Cesta

• Slovensko Apokalypsa: Cesta smrti (viac)

Svet bol zničený pred približne desiatimi rokmi. Nikto nevie, čo sa vlastne stalo. Možno to bol jadrový útok, možno vesmírna udalosť. Zomreli milióny ľudí, či už počas katastrofy alebo neskôr od hladu a zúfalstva z pomalej smrti. Muž (Viggo Mortensen) a chlapec (Kodi Smit-McPhee) putujú temnou krajinou, vzdorujú hladu a zime, občas sa musia skryť pred ľuďmi alebo sa brániť pri napadnutí. Všetok svoj osobný, a teda veľmi vzácny majetok, si vezú v nákupnom vozíku, vybavenom spätným zrkadlom, aby videli, či ich niekto nesleduje. Jediným zdrojom radosti sú pre nich občasné nálezy potravy. Na svojej ceste sa stretávajú s húfmi zúfalých preživších a čelia gangom, kanibalom či zlodejom. Okrem rodinného puta ich spája vedomie, že existencia jedného je dôvodom pre život toho druhého. Otec cíti zodpovednosť za dieťa, ktoré sa narodilo krátko po katastrofe a ktoré nepozná zaniknutú civilizáciu. Predstiera optimizmus a je schopný kvôli synovi aj zabiť. Každodenné prežívanie ho zmáha, stáva sa podozrievavýn, prestáva rozlišovať medzi dobrom a zlom. Na chvíle šťastnej minulosti, ktoré strávil so svojou ženou (Charlize Theronová), môže len spomínať. Otec so synom miera na juh k morskému pobrežiu, aj keď nevedia, čo ich tam čaká a či majú ešte nejakú nádej. (TV JOJ)

Philoun1

Z Cesty mám trochu rozporuplné pocity, ze začátku se film slibně rozjíždí, pochmurná atmosféra umírající krajiny je skvělá, všude jsou padouši co žerou lidi, ale to se potom změní a film sklouzne do melancholické roviny s příslibem, že vše bude zase v pořádku. Škoda toho happyendu. ()

Madlene

Neuvěřitelně silný příběh s životním rytmem a atmosférou, jaký by asi takový svět mohl mít. Rozhodně film, který se vryje do paměti. ()

Almásy

takto nejako si predstavujem filmy o konci sveta. bez monumentalnej hudby a burania mrakodrapov. kongenialny, az virtuozny vykon vigga mortensena- asi jeho najviac nedoceneny vykon- atmosku len umocnuje, uzasny soundtrack nicka cava... taka mala hollywoodska meditacia, velmi pekna praca. ()

Pethack

McCarthyho předloha se mi zatím nedostala k přečtení, takže srovnávat Cestu a Cestu tady nebudu, ostatně už to udělali jiní. O filmu samotném lze říct tolik, že opravdu masivní apokalypsa zde byla použita jako prostředek pro zestručnění amerického snu, odkrytí všech jeho kostí a vnitřností - těch práchnivých a prolezlých cholerou a mrzkými červy zvrhlé (ani se nechce psát zvířecké) krutosti, bezhlavého a nade vším (především nad Ústavou) vítězícího pudu sebezáchovy, jakož i těch lepších, těch, které vyztužují pozemské tělesné schránky goodmenů. A v tom je právě ten háček, který mi brání udělit i poslední hvězdu - kromě pastvy pro oči (za tohle se snad nemusím cítit provinile, ne?) a vkusně naservírovaného thrillu a beznaděje (jen kdyby divák neměl tu hroznou jistotu, že dítě SPOILER!! přežije KONEC SPOILERU!!. Achjo.) Cesta vlastně nemá zas až tak moc co nabídnout. Ačkoliv je nasnadě, že to, co zbude muži putujícím se svým synem totálním peklem bude zredukováno jen na vzájemnou synovsko-otcovskou lásku. A vzpomínky - dejme tomu, ačkoliv dle mého skr. n. by mohl být divák bez oněch flashbacků (gimme my flesh back!) ještě víc zmaten, resp. nevědoucí a tímpádem víc otevřen beznaději. Jistě se nedalo očekávat drama ve stylu Času vlků, ačkoliv vlčí potenciál lidí zde byl několikrát velmi jasně předestřen. Bylo-li už tolik lidí mrtvo, pak se dal čekat minimalismus, jenže zde očekávání trochu zklamalo. ()

manonfire

Jestli tohle někomu přišlo málo emoční, tak já to vidím naopak.. To byl vynikajícím způsobem zahraný komorní příběh s až do očí bijícím procítěním vztahu otec-syn. Akce byla dávkována přesně tak, aby film nemohl být nazván akčním, nýbrž zůstal uvěřitelným vzhledem ke katastrofickému pozadí příběhu a přitom si udržel určitou civilnost a prostotu. Jako by režisér nosil v duchu nějaký malý manifest.... a bránil se většině diváckých lákadel, které sebou apokalyptické příběhy s obvyklou samozřejmostí přinášejí. Samostatným zážitkem byl výstup Roberta Duvalla...takhle si představuji vedlejší roli, která odejde po pár minutách, ale v hlavě zůstane dlouho po té. Ne, ne...kdepak....mám tentokrát pocit, že aspekty filmu vytýkané, byly jeho poněkud neomaleně přehlédnutými přednostmi. 80% ()

cachina

Tak začneme popořadě. Cesta je šedý, depresivní, pesimistický, špinavý, mrazivý film plný strachu a to vše podtrhuje hudba Nicka Cava. A přesně takhle si postapokalyptickou vizi světa, kde už neexistuje žádná naděje a štěstí představuju. O tom žádná. Tento snímek se celkem líší od podobně laděných filmů. Většinou se jedná o akční jízdu plnou bojů o přežitý s loupeživýma a vraždícíma bandama. Zde ale sledujeme putování otce a syna, sledujeme jejich vztah, pouto, jejich neshody. Pomalým tempem se před námi odvijí jejich boj, ale je to boj s hladem, s nebezpečím. Ale právě zde je kámen úrazu. Jejich cesta je totiž příliš stereotypní. Stále sledujeme stejné hledání jídla, stejné hledání místa na spaní. Žádná scéna nevyčnívá. A to mě zas tak nebere. ()

standsiller

Knižná predloha vyvolávala niečo ako nutkanie každú chvíľu vydrať sa z kože a utekať holým mäsom cez solivar pokiaľ je to jediná cesta záchrany. Film už tak výsostne dokonalú atmosféru nedržal a pokiaľ niekto stojí pred rozhodnutím čo skôr - či predlohu alebo film, určite predlohu. Film evokoval trošku nákladnejšie RPG s príbehom ktorý sa nedá ovládať a na môj vkus tohto druhu filmov tam bolo predsa len príliš veľa denného svetla. ()

dafidsch

70-75 % a v hlave rozmýšľanie, či tak nejak to raz bude medzi ľuďmi. Film mal ťažší spád, ale sila postáv ho posúva v deji ďalej. ()

Hollohlaway

Přesně ten typ postapo filmu, co nesnáším. Vše je jen naznačeno, nic není vysvětleno, motivace a chování postav kam jdou, co jsou zač... Na druhou stranu ač je románové tempo k nesnesení rozvláčné a doslovné, nálada a pochmurnost celého filmu vás zasáhne. Vše je šedivé, pořád prší, bláto, zima, hlad... Instantní deprese, ovšem výborně zahraná. Ale ten kluk mě neskutečně krkal. ()

BMAJTZ

Zajímavý postapokalyptický film, postavený na inteligentní myšlence. Ne nebojte tady se to zombie opravdu nehemží. Tady jde totiž o čisté přežití. Ač se mi to líbilo hodně chyběl mi zde nějaký byť jen trochu silnější příběh, putování od nikud nikam za příběh mnohdy nepovažuji, i když připouštím, že zde film člověka baví i bez toho. ()

Lukoboss

Výborná postapokalyptická podívaná, které chybí pořádný konec. To je asi největší škoda a chyba zároveň, jinak to bylo velice poutavé a zajímavé. Přestože to není bůhví jak akční, nenudíte se a prožíváte veškerá úskalí s oběma hlavními hrdiny. Zničený svět vypadá po vizuální stránce výborně. ()

Soweek

Jsem hluboce ale hluboce zklamán. Jeden z nejočekávanějších filmů se proměnil v jedno velké nudné klišé, které nepřináší nic čím by mělo zaujmout. ()

Michelle75

Myslím si, že je většinou jedno, jestli jste byli seznámení s předlohou nebo ne, ale u tohohle filmu to pro ty, kteří ji četli-může být výhoda...i když v knize také není vysvětlen původ toho všeho, co cestě předcházelo. Je to vlastně putování za přežitím, o naději, která nikdy neumírá, jen v ní člověk musí věřit. Po asi deseti letech putování plného beznaděje je asi opravdu těžké nevzdávat to a pokračovat dál, zkoušet to znova a znova, ale pokud s sebou máte hnací motor v podobě vlastního dítěte, tak to vzdávání je o hodně těžší, i když je Vám zle a jste na pokraji zhroucení. Neřešila bych, jestli jsou hrdinové pořád stejně špinaví, stejně ohození a se stejným výrazem. Není přece přesně dané jak dlouhý časový úsek film zobrazuje, může to být jen pouhý měsíc, dva. Kdo má děti bude určitě tento příběh prožívat intenzivněji. Cesta je o naději a to nemusí být málo... ()

Mr.Nigga

vizuálně pěkně zpracované, ale ušla mi pointa. Předlohu jsem nečetl, takže mi možná něco uniklo, ale působí to na mě jako pilotní film nějakého seriálu. ()

mohamedsfinger

Knihu jsem nečetl, zudíž hodnotím jen samotný film a nesrovnávám. Můsím říct, že se mi líbil opravdu hodně a to jak svým pomalým a rozvláčným tempem, tak ponurou atmosférou plnou šedi, ktrou ještě podpořila hudba Nicka Cavea. Jedinou výtku bych měl k té dětské postavě, protože občas ten se ten kluk choval dost nelogicky a vyděšeně, i když už se do tohoto světa narodil (pokud to neměla být jakási metafora dětské neposkvrněnosti a čistoty...) ()

ZkuKol

Cormac nepíše procházky růžovým sadem a Cesta je jeden z jeho nejdpresivnějších děl. Svět se utápí v beznaději, lidé ztratili smysl života, proměnili se v tupou zvěř, jenž pozbývá poslední zbytky humanity a bůh se ke všem (spravedlivě) otočil zády. Viggo opět obětoval roli naprosto vše a táhne celý film na svých bedrech, cítíte z něj nejen zoufalého otce, ale i hledání starých (dobrých) časů. Hillcoat se dží věrně McCartyho stylu, pomalu vypráví, neuhýbá pohledem, ale zároveň se nepokouší lacině šokovat. Mrazivé scény (sklep s lidmi, psi na střeše sklepu apod.) fungují skvěle a přitom není nutná žádná explicita, postapokalyptické obrazy jsou temné a zároveň krásné (ten s loděma např.). Občas by film potřeboval také trochu osobního vkladu, zrychlit tempo, zesílit linku vyprávění, přece jen Cormac píše knihy ne scénáře a dobrá adaptace musí doznat úprav. Otec a syn putují krajinou, bojují proti smrti, hladu, beznaději a hledají poslední zbytky lidskosti... 75% PS: producent má můj obdiv, z tohodle filmu se zisk vytřískat nedal a ani zkreslující trailery to nemohli zachránit. ()

slovan1

Tak tahle zpustošená postapokalyptická země je zobrazena opravdu tak, jak bych si ji představoval. Šero, mokro, všude špína. Tahle nepříjemná trojice provází Cestu po celou její dobu. Nevysvitne zde ani jednou slunce... (aspoň na konec jsem něco takového čekal) Těžko si představit život v takové době. Vyobrazeno je to ale nepříjemně. Děj celkem pokulhával. Mohlo se zde více dít, nějaké vzrušení než jen cesta zničenou krajinou. Herecký bych řekl, že malý Kodi Smith-McPhee zde zahrál ze všech nejlíp, a to je tento snímek celkem herecky nabušen. ()

Gogen

Film sem viděl těsně po přečtení knihy ... velká chyba ... film je natolik věrnou adaptací, že se po pár minutách začnete příšerně nudit. Jediný ústupek filmovému divákovi je v tom, že se film snaží lépe nastínit vzniklou situaci, což podle mě není vůbec nutné, neboť příběh může být zasazen do libovolného postapokalyptického scénáře. ()

lskala

Co se mi líbilo: Nejpochmurnější atmosféra ze všech postapokalyptických filmů co jsem kdy viděl, famózní výkon Vigga Mortensena, skvělá ponurá vizuální stránka filmu. Zápory: nevysvětlení katastrofy divákovi (v úvodu Viggo říká, že přišel záblesk a pak otřesy. Z toho usuzuji, že to pravděpodobně byla srážka s tělesem z vesmíru), nevysvětlení smrti Charlize Theron. Suma sumárum: pro žánrové fanoušky (mezi které se řadím) je The Road téměř povinnost! 70% - 4**** ()

vanderbart

Nemůžu si pomoct, některé části filmu mi přišly dobré (kanibalové), ale ve filmu je spousta momentů, kdy jsem si říkal "wtf"... Ať už to je strach z kanibalů, ale oheň v noci si kousek od nich v klidu založíme, protivnej a rozmazlenej fracek, v jehož přítomnosti bych určitě ten poslední náboj nešetřil, tahání spousty nepotřebných krámů i když jsou ukrutně podvyživený a vyčerpaný a v neposlední řadě taky haprující závěr... Možna jen můj pocit, ale na víc jak 6/10 to podle mně nemá. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

22.09.2013

Divoký západ jej láká už nějakou dobu. Hrál třeba padoucha v propadáku Jonah Hex a měl se objevit v hlavní roli problémového a mnohokrát přeobsazeného westernu Natalie Portmanové Jane Got A Gun. K… (viac)

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

05.02.2012

Lépe řečeno, pro starý machry ;-). Cormac McCarthy je mnoha čtenáři a literárními odborníky považován za nejlepšího žijícího amerického spisovatele. Kromě předloh pro filmy jako Tahle země není pro… (viac)

James Franco chce adaptovat McCarthyho

James Franco chce adaptovat McCarthyho

07.01.2011

Ben Affleck nám předvedl, že i z chlápka považovaného za prkno s hezkým obličejem se může stát velmi dobrý scénárista a režisér. V jeho stopách chce nyní kráčet James Franco. Ten už dokázal, že je i… (viac)