Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Skúseného vedca a vulkanológa Harryho Daltona (Pierce Brosnan) vyšlú, aby preskúmal nezvyčajnú aktivitu sopky. Rozhodol sa pre spoluprácu s očarujúcou Rachel Wandoovou (Linda Hamiltonová). Je mu jasné, že so sopkou nie je čosi v poriadku a snaží sa presvedčiť svojho šéfa, aby odsúhlasil evakuáciu Dantes Peak. Ale proti ľudskému životu stoja aj ekonomické záujmy. Prístroje nezaznamenávajú nič mimoriadne a nikto nechce riskovať veľké finančné straty. Bezmocnému Harrymu uverí len starostka mesta, ale napriek tomu nestihne podniknúť nevyhnutné kroky, potrebné pre záchranu ohrozeného obyvateľstva. Zemetrasenie spôsobí náhlu erupciu, sprevádzanú prúdmi nebezpečnej horúcej lávy a množstvom horúceho popolu. Obyvatelia Dantes Peak sa nachádzajú v smrteľnom nebezpečenstve. Harrymu a Rachel sa celkom náhodou podarí ukryť v podzemí. Príde však záchrana včas? Vyslobodí ich zo starého dolu, ktorý je teraz zatavený do lávového obalu skôr, ako sa im minú zásoby jedla a vzduchu? (TV Markíza)

(viac)

Zaujímavosti (63)

  • Detailní záběry pyroklastické erupce mraku byly pořízeny na parkovišti s obřími benzínovými čerpadly pod sopkou, která pumpovala masy tmavě šedého mraku pětkrát až šestkrát za sekundu. (veronikajel)
  • Terénní auto, kterým hlavní hrdina jezdí ve velké části filmu, je Chevrolet Suburban ročník 1987. Pro film byly použity čtyři. Jeden se poškodil v řece, druhý byl poslán k dalšímu filmování do studií Universalu v Pekingu (kde jeho stopy končí), jeden se dochoval a byl okolo roku 2014 prodán v aukci. O čtvrtém nejsou informace, nicméně filmový konec červeného Suburbanu v plamenech lávy byl pouze počítačový, auto zničeno nebylo. (Zdroj: imcdb.org) (Stejšn)
  • Námět filmu je založen na skutečném případu sopečné aktivity sopky Svatá Helena v roce 1980. (Terva)
  • Jedná se o poslední film Charlese Hallahana, který devět měsíců od uvedení do kin zemřel na infarkt. (Terva)
  • Natáčení probíhalo ve Wallacu ve státě Idaho. Dantova hora a okolní scenérie byly poté digitálně přidány. (reich)
  • Scény z kráteru byly natočeny na sopce Svatá Helena. Stav sopky, který po výbuchu zůstane, byl vytvořen podle fotografíí z 18. května 1980 z erupce stejné sopky. (POMO)
  • Scény s autama a barákama, ničenýma lávou, byly natáčeny se skutečnými baráky a auty, nešlo o žádné filmařské makety. (POMO)
  • Jako vulkanický popel filmaři použili ohořelé noviny. (POMO)
  • Na scéne stretnutia v meste v telocvični strednej školy je na stenách na niekoľkých miestach vidieť názov tímu „The Miners“ (čas 55 minút). The Miners je názov športových tímov na strednej škole vo Wallace, Idaho, kde sa väčšina filmu natáčala. (Pat.Ko)
  • Keď Paul (Charles Hallahan), Greg (Grant Heslov), Terry (Kirk Trutner), Stan (Tzi Ma) a Nancy (Arabella Field) dorazia na Dante's Peak (čas 21 min), Stan poznamená, že obyvatelia mesta sa musia pri hore cítiť príjemne a Nancy poznamená: „Áno! Presne ako Pompeje.“ Sopka Vezuv neďaleko dnešného Neapola vybuchla 24. augusta 79 n. l., zničila Pompeje a Herculaneum a zabila 16 000 ľudí. (Pat.Ko)
  • Príbeh Ruth (Elizabeth Hoffman), ktorá odmieta opustiť miesto, bol inšpirovaný skutočnými udalosťami. V roku 1980, keď sa sopka St. Helens chystala vybuchnúť, miestny obyvateľ Harry R. Truman, ktorý žil v turistickom penzióne, ktorý vlastnil päťdesiat rokov, odmietal odtiaľ odísť. Bolo to natočené na kamere a dôrazne ho varovali, ale trval na tom, že nebezpečenstvo sa veľmi zveličuje. Zároveň David Johnston, hlavný vedec tímu USGS, zaujal pozíciu na pozorovanie severnej strany hory. Bol vo vzdialenosti šesť míľ. O 8:32 hod. miestneho času 18. mája 1980 vysielal správu: "Vancouver! Vancouver! Je to tu!" O pár sekúnd neskôr ho zasiahla laterálna explózia, ktorá odstránila celú stranu hory. V roku 1993, trinásť rokov po výbuchu, stavbári pri ceste objavili zvyšky Johnsonovho prívesu USGS. Jeho telo ani telo Trumana nikdy nenašli. Pyroklastické prúdy začali rýchlosťou 225 míľ za hodinu a zrýchlili na 675 míľ za hodinu, čo je takmer rýchlosť zvuku. Johnston bol zasiahnutý rýchlosťou približne 360 míľ za hodinu. (Pat.Ko)
  • V jednom bode sa uvádza, že zariadenia na meranie sklonu (tiltmeter) nastavené okolo hory neregistrovali žiadne zmeny v tvare hory. Keď sopka Mt. St. Helens sa chystala vybuchnúť, takéto zariadenia zaznamenali zmenu v uhle pohľadu zeme, kde boli umiestnené, čo naznačovalo masívny podzemný tok magmy, ktorý spôsobil nábeh hory na severnej strane. Na základe týchto údajov boli schopní spraviť niekoľko pomerne presných odhadov o povahe nadchádzajúceho výbuchu. Skutočnosť je taká, že pri sopke St. Helens vedci veľmi podcenili množstvo energie, ktorá sa nahromadila. Vedúci vedec z USGS si zriadil svoju pozorovateľskú stanicu takmer priamo proti nábehu hory namiesto toho, aby ju umiestnil bokom, pričom predpokladal, že vzdialenosť šiestich míľ bude bezpečná. Avšak keď sopka vybuchla, výbuch bol omnoho väčší, než sa očakávalo, vedec zomrel a jeho telo nikdy nenašli. (Pat.Ko)
  • Harryho (Pierce Brosnan) analógia so žabou v hrnci s pomaly vriacou vodou by sa mohla považovať za mestský mýtus, ale faktom je, že, ako sa ukázalo pri niekoľkých hlásených úmrtiach vo vírivke, dlhodobé vystavenie teplu môže spôsobiť extrémnu ospalosť až do straty vedomia, čo má za následok utopenie, a nie uvarenie. (Pat.Ko)
  • Dychová kapela strednej školy Coeur d'Alene sa zúčastnila na Pochode pionierov mesta. Kapela získala od spoločnosti Universal Pictures sumu 8000 dolárov na nové uniformy a hudobné nástroje. (Pat.Ko)
  • Väčšina záberov vnútorných miestností a sál je zachytená pod Holandským uhlom. Ide o techniku, pri ktorej je kamera nastavená medzi 25 a 45 stupňami voči horizontu smerom na jednu stranu alebo druhú, aby vytvorila pocit nepríjemnosti alebo nepohodlia. (Pat.Ko)
  • Názov filmu je inšpirovaný podľa knihy „Dante's Inferno“, ktorá opisuje výlet do pekla. (Pat.Ko)

Reklama

Reklama