Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

answer

Kultovní gangsterska se skvělým Al Pacinem, kterou předchází její pověst a slovo "fuck". Dokonale ztvářněná role drzého a arogantního drogové krále, kterého cesta za mocí a pěnezi stála všechno. ()

ZkuKol

Brian de Palma vždy nehraje na mojí notu ( a je to hlavně poslední dobou - Femme Fatale a Černá Dahlie mě opravdu nebavily), ale Scarface je asi jeho vrchol. Dostává ho tam skvělý Stoneův scénář, doslova uhrančivý Al Pacino, vynikající hudební podkres a úžasná atmosféra 80. let (která podle mne Brianovi svědčila nejlépe) a Brian - opravdu v tomhle filmu se nepokouší o žádné vyprávěcí kličky, nepřehání to s dlouhými záběry (resp. používá je jen tam, kde se hodí) a nesklouzává ke klišovité sladkobolnosti či happy endu a nekecá kameramanovi do práce. Celý film působí prostě jako dokonalý celek a překonává i mé oblíbené Oběti války. I'm still staying!!!... 100% ()

lskala

Koncert Al Pacina. Nedá sebemenší šanci vyniknout žádnému hereckému kolegovi. Hlášky jako "ženský milujou lízání" ( :-D ) jsou famózní... I přes brutální stopáž, je to na jasných 5*****. ()

mohamedsfinger

Velmi dobrá a překvapivě i vtipná gangsterka, při které jsem se rozhodně nenudil, ale přesto mám pocit, že byly natočeny lepší filmy s touto tematikou. Ale tady jsem neměl pocit, že sleduju opravdu zásadní film, byl to jen další z řady. Sice Pacinovi nemám co vytknout, jakož i zbytku filmu, až na jednu (ne tak malou) maličkost, a tou byla naprosto odporná hudba, dovedená k odpornosti u závěrečných titulků. Tudíž musím i takto dobrému filmu tu hvězdu ubrat. ()

Maynard.

Uff, to sem moc rád, že mám za sebou poslední "kvalitní" kousek od tohoto velice podivného režiséra. Popravdě nechápu, že hned tři jeho filmy jsou v top 200. Krapet mi nad tím zůstává rozum stát. Scarface není vůbec špatný film, dokonce ani nevadí zbytečně dlouhá stopáž. Je pravda, že pár momentů by se dalo z filmu úplně vypustit, například celý minipříběh s Michelle Pfeiffer, která ve filmu jen seděla, prakticky nemluvila a jen šňupala a šňupala. Jinak je zde pár akčnějších momentů, které mi ale připadají jako kdyby je točil nějaký specialista na béčkové filmy. Prostě, když už se ve filmu objeví akce, tak je to naprosto ulítlí - viz konec. Po baráku tam lítá partička žoldáků a totálně zfetovanej a vožralej Tony je téměř všecky postřílí. Sem opravdu moc rád, že si můžu další film z top 200 odškrtnout, ale to je asi tak jediné, z čeho mám jakž takž radost... No more Palma :o) ()

Devilian

Tohle jsem ve svém hyperdlouhém seznamu ,,Must See Filmů" měla hyperdlouho. Až do teď. Co o tom říct? Příliš dlouhé. Ale zas tak moc mě to kupodivu neštvalo. Vlastně mě na něm neštvalo nic konkrétního. Štval mě spíš fakt, že jsem rozbitá a že mě bolí člověk a že u toho musím ty skoro 3 hodiny ,,trpět". Ale to jen tak na okraj. Tenhle film si narozdíl od ostatních gangsterek na nic nehraje, do všeho jde po hlavě. Má to šťávu, má to vtip, ta osmdesátková hudba tomu dodává šmrnc a pulzuje to po celý film, není to utahaná nuda jako Kmotr (pardon, je mi skutečně líto, že se před vámi budu asi vyjímat jako úplný neznaboh a primitiv, ale ten film mě absolutně nezaujal a ani nebavil). Pacino výborný, to je samozřejmost. Bez něj by ten film byl sotva čtvrtinový. Jasně, není to bezchybný film - já jsem spíše člověk zaměřený na hloubavé filmy kde se moc vztahů mezi lidma nevyskytuje - takže občas mám z podobných gangsterek v postavách úplný guláš (kór, když jsou to skoro všichni obtloustlí boháči ve stejných oblecích a i ty jména zní třeba podobně). Vzhledem ke své délce to opravdu místy nudí, ale u tohohle vám zaručuju že po chviličce nudy přijde zase správné nakopnutí a další jízda. Epický závěr ve stylu ,,SHOOTFUCKINEVERYTHINGTHATFUCKINMOVES!!!" je jeden z nejepičtějších v tomto stylu. Kultovní hláška už nezapomenutelná. Suma sumárum - velmi kvalitní gangsterka o zlých hoších, která má pár mušek (ale záleží na každém - někdo právě ty drobné mušky miluje!). ()

Markussis

Scarface je opravdový odvaz. Je to sice do jisté míry kýčovitá osmdesátka jak vystřižená. Tedy film neoplývá zrovna moc nějakou vnitřní noblesou, narozdíl od Kmotra. Ovšem ten Al je opravdu Ďábel s velkým D. Já bych raději tento film z Kmotry nesrovnával, nejedná se o nějaké poetické vykreslení rodinné ságy, jde jen o pobavení. Toho je tu ruku na srdce požehnaně. Tony Montana je nekompromisní a závěr rámuje celé plynutí děje. Otázkou zůstává, zda lze film označit za klasiku. Problém odpovědět na tuto otázku je ale v tom, že film lavíruje mezi klasickými prvky mafiánského filmu a mezi prvky ryze akčními. Takže je to takové napůl. Scarface je jistá zpoveď jednoho charizmatického herce, je to jakési jeho vlastní sebevyjádření. Zde k tomu Al Pacino dostal největší prostor a tak vznikla jeho herecká dokonalá one man show, která ovšem při pohledu na celý film má své mouchy. Dávám plný počet, protože si myslím, že v tomto případě hlavně o onu one man show Al Pacina jde. ()

sedm.1

Určitě hodně výrazný film, který je fajn natočený, má spád, přes svou délku ani chvíli nenudí, má dokonalý styl a především, hraje tu Al Pacino v životní formě. Výkon Ala je skutečně fantastický a sledovat vývoj jeho postavy z pouličního lumpa na řádnýho bosse a pak zase i jeho nevyhnutelný pád je prostě radost a i kdyby v tom filmu nestálo už nic jiného za povšimnutí, stejně by ho Al stále ještě vytahoval svým strhujícím výkonem do nadprůměrných vod. Z hereckého pohledu pak stojí za zmínku ještě Steven Bauer, naopak obě ženštiny, Michelle i Mary Elizabeth mě svou, ve filmu neustále oslavovanou, krásou příliš neoslnili, ale dotyčná doba hold měla asi jiná měřítka :). Co se týče zápletky, ta není nijak originální, Tonyho cesta (u které jsem tedy jen tak mimochodem čekal, že bude daleko víc nekompromisnější a krvavější) na vrchol a zpět má poměrně jasně dané koleje, ze kterých se moc nesjelo, nicméně i přesto je Zjizvená tvář natočena poutavě a bez nějakých hlušších míst. Atmosféra dané doby a veškerého dění v ní je zachycena také výborně a hodně filmu přidala jak na syrovém výrazu, tak na celkové atraktivitě. Zjizvená tvář disponuje i mnoha strhujícími dramatickými scénami a poměrně hodně zafungovali i emoce. Jde zkrátka opravdu o jednu z nejlepších gangsterek vůbec, ovšem spíš než děj na tom má zásluhu božský Al Pacino a pak i úžasná atmosféra. P.S. na mé výsledné hodnocení to sice nemělo nijaký vliv, ale ikdyž jsem přesvědčen, že český dabing patří ke světové špičce, zde to byla totální katastrofa a hodně mi to zážitek z filmu po celou dobu kazilo. ()

Jello Biafra

Príbeh vzostupu a pádu kubánskeho gangstera Tonyho Montanu. Scarface je opäť ako v prípade filmu Serpico one man show Ala Pacina a Pacino na seba celý film strháva zaslúženú pozornosť. Niektoré scény sú veľmi brutálne a hlášky sú šťavnaté ako krvavý steak (say hallo to my little friend). Ako bonus je tu výborne zachytená atmosféra 80tých rokov. Skrátka kultová gangsterka. A podľa môjho názoru Pacinova životná rola. ()

Angus

Podle mě absolutní vrchol samotného Al Pacina. Jeho Herecké podání bylo na 11 hvězdiček. "Hey you wanna fuck with me?!Wanna fuck with best". ()

civrss

Na mrtvolách svých nepřátel se snažil postavit svůj americký sen. Myslím, že příhodnější popis obsahu filmu už vybrat nemohli. Nevím ani z jakého důvodu jsem se Scarface docela dlouho vyhýbal, možná jen díky nezajímavému přebalu zde na databázi. Ale když mi včera ČT2 ve svém úžasném pořadu "Velikáni filmu" nabídli tuhle de Palmovu lahůdku, už nešlo odolat. Charakterně příšerný, zlomyslný, chamtivý a egoistický Tony Montana v podání nepřekonatelného Al Pacina - to se rovná zážitku na celý život. K tomu nádherná a okouzlující mladička Michelle Pfeiffer a dílo je dokonáno. Pak už stačí jen sledovat tuhle dlouhou, ale zajímavou krvavou cestu plnou násilí, brutality, vzteku, peněz a drog. Na plnou hubu řeknu, že zde Pacino úřaduje ještě lépe než v Kmotrovi, a to jsem nečekal, že je vůbec možné. Konečně opět dobře strávené tři hodiny života s filmem. ()

ranp

Zjizvená tvář je výborný film. Smutný a drsný, v pár okamžicích i brutální. Al Pacino si zde udržuje svůj obvyklý vysoký standard, i když mám dojem, že jsem ho viděl v několika málo filmech zahrát ještě o fous lépe. Film je sice poměrně dlouhý, ale neměl jsem pocit, že by mu docházel dech. Chystal jsem se na tenhle film už poměrně dlouho a vůbec jsem nelitoval. Hodnocení vidím na 85%. ()

Sdoom

Přímočará gangsterka v hlavní roli s nejlepším možným hercem od jednoho ze tří nej režisérů filmů s mafiánskou tématikou. Tak proč to tedy není za jasných 5 hvězd? Zaprvé, příběh je vlastně docela obyčejný, není zdaleka tak propracovaný, jak by mohl být (s Goodfellas, Kmotrem, Tenkrát v Americe se to vůbec nedá srovnávat). Zadruhé, kromě Al Pacina se zde nevyskytuje žádná další zajímavá postava s charismatem nebo něčím, čím by zaujala. No a zatřetí, vskutku mizerná hudba, která spíš otravuje, než aby navozovala a dolaďovala atmosféru. Ještě, že se De Palma pro další své filmy vzpamatoval a Giorgia Morodera už nenajal. Se vším ostatním spokojenost, některé scény a hlášky jsou dnes už legendární a závěr je vskutku masakrózní. (Blu-ray, orig.) ()

gutshoter

Gangsterka, které nelze vytknout sebemenší záležitost. U mě osobně se ovšem neubrání srovnání s Carlitovou cestou, jíž mám ohodnocenou plně, a stále ji vidím, po určitém odlehu pocitů z tohoto kousku, jako nepřekonanou, ač jí Scarface úzce konkuruje prakticky ve všem. ()

Circumscriptor

Brian De Palma vie robiť dosť slušné filmy a dáva to patrične najavo. Najväčším konkurentom Scarfaceu je podľa mňa Carlitova cesta, ale pred tým, ako som sa chystal zhliadnuť Carlitovu cestu, som mal aspoň nejakú predstavu o tom, ako to bude vyzerať. Ale tento film som si vôbec nepredstavoval takto. Scarface si jednoducho žije svojím životom, vo všetkých ohľadoch tromfol moje očakávania a spolu s hereckými legendami, ako Al Pacino a Michelle Pfeiffer vytvára priestor pre rubriku filmov, bez ktorých by si bežný filmový fanúšik nevedel predstaviť život. Nesmierne som si po celú dobu vo všetkých ohľadoch užíval všetku tú filmovú autentickosť, rozmanitosť a originalitu, no moju povrchnú divácku dušu aj tak najviac potešil záverečný masaker na schodisku a Pacinov pád do fontány, čo bola rozhodne najlegendárnejšia scéna zo všetkých filmových prestreliek sveta. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru