovo nadmíru kontroverzní dílo užít. Zezačátku pro mě geniální, ke konci už je to relativní, jak se co vyloží. 80% ()

Kvasekus

jeden střihlej režisér, jeden evidentně špatnej psycholog, ustřihlej klitoris a spousta spousta žaludů...po slušný první půlce s dobrou atmosférou se to nějak zvrhlo řek bych. ()

Gendarme

Zajmavy film, nejtíživějsim momentem pro mne bylo, když žena-matka svemu synkovi obouvala boty opačně a také ta poslední scena v chatě. ()

Bbronx

Zajímavé zpracování. Nadherná práce s kamerou a impozantní Dafoe. Film není pro každého, pouze pro velice zkušeného a diváka, který umí nahlídnout na film i z jiné perspektivy. Skutečné umení. Zpomalené záběry mají uměleckou hodnotu. ()

xDirtyFrankx

To samý jako u Melancholie. líbí se mi atmosféra, i ty horrorový scény, líbí se mi i ta misogynní nálada, ale jinak je to hrozná, strašně intelektuálně se tvářící mrdka. ()

darthhokro

No jo no, když ženskou svědí píča, tak si musí vytunit svého manžela, pořádnýma kolama a pustit mu kazeťák na plný koule. Příště doporučuji sehnat radši Ježíše, sice nemá kola, ale zase vydá za šest leprikónů. Horor byl koukat se na tu hnusnou ježibabu, i ten Vilda, byl víc sexi. Příště by měl pan Triedr radši použít normální pornoherečku, třebas Jennifer Lawrence ()

GTS_PUNK

Muž. Žena. Ich mŕtve dieťa. Terapia. Les. Ultimátne šialenstvo. Mizogýnia. Takto by sa veľmi zjednodušene dala opísať dejová línia tohto filmu režiséra Larsa von Triera, ale ak sa na to celé pozrieme trochu bližšie, zistíme, že film je o niečo viac komplikovanejší. Hlavná mužská postava sa snaží dostať hlavnú ženskú postavu z nekonečného kruhu zúfalstva, beznádeje a depresií, v ktorom sa ocitla. Drevená chata uprostred lesa - Edenu, im v tom má pomôcť. Stav ženy je však ako na hojdačke. Raz sa správa normálne, inokedy zas absolútne nepríčetne, až nakoniec sa zblázni úplne. Správa sa paranoidne a voči mužovi zvláštne, ba až brutálne. Až to muž už nevydrží a rozhodne sa po útrapách všetko skončil. Svojským spôsobom. No, čo k tomuto snímku dodať?! Vyjadruje sa mi k nemu veľmi ťažko, lebo som si ho púšťal viac-menej s tým, že o ňom skoro nič neviem. Prvé scény čiernobieleho prológu ma síce zaujali, ale všetko čo nasledovalo potom až do samotného záveru filmu, bolo prinajmenšom nudné, možno povedať svojské. Ako sa tu možno dočítate, film sa dá považovať za značne kontroverzný, ale ja na ňom nič extra kontroverzné nevidím. Skôr je viacero scén dosť nechutných. Ejakulácia krvi, prevŕtavanie nohy a odstrihnutie klitorisu, a to dúfam, že som na nič nezabudol. Už dlho som pri žiadnom filme tak neodvracal zrak, ako práve v tomto prípade. Samotná dejová línia je popri týchto záberoch veľmi komplikovaná, aj keď vo filme vystupujú iba dvaja herci. Skrýva množstvo malých stôp a odkazov a diváka núti byť v pozore, čo môže byť po chvíli náročné a divák môže teoreticky stratiť záujem a pozornosť. Rovnako ako v mojom prípade. Aj keď mám komplikované deje rád, v tomto prípade mi nejako nesadol a viac som pri ňom trpel, než som si ho užíval. Čo na filme však oceňujem je práca s kamerou, výprava do lesov a atmosféra, keď každú noc padali na strechu príbytku žalude. Antichrist je zložitý a zvláštny film. Priznám sa, že som jeho podstatu ani veľmi nepochopil, z toho dôvodu ma nebavil a kvôli tomu mu aj udeľujem nižšie hodnotenie. Určite sa však nájdu diváci, ktorí ho dokážu naplno oceniť, ale ja k nim nepatrím. Čo však na tomto filme môžem oceniť aj ja sú veci, ktoré som už spomenul skôr a pokojne k nim môžem pridať aj lesný masturbačný výkon Charlotte Gainsbourg. Raz a stačilo. ()

LordMysti

S odstupem času již několikátý film od Larse, který jsem shlédl a už jsem tak nějak tušil, jaký bude mít rukopis. I přes to mě film určitými pasážemi překvapil. Hodnocení těžké, ani nevím jak to uchopit... Takže silné dojmy film ve mě zanechal a to je hlavní. Proto 3*. ()

Fediak22

Úprimne som si myslel že som videl všetko, že ma už žiadny film nemôže dostať tak ako my napríad dostalo Saló alebo Eraserhead. Antichrist ma dostal tak ako máloktorý iný film, a nie preto že by som nevede čo ma čaká, ale preto že bol dokonale vytvorený. Napriek tomu že som vedel o čo ide ma každý záber, každý nápad v tomto filme ohúril. Film o ľudskej náture s vizuálom Tarkovkého a s scenárom od Triera je zaujímava kombinácia ktorá asi vela ludom nesadne, ale mne sadla presne, inak by som tento príspevok ani nepísal. Potomto sa ťeším na Breaking the Waves. Skvelé 9/10 P.S.: Len počet zoomov by som zmenšil a bolo by to na 10/10 ()

Freemantle

Trier je režisér, který si ke mně svou tvorbou zatím nedokázal najít cestu natolik, aby zaujal. A "Antichrist" není vyjímkou. Velmi skromné, co do počtu osob, ale svými výkony brilantní herecké obsazení. Dafoe je prostě kapacita, ale herecký výkon Charlotty Gainsbourg je prvotřídní. Přechody stavů její nemocné mysli jsou nezapomenutelné. Drastičtější scény, při kterých bychom nechtěli poznat zlomek palčivé bolesti a utrpení, zapůsobí na každého jinak. Není tedy divu, že "Antichrist" rozděluje diváckou veřejnost na dva tábory. Jedni milují, druzí opovrhují. "Chaos vládne". ()

Uhura

Čekat od Antichrista typického Triera zde není úplně na místě. Tento film byl věnován památce Tarkovského, a mnoho si toho od něj vzal (samozřejmě v dobrém, Trier není zrovna zlodějský typ režiséra). Již úvodní scéna diváka ujistí, že se s ním nikdo mazlit nebude, a následující už ho uvrhne do surově syrového příběhu, plného "bolesti, zoufalství a smutku". Netuším, kdo Antichrista zařadil do hororového žánru, ale nemá s ním absolutně nic společného. Celým filmem nás provedou jediné dvě postavy (brilantní herecké výkony obou z nich), které se jen velmi pozvolna odhalují, a i po závěrečných titulkách nám zůstanou záhadnými. Je třeba je nevnímat jen jako postavy k psychologickému zkoumání, ale i jako jakési symboly, stejně jako mnoho snových i "skutečných" záběrů. Hlavním motivem filmu však pro mě zůstává ženství jako takové, podané velmi brutálním, ale také velmi skutečným způsobem. ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (viac)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (viac)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla

19.04.2008

Lars von Trier a horor? Kdo viděl jeho seriál Království, ten ví, že na tom vztahu není nic nového ani neobvyklého. Tentokrát do toho ale dánský svéráz praští v celovečerní formě. Už letos v létě se… (viac)