Tichý Američan

• Česko Tichý Američan (viac)

Príbeh ľúbostného trojuholníka a záhadnej vraždy, odohrávajúci sa v Saigone v 50. rokoch počas boja Vietnamcov proti francúzskemu kolonializmu. Hlavnými aktérmi sú starší novinár, mladý Američan plný ideálov a krásna Vietnamka. V ich svete nič nie je také, ako sa zdá - je to svet plný intríg a zrád (oficiálny text distribútora)

nascendi

Greenovu knižnú predlohu som nečítal, iba viem, že je známa a slávna. Noyceov film sa asi nestane známym, ani slávnym. Napriek tomu ma zaujal. Michael Caine bol dokonalý, jeho vietnamská láska bola pôvabná, i keď bez charizmy a Brendan Fraser mi do úlohy nesadol. Nemám chuť mudrovať na tému, či to bol vojnový film s nevýrazným milostným trojuholníkom alebo milostný film s nevýrazným vojnovým pozadím. Dokonca sa mi takéto nevýrazné rozhranie páčilo. A nesmiem ešte zabudnúť na realisticky nakrútené akčné scény, dobrú hudbu a pôsobivú atmosféru. ()

PALINO

Ani neviem prečo, ale od TICHÉHO AMERIČANA som čakal veľa, no dostal som "iba" dobrý film, z ktorého som cítil sklamanie. Hneď úvod vo mne zanechal rozpačitý dojem, kedy sa Phillip Noyce posúva v čase a ukazuje nám záber na mŕtve telo Aldena Pylea a tak som mal spočiatku problém nepozerať sa na Brendana Frasera ako na chodiacu mŕtvolu. Neviem síce ako to bolo v knihe Grahama Greena, ale z filmového hľadiska to nepovažujem za najšťastnejší ťah. Samotnému filmu dominuje (spolu so skutočnosťou, že je po formálnej stránke pekne natočený) vynikajúci Michael Caine, ale pochváliť musím aj Frasera, ktorého snahu o prechod k charakternému herectvu treba oceniť. Trochu ma prekvapuje, že filmové spracovanie Greenovho románu nedosahuje ani 100 minútovú stopáž a aj napriek tomu dej neplynie moc rýchlo, čo je bohužiaľ spôsobené absenciou nezabudnuteľných, resp. bravúrnych filmových momentov. A to je veľká škoda. ()

Radek99

Výborná adaptace geniální knihy Grahama Greenea. Tichý Američan - tohle metaforické spojení je tak vystihující a obrazně popisuje politickou podstatu světa druhé poloviny 20. století... Ve všech koutech světa se to hemží na první pohled spořádanými tichými civilisty s americkým pasem, kteří ale ve skutečnosti na daném místě tahají za nitky a řídí běh věcí... Phillipu Noycemu se podařilo natočit přesvědčivý strhující politický thriller z omamně dekadentního Vietnamu 50. let, který dovedně zobrazuje škrabošky na tvářích jednotlivých aktérů a postupně je z nich snímá a odkrývá svět politiky, intrik a vyšších zájmů, díky němuž umírají ti skutečně obyčejní tišší lidé... Nutno vyzdvihnout i tradičně dobrý výkon Michaela Cainea a překvapivě neakčně obsazeného Brendana Frasera, i on umí obstojně hrát. Zajímavé je ale charakterové nevyhranění obou rolí - režisér tu nepracuje s charakterem klaďáka a v opozitu záporáka, divák si musí své sympatie a antipatie přerozdělit na základě jiného klíče... Historický artový film s romantizujícím motivem a politickými přesahy, není sice geniální, ale je téměř vynikající... ()

Bobik9

Dost pčeceněný film. Pro mě slabých 40%. Caine a Frauser jsou jistě dobří herci, ale tady to má tak malý spád a nudnou zápletku (myslím tu romatickou, ne válečnou). Dalším neskutečným mínusem je totálně nesympatičnost, všech hlavních postav. Anglickej dědek, co si nabrnknul vietnamskou zlatokopku a v klidu nechal zabít svého přítele. Potom americký sympaŤák, který ovšem bezostychu stojí za vraždami nevinných lidí. A nakonech vietnamská děvka, která jde jen po tom, co je pro ni v tu chvíli dobré. Velmi slabý a nudný snímek. ()

tron

Phillip Noyce bohužiaľ až na staré kolená dostal dostatok voľnosti, pretože ak nepočítame ešte austrálske ÚPLNE BEZVETRIE, tak jeho hollywoodska tvorba je plná rutiny a nudy (hoci mu vo filmoch hrali hviezdy ako je Harrison Ford či Angelina Jolie). Zaujímavý politický špionážno-romantický triler o tichom Američanovi ukazuje, že Noyce vie stvoriť sajgonskú atmosféru, pričom vynikajúci sú i herci; kým u Michaela Cainea to čakáte, Brendan Fraser prekvapil podobne príjemne, ako v BOHOCH A MONŠTRÁCH. ()

• Noyceův Tichý Američan získal stejné ocenění (ceny londýnských a sanfranciských kritiků) v jednom roce jako jiný Noyceův film Rabbit Proof Fence (2002), protože kvůli 11. září musela být premiéra odložena. [Zdroj: Cinema 7/2003] (Locksley)
  • Jedným z alternatívnych názvov snímky bolo aj označenie The Spy. (MikaelSVK)