Mladá frekventantka kurzu FBI Clarice Starlingová (Jodie Fosterová) dostáva prvú dôležitú úlohu vo svojej profesionálnej kariére. Jej nadriadený Crawford (Scott Glenn) ju vzal do tímu, ktorý pátra po viacnásobnom vrahovi, ktorý unáša mladé ženy a doslova ich sťahuje z kože. Novinári ho príznačne nazvali Buffalo Bill (Ted Levine). Kľúč k jeho odhaleniu je v rukách ďalšieho vraha, bývalého psychiatra doktora Hannibala Lectera (Anthony Hopkins), mimoriadne inteligentného, ale psychopatického zločinca. Ten si odpykáva doživotný trest v psychiatrickom väzení, ktoré vedie dr. Chilton (Anthony Heald). Doktor Lecter si s Clarice pohráva ako mačka s myšou, ale postupne jej na základe vlastných skúseností vysvetľuje spôsob myslenia a motívy vraha – psychopata. Tým, že možné riešenie iba naznačuje, stavia Clarice pred množstvo problémov, ktoré musí prekonať už sama. Čas na vyšetrovanie sa však nebezpečne kráti, pretože poslednej obeti Buffala Billa, Catherine (Brooke Smithová), dcére senátorky Ruth Martinovej, hrozí skorá smrť. Tá sľúbila Lecterovi za pomoc miernejšie väzenie, ale počas prevozu sa podarí nebezpečnému kanibalovi ujsť... (TV JOJ)

dee-key

Poměrně věrný přepis knihy v těch nejelementárnějších momentech. Jinak perfektní mrazivá kriminálka s démonickým Hopkinsem a mírně nesympatickou Foster, za což může j české produkci hlavně dabing. Zlacení zlata není můj obor, takže se spokojím s tím, že tomu dám plnou palbu. ()

Vessper

Tak tohle je velká paráda. Celý fim žasnete nad geniálnostní Anthonyho Hopkinse, zatajujete dech a hltáte každou scénu. Nebo minimálně v mém případě. ()

GILLWANDER

Mysteriózne najlepšie natočený film. Alebo ako nám pán kanibal Hanibal pomohol s vyšetrovaním. Jodie Foster stvárňuje najlepšiu rolu vo svojom živote. Krehká no odvážna prísť na koreň udalosti, a vysporiadať sa so zločincom tak ako sa po americky patrí. Olovom rovno na ľudskú fasádu. Psychopatický výkon dedka Hopkinsa je miestami zarážajúci, trasú sa mi kolená, keď vidím jeho nepríčetný výraz v tvári. A jeho kresby a hudba, ktorá bola krásna no pri jeho tanci som sa veru aj tej bál. Dejovo je to perfektne zvládnuté, najmä keď si Jodie nevie dať rady so zločincom po tme a vy so zadržaním dychom dúfate, že si ju temná postava neodvlečie niekam do ešte väčšej tmy a nenaloží s ňou tak, ako sa mu to hodí. Všetko končí napokon dobre, no Hanibal ešte len začína. Určite jeden z najlepších mysteriózných filmov. Herecké duo je nezameniteľné. Poklad kinematografie. 95% ()

SonG

Hopkins určitě ve své nejlepší roli a Jodie mu zdatně sekunduje...příběh bobmastický, a ty rozhovory ve vězení...slast!!! ()

Katarine

Výborná (dnes už) klasika... Skvělý thriller, ale na mých 5* mu pořád něco chybí. Rolí Hannibala Lectera si Anthony Hopkins zaslouží můj obdiv, jeho pohledy jsou opravdu nezapomenutelné. ()

Fíla

Nic epického. Žádný výjimečný nad standart. Vcelku zajímavý a okořeněný film Hopkinsovým výkonem. V závěrečné části mě velice znechutilo hlasité projevování se Jodie Foster. Neříkám, že hrála špatně, ovšem vždy a každý má nějakou vadu na kráse a to její herecký výkon rozhodně měl. Zajímavé, nikoliv dokonalé. 7,5/10 ()

applause

Konečně jsem se podívala na tento film. Na to, že má 5 oscarů, tak jsem od něj čekala teda více. Chápu, že v tehdejší době to musel být hit, ale teď již jistě najdeme lepší snímky s hororovými prvky ;) ()

honajz2

Film má jednu velkou chybu. Za ty dvě hodiny, co jsem se na něj díval, tak mě nedokázal pořádně vtáhnout do děje. Jinak dobrý film. ()

Aristes

Jistě, není pochyb o tom, že je to umně natočené, s chytře napsaným scénářem a dobrým hereckým obsazením... Na druhou stranu mi postava Hannibala Lectera, byť obstojně zahraná, přišla vcelku průhledná. Lecter je zkrátka bystrý psycholog s pronikavou inteligencí, který manipuluje se svým okolím tím, že je schopen zručně interpretovat různé znaky, odhalovat intence skryté za slovy a jednáním, vyčmuchávat stopy zranění v lidské duši, a do toho ještě vytvářet všelijaké hádanky a symboly... Jeho chování je ovšem vcelku jednoznačně čitelné a nezanechalo tak ve mně intenzivnější dojem. Nevím, jestli ve své době šlo o revoluční film, ale dnes po všech Zodiacích a True Detectivech se zkrátka nemohu zbavit pachuti již viděného. ()

easaque

nostalgické +4* nemůžu tomuto kultovnímu thrilleru upřít kvalitu ve všech aspektech, ale dokud si ho znovu nezopakuju, tak tu u mě zůstanou jen silné čtyři hvězdičky. Určitě se časem víc rozepíšu, ale další filmy, které se na tomto snažili přiživit, mě už rozhodně nenalákají. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Caminzind

Dnes už mi Lecter přijde trošku stylizovaný (hlavně nemrkat), ale stal se z něj mýtus, strašidelná pohádka, která nás učí temnotě podobně jako kdysy Klekánice. Takže až budou děti zase zlobit, nezapomeňte: Hannibal ante portas!. Ještě si říkám, jak by ta role sekla i Robertu Duvallovi s jeho pomněnkovýma očima. Když připočtu kultovní výkon Teda Levina, opravdu perfektní režii, mrazivou atmosféru a snad ten nejthrillovější závěr, kdy si fakt nepomůžete autosugescemi typu "Je to jen film. Všechno dobře dopadne." ()

Aelita

Potřetí a doufám naposledy ... Myslím, že konečně si ten děj budu pamatovat. Ten film mi pořád nějak uniká, vytrácí se z mé paměti - zřejmě proto, že ne a ne na mne emočně zapůsobit. Dívám se na něj stále jen nezaujatým průzkumně-psychologickým okem a necítím nic v duši. Vlastně nestraním nikomu a to je špatné. Zvláštní, že analytická část mého mozku si na ten film dobře pamatuje - již při prvním záběru na běžící Fosterovou se mi vybavily všechny klíčové scény. Musím uznat, že každá ta scéna sama o sobě je nápaditá a vydá na celý film i jeho následnou kritiku, ale film jako celek, přesněji jeho postavy, na mne nijak nepůsobí. Možná přece jen jedna scénka - tanec Buffalo Billa, který mi připomněl Jaye z Clercs II, přičemž, i přesto, že Jay parodoval Buffalo Billa, původnější anebo spíše emočně působivější a tudíž zapamatovatelnější je pro mne Jay, nikoliv Bill, protože Jay má ve svém tanci více rozměrů a rovin, než ten psychoomezenec Bill (http://www.youtube.com/watch?v=eVYv_PEhqPo&feature=related). Pokud tedy mám uvést podobný film, který se do mne vryl nesmazatelněji a vybavovatelněji, než Mlčení jehňátek, bude to Sběratel (VB / USA, 1965) Tím se omlouvám všem fanouškům jehňátek, že nesdílím jejích nadšení. ()

Lischai

Líbí se mi celý ten vtip s tím, že největší trauma, které se v příběhu rozebírá, nesouvisí s žádným masovým vrahem. ()

Martin741

Scenar k filmu The Silence of the Lambs je jednoducho genialny : ide o 2 dejove linie, ktore sa behom filmu zlievaju postupne do jednej. K tomu oslnivy vykon hlavneho herca Anthony Hopkinsa /Dr. Hannibal Lecter/, ktoremu uspesne sekunduje Jodie Foster. Pripocitat treba urcite mrazivu a hustnucu atmosferu, oslnive herecke vykony, par sokujucich scen a najlepsi je zaver filmu : utek Dr. Lectera z basy a nasledny telefonat s Clarice Starling /Jodie Foster/. Proste 5 Oskarov v najhodnotnejsich kategoriach hovori myslim za vsetko. 100 % ()

DodkaS

Veľmi veľmi dávno (asi pred 12 rokmi) som prvýkrát videla Mlčanie jahniat a okamžite som vedela, že práve tento žáner ma bude vždy fascinovať. Poďakovanie patrí určite Dr. Hannibalovi Lectrovi, ktorý sa mi stal istým spôsobom blízky a to aj napriek tomu, že bol kanibal. Pre mňa najlepší a najobľúbenejší hororový film. A teraz ma ospravedlňte, na večeru čakám starého priateľa :) ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Svět filmu přišel o jednu z ikon americké kinematografie, v kalifornské Santa Monice totiž zemřel legendární americký režisér, producent a scenárista Roger Corman. Bylo mu úctyhodných osmadevadesát… (viac)

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

16.01.2020

Studio MGM a stanice CBS chystají nový seriál s názvem Clarice, jenž odkazuje na protagonistku Clarice Starlingovou ze slavného románu Mlčení jehňátek Thomase Harrise. Místo adaptace knihy však… (viac)

Seriálový duel: Hannibal versus Clarice

Seriálový duel: Hannibal versus Clarice

30.05.2012

Každý filmový fanoušek umí k těmto křestním jménům přiradit příjmení. Producenti stanic NBC a Lifetime k nim teď přiradili televizní seriály. O Hannibalovi, jehož první série bude mít 13 dílů a pilot… (viac)

Stephen King zachrání Kennedyho

Stephen King zachrání Kennedyho

15.08.2011

A pomůže mu Jonathan Demme, tvůrce Mlčení jehňátek. Už je to tak, příchod zaručených bestsellerů na knižní pulty provází i zpráva o filmové adaptaci. U Stephena Kinga je to úplná samozřejmost. Jeho… (viac)