James Bond: Skyfall

James Bond (Daniel Craig) musí tentoraz podrobiť skúške svoju lojalitu k nadriadenej šéfke M, ochrániť ju pred osobným nepriateľom a zneškodniť narastajúcu hrozbu globálneho počítačovému terorizmu. Pátranie po geniálnom kyberteroristovi, ktorý britskú tajnú službu ohrozuje v priamo v jej srdci, má tentoraz pre Bonda výsostne osobný charakter. Démonický zloduch je bývalým špičkovým agentom MI6, ktorý sa chce pomstiť svojej niekdajšej nadriadenej M za jej hriechy z minulosti spojené s materskou zradou. Značne rozporuplný vzťah s M má aj Bond, ktorému sa šéfka takisto stala akousi náhradnou matkou za rodičov, ktorý zahynuli, keď bol malý. Jeho trauma z detstva je o to silnejšia, že sa rozhodujúci boj o M odohráva na opustenom škótskom rodinnom sídle Skyfall, kde sú Bondovi rodičia pochovaní. (TV JOJ)

KillHurt

Casino Royal bylo jako blesk z čistého nebe. Bohužel Quantum of Solace se stejný uspěch nepovedl, nedovedlo hrát na stejnou strunu a bylo... rozpačité. Mendes dobře pochopil, že tudy cesta nevede a rozhodl se ke kompromis spojený s úctou k tradici. Bond ve Skyfall je mixem drsné školy, kterou nastolil Craig a tradičního Bonda, kterého jsme měli celá ta léta rádi. Není to jen návratem starých postav (Q, Moneypenny), ale i výborným ztvárněním Bonda jako takového. Bond má své vnitřní stvůry, ale to mu nezabrání vtipkovat a štenkrovat se Q. Nota je vážná, temná a drsná, ale prolínají se i úsměvné momenty a světe div se. Ono to funguje. Přesto všechno má nová Bondovka ještě jiný faktor. Je úplně jiná. Je komorní. Svět nečelí globální katastrofě z rukou maniaka, ale jde o holou pomstu, punc bondgirl si tentokráte zasloužíla Judi Dench (i jiné vedlejší postavy dostaly více prostoru na úkor tradičně vnadné krasavice) a v neposlední řadě Bond se jako postava vyvíjí a dozvíme se dokonce něco z jeho minulosti. Navíc Bardemovi se povedlo zahrát opravdu epického zapamatováníhodného padoucha, který je naprosto nedostižný a může se rovnat s takovými ikonami jako Dr. No, Goldfinger či Scaramanga. Pokud se tímto dílem nepovedlo Craigovi si získat skalní fanoušky bondovek na svou stranu, tak už mu nic nepomůže. Celou dobu snímek nenápadně pomrkává na dívaky a finále filmu se nedá nazvat jinak neš bondovsko-onanistické orgie, u kterých mi spadla čelist. Závěr totiž vzdal hold začátku serie jak nejlépe mohl a i když by to na někoho mohlo působit trochu levně, mě osobně to připadá jako dokonalé uzavření kruhu. Otázka je, jestli na tento trend navázat nebo se pustit zase novou cestou. ()

Rora.

Jak "bondovky" moc nemusím, tak tohle se opravdu povedlo. Napětí, akce, humor a krása nás provází prakticky celým filmem a některý hlášky jsou vážně pecka! ()

kabeck

A je tu nový Bond. Pro někoho možná tak, jak ho chtěl a pro někoho zase ne, ale budte si jisti, že i když třeba nemusíte Daniela Craiga, tak se vám nový skyfall jistě bude líbit. Film se točí okolo ,,smrti" a návratu bonda do aktivní služby. Agent poznamenaný alkoholem se musí znova chopit role špičkového agenta a znovu ze sebe vydat všechno . Čeká před ním nelehký úkol ochránit M před zločincem a bývalým agentem Silvou. Film je v porovnání s jinými díly chvilkami jiný, ale to vubec není ke škodě. Jen škoda, že už tam není tolik vychytávek jako v dílech minulých, ale bez toho se taky obejdete. Celému filmu dávám 95 % ()

adakraj

Ooo, tak to jsem nečekal takovou bombu. Napětí, zápletky, krásné dívky, krásná auta, co víc si přát v téhle úžasné Bondovce ()

Eraser

Ok, není to takový průšvih jako Quantum Of Solace (který osobně považuji za nejhorší bondovku všech dob a to včetně Nikdy neříkej nikdy), ale já od Jamese Bonda očekávám nĕco naprosto jiného. Netvrdím, že jsem se v kinĕ nudil, ale pevnĕ doufám (jak ostatnĕ naznačuje úplný závĕr), že experimenty skončili a příštĕ se už Bond vrátí do starých kolejí ()

Bobris

Jsem velice rád že se konečně dokázali odchýlit od toho klasického paternu Bondovek, který sice neurazí, ale mně rozhodně ani nenadchne. Daniel Craig je pro mě po tomto filmu nejlepším Bondem, jelikož ,.. no prostě je to borec. Emoce mi v Bondovkách chyběly stejně jako realističtější zpracování. Hodinky s vodotryskem už prostě vtipné nejsou. Bylo znát že se Mendes nechal inspirovat Dark Knightem. Nemluvím jen o temné atmosféře a vážnějšímu tématu, ale i postavení Bonda před sebe samého, před svoje schopnosti. Možná i Javier Bardem se nechal inspirovat protože v několika scénách sem viděl Heatha Ledgera mlaskajícího jazykem a trousícím nechutné hlášky navozující opravdu zvláštní atmosféru. Za mínus považuji Bérénice Marlohe, která mě svojí tvz. "krásou" neoslovila. Naomie Harris ušla, ale taky se mohl najít někdo lepší, zájem určitě o roli byl. Hvězdičku ubírám za delší stopáž kvůli které sem se jednou musel podívat u prostřed filmu na hodinky jelikož sem nemohl uvěřit, že uběhlo tolik času a ještě se nic nestalo. Casino Royale zatím tedy nepřekonán. ()

Charles123

Snad jen jedno...Javier Bardem je spolu s nolanovym Banem jeden z nejlepších a nejcharizmatějších záporáku letošního roku...Prostě kulervoucí! ()

vinc_vega

Pocit po pár hodinách po premietaní: Bond stratil takmer všetko, čo z neho robilo BONDa a to nové je nudné až k zaplakaniu, teplá postava Bardema je už len kyslou čerešnička na zle upečenej torte! ()

Barghest

Skyfall mě moc bavil, ale na zadek mě naposadil. Když jsem se sama sebe zeptala, jestli mohl Mendes udělat něco lépe, a po chvilce úvah dostala zápornou odpověď, přestala jsem váhat s hodnocením. Pro mnohé to bude jistě znít jako rouhání, ale starý koncept Bonda mě osobně připadá jako pohádka pro kluky, co zapomněli, že už jsou dávno muži. Takže vřele děkuji všem pachatelům, kteří se nebáli šlápnout fanouškům na nejedno kuří oko a přetavit trochu infantilní franšízu do současné, realističtější podoby. Inspirace Nolanem je znát a považuji ji za pozitivní aspekt. Nebudu vypisovat, co všechno se tu povedlo, poněvadž to by můj komentář zvětšilo do obludných rozměrů. Spokojím se s konstatováním, že všechno funguje spolehlivě jako švýcarské hodinky a zapadá do sebe stejně lehce jako součástky jejich strojku. Co mě doslova omámilo, byla práce se světlem a s barvami (scény ve věžáku). Přiznávám, že jsem nečetla jedinou Flemingovu knížku, že těch bondovek jsem taky zas tak moc neviděla, protože většina z nich mě prostě nebaví. Ale přesto mám pocit, že KONEČNĚ James Bond dostal film, jaký si zaslouží. ()

vieriX

První bondovka, kde permanentním cílem není moc nebo ovládnutí , ale zcela jednoduché slovíčko pomsta z minulosti, která dohnala M. Já osobně to hodnotím jako jednu z nejlepších bondovek po letech tu je zaporák, který je slizký a vyzařuje z něho šílenství a děs. Co musím hodně chválit je volba režiséra, který by neměl umět jen akci, ale i vyprávět příběh a toto tu bylo naprosto vyvážené. ()

Avarga

Jak nazvat Skyfall? Celkově bych to přirovnal k pochvě starý panny - zející prázdnotou... Nutno dodat, že první čtvrtina se opravdu rovnala normální bondovce, ale pak se vše obrátilo v Shitfall. Hlavní záporák je homosexuál, který když odhazoval granát, tak si ještě nadrženě zatřepal prstíkama, jaký to není nonšalantní čin házet granát do starý kamenný budovy. Navíc jeho postava je naprosto okopírovaná ze Ctihodného občana. Pak přijde část alá Sám doma, kde blonďatý metrouš, vypadající jak nakalená opice, připravuje pasti a různé zhovadilosti. Poté lítá jedno kliše za druhým asi jako když pes má průjem, při kterém histericky zdrhá po zahrádce. Tedy, když přehlédnu fakt, že po pádu vrtulníku na poctivě kamenný barák, se celá budova totálně rozpadne, tak to zase tak brutální nebylo. Sakra ale co ti herci? Nehorázně ošklivá bond girl, které se snažili namačkat prsa do korzetu. Jenže ona měla visáky, takže jí korzet stejně nepomohl. Javier Bardem - homouš. Sundali M - ať si jdou trhnout řitníma otvorama a otevřou si frisko při Ordinaci v růžový zahradě. Craig - nabušená opice se zmuchlaným ksichtem, blonďatou kšticí jak jateční štětinaté prase. Dvě hvězdy za první čtvrtinu a Ralpha Fiennese. ()

makakus

Symbolický úvod, kde Mendes "pohřbívá" superakčního Bonda, aby stvořil Bonda jako člověka. Skutečného agenta, kterému se občas třese ruka i sebevědomí. Člověka, který si v nejtěžších situacích musí poradit sám, kdy má místo nejmodernějších supertechnických vychytávek třeba jen nůž. Jehož nejcennější hodnotou je jeho charakter - oddanost Británii a M, obětavost, totální nasazení. Nejčistší a nejhlubší charakter ze všech Bondů, A jako protihráče má agenta sobě rovného, který to všechno ztratil a je jeho pravým opakem. Nikdo dříve v bondovce nešel tak na samotnou dřeň souboje dobra a zla, které se skrývá v lidských charakterech a jejich motivacích. Úžasná podívaná přitom zůstává nedotčena, jen je řešena diametrálně jinak než poněkud legračním skákáním do propastí za padajícími letadly (Golden Eye). Žádné pojetí mi nevyhovovalo víc. Mimochodem - klobouk dolů před úrovní většiny komentářů zde, které vystihují podstatu této bondovky mnohem zasvěceněji než někteří naši věhlasní profíkritici, nechci jmenovat,,, ()

gicous

Nesdílím všudypřítomné nadšení ani radost z nového pokračování agenta 007. Pro mě je Skyfall pouze průměrným akčním filmem, který pokračuje ve stejném duchu jako Quantum of Solace. To znamená, že se Bonda snaží pod taktovkou artových režiséru posunout do važnější polohy a odprostit ho od jemně ironického a sarkastického humoru, prostřednictvím něhož Bond proplouval všemi možnými i nemožnými dobrodružstvími minulých pětačtyřiceti let. Doufal jsem, že Sam Mendes vezme původni vzorec a dodá mu hloubku a jistotu ve vedení jednotlivých postav. Nestalo se. Pro mě bohužel, pro milovníky nového Bonda bohudík. Chybími tady vše, co činilo z filmů o Bondovi vyjímečné události. Skvělá a inovativní akce, nadhled, humor, Bondgirls, záporáky s velkolepými plány, technické vychytávky, dotažené scény a Bond, který se nebere vážně. Skyfall kromě uvodní strhující akce není moc akční, postrádá humor a opravdovou Bondgirl (tohle je opravdu trestuhodné nevyužití skvělé postavy Severine a herečky, která ji hraje). Javier Bardem je skvělý herec a zaporáka si tady střihnul s velkým gustem a přehledem, ale i jeho záporák je postupně degradován a ve finále je už pouhou směšnou figurkou ve zlovolné hře scénáristů. Příběhu chybí velkolepost předešlých filmů. Snaží se budovat složitější vztah mezi M a Bondem a toto prokládá motivem pomsty, která by měla filmu udávat tempo, ale ve skutečnosti se tak neděje. Ve filmu je pár scén (vězení alá Hannibal Lecter, souboj pod ledem, soudní sín), které nejsou dotažené do konce a vyznívají do prázdna. Celkové vyznění filmu je temnější a především finále na holých pláních skotské vysočiny je deprimující a tisnivé. To jde ruku v ruce s vážně míněnými scénami a dialogy, které pro mě byly až příliš těžkopadné a někdy opravdu nudné. Nový Bond je v celkovém vyznění temnější, vážnější a méně akční. Snaží se agentovi 007 dát hloubku a více citu. Podle mě selhává na plné čáře. Tři hvězdičky jdou za bezchybnou kameru Rogera Deakinse, hudbu Thomase Newmana a herecké výkony Javiera Bardema a Bérénice Marlohe, která na malém prostoru dokázala malý zázrak. Pokud bude Bond pokračovat v této cestě, potom v konkureci nových agentů na scéně (Bourne, Hunt, Mills....) nevyhnutelně prohraje.5/10 ()

MyrnaAlec

Záporák je hlavním předpokladem kvalitního akčního filmu, což se tady podařilo. Bardem je i jako blonďák fakt dobrý. Výtvarně super, 007 v kvalitním obleku, tak to má být. Nemovitost ve Skotsku k závidění, varani běhají ... celkově i vtipné. ()

kiros179

Nemá cenu po prvním zhlédnutí zdlouhavě vypisovat, takže jen krátce. Excelentní záporák (možná nejlepší záporák v bondovkách vůbec), bond girl je filmu jen proto, aby se zúčastnila, nejklasičtější bondovka s Danielem v hlavní roli, jízda od začátku až do konce (např. scéna z proskleného mrakodrapu - úplná bomba). Pokud jsem byl z QoS trochu v rozpacích, Skyfall u mě zafungoval na první shlédnutí, které nebude zajisté poslední. Jen si tak říkám, jak by tak asi vypadal dnešní Bond kdyby Greengrass nenatočil svého Bourna, ale takové buřičské myšlenky sem asi přecijen nepatří. Mendes zvládl svou roli na jedničku. Jestli je to nejlepší Bond s Craigem v hlavní roli? To ještě opravdu nedokážu říci, Casino Royale nasadilo příčku pekelně vysoko, ale Skyfall není o nic horší. 90% ()

Kellerman

Mendes si mě opět podmanil a udělal ze Skyfall první Craigovu bondovku,která se skutečně trefila do mého vkusu.Pokračoval totiž sice ve stopách vytyčených Campbellovým Casinem i Forsterovým Quantem,které si dali za cíl oprostit Bonda od přílišné megalomanie a udělat jeho dobrodružství osobnějšími a tvrdšími,ovšem k celému tomuto konceptu přidal svůj typický cit pro výtvarnou dokonalost,dal si za cíl zreflektovat historii série a zároveň obhájit její opodstatněnost v dnešním filmovém světě,stejně jako M obhajuje opodstatněnost MI6 v moderním světě.Náročná výzva,na které by si méně schopný režisér bezpochyby vylámal zuby.Ne tak Sam Mendes.Skyfall je jinde,než drtivá většina bondovek,za což z některých stran schytává kritiku.Nechápu proč,vždyť kouzlo bondovek pro mne osobně spočívá v tom,že každá je jiná.Neexistuje žádný zaručený recept,jak natočit bondovk,a jestli někdy existoval,tak v 70. letech,rozhodně ne teď.V současnosti se sází (nebo by se alespoň mělo) na silné režijní osobnosti,které danému dílu série vtisknou svůj jedinečný rukopis.A jakkoliv se mi QoS nelíbilo,nemůžu mu upřít,že mělo jasnou tvář a tvůrčí vizi.Že se minula s mými představami je věc jiná.Skyfall naopak moje představy o moderní bondovce naplňuje prakticky bezezbytku a po celou svou stopáž.Od nabušeného úvodu,ve kterém Mendes vytáhne z rukávu nejlepší akční scénu filmu,přes pád a povstání hlavního hrdiny (tady se nejvíce nabízí paralela s Nolanovým Batmanem),představení padoucha s hodně osobní motivací až po závěrečné zůčtování,ve kterém není nouze o emoce,ikonické momenty a napětí,mě film naprosto fascinoval,mnohdy uhranul a nadchl.Přes temnotu a tíživé pocity,které film vyvolává,se přesto najde prostor pro eleganci a trademarky,jen už na nich filmy zdaleka nestojí jako dřív (upozaděné bondgirls,málo Martini či hlášek).Dle mého soudu je tu ovšem dost atrakcí a lákadel i pro lidi,kteří chětjí od Jamese Bonda pouze lehkonohou zábavu,jen je třeba hledat a připravit se na poněkud jiná pravidla hry.Kdo na to není připraven,ten ať se vrátí o deset let nazpět a užívá si brosnanovskou elegantní hláškojízdu,tohle je Bond pro novou generaci a těžko si pro svůj přerod mohl přát lepšího představitele než Craiga a lepší trilogii než tu,jejímž dokonalým vyvrcholením je právě Skyfall.Trilogii o agentovi,který již není ztělesněním dokonalosti a chlapeckým vzorem,kterého všichni chtějí dosáhnout,ale mužem chybujícím,který nepostrádá emoce,trpí,cítí bolest a strach stejně jako jiní.A přesně díky tomu hladce zapadá do současné kinematografie,přesně jak by správný Bond vždy měl.Tam kde má Connery Goldfingera,Moore Chobotničku a Brosnan Zlaté oko,bude se v Craigově kariéře agenta 007 třpytit Skyfall.A nebude se mezi svými staršími brášky nijak stydět. ()

soviczka

Už třetí den přemýšlím o tom, že jsem vlastně viděla dva zcela odlišné filmy slepené v jeden nesourodý celek. A ten celek pravděpodobně nebyl ten samý film, který viděli ostatní…:) Skyfall je krásný po vizuální stránce (dech beroucí Šanghaj a Macau), která je navíc doplněna o úžasnou hudbu. Ale v tom všem artu se tvůrcům nějak utopil příběh… A to málo, které nám dopřáli, bylo příšerně nelogické a těžko uvěřitelné, dost často také úsměvné a bohužel i nudné. Ty tři hvězdy filmu „vydělal“ hlavně Daniel Craig, protože jeho výkon byl (jako obvykle) perfektní. Zloducha Bardema raději nebudu komentovat, to byste mě asi už opravdu ukamenovali…:) Bond girl ale neokomentovat nemůžu: proboha proč Bérénice Marlohe? To vážně nebyla na seznamu herečka, která by nevypadala, jako by právě odběhla z travesti show a to ještě na velmi krátkých nohou? ()

Pokračování Top Gunu slaví miliardu dolarů

Pokračování Top Gunu slaví miliardu dolarů

26.06.2022

Jedním slovem wow. Kdo tvrdí, že ještě před premiérou druhého Top Gunu, sequelu k osmdesátkovému náborového filmu amerického námořnictva s mladým Tomem Cruisem a Valem Kilmerem, čekal pokoření… (viac)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Chris Evans ztvární legendárního herce

Chris Evans ztvární legendárního herce

06.01.2022

Od té doby, co Chris Evans (Avengers: Endgame) opustil Marvel a vydal se vstříc novým projektům, daří se herci točit poměrně zajímavý žánrový mix. Brzy jej uvidíme v animáku Lightyear o Buzzi… (viac)

Bond s Venomem vládnou kinům

Bond s Venomem vládnou kinům

04.10.2021

Po delší době je zase radost sledovat týdenní box office žebříček. Do kin totiž vstoupila poslední bondovka s Danielem Craigem, dlouho odkládaný snímek Není čas zemřít, a producenti i kinaři si nyní… (viac)