Cesta

• Slovensko Apokalypsa: Cesta smrti (viac)

Svet bol zničený pred približne desiatimi rokmi. Nikto nevie, čo sa vlastne stalo. Možno to bol jadrový útok, možno vesmírna udalosť. Zomreli milióny ľudí, či už počas katastrofy alebo neskôr od hladu a zúfalstva z pomalej smrti. Muž (Viggo Mortensen) a chlapec (Kodi Smit-McPhee) putujú temnou krajinou, vzdorujú hladu a zime, občas sa musia skryť pred ľuďmi alebo sa brániť pri napadnutí. Všetok svoj osobný, a teda veľmi vzácny majetok, si vezú v nákupnom vozíku, vybavenom spätným zrkadlom, aby videli, či ich niekto nesleduje. Jediným zdrojom radosti sú pre nich občasné nálezy potravy. Na svojej ceste sa stretávajú s húfmi zúfalých preživších a čelia gangom, kanibalom či zlodejom. Okrem rodinného puta ich spája vedomie, že existencia jedného je dôvodom pre život toho druhého. Otec cíti zodpovednosť za dieťa, ktoré sa narodilo krátko po katastrofe a ktoré nepozná zaniknutú civilizáciu. Predstiera optimizmus a je schopný kvôli synovi aj zabiť. Každodenné prežívanie ho zmáha, stáva sa podozrievavýn, prestáva rozlišovať medzi dobrom a zlom. Na chvíle šťastnej minulosti, ktoré strávil so svojou ženou (Charlize Theronová), môže len spomínať. Otec so synom miera na juh k morskému pobrežiu, aj keď nevedia, čo ich tam čaká a či majú ešte nejakú nádej. (TV JOJ)

Názorožec

Knížku jsem četl a díky tomu mě film nijak nepřekvapil - leda doslovností a věrností předloze. Tedy přidávám se k již vyslovenému - kvalitní ale zbytečný (ačkoli si asi na sebe film vydělá a tím je ospravedlnitelný, ale pro mě moc ne) ()

Wordfish

Postapokalyptický triller, který neuchvátí ničím jiným než absolutně temnou atmosférou, kdy se otec a syn, jako jedni z mála přeživších potloukají po zdevastovaném světě(zničeném tajmenou, asi přírodní katastrofou) hledajíc jídlo a kličkující mezi tou hrstkou lidí, kteří přežívají pomocí kanibalismu. Tento snímek vás tak neskutečně vtáhne do děje, že jste smutní, když se oba hrdinové, na kterých stojí a padá zápletka, potácí na pokraji smrti hladem pustinou a radujete se s nimi, když najdou skrytý sklep s jídlem. Atmosféra úžasná, herecké ztvárnění vynikající, hlavně Viggo válí. ()

Louda19

Tomuto filmu jsem vůbec nevěřil, trailery byly mizerné, výprava jak by smet...jediné co to mohlo zachránit byl snad jen Viggo..nakonec to není jen Viggo, ale malý Kodi (tenhl ekluk by jednou mohl být "pan herec"), pouze epizodická , ale nesmírně přesvědčivá Charlize, kvalitní výprava, minimalistická režie a hudba, to vše jen ku prospěchu věci...Jednoznačně nejlepší postapokalyptický snímek, jehož krása tkví v tom, že ani postapokalypticky nechce působit..alespoň ne v tom pravém slova smyslu...žádné "faloutovské filtry, osudovost Knihy přežití a akčnost Mad Maxe" tu není..je to komorní příběh dvou (respektive tří lidí) a několika málo jedinců, kteří se jim na strastiplné cestě "nikam" připletli do cesty....Myslím, že pan McCarthy může být s touto adaptací spokojen. ()

Mangus

Atmosféra hrá vo filme hlavnú úlohu. Atmosféra zničeného sveta, kde je všetko zničené, a jediné, čo drží človeka pri živote je nádej, že hádam ešte existuje miesto, kde je život v normálnych koľajách, s dostatkom jedla. Takto nejak sa asi cítili dinosauri... No nič, film dobre natočený, atmosféra výborná, len občas trochu monotónne. Nebol som neustále pripútaný. Napriek tomu, herci skvelí, Viggo teda neviem, či skutočne takto schudol, ale ak áno, klobúk dole do takého vloženia sa do svojej postavy. Duvalla som najprv vôbec nespoznal, až neskôr mi doplo, Charlize tiež dobrá, ako vždy. Nejak mi ale uniká, čo je asi chybou knihy, že to nevysvetlí, prečo tie rastliny tam ešte stále rástli alebo tak dlho trvalo kým vyhnili? A nedalo sa už nič sadiť? Neviem, no, a nejak behali stále len po vidieku, žiadne veľké mesto, kde by jedla našli veľa. Asi by sa toto tu nemalo rozoberať, ale nedá mi. Inak slušný postapokaliptický v závere dojímavý film, ktorý v určitých momentoch funguje aj ako horor. 8/10 p.s.zaujímavé postrehy AngelAngie ()

ondrej.s

Děj je řemeslně zadaptován velmi dobře, avšak poslední tři minuty mi vadily svojí přesládlostí - vytratila se vyváženost patosu a melancholie. Nicméně v knize je závěr stejný, pokud se nemýlím, tak těžko říct komu tuto dějovou šmouhu připsat. Vyjma závěru musím zmínit vynikající kameru, která snímá velice střízlivě, stejně tak i výběr lokací a dekorací. Skvělý výkon od Mortensena se dal čekat, tento herec s každým dalším filmem potvrzuje své kvality. Mohl bych ještě vypíchnout několik hnidopišských bodů, jako například tolik opěvovaný soundtrack (který mi to tak nějak kazil a odváděl příliš mnoho pozornosti, kdyby tam bylo úplné ticho, stačilo by to), to už však nejsou zápory, které bych vztahoval na filmaře, ale spíše na vlastní interpretaci/imaginaci. ()

fikee

(pokud jste četli knihu, jednu * uberte) Cesta je bezesporu dobrý film, a pokud jste nečetli knihu (a nemáte to v plánu), tak rozhodně doporučuji. Největší problém je v tom, že knižní předloha pracuje s jazykem způsobem, který je na plátno jen těžko převoditelný. Tam kde McCarthy jedinou větou jen naznačí a zbytek nechá na fantazii čtenáře, film musí chtě nechtě předvést celistvý obraz. A lakonické popisy z knihy sedí k ponurému příběhu líp než nejdepresivnější vizuály, byť se režisér snažil co nejvíce příbližit k neurčitému až abstraktnímu světu knihy. +++ Pro ty, kdo knihu nečetli: Cesta (kniha i film) je postapokalyptická road movie, rozhodně nemá smysl očekávat akční scény či jasně definovaný příběh, první polovina I'm legend je proti Cestě rozjásáná historka o uživání si v zombielandu. ()

Noufraa

Byl jsem zvědavý,jak se autorům podaří zobrazit atmosféru McCarthyho Cesty ale nějak jsem neviděl ten hlad a poloviční šílenství přeživších lidí.Vigo Mortensen skvělý jako vždy! 70% ()

veere

Konečně atmosferický POSTAPOKALIPTICKÝ DEPRESIVNÍ film. Svět umírá - zvířata, rostliny zmizely, mnoho lidí nevydrželo bezutěsný stav a spáchalo sebevraždu, zbytky obyvatel se uchylují ke kanibalismu a loví jiné. Krajina je pouze mrtvá šeď, ve vzduchu popílek a touto pustinou prochází Muž s Chlapcem putující s nadějí na jih... Solidní adaptace knihy a extra porce DEPRESE a BEZNADĚJE - asi nejlepší POSTAPO poslední doby (zasluhou McCarthyovy předlohy) "Cesta je tér a prach a udusaná hlína, mosazná včelka od vlkodlaka, rezavý kvér - můj brach a sto let stará špína a děsně velká temná oblaka." ()

karnát

Velmi věrný přepis knížky, kterou doporučuji předem přečíst, jinak z toho moc mít nebudete. Vizuálně i režijně vynikající, minimálně jednu hvězdičku ale film stojí hudba Nicka Cavea, která do filmu cpe úplně jinou atmosféru, než jakou si vás podmaní knížka. Ten malej kluk je občas na facku, zato Aragorn je dokonalý, dokonce lepší než v Cronenbergově násilí. ()

Tomiczekk

život ve strachu a beznaději....nic čím by si člověk pozvedl naději v lepší život v pochmurném tmavém světě bez barev, ale přesto jsem doufal v trochu více akce, 68% ()

Beawish

Tenhle film je pro mě o emocích, o atmosféře, o vtažení do děje. Zůstal jsem sedět až do skončení titulků - ne proto, že by mě zajímal třetí asistent osvětlovače, ale nemohl jsem vstát. Byl jsem zpocený, a třásl jsem se zimou. Jo, takhle nějak by to asi skutečně mohlo být - depresivní, ponuré, mrazivé, beznadějné... ale přesto svým způsobem i poetické. Je mi jedno, že děj by se dal shrnout jednou větou, že ve filmu (díkybohu) není jediná akční scéna, že lehce optimistický konec jakoby úplně do konceptu filmu nezapadal - já tam byl s nimi, bál jsem se, byla mi zima a měl jsem hlad. Každý záběr kamery působil jako svébytný obraz, hudba bezvýhrad dokonalá, herecké výkony téměř (promin, Kodi) na jedničku. Nejsilnější filmový zážitek poslední doby. ()

ZekiZeki

Číst Šifru mistra Leonarda a následně vidět film bylo čirým utrpením. Číst Cestu a následně vidět film je naproti tomu čirou radostí. Radostí z toho, že vám nikdo nemrví oblíbenou knihu, že jsou věci přesně tak, jak si je pamatujete z její četby. Nicméně pro plné docenění filmu je předlohu potřeba znát. ()

Vig

Skvělý film, kde je úplně jedno, co se stalo, kdy se to stalo a proč se to stalo. Důležité je to, co to s lidmi udělalo a jak se tím vypořádá hlavní hrdina se svým synem. Skvělé dialogy mezi nimi, maličkosti, které jim postačí mne zas na chvíli přinutili se zastavit a popřemýšlet, jak zhýčkaní jsme a jak si nevážíme věcí a lidí kolem sebe... ()

Bearder

Jestli je nějaký poslední film dojemější ani nepřemýšlím. Jednu hvězdu to ztratilo jen za monotónější děj který mohl být opepřenější. Ale atmosféra, tíživost, všudypřítomný strach o postavy i soucítění s rozhodováním.... prostě další film co mě neskutečně bavil. ()

Flopps

Velmi vydařený postapokalyptický snímek se opírá o ještě lepší knihu. Temný a syrově servírovaný příběh se opírá o solidní scénář a výborný herecký výkon Viggo Mortensena. Právě sci-fi, ktereé diváka nutí k přemýšlení, je to nejlepší. Výtka putuje k českému distributorovi - je zajímavé, že snímky nepocházející z produkce velkých studií se k nám dostávají s nepochopitelným zpožděním. Naštěstí v zahraničí již vyšel velmi dobře technicky zpracovaný Blu-ray. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

22.09.2013

Divoký západ jej láká už nějakou dobu. Hrál třeba padoucha v propadáku Jonah Hex a měl se objevit v hlavní roli problémového a mnohokrát přeobsazeného westernu Natalie Portmanové Jane Got A Gun. K… (viac)

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

05.02.2012

Lépe řečeno, pro starý machry ;-). Cormac McCarthy je mnoha čtenáři a literárními odborníky považován za nejlepšího žijícího amerického spisovatele. Kromě předloh pro filmy jako Tahle země není pro… (viac)

James Franco chce adaptovat McCarthyho

James Franco chce adaptovat McCarthyho

07.01.2011

Ben Affleck nám předvedl, že i z chlápka považovaného za prkno s hezkým obličejem se může stát velmi dobrý scénárista a režisér. V jeho stopách chce nyní kráčet James Franco. Ten už dokázal, že je i… (viac)