Predčítač

Scenár:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (viac)

V 50. rokoch sa pätnásťročný Michael zoznámi v Berlíne s tajuplnou Hannou a prežijú spolu vášnivý letný románik. Počas stretnutí Hanna žiada mladíka, aby jej čítal klasické literárne diela, ktoré preberajú v škole. Avšak jedného dňa Hanna bezdôvodne zmizne. Michael sa s ňou po rokoch znovu stretáva ako študent práv, lenže za šokujúcich okolností, ktoré ho donútia prehodnotiť vzťah nielen k nej, ale aj k celej histórii Nemecka. Hanna totiž stojí na strane obžalovaných v procese s dozorcami z koncentračného tábora. (TV JOJ)

@nthr4X

Chvílemi jsem u toho usínal, takže nemůžu úplně objektivně zhodnotit, chyběli mě tam emoce, napětí naopak vášně a erotiky až zbytečně moc... ()

Mr_Corny

Ako sa cíti človek, ktorý zistí, že bol bezpodmienečne zamilovaný do osoby, o ktorej temnejšej stránke nemal ani potuchy? Všetko pôsobí nadmieru reálne /až na jednu dosť podstatnú vec/ a kvalita hereckých výkonov je nespochybniteľná. ()

belinko

Kate má oscara zaslúžene, no aj tak sa mi zdá, že sa tento film hrá na niečo viac. Snažíš sa nás presvedčiť, že je citovo hlboký, vážny a pritom si stačí odmyslieť osvienčim a film je čisto o dyslekcií. Čakal som teda silnejší príbeh, no viacmenej taký priemer. 3* ()

zvolsi

Kate Winslet by už NIKDY neměla jít do naha před kamerou! Zhnusilo mi to celí film, který je jinak velice dobrý. Snad se do budoucna režiséři ponaučí. Herečka je to výborná. ()

Oggy007

Hodne prijemny prekvapeni, ke kteremu jsem se dostal spis nahodou. Zpocatku jsem si nemyslel, ze me film tak chytne, ale od druhe tretiny jsem se zatajenym dechem sledoval, jak vsechno dopadne. ()

fooggyy7

Dobrý film. Ovšem kdyby byl zasazen do jiné doby, jiné země, mezi jiné lidi. Už je mi z toho holocaustu špatně. Až se někdy bojím otevřít konzervu. ()

Saxos

Perfektní pro přemýšlivé. Pěkně rozděleno - 1/4 Kate /Hanna Schmitz/ pořád bez oblečení, vana, postel, vana, postel a čtení, 2/4 Kate u soudu, 3/4 Kate v base s audiotékou BASF 90, 4/4 Kate už není a odhalení pro ty, kdo ještě tápali. Musel jsem si udělat nějakou časovou osu - v 21 letech do SS, v 36 letech šla do mladíčka, v 44 letech u soudu, do 66 let v base. Klady: kterýmu 15ti letýmu mladíčkovi by se nelíbilo být pěkně opečováván ženou typu Kate Winslet - asi jen 4%. Hláška: na venkově se servírka muže zeptat vždy jen "byla maminka spokojená, chlapečku?". Zápory: stejně, jak bylo rozumné vyměnit herce v roli Michaela, mělo být i u Hanny, práce maskérů připomínala krachlou cirkusovou klaunku; trochu mě nesedí přijetí do SS s takovým sociálním handicapem, i když je možné, že personální úředník byl mladšího věku a uměl dobře předčítat; němčina chyběla; kdo koukal pozorně učení z ang knihy bylo také absolutní, nebo že by celou dobu předčítal z ang knih. Oskaři: získaný Kate Winslet - HR herečka, 4 x nominace: režie, kamera, scénář a nejlepší film. Závěr: doporučuji. ()

Gregor_Samsa

V pajplajně jsem tenhle biják měl dlouho, měl jsem vytetováno v podvědomí, že Kate tady něco ukáže nejen ve vaně, takže expozice krásné polechtání, fajn začátek. Nic jsem o filmu nevěděl, říkal jsem si, o čem to vlastně bude, moc se mi nezdálo, že by to byla jenom banalitka poblouznění s nějakými rodinnými vysvětlovačkami okolo. Což mimochodem kvituji velmi s povděkem, že nabízející se linka „co na to rodiče“ tam (naštěstí) vůbec není. Díky za to! Kate to dává parádně; je to zvláštní příběh, protože ta rozdílnost obou charakterů je sice nevyslovená, ale naprosto jasná – prostě ta delta fištrónu tam je, k tomu pořádek, ordnung muss sein, hodní Němci, kytky za oknem – víte co, naprosto jsem chápal, že slečna průvodčí tenkrát před lety chtěla splnit úkol a pořádek udržet, stejně jako jsem naprosto rozuměl, že bez práce nejsou koláče a když se válčí, tak člověk bere vše, aby k nějaké té zlatce za rozumný job přišel. No zpátky do filmu a k filmu, od půlky to chytne syrovější příchuť a hlavnímu hrdinovi to fakt nelze závidět, zkouší se s tím vším nějak popasovat, pochopit, vstřebat, pak zkouší pomoci… asi ho to tenkrát dost vzalo, že to pak celé namluvil a naposílal. Jakože taky jsem seděl na schodech a čekal kdysi před lety, až se vrátí – ale to je dávno pryč, takže nechat si to plácání se v tom až skoro k důchodu je možná až příliš patetické… konec přemejšlení a vykecávání, dobrej příběh, krásnej biják! [90; 2019-05-02 Home sweet home] ()

vandamator

Dalo by se říct dokonalý film, kterému jsem věřil od začátku do konce. Winslet předvedla svoje herecké umění v plné parádě a posunulu tím film do závratných kvalitativních výšin. Žádná emocionální žďímačka, ale perfektní budování postav a vztahů mezi sebou a dobou ve které musí žít. Jasných 5 a příklad pro všechny co chtějí natočit, romantické drama bez všudypřítomného klišé. ()

Dvojirakri

Snímek Stephena Daldryho Předčítač jsem prvně viděl nedlouho po premiéře v rámci promítání pro školu. Upřímně, nepamatoval jsem si z něj skoro nic, krom vzrušivých zvuků mých spolužáků při erotických scénách, inu puberta. Po druhém shlédnutí, po téměř patnácti letech, zjišťuju, že můj mozek vytěsnil film z paměti asi i proto, že vlastně není úplně skvělý. Jde spíš o dívčí romantický biják (což by vysvětlovalo proč nás kantoři vzali právě na toto, na celé škole nás chlapců bylo opravdu jen pár, dalším na který nás vzali bylo Stmívání, brrr...), což je patrné i, nezlobte se na mne, na jeho jednoduchosti. Předčítač David Kross byl šťastlivec že se dostal "takhle blízko" ke krasavici Kate Winslet, která svým bezchybným hraním a hodnověrnou árijskou vizáží celý film drží nad vodou. Jinak mne ale neupoutalo nic jiného, ani se nedočkáme žádného překvapení. PRAVDA o ní je divákovi zřejmá dávno před soudem. To jak se během něj zachovala je nepochopitelné. Přeměnu mladého Michaela v dospělého jsem nežral. Takže suma sumárum - ty tři hvězdy*** jsou vlastně ještě docela dost... ()

PTuranyi

Hoci začiatok je veľmi rozpačitý ale ide o silnú psychologickú drámu, ktorá vrcholí až nástupom hlavného hrdinu na štúdium práva a účasťou na procese a končí samovraždou. ()

F2003F

V konečnom dôsledku mierne strhujúci, ale Kate ma viac dostala v Revolutionary Road. Ako romantická dráma pre ženy asi ok, ale širšie publikum si to nenájde. Z prvého som si nepamatäl nič okrem podradného oslovenia „kid” a po druhom už tuším, že si na viac rovnako len poťažmo spomeniem. Taký zabudnuteľný nadpriemerný film, ktorý sa snaží zaradiť k lákavo plodnej téme nacizmu ale lepšie by bolo ak by sa plne sústredil na príbehy hlavných postáv a ich zblíženie. Jednu uberám, ale Ralpha si po tomto už fakt pridávam k obľúbeným. ()

ReactLotus

Rád by som vás “navábil” na tento snímok tým, že by som vás nechal si prečítať jeho synopsu, no mám pocit, že by to výrazne ovplyvnilo (záporne) finálny zážitok, ak by ste sa napokon rozhodli si film pozrieť. (Ostatne, ja sa celkovo vyhýbam synopsám.) Tu obzvlášť odporúčam nič si nezisťovať pred zhliadnutím. Skúsim to radšej cestou polemiky a zamyslením sa nad posolstvom (?) príbehu. Jedine poviem, že som mal podobné pocity aj u “Život Davida Galea”. Láska nepozná hranice. Je to pocit šťastia, spriaznenosti s osudom s tým druhým/druhou, kde nedokonalosti a chyby toho druhého nevnímame ako podstatné. Však aj ako by povedal Homér:  „Láska je teplo, pulzujúci nával túžby, šepot milenca/milenky, neodolateľná …mágia, ktorá privádza aj toho najrozumnejšieho človeka k šialenstvu.”  Ale na druhú stranu tu je morálka a právo. A tie už isté hranice majú. Práve v zamyslení sa nad tým, čo je správne, zlé, či vôbec dokážeme rozlíšiť dobro od zla a konať náležite k tomu, prípadne či sa dajú chyby odčiniť a odpustiť, má sebaspytovanie nejaký význam/hodnotu, spočíva určitá krása v tomto, aj keď skôr naivnom a idealizovanom, príbehu o vzťahu a láske medzi násťročným “chlapečkom” a dospelou ženou (Kate Winslet). Téma zakázanej lásky býva na papieri a plátne veľmi obľúbená a nadúživaná, kedy sa často jedná o klišé. Stephen Daldry (režisér) na to išiel inak a tak idylická, romantická predstava o romániku s “dokonalou” (??)  staršou ženou nie je iba o postelnych hrátkach, bozkoch, trávením času spolu a hocičom, čo si pod tým predstavujete. Dej nečakane, a celkom rýchlo, naberie rýchly spád a prvotné očakávania prevráti, čo v konečnom dôsledku dospeje do otázky, „Je možné alebo skôr správne/povolené cítiť súcit k niekomu, kto si svojimi činmi nezaslúži žiadnu ľútosť?“   Herecké obsadenie na čele s Kate Winslet a Ralphom Fiennesom poteší, ale aj David Kross nie je na zahodenie (predsa len má rovnako dôležitú úlohu…). Osobne mám rád príbehy, ktoré používajú retrospektívne rozprávanie ako spôsob posúvania deja a zároveň vytvára viacero dejových línií. Aj preto hodený “in medias res” priamo do deja som dokázal intenzívnejšie prežívať pocity. Či už formy radosti, závisti, vzájomnej lásky alebo šok, odpor, sklamanie, súcit, smútok, hanbu, alebo zdrvenosť, či dokonca možno aj katarziu hlavnej postavy spolu s ňou (teda ním). To mám rád na kinematografii - projekcia seba do postáv (podtrhuje dôležitosť dobrého scenáru a kvalitné herecké výkony). Jedna z odpovedí, ktorú si ja odnášam vlastne posolstvom nie je. Je to len ďalšia otázka, resp. úvaha. „Je správne premlčať pravdu, keď ublíži, no poslúži vyššiemu cieľu, vyššiemu dobru…?“ ()

gejzuško

Príbeh o hraniciach možností ľudského vnútra, vnímania. O láske, ktorá sa vymyká schémam, dostáva sa do ústredia zvrátenosti a nepochopenia. Láska, ktorá sa snaží zotrvať v životnom prúde páru očí, získať kúsok nádeje, opradená tajomstvami a zvláštnym spôsobom vzájomného porozumenia. Kate Winslet herecky koncertuje v úžasne natočenom a brilantne zrežírovanom počine Stephena Daldryho, jedného z najlepších autorov súčasnosti. Film, ktorý je tvrdý, bolestný, smutný, emotívny, drsný a krásne poetický no nenaplnený, tak ako pravdivý svet. ()

Kathane

Jeden pitomý okamžik v životě změní celý život. Kate Winslet zahrála neskutečně skvěle. O hvězdičkách nemusím ani uvažovat. Plných 5* ()

stanoh

V priebehu prvej polovice filmu som uvažoval prečo je nominovaný, ale po druhej polovici mi to bolo jasné. Škoda toho príliš rozvláčeného úvodu. ()

Incogn1to

Kate Winslet mě po Revolutionary Road přesvědčila že je PANÍ herečka. A stejně jako ve zmíněném filmu rozehrává slušně vypjaté drama. Je sympatické vidět že ještě existují filmy schopné vymáčknout z mé okoralé duše nějaké emoce. A shodou okolností u toho byla v posledních dvou případech Kate. Bravo. ()

jiziczek

Velmi působivý film, u něhož od začátku tušíte, že něco není v pořádku. Když se potom dozvíte, co to bylo, začnete doufat, že se to nějak urovná a (ač zapřísáhlý odpůrce happyendů) dobře to dopadne, protože je vám ta postava sympatická, stejně jako hlavnímu hrdinovi. Na druhou stranu stejně jako on ji i nenávidíte, i když snad ne tak moc, protože ji hraje Kate;) Nakonec ale zjistíte, že tenhle konec je stejně nejlepší, ani tragédie, ani happyend. Jediné, s čím jsem měl od začátku problém, je angličtina. Vždy, když už jsem se s filmem zžil, najednou mě jazyk hrdinů opět vrátil zpět do reality. ()

Sonny

Výborný. Jemný, nevnucuje se to s ničím a jen citlivě vsouvá neobvyklý náhled na komplikovanost lidské psychiky, dobra a zla. ()

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

20.05.2024

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí… (viac)

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž

14.11.2010

Inteligentních špionážních thrillerů je dnes zoufale málo (opakuji: „inteligentních“), takže když se David Hare, dvakrát nominovaný na Oscara za Hodiny a Předčítače, rozhodne napsat a režírovat… (viac)

Tom a Sandra blízko a hlasitě

Tom a Sandra blízko a hlasitě

24.08.2010

Ještě takhle před rokem by nám tato kombinace jmen zněla nepatřičně. Tom Hanks ve filmu Stephena Daldryho – v pohodě. Ale po boku Sandry Bullock? Jejda! Všechno se změnilo. Sandra je teď držitelkou… (viac)

Kate zaskakuje za Nicole

Kate zaskakuje za Nicole

15.01.2008

Jakmile Nicole Kidman dotočila válečný velkofilm Baze Luhrmanna Australia, s nadšením se vrhla na další projekt, nazvaný mateřství. S manželem Keithem Urbanem očekávají potomstvo, což je určitě… (viac)