Hobit: Neočakávaná cesta

• Česko Hobit: Neočekávaná cesta (viac)

Prvá z troch častí filmovej adaptácie románu J.R.R. Tolkiena prináša príbeh z bájnej Stredozeme, ktorý sa odohral šesťdesiat rokov pred udalosťami opísanými v trilógii Pán prsteňov. Hobit  Bilbo Bublík píše pamäti a rozpráva o svojej dobrodružnej ceste synovcovi Frodovi Bublíkovi.
Hobit Bilbo Bublík opúšťa svoju pohodlnú noru a vydá sa na spoločnú púť s čarodejníkom Gandalfom a trinástimi trpaslíkmi, ktorých vedie legendárny bojovník Thorin Dubbin. Cieľom ich výpravy je získať späť stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Výprava je veľmi nebezpečná, pretože vedie cez územia, kde vládnu krvilačné kreatúry, zlí škriatkovia, chamtiví obri, ťažkopádni trollovia, diví Wargovia a príšerný Nekromant. Na brehu podzemného jazera Bilbo stretne Glgúňa - bytosť, ktorá mu navždy zmení život a vnukne mu ohromné životné odhodlanie. Okrem toho Bilbo získa aj vzácny Glgúňov zlatý prsteň, ktorý vládne výnimočnými vlastnosťami a spája osudy Stredozeme. Ale o tom Bilbo zatiaľ ešte nič netuší... Počas dobrodružného putovania skupiny trpaslíkov za strateným domovom sa v samotárskom Bilbovi prebúdza hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu vzácnemu a výnimočnému rodu. (TV JOJ)

katasta

To čeho jsem se bála se stalo skutečností... Kniha mě moc nebavila, tak jsem doufala, že se Jacksonovi povede zajímavější film. On ale místo toho, aby děj zvednul, ho ještě víc zakopal tím, že se ho snaží roztáhnout na tři filmy! Co bude v těch dalších dvou jsem vážně zvědavá. Každopádně se na to dívá docela hezky, stejně jako na LoTRa, hezké kostýmy, hezké krajinky, hezká hudba...problém je ten, že u toho prostě usínáte, protože se tam nic krom těch hezkých obrázků neděje... ()

Lamiczka

Na Hobita jsem se těšila jako malá. Dlouho nebyla na nějaký film tak natěšená. Zároveň jsem byla plná očekávání a v návaznosti na nedávno přečtenou knižní předlohu i velmi zvědavá, jak se pro tentokrát otec trilogie Pána Prstenů popere s tímhle pohádkovým oříškem. I proto jsem se vypravila na půlnoční premiéru, konkrétně ve 2D v originálním znění s titulky. Ve tři ráno jsem z kina odcházela plná dojmů a zároveň i spokojenosti. Splnila se mi všechna očekávání, příjemně mě potěšil vložený paralelní děj, který v knižní předloze chybí. Vychází z knihy Pán Prstenů. Když jsem si po shlédnutí snímku četla jiné uživatelské recenze, dost mě zarazilo až chorobné srovnávání s první trilogií režiséra Petera Jacksona. Myslím, že by si měla většina z nich uvědomit, že Hobit není Pán Prstenů, byť je v určitých rysech dost podobný. Hobit je na rozdíl od Pána Prstenů pohádka. Je to příběh, který pozvolně plyne a v podstatě vždycky dobře dopadne. Pro mě to má své kouzlo jak v knize, tak na filmovém plátně. Co se týče samotných herců a jejich obsazené, tak si nemohl pan Jackson vybrat lépe. Martin Freeman v kůži mladého Bilba je okouzlující a bezelstný hobit, Richard Armitage jako Thorin je velice charismatický a s pevnou vůlí a o Ianovi McKellenovi v roli Gandalfa snad ani není třeba mluvit. Jeho burácivý hlas rozléhající se stísněnými prostory hobitovi nory je prostě legendární. Samotnou kapitolou je Glum. Na něm se animátoři, společně s Andym Serkisem, opravdu skvěle vyřádili a dohromady podávají nadstandardní výkon a poprávu patří scénky s Glumem mezi nejlepší okamžiky celého filmu. Scenérie ať už Hobitína, známé Roklinky nebo skřetí jeskyně jsou precizně a velkolepě zpracována. Ať už je kritika od jiných na celou tuto kreativní oblast jakákoliv, mě se velmi líbí a rozhodně film netrpí tím, že se kamera věnuje přeletům nad hobitím zeleným údolím nebo ledabyle stlučenými vysutými chodníky skřetů. Známé hudební tóny z Pána prstenů jsou doplněny několika silnými a zvučnými skladbami, které lépe dokreslují společnou cestu pana Bilba a trpaslíků přes pláně a Mlžné hory. Ve mě za nechalo všechno tohle hodně hluboký dojem a věřím, že i další pokračování Bilbova dobrodružství bude stejně pohádkové jako právě shlédnutý úvodní díl. Srdečně doporučuji! ()

MartinezZ

Za tři z pěti. Nemohu si pomoct, prostě to tak aktuálně, pár desítek minut po znovu navštívení Středozemě, cítím. ~~~ Abyste rozuměli, Hobit není vůbec špatný, jen... Psalo se, že je pohádkovější a není tak temný jako Pán prstenů, že je více pro děti - OMG, chudáci děti, ještě rok by se počůrávaly strachy :) Pohádkovější a méně temné atmosféry jsem si nevšiml. V tom pohádkovějším smyslu jsem si ale všiml něčeho jiného, mnohem jednodušších rozuzlení bezvýchodných situací, která jsou skutečně jednodušší tak, aby dětský divák zbytečně dlouho a složitě nepřemýšlel (asi). Nevadilo mi ani neepické nalezení prstenu, ani vzhled trpaslíků, ani méně odporní skřeti. A tak přestože má film tři hodiny, nenudil jsem se, tedy nepoposedával a hledal na opěrce tlačítko FFWD. Je ale pravda, že některé pasáže by šly zkrátit (Glumovy hádanky), občas narazíte na lehký nesmysl (jeskyně uprostřed hory, ve které Thorin zakáže rozdělat oheň, ale nasvícení je odkudsi perfektní). Byl jsem na 3D verzi, ale ačkoliv tam nějaké 3D je, nejvíce 3D byly filmové trailery a logo produkční společnosti, na lezení obrazu z plátna tedy zapomeňte. A jelikož jsem byl z nabídky kin zblblý (v kterém dávají jakou verzi v jakém zvuku a kvalitě obrazu), zapomněl jsem si dát pozor a šel na česky dabovanou verzi. Popravdě, hlasy které znáte z předchozích (následujících?) dílů, jsou zpět, ostatní hlasy mi také nevadily a dabing tak byl celkem v pořádku. Tedy až na dabing jeskynních trollů, ke kterým ty normální lidské hlasy vůbec neseděly - VŮBEC! Dalším, řekněme mínusem, byl fakt, že si v některých scénách budete, chtě nechtě, v duchu říkat: "tohle už tu bylo". No, dějově zatím nemohlo, ale v kině jste to už prostě viděli. A tak scény, které mají být překvapující a epické a překypovat fantasy světem, tak ve výsledku úplně nepůsobí. Gandalf metá světlem, motýlek na příkaz zavolá pomocníky apod. Má to moc hezké obrázky, ale i tak je to prostě škoda. zatím to vidím jen jako pokračování. Netvrdím, že neudělám výjimku a s dalšími díly hodnocení nezměním, aktuálně ale právě bez dalších dílů nevidím důvod koukat na film znovu. ()

Praxis

Já si nemůžu pomoci. Sice to nedosahuje ambic, kvalit, ani totálního WTF urvání koulí LOTRa, ale přesto to má v sobě něco, co mě totálně připoutalo na dvě a půl hodiny do sedaček a nechalo mě unášet rozmáchlými exteriéry Nového Zélandu (pardon Středozemě), nechalo mě udiveného sledovat majestátní souboje hromů, útěk z podzemního královstí skřetů, soubojů s vrrky a jinými pohádkovými bytostmi. Jsem knižní formou nepoznamenaný, ale tohle jsem si sakra moc moc moc užil. Na filmu je vidět každičký dolar, Jackson to prostě zase dokázal. Ukázal nám, jak se dělá výpravná fantasy do světa, který už od malička nějakých těch deset let, milujeme. A za top scény filmu považuji luxusního Gluma a hádankaření v jeskyni s Bilbem. Jo a Freeman je sympaťák a mnohem lepší než vykulenej Frodo, který na začátku vypadá tak strašně staře :-) TDKR sice letos vyhrál film roku, ale tohle je důstojná konkurence. 90% P.S.: Snad jen ta Galadriel tam nemusela být... ()

javak810i

Je to trestuhodné, ale knižní předlohu jsem nečetl, takže se nemůžu rozplývat nad tím, jak perfektně byly některé scény přetvořeny do filmu, ale ani se nemůžu být naštván tím, co bylo vynecháno, upraveno, nebo přidáno. Každopádně od Hobbita jsem očekával epickou dobrodružnou jízdu ala Pán Prstenů, akorát s jinými postavami a dějem. Hádejte co, dočkal jsem se! Peter Jackson je zpět a s ním i Středozemě, jak si ji pamatujeme. Potěší menší cameo starého Bilba s Frodem a u srdce zahřeje i návrat mladého-starého Gandalfa, Sarumana, Elronda, Golluma a Galadriel. Co se týče nových postav, tak ty jsou vesměs sympatické a Martin Freeman jako mladý Bilbo je velmi dobrý. K tomu správnému zážitku nesmí chybět ani epické záběry krásných novozélandských scenerií a také hudba, která je postavena na soundtracku LotRa a spolu s několika novými (a povedenými) melodiemi dokresluje film jako celek. Je tu samozřejmě i pár věcí, ke kterým mám výhrady. První z nich je přemíra CGI efektů, především tedy celkem zbytečné použití počítačových skřetů (lidé s maskami a brněním by byli mnohem lepší) a pak scéna s chodícími skálami, ta už byla hodně over the top. Výtky mám ještě k PG13, díky níž se nedočkáme žádné skřetí krve. Ovšem celkově to byl zážitek, jaký jsem očekával, a stejně jako u LotRa, i zde nemohu jinak, než 5*. ()

Karlas

Krásné, výpravné a opět s úžasnými scenériemi. Herecké obsazení, hudba a vizuální stránka budou v budoucnu pěkně zapadat do příběhu Pán prstenů a vytvoří tak báječnou epopej. Přesto, že jsem se bál, film mě překvapil svým pozvolným neukvapeným tempem. Na přehnaný počet tří částí by si Jackson opravdu s knihou Hobit nevystačil a proto vsazuje do příběhu pasáže, které ovšem nejsou od věci, vysvětlují pozadí celého putování a připravují diváka na pochopení dříve natočené trilogie. Když spolknu některé klasické Jacksonovské blbiny musím dát plný počet, i když rozválet Hobita na avizované tři díly je šílenství. PS: Dabing Sarumana v rozšířené verzi je planý a změkčelý, proč nezůstali u Pavla Rímského jako v kinoverzi? ()

Soundtrack

Moje první půlnoční premiéra (Brno, Olympia) a musím říct, že z tohohle tripu do Brna si budu asi nejvíc pamatovat toho cigána, který se mě pokusil okrást na vlakovém nádraží. No, k Hobitovi.. knížku jsem před prvním filmem nečetl právě proto, abych si vychutnal film a možná kvůli tomu se mi zdálo, že se příběh strašně táhne. Dělat z toho trilogii fakt nebylo nutný, ale to nic nemění na tom, že to bylo slušně natočené, vtipné a nechyběl tomu ten pytlíkovský feeling. U dalších dílů půlnoční premiéru asi vypustím, ale určitě si je nenechám ujít. 2D/titulky ()

Lukrecie

Očekávala jsem mnohem víc. Což mě vede k zamyšlení, zda u takovýchto typů filmů je možné vymyslet něco, co by diváka opravdu překvapilo a ohromilo. Na můj vkus byl film příliš "easy going". Na to, čím postavy procházely, v podstatě pokaždé vyvázly téměř bez škrábnutí. Dalším příkladem budiž to, že když přišli do Roklinky tak zrovna dorazili v ten správný den, kdy byl úplněk a mohli rozluštit zprávu. Pozitivně hodnotím napětí 5, ale děj a inovace 2. ()

ArsenalEagle

Film, těžící hlavně z předchozí ságy PÁN PRSTENŮ I,II a III.. Jsem překvapený, že film dosahuje dost vysokých kvalit, blížících se téměř až k již zmíněné předchozí triologii. No, sice zde bylo pár pasáží, které se místo 20 minut dali smrknout na čtvrtinu, ale dalo se to přežít. Ač postrádám Aragorna (bohužel se ještě nenarodil :D), tak je film plný mnoha jiných hrdinů (např Thorin) :).. Takže Nový Zélande, ukaž své krásy.. Těsně pět hvězd ()

MikO_NR_1909

Neočakávaná cesta? Či skôr očakávaný kalkul? Ešte Pánov prsteňov som rozdýchal a vstrebal, ale Hobbit je manévrovo klišoidný nechutný zlepenec jednej veľkej (vizuálne krásnej, príbehovo failovej) nudy. A čo sa týka "vtipu", nevtipný. ()

Baronne

Je to úplně jasnej trojkovej film, ale srdce mi to prostě nedovolí, a dojalo mě to tolikrát jenom díky postavám, nebo dejavu, stačí aby byla v záběru Galadriel s welcome hudbou, nebo Elrond, Thranduil, Gandalf ... Sakra práce ! :D Jinak Freeman neskutečnej výkon.. ()

Jillen

Ne, bohužel. Jackson totálně propadl digitálním orgiím a zabil téměř vše, co mám na Pánu Prstenů tak rád. Když si vybavím své "poprvé" ve společnosti Společenstva prstenu, u něhož absolutní nadšení nevyprchá dodnes, pak Hobita jsem, chudáka, poměrně protrpěl. Hobit již není tou špinavou, realisticky vypadající, s opravdovou láskou připravenou pohádkou. Je to sterilní, vyhlazený, povrchní projekt, se kterým se akorát banda tvůrčích osobností vyřádila do absolutního maxima - v negativním smyslu. A koho by to nebavilo, když v sázce není nic než zaručený úspěch. Abych však pouze nehanil... celá část s Glumem je výborná a Martin Freeman se do role Bilba hodí jako nikdo jiný. Rozdělení na tři filmy po první části považuji za strašlivou chybu. Nicméně uvidíme co dál...avšak status velké události u mě Hobit na další léta ztratil. ()

JJ.Gibson

Pro mě osobně je Hobit skvělý!!! Po dlouhatánské době jsem si připomenul jak je krajina Středozemě krásná a pestrá, jak rád mám trpaslíky, čaroděje a elfy, bitvy se skřety a troly a mnoho dalšího!!! Hobitovi je mnohdy vytýkáno, že narozdíl od straších brášků Pána Prstenů, není tak vážný a drsný. Že je to spíše více pohádkové, než krutá "realita" :) v Pánu Prstenů, ale já toto vůbec vytýkat nehodlám, mě se líbí, že je to pojato právě takto. Všechno ještě takové plné naděje a pomalu se to připravuje na nám známý temný osud, který vyřeší až Frodo Baggins! Další věc, co byla Hobitovi vytýkána, je délka a že film zbytečně odbíhá, ať už je to souboj se třemi troly, co si chtějí všechny pěkně opéct nebo zobrazení kamenných obrů, kteří se rádi masakrují. Ale já říkám, ano!!!! Dejte toto do filmu ať je příběh košatější!!! Ať se lépe sžijete s hrdiny a vidíte jejich vývoj, proto je Hobit trilogií a né jedním filmem, kde by se spláchlo vše naráz. Mě se naopak tyto sidequesty líbí a užíval jsem si je!!!! Nadruhou stranu musím uznat, že některé scény mohli býti o něco propracovanější nebo aspoň zajímavější, viz Král Trol vs Gandalf. Tato scéna podle mě, úplně nesplnila to co měla, řekl bych, že byla malinko odfláknutá a jestli měla pobavit, tak asi někoho jiného než mě. Každopádně se na pokračování těším a věřím, že se bude nést v podobném duchu, né-li v lepším... ()

Mr. Filuta

Jackson si na tom samozřejmě neuvěřitelně mastí péro, dává epično tam, kam nepatří, cpe vazby na LOTRa tam, kde vůbec nejsou potřeba a ve vybraných scénách pravděpodobně prodělává mrtvici (takže nezbývá než hlasitě prskat smíchy). Jenže to prostě zábavné je a i přes tu sto a jednu více-či-méně rozčilující demenci mám poměrně kladný dojem. Porovnám-li to s ostatními tristními pokusy, vymáčknout poslední možný dolar z kdysi zlaté žíly, můžu upřímně říct, že se jako divák necítím podveden. ()

Clear

Filmová tragédie poslední doby. Když si doma pustím něco, co se mi nelíbí, můžu odejít, v kině jsem to přetrpěla. Film jako by z oka vypadl jedničce z trilogie Pána prstenů: Společenstvo prstenu. Skupina bojovníků se vydává na cestu s Gandalfem, místo Froda tentokrát s Bilbem. Potkáváme staré známé, neustálé klišoidní honičky a bitky, stejné hudební motivy, scenérie. Natahované scény pořád o tom samém - utíkají, jsou v nebezpečí, vyváznou a zachrání se a pořád dokola. Tenhle film mě "překvapil" v tom nepříjemném slova smyslu - děj je předvídavý, prvoplánový. Nepřinesl vůbec nic nového - má za cíl se akorát přiživit na předchozí sáze a vytřískat na tom, co jde. Doufám, že to fanoušci pochopí a na další dva díly už jich přijde minimum - já tedy na pokračování rozhodně nepůjdu. ()

nirvanafan

Hobit nedosahuje dokonalosti pána prstenů stejně jako jeho knižní předloha. Hobit je především poněkud jiný. Vlastně vypadá jako mix zábavného dětského filmu a epických částí, které by bez problémů zapadly do pána prstenů. Nebere se zdaleka tak vážně jako jeho předchůdce/pokračování a sází na hravost, zábavu a nadsázku. Díky tomu nenudí ani minutu. Příchod trpaslíků do kraje by se snad dal zkrátit o pár minut, ale rozhodně není nějak neúnosně protahován. Od té doby se již neděje nic, co by neposouvalo děj dál nebo nepřetékalo nápady a akcí. Na konci se sice Jackson malinko utrhl ze řetězu a trpasličí útěk je jako vystřižený z nějaké plošinovky, ale zase to vyvažuje geniální pasáž s Glumem, která je pro mě nejlepší částí filmu. Výtky by se tedy našly, ale hnidopich může být člověk téměř u každého filmu. Na druhou stranu na co škudlit hvězdičky, když pán prstenů a s ním i hobit nemají na filmovém plátně ve svém žánru konkurenci? ()

GodComplex

Dokud se pobiha po prirode Noveho Zelandu, je to v poradku, jakmile se do toho ale zacnou motat CGI potvory, jde to cele do pytle. Nevim kam sel ten dvojnasobny LOTR rozpocet, ale do triku urcite ne, protoze at jsou to trollove, goblini (goblini dungeon je strasnej vopruz), orli, orcove, nebo bilej master orc, vsichni pusobi sokujicim zpusobem trapne, plasticky, digitalne atd. Ke vsemu za cely film snad jen jedna jedina nova zasadni melodie Howarda Shorea, kterou navic zname uz rok z traileru? To neni moc slibny rozjezd a je to velka skoda, protoze jiz zminena priroda i element pohadkoveho dobrodruzstvi jsou super, navic Bilbo je mi sympatictejsi, nez Frodo. Pokud bych mel srovnavat tuhle rozvlaznou prvni cast Hobita a excelentniho prvniho LOTRa, tak je Hobit jednoznacne o 2 urovne niz. Prvni LOTR byl ale zaroven vrcholem predchozi trilogie, takze nezbyva, nez doufat, ze u Hobita to bude presne naopak a k vrcholu (Erebor) teprve smerujeme. 6/10 ()

Tayen

Poprvé v životě jsem odešla z kina předčasně. Úvod s drakem super. Pak ale přišla příšerně natahovaná scéna v Bilbově noře a já zjistila, že mě pálí oči. A oči mě pálí jen tehdy, když mě něco hodně nebaví, třeba jako psaní uživatelské dokumentace k softwaru. Po hodině jsem z kina odešla s pocitem, že bych další dvě fyzicky nevydržela. Z toho, co jsem viděla, šlo vidět, že Bilbo byl dělaný s láskou, vizuál je nádherný, síla v každém detailu. Ale ty natahované pasáže...Viděla jsem asi třetinu filmu, proto nehodnotím. ()

Sandiego

Po Pevném poutu jsem měl vážné obavy, jestli se nám Jackson nějak nezvrtl... S Hobitem se však naštěstí dostal do svého živlu a podařilo se mu oživit svět Pána prstenů se vším všudy. Opět vytvořil dechberoucí zážitek s propracovanými triky (škoda ale, že se ve většině případl spolehl na počítačovou grafiku, což světu přidává na větší umělosti než v první trilogii), milými detaily a navrátil ono podmanivé a vyvážené snoubení osudovosti s pohádkovou zkazkou. Řada výtek, která se na Hobita po premiéře snesla dle mě není na místě - Hobit je přeci jen někde jinde, má blíže ke klasickým pohádkovým narativům, drží se osudu jedné postavy, která je postupně vtahována do "velkého světa", v němž jde o něco víc, než bylo původní očekávání. V dané narativní struktuře poněkud epizodické vyprávění zvláště nevadí, zvláště když vždy uvádí na scénu prvky, které budou důležité pro příští dění, jde tedy stejnou měrou o přípravnou půdu, které se jednoduše vyhnout nedalo. Rovněž jsem neměl problém s drobnokresebným převedením předlohy na plátno s minimem škrtů, film nemá hluchá a natahovaná místa, menší odbočky dodávají na plasticitě a především je vytvářen příběh, který se neodvíjí bez valného zájmu diváka pod tonáží triků a akce, ale pohlcuje do pečlivě vytvořeného světa a skupinky, jejíž osudy nám nejsou lhostejné. Navíc jsem se už v samotném rozbíhání děje setkal s něčím, v co jsem ani nedoufal - onen zvláštní podpovrchový smutek a melancholie, která tak silně působila v Návratu krále - zde jde především o některé momenty při setkání s Glumem a v následné bitvě na skalním převisu, ale také o trochu sentimentálnější tečku, která s Bilba učiní plnohodotnotného člena skupiny a vypravuje ho vstříc další dobrodružštvím. Hobit tedy nikterak nezaostává za Pánem prstenů, ne tak silný rozjezd lze připsat jen na vrub předlohy, jež je spíše přípravou na zásadnější dílo. A Neočekávanou cestu je tak také třeba brát - řada jejích motivů a dějů je pouze uváděna na scénu, aby se plně rozvinula a propleta v následujících dílech. Proto bude pravděpodobně zcela docenitelná až v rámci celku, jenž už teď slibuje silný zážitek a požitek. ()

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

04.09.2024

Po oznámení toho, že se skrze film opět vrátíme do Středozemě, se na internetu hojně spekulovalo o tom, jakou kapitolu Tolkienových dějin bude snímek adaptovat. Dnes už nemáme tak kusé informace, neb… (viac)

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Těsně před premiérou seriálového Pána prstenů: Prsteny moci přichází zásadní změny týkající se práv na knižního Pána prstenů a Hobita. Ty totiž odkoupila švédská herní společnost Embracer Group,… (viac)

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Zatímco už za pár dní přistane na internetu první trailer z očekávaného televizního seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, neméně tak důležitou zprávou je nová informace, že filmová práva (samostatně… (viac)