Ebenezer Scrooge (Jim Carrey) začne Vianoce svojou zvyčajnou lakomeckou neúctivosťou, šteká na svojho verného úradníka (Gary Oldman) a veselého synovca (Colin Firth). Keď mu však traja duchovia minulých, terajších a budúcich Vianoc odhalia pravdu, ktorú starý Scrooge nechce vidieť, musí otvoriť svoje srdce a odčiniť roky zlých skutkov, kým nebude neskoro. (Disney+)

Nocturno culto

Místy docela drsné, např. zjevení zakované v řetězech a další..dobře jsem se bavil ale myslím že jako pohádka pro děti by to mělo být jemnější, pro dospělé akorát.. ()

Trauma

Animovaná podoba tomuhle poněkud patetickému Diskensovu příběhu celkem hezky sedí. Navíc je ta animace povedená - Ebenezer je opravdu ošklivý, duchové strašidelní a zasněžené město má tu správnou melancholickou vánoční atmosféru. ()

GTS_PUNK

Tradičný vianočný príbeh Charlesa Dickensa prenesený do animovaného, moderného šatu. Jeho obsah netreba zrejme veľmi približovať, keďže som veľa ľudí pozná, ale v skratke by sa dal zhrnúť takto. Dej sa točí okolo hlavnej postavy Ebenezera Scrooge-a, ktorému hlas v tomto prípade prepožičal Jim Carrey, a jeho nenávisti k Vianociam. Deň čo deň, rok čo rok, obzvlášť na najkrajšie sviatky v roku, je mrzutý a podráždený, neochotný pomáhať či niečo oslavovať. Až do jedného večera, keď sa všetko zmení a v jeho veľkom, opustenom dome ho navštívia traja vianoční duchovia. Duch Vianoc minulých, duch Vianoc prítomných a duch Vianoc budúcich, aby mu ukázali, o čom tieto sviatky naozaj sú. Počas jednej noci sa tak z neho stane úplne iný človek s iným pohľadom na svet. Z môjho pohľadu veľmi milé animované sviatočné prekvapenie hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým z nich je samozrejme prerozprávanie klasického príbehu na základe literárnej predlohy veľmajstra spisovateľa. Dej je divákovi prezentovaný zaujímavou a pútavou formou a veľmi tomu určite dopomáha aj motion capture animácia. Tá sa mi naozaj páčila, takisto ako aj efekty. Efekty, nielen napríklad vianočných duchov, ktorí sem-tam dokonca môžu vydesiť, ale vôbec celého filmu. Aj keď pri niektorých scénach nie je animácia urobená najdokonalejšie, stále sa jedná o okulahodiaci pohľad, ktorý môže veľa animovaných snímkov len potichu závidieť. A keď tomu všetkému pripočítame ešte vianočne pretransformovaný viktoriánsky Londýn, jedná sa o hotový balzám na dušu. Môžem povedať, že si ma tento film získal už po prvom pozretí. A Christmas Carol podľa motívov literárne predlohy ponúka všetko dôležité a podstatné. A to najmä morálny príbeh o tom, že na Vianoce by sme mali myslieť v prvom rade na druhých a byť radi za ich prítomnosť, rozdávať radosť a tešiť sa z pohody týchto chvíľ roku. V tejto forme ma bavil a ak hľadáte vianočný film, ktorý ste ešte nevideli, vyskúšajte tento. Možno sa z neho stane vaša nová vianočná klasika. Kvalitatívne parametre na tu určite má a príbeh, ktorý možno zmení váš pohľad na tieto sviatky, takisto. ()

balcazar

Dickensovo dielo bol naozaj silný podklad k animáku. V konečnom dôsledku som si v jeho spracovaní našiel veľa dobrého, ale čo ma neskutočne iritovalo a zráža hodnotenie v mojich očiach, je tá odpudivá grafika niektorých hlavných postáv. A to je škoda, pretože to mohla byť pre mňa silná vianočná klasika, takto mám pred očami akurát tie otrasne spracované momenty. ()

rublik05

Zpočátku jsem vůbec netušil, co mám od filmu čekat. Na první dobrou mě zaujal poměrně nezvyklou animací, a musím přiznat, jakmile odeznělo počáteční zděšení, že se mi moc líbila. Povedla se rovněž podmanivá atmosféra, spolu s krásnou hudbou dodávají snímku příjemný vánoční nádech. Příběh je děsivý a strašidelný, na vánoční pohádku překvapivě temný, nelíbil se mi však styl vyprávění, tempo je strašně pomalé, poutavost je značně kolísavá, emocemi se rozhodně nešetří. Něco takového jsem opravdu nečekal, v žádném případě se nejedná o film pro děti, i dospělí z něj budou solidně zdeptaní. 7/10. ()

Likan7

Viděl jsem snad všechny Vánoční koledy, které jdou v dabingu nebo s titulky sehnat. Animovaná verze od Zemeckise je pouze další verzí, která vyčnívá pouze animací. Kdo neviděl, ten tomu tu čtvrtou dá, ale pro znalé předlohy, nebo starších filmů, to někdy v půlce bude solidní nuda, kterou nezažene ani ta animace. ()

coinneach

Začátek filmu vyznívá jako tuctový "animák", Ebenezer Scrooge je zlý, nepříjemný a zapšklý člověk a hlavně držgrešle, kterého nemá nikdo rád. Změna přijde ve chvíli, kdy do děje vstoupí duch mrtvého přítele, aby ho upozornil na příchod Duchů Vánoc. Celkem se v průběhu filmu setkáme se čtyřmi duchy a je k politování, že jen dva z nich přinesou do filmu to, co se od Zemeckisova díla očekává. Duch mrtvého přinese příjemně strašidelnou atmosféru a dá prostor komediálnímu talentu Jima Carreyho. Je ale naškodu, že český dabing šikovnosti Jimmovy postavy trochu ubírá. Hlavní postavičkou je ale Duch Vánoc minulých, to on přinese do filmu to, co Zemeckis umí nejlépe...přinese atmosféru dojemné chvíle, ne prvoplánovitě, tuctově, naopak, Zemeckis to vždy bere oklikou, oklikou, díky které ním vytvořený kouzelný okamžik jen nabere na síle. Probudí se také režisérův dvorní skladatel Alan Silvestri. Pak ale přichází už jen tuctový "animák"...Duch Vánoc přítomných donese prvoplánovitý sentiment a jeho bratr, Duch Vánoc budoucích pak slušnou honičku a akci, která však film do nadprůměru netáhne. Tento vánoční příběh však do šedi svátečních snímků nezabředne, už jen pro tu krátkou chvíli v první půli filmu, kdy Zemeckis čaruje a Silvestri jeho kouzla půvabně podbarvuje. ()

Akitenshi

Velmi podařené ztvárnění klasického příběhu. Když jsem si přečetl, že hlavní roli hraje Jim Carrey, trochu mě to vyděsilo. Nemám nic proti tomuto herci, ale nedokázal jsem si ho představit v takto "nehumorném" příběhu. Ovšem, ukazuje zde, že zvládá filmy s různou tématikou ()

Dantte..

Bylo to dobré, mělo to i pěkné chvilky, kdy to krásně zachycovalo Dickensovy myšlenky jeho poselství, ale proboha proč to tolik protahovaly a zařazovaly do toho takové mezi pasáže. Já vím, to mělo být pro diváka, který na to jde do 3D kina, tak ať si to 3D užije, ale proč proboha takhle násilně. 55 % ()

vojtik

Koleda, koleda, Zemeckis, co to neseš za hnis? Nesu, nesu animák, který prý stál za mák, diváci se na něj sběhli, závistí pak zbledli. Opravdu kvalitní animovaný film nejen po technické a výtvarné stránce, ale také po té dějové. Na film vzniklý ve spolupráci s Disney neobvykle dospělý a temný. Nemám tomu co vytknout - překvapil a nezklamal. Zemeckis se nemusí bát, že by ho duch Charlese Dickense strašil po nocích. PS: Osobitost Jima Carreyho je zde citít na sto hon... krocanů. ()

Shredder

Hlavnou slabinou Vianocnej koledy (tejto) je nedostatok emocii. Spociatku si sice drzi Dickensovske caro ale s prichodom prveho ducha sa film otaca o 180 stupnov a z atmosferickej Dickensovky sa stava Disneyho horska draha, kde len vsetko poletuje,uteka a zenie sa dopredu rychylm tempom pravdepodobne v snahe nenudit detskych divakov. Poviedku som cital a preto tvrdim, ze tam kde kniha vyvolava emocie film zlyhava. Popri vsetkom tom poletovani uplne straca svoju atmosferu a vas caka len predrazeny animak. ()

s_c_o_r_p

Povinná četba, která byla jednou z těch příjemnějších. Nicméně u této Vánoční koledy jsem nevěděla, na který břeh se mám postavit a tak hodnotím, jak hodnotím. Představovala jsem si něco malinko jiného, roztomilou vánoční pohádku s ponaučením. To, že se z toho vyklubalo spíš animované drama by až tak nevadilo, ale mě moc nesedlo. No a klidně se vsadím, že ten druhý vánočních duch na něčem ujížděl. ()

nicneznam

Z animovaného Zemeckisova tria bezesporu nejslabší kousek blížící se samotnému tvůrčímu dnu, od kterého se snad podaří odrazit. Tam, kde Expres vyzařoval vánoční atmosféru a nespoléhal se jen na tupě přímočaře vedenou výchovnost, tam, kde Beowulf fungoval jako netradiční drsné fantasy, tak tam je Vánoční koleda pouhou směsí průletů a jednoduše vedeného moralizování obaleného nechutně idylickými pohledy do ulic s lidmi zpívajícími koledy, klouzajícími se po ledě a radujícími se z toho, že jsou vánoce a... bůh nám žehnej. Nenapadá mě horší způsob provedení takového příběhu. Nuda jako řemen, která svým zpracováním nepřekonává ani staršího Beowulfa. Možná i zaostává. ()

nerow

Nejvíc se mi líbil první úsek - ukázání osobnosti hlavní postavy a poslední úsek změna, kterou hlavní postava prošla a následný vliv na okolí. Sice dopředu předvídatelné, ale i tak pěkné. Ty 3 dějové linie s duchy - minulost, přítomnost, budoucnost byla pouze hluchá výplň, která vedla právě k poslední části a to změně a vlivu na okolí. Takže pouze tři hvězdičky. Jinak animace nádherná. Viděno na BluRay a 3D BluRay. 3D bylo pěkně provedené. 60% ()

departed

To už se mi víc líbil Zemeckisův předešlý vánoční počin. Tady musí mít člověk nejspíš pevnou vůli, aby to dokoukal celé až do konce. Nejvíce mě ale štvalo, že chvilka z filmu se odehrává v naprostém tichu, kde postavy skoro až šeptají a pak se najednou rozjede takovej nehoráznej hluk, který je totálně k nesnesení, že skoro až vyvolává migrénu. A takhle jede celý film cik-cak. ___ Po dekádě jsem si to teď zkoukl znovu a oceňuji to daleko víc než jako teenage pako. (2023) ()

TommyDiamond

Pamatuji si, že tento snímek jsem viděl dokonce v kině a navíc ve 3D. Byl jsem ovšem dokonale pohlcen a omámen 3D projekcí. Úžasné a propracované detaily musely lahodit snad každému oku. Příběh sice lehce pokulhával, ale celkově jsem byl nad míru spokojen. Ted když se na tento film kouknu doma bez 3D, tak už mi zde zbývá bohužel jen ten pokulhávající příběh. Je až neuvěřitelné kam dokáže projekce 3D vyšvihnout průměrný film. Jenže musíme mit na paměti že není 3D jako 3D. Ale zde se vydařilo. Film Vánoční koleda nebyl zas tak špatný, jen jsem v nějakých scénách nabyl pocitu nudy. Film je spíš zaměřený na cílovou skupinu dětí do dvanácti let. Člověk se na něj podívá,ale podruhé se do dívání na něj nehrne. Celkově 50% ()

Miagy

Tak na toto by som svoje deti nenechal pozerať. Veď toho psychopata Ebenezera Scroogea som sa v podani Jima Carreyho miestami bál ! Vianoce sa blížia tak sa opať pozriem na túto inovatívnu koledu. PLUS:pekná vianočná fantasy rozprávka, živé postavy MINUS: až príliš strašidelné pre deti UPDATE 11/2016- wow paráda ! pridal som jednu * pretože od 2009 tu nebol takýto film ! ()

ANTYCHRYST

Tak tohle je jeden z nejhezčích kreslených vánočních příběhů ze všech. Párádní grafika ( viděno v imaxu ve 3d) a hudba od Alana Silvestriho = Wauu, opravdu zážitek. Klasický vánoční příběh od Dickense, kde září v hlavní roli digitální Jim Carrey. Film, který Vás pohladí na duši a donutí popřemýšlet jak důležité jsou dobré mezilidské vztahy. Musím říci že v plném kině nezůstalo moc suchých očí. 120% nejoblíbenější ..vánoční animovaná pohádka na kterou se každý rok Těšín. :) Bez vydrigrose si už nedovedu vánoční svátky představit:) bůh zehnej všem lidem...:) ()

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

23.09.2019

Ještě nemáme ani prosinec, a už se musím pustit do rozebírání nejkrásnějšího období roku, Vánoc. Můžou za to totiž herci Will Ferrell a Ryan Reynolds, kteří se teď čerstvě upsali novému muzikálovému… (viac)

Zemeckis a miniaturní druhá světová

Zemeckis a miniaturní druhá světová

20.06.2017

Legendární Robert Zemeckis (Návrat do budoucnosti, Forrest Gump) se po Vánoční koledě konečně vrátil k hraným filmům. Jeho nová dramata Let, Muž na laně a Spojenci se (alespoň v Česku) dočkala velmi… (viac)

Zemeckisův vodní svět

Zemeckisův vodní svět

07.04.2010

Studio Disney sice po slabých komerčních výsledcích Vánoční koledy přestalo financovat Zemeckisovo ImageMovers Digital (a v lednu 2011, po dokončení Mars Needs Moms!, jej nadobro uzavře), ale… (viac)

Jim Carrey a režisér Juno si plácli

Jim Carrey a režisér Juno si plácli

09.03.2008

Kariéra Jima Carreyho si nějaký čas dávala šlofíka, ale zdá se, že navzdory fiasku s thrillerovým pokusem 23 se gumový Jim vrací s plnou parádou a momentálně patří k nejvytíženějším hercům vůbec.… (viac)