2012

• USA 2012
USA, 2009, 158 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Roland Emmerich

Kamera:

Dean Semler

John Cusack, Amanda Peet, Chiwetel Ejiofor, Thandiwe Newton, Oliver Platt, Tom McCarthy, Woody Harrelson, Danny Glover, Liam James, Morgan Lily, Zlatko Burić (viac)

V roku 2009 objavil indický vedec Dr. Satnam Tsurutani (Jimi Mistry) v bývalej medenej bani vo svojom rodisku obrovský nárast teploty zemskej kôry. Po viacerých kontrolných prepočtoch si je absolútne istý, že tento nárast spôsobili nezvyčajne silné slnečné erupcie – a že sa do troch rokov zemská kôra začne roztavovať! V dôsledku toho sa tektonické platne zemskej kôry stanú nestabilnými a rozlomia sa, čo spôsobí megatsunami, výbuchy sopiek a zemetrasenia – a Zem sa stane neobývateľnou... Americký prezident Thomas Wilson (Danny Glover) do problému zasvätí svojich kolegov z G8 a krátko nato začne svoju činnosť tajný medzinárodný vládny program, ktorého úlohou je vypracovanie a príprava núdzového plánu – ibaže ten, žiaľ, nepočíta so záchranou všetkých ľudí... V Číne sa začne rýchla stavba niekoľkých árch, na ktorých si miesto okrem zvierat, umenia a ľudí, ktorí sa on zaslúžili svojimi zásluhami, môže kúpiť aj hŕstka vyvolených, ktorým nerobí problém zaplatiť za miestenku miliardu dolárov! V roku 2012 sa rozvedený nie veľmi úspešný spisovateľ Jackson Curtis (John Cusack) vybral spolu so svojimi deťmi Noahom (Liam James) a Lilly (Morgan Lily) z rušného Los Angeles na prázdniny do nádherného Yellowstonského národného parku. Vďaka sérii zvláštnych okolností sa však práve tu Jackson tiež dozvie o hroziacom konci sveta - a je pochopiteľne odhodlaný urobiť všetko pre to, aby zachránil svoju rodinu! Lenže to sa ľahšie povie, ako urobí, pretože katastrofa nebývalých rozmerov sa už dávno začala... Preto Curtisovci neskôr len tak-tak uniknú z do oceánu sa neskutočne rýchlo prepadávajúceho Mesta anjelov, musia utekať pred explodujúcimi sopkami a vôbec sa majú čo oháňať, aby sa nejakým zázrakom napokon predsa len dostali k prísne stráženým archám - skôr, než svet, ako ho dnes poznáme, pohltia vody potopy biblických rozmerov! Je jasné, že v tomto nemilosrdnom boji s rozbesnenými prírodnými živlami môže rozhodnúť každučká sekunda... (TV Markíza)

Mordenroth

Roland Emmerich vám rozpovie príbeh o tom, ako obrovské vlny tsunami spláchli z povrchu zemského 260 miliónov dolárov. Pôsobí to vizuálne veľkolepo (miestami sa na to naozaj príjemne pozerá), ale príbeh a postavy zároveň vyvolávajú značne stupídny dojem. Skrátka film, ktorý neurazí, ale ani príliš nenadchne. Je to v podstate len o pekných špeciálnych efektoch. ()

Katullka odpad!

Při pohledu na některé hodnocení nechápavě kroutím hlavou. Šla jsem na tento film s pocitem, že se opravdu nebudu nudit, jen z principu KONCE SVĚTA! Skončila jsem u příšerné nudy, přeslazených scén, hrozivých hereckých výkonů a hlavně hudby z příručky: Jak udělat laciný akční film. Každá scéna byla utrpení. Někteří se zde snaží naznačit: Ty efekty... To by snad v hollywoodském měřítku mělo být samozřejmosti, jen v ČR jsme nepředstavitelně po zadu (Sarkastický Kozí příběh). Na konci jsem chtěla tleskat, ale má milovaná přítelkyně mě stydem držela ruce a ani nechtěla pískat (já jsem se to nikdy nenaučila, ale na tyto příležitosti se to budu asi muset naučit). Po tomto filmu jsem si nechtěla dát ani čaj či kafé, bála jsem se, že se mi sladkostí zalepí pusa (věřte, že jsem hodně na sladké). Ty scény byly tak neuvěřitelně laciné: Já tam půjdu a zachráním celý svět! Samozřejmě to přežil. Ani nemohu vypsat mé nechutenství! Odpad! Doslova! ()

Lacike

Milujem Emmerichove bezmyslienkove destrukcie, ale tentokrat to posral na plnej ciare. Destrukcne sceny boli zo zaciatku uchvatne, ale po chvili zacali byt dost nudne a stereotypne (neustale sa prepadava zem na roznych castiach planety a to je vsetko, ked prvykrat John Cusack unikol smrti na poslednu chvilu, tak to bolo zabavne, ked sa to opakovalo desiatykrat, tak som toho mal plne zuby) a pribeh bol neskutocne ubijajuci a k neprezitiu nudny. Postavy totalne nezaujimave (dokonca aj tolko vychvalovani rusi mali len jediny dobry vtip: Engine - Start ) a bolo mi jedno ako sa to skonci a ci niekto prezije. Dufam, ze Emmerich dodrzi slub a vrhne sa konecne na nieco nove. 4/10. Edit 2016. Po rokoch som si to pozrel na blu-ray znova a tentokrat ma to bavilo ovela viac. Destrukcne sceny su po trikovej stranke stale spickove. Stale ma sice trochu mrzi, ze sa ich styl dost opakuje. Rodinka neustale uteka a pod nimi sa vsetko borti. Ale tentoraz ma to uz nesralo a skôr som sa na tom bavil. Film sa celkovo berie dost vazne a asi ma prvykrat nebavil, lebo aj ja som k nemu pristupoval seriozne. Co je blbost. Je to proste väcsinou nechcene smiesna volovina jak od Asylum ale Emmerich mal 200 krat väcsi rozpocet, takze po trikovej stranke to su neskutocne orgie. San Andreas a spol. oproti tomu vyzeraju jak nezavisla artova produkcia. Paci sa mi, ze oproti komornemu Day After Tomorrow, ktory sa venoval jednemu mestu, tento film komplexnejsie zobrazuje nasledky katastrofy. Hlavnou slabinou stale ostavaju postavy. Nechapem preco mame vsetky udalosti sledovat z pohladu rodinky, ktora je nezaujimava a ani v ziadnom ohlade nie je dôlezita. Emmerichovi uz dlhsi cas chyba poriadny scenarista, ktory by dokazal napisat buď zaujimave postavy alebo zaplnit film mnozstvom postav, ktore maju nejaky vyznam. Aspon ze vtipy mu este celkom idu a ruska rodinka tu ma par skvelych hlasok. Takze po druhom pozreti zvysujem na 6/10 a zacinam sa tesit na predigitalizovane pokracovanie ID4. P.S. Pes to znova v poslednej chvíli prezil, takze vsetko je tak ako ma byt. :) ()

ScarPoul

Vrchol katastrofického filmu tak ako ho poznáme. Emmerich sa po neskutočne zlom 10 000 pred kristom, vrátil k tomu čo vie najlepšie a to k deštrukcií a k samoúčelným emotívnym scénam. Priznám sa, film ma neskutočne bavil. Nie len tým ako je krásne zkonštruovaný a tým, že primitívnu zápletku doslova obohacuje o neskutočné množstvo vedľajších línií, ktoré vás doslova prikovajú. Posledných 30 minút som skoro zabudol dýchať. Charaktery sú typicky Emmerichovské. Jeden zlý ujček, na vysoko postavenom poste, jeden blázon, ktorý nejako tušil že to príde a potom parta sympaťákov doháňajúcich existencionalizmus do extrému. Po trikovej stránke dokonalé. Jediné čo filmu troška berie vietor z plachiet je dĺžka. Ako celok, to nepôsobí zlé a väčšina scén ma pre finále naozaj vážne opodstatnenie, rovnako ako aj každá z postáv, ktorá má nejaké charakterové vlastnosti, vďaka čomu si ich zapamätáme, ale stopáž, troška odvádza poroznosť od hlavného deja a tak si môže človek uvedomiť, že to vlastne nie je nič nové, len tie staré veci vo väčšom a atraktívnejšom balení. Neskutočné Guilty pleasure. Ale inak som si to ani nepredstavoval. ()

jhrasko

* * Nič som nečakal, nič som nedostal. Popcornová apokalypsa, pri ktorej mi napadá len jediné: * * I SURVIVED (it). * * P.S. Vlastne niečo som dostal - ten lístok do kina. Vďaka zaň, Maťo. ()

Pepy

Tak Roland Emmerich je známý svými katastrofálními filmy a pokud jde o tenhle tak bych řekl, že se mu zdařil i když většina tomu dává průměr. Je pravda, že na začátku jsem se trochu obával konce, aby mě náhodou nezklamal. I když jde o příměs více počítačových scén, než o realistické, tak se jim to zdařilo a náplň filmu mi hodně chutnala. Byl to dobrý postřeh, udělat na to hned film a k tomu ještě za tak krátkou dobu. ()

Genero

Je mi úplně jasné, že tu leckomu může chybět nějaká ta delší citace Platóna a rozbor Kantových myšlenek o symbolickém významu hovnivála, ale mě se to líbilo velice. Zemské jádro už na všechno mrdá a začnou se dít různé ošklivé věci, jako je například globální katastrofa nebo smrt miliard lidí. Megaroland to vzal z gruntu a zlikvidoval tentokrát úplně všechny, včetně mě, vás i Václava Klause. Zachrání se jen Cusack, pejsek a buržoazie. Dokonce i amerického pana prezidenta potká velice legrační nehoda, když na něj spadne křižník USS John Fitzgerald Kennedy. A proč ne? Nikdo tam nepláče před vlajkou z hvězd a pruhů, počet patetických proslovů je volený v celkem rozumné míře a všichni jsou vděční za levnou pracovní sílu z Číny. Přál bych si pokračování, i když k němu zbyl celkem omezený prostor. Ve filmu 2014 by mohl Cusack v Africe šukat paviány a zrovna zakládat kolébku civilizace, když by to přibližně do oblasti Konga řachla kometa. Nebyl by to pech? ()

Gwaihir

Abych řekl pravdu, tak jsem od tohohle filmu katastrofického ražení čekal trochu jiné pojetí. Vizuálně je to skutečně docela pěkný nářez, ale chybí v něm silnější záběry na apokalypsu jako takovou, pohledy na děje a události v různých částech světa. Takhle je to jen další, na můj vkus místy až příliš ukřičená, jízda plná dojemných situací, která obsahuje pěkné poselství o lidskosti a má víceméně pozitivní závěr. 65% ()

PROROK14

Zo začiatku dosť husté s perfektnými zábermi na katastrofu, ktorá postihla Zem. Perličková postava bol určite Woody Harrelson, ktorý sa postaral o pár vydarených vtípkov. Pohľad na ničiacu sa Zem bol určite dosť strašlivý. Prakticky tým prvým dvom hodinám nemám čo vytknúť len ten záver bol potom trošku rozťahaný. ()

maseer2

kašlu na hromadu klišé, tuny amerického patosu, moře úniků na poslední chvíli i na londýnské letní olympijské hry v prosinci.. Emmerich zkrátka nadhodil svou kulervoucí katastrofickou akční návnadu (scéna, kdy hlavní hrdinové odlétají cesnou z LA, mě totálně zničila) a já mu ji s naprosto čistým svědomím zbaštil i s navijákem :)) a vy, kdo se neumíte nad ty zmíněné aspekty, které režisér úmyslně, účelně a naprosto mistrně využívá, povznést, se na to prostě nedívejte.. já jsem dostal přesně to, co jsem od toho bláznivýho Němce s americkým srdcem čekal ;) ()

Tommassi3

"Kde je, sakra, prezident Wilson ??" - "Modlí se, pane, a za daných okolností to není vůbec špatný nápad !!" ;) Pro popcornové blockbustery ničitele Emmericha mám prostě slabost !! Má záliba v postapokalyptických a katastrofických filmech nezná hranic, a tak nemůžu jinak, než téhle bezkonkurenční neuvěřitelné zábavě vystřelit bez rozmýšlení pět hvězdiček a přemýšlet, zda nejde o nejúchvatnější guilty pleasure v historii filmu, ačkoliv se dá směle říct, že 2012 není vlastně ničím jiným než "remakem Dne poté" napíchaným obrovským počtem finančních injekcí !! Tady stačí nic neřešit, jen se koukat a parádně si 2012 užít !! Seru vám na vaši logiku, seru na tu páchnoucí kopu hnoje s názvem klišé a patos, které můžete těch 158 minut přehazovat vidlema, co na tom, když je to tak neskutečně zábavná jízda !! Tady totiž, mí milí milovníci smysluplných artovek, nejde o nic jiného než totální destrukci naší planety za doprovodu geniálního soundtracku pánů Haralda Klosera a Thomase Wankera, a já si stojím za tím, že nic lepšího v tomto směru jsme doposud pravděpodobně neměli možnost vidět !! 2012 jsem musel zhlédnout v kině, protože který jiný hit, když ne tento, i na Blu-ray a musím říct, že díky všem těm trikům a úchvatným speciálním efektům vycizelovaným do nejmenších detailů nevíte, kam dřív koukat !! K hereckému obsazení nemám výhrad, s Johnem Cusackem na rozdíl od většiny nemám absolutně žádný problém, Danny Glover jako prezident Wilson také rozhodně nezklamal, ale nad tím vším ční nezapomenutelný Woody Harrelson se svým dalším luxusním šílencem !! ;) Mimochodem oceňuji, jak skvěle se Emmerichovi v tomhle vizuálním orgasmu daří udržet napětí prakticky až do konce, ačkoliv je tím očekávaně nastavovaným finálním rozuzlením dost brutálně rozmělněno.. [ Dabing 5/10 ] Tak tento počin LS Productions dabing se mi jen velmi těžko hodnotí.. Na jednu stranu mě rozčiloval často dost špatný výběr herců, leč není to ve výsledku úplně špatné, ale ta originální zvuková stopa se zdá být skoro povinností, ačkoli se budete u titulků při snaze vnímat vše, co se děje na "plátně", trochu ztrácet !! ()

GeusX

Nemohu si pomoci. I přes zdejší (oprávněnou) kritiku, jaká je to blbost, dějové klišé atp., mne tato megalomanská hollywoodská destrukce světa baví! A just nechám 4 hvězdy (za lepší považuji 1.polovinu filmu). #75%# Viděno (potřetí) dnes, ne náhodou 21.12. 2012 :-) (viděl jsem: nejméně 5x) ()

Borrtex

Film se mi moc líbil. Efekty byly velmi dobře zpracovány. Líbil se mi hodně i děj, který byl poměrně prostý - zachránit se. Ovšem i přes tak prostý děj, jsem se u filmu nenudil ani minutku. Bylo to především kvůli tomu, že v průbehu filmu bylo nadprůměrně hodně akce, a málo oddychu. Zkrátka, pořád se něco dělo, a když si film pustíte, pořádně nahlas s bednami 5 + 1, tak to absolutně nemá chybu! :-) ()

st.ranger

Laciná Emmerichova hra na lidské city v pozadí světové katastrofy. Je to hodně naivní, co se týče stavby příběhu a definicí jednotlivých charakterů, ale při těch několika perfektních scénách plné destrukce se to dá v klidu téměř do konce vydržet. Zaklíněná vrtačka v ozubeném soukolí už ale nasvědčovala silnou scénáristickou nedomýšlivost a vrchol idiotského klišé. ()

BigDeal

2012 je výbornou odpoveďou na otázku, prečo mám rád katastrofické filmy a tá odpoveď je- pretože v nich končí klasický život ako sme si ho vytvorili (trávniky, práca, rodina, dom, ..., nuda) a nastáva niečo nové, živé, pútavé, niečo, z čoho sa unudenému človeku rozbúši srdce (anarchia, apokalypsa, boj o život, ničivé živly...). Tým pádom majú katastrofické filmy (vrátane 2012) akoby svoj vlastný svet, ktorý sa nemusí držať reality (keďže je iný) a tak mi v ňom nevadí klišé, patriotizmus, ani ignorovanie zákonov fyziky, či nelogický happy end (aj po búrke to býva zaujímavé). Sakra, veď mne sa páčil aj Deň po tom! ()

Litsarch

Jelikož film pochází od režiséra Dnu Poté, tak jsem nečekal nic extrémně hrozného, což také nepřišlo... Nečekal jsem ale brutálně vážný film s absencí jakéhokoliv humoru či jinak, odlehčení (což mě sice mrzelo, ale co)... Na to co jsem dostal si nemohu stěžovat... V první řadě jsem dostal pořádnou porci skvělý efektů, kde některé z nich byli tak dokonalé, že jsem se musel kouknout z okna, zda se nám Zemička už také nerozpadá... V druhé řadě jsem upřímně zatleskal prezidentovi USA za jeho rozhodnutí zůstat v těžké chvíly se svým lidem, ale upřímně mi bylo jeho konce hrozně líto... Děj netřeba moc rozebírat... Trochu mi to připomínalo právě Den Poté... Vědec zjistí šokující zemské změny, říká ale že je ještě čas... Za chvilku už vidí, že se zmýlil a katastrofa přijde dřív než předpokádal a nakonec, když už všechno lítá sem tam, musí víceméně říct, že to posral a už je to tu... Pak už jen zbývá se rychle odebrat do tajně připravovaných Arch... Nicméně proti ničemu ve filmu bych nic neměl, ba naopak... Jediné co mě na filmu opravdu štvalo, byla neuvěřitelná "z prdele klika" hlavních postav... To mě bilo do očí hrozně a kazilo mi to, bohužel, požitek z jinak opravdu hezkého filmu... ()

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal

24.03.2021

Ve věku 87 let zemřel v kalifornské Santa Rose americký herec George Segal. Zprávu médiím oznámila jeho manželka Sonia s informací, že příčinou úmrtí byly komplikace po operaci srdce. Držitel dvou… (viac)

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (viac)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Den nezávislosti 2... a 3?

Den nezávislosti 2... a 3?

14.11.2009

Tenhle Emmerichův trik už známe. Pokaždé, když chce přitáhnout pozornost k novému filmu, vytasí se s řečmi o pokračování svého největšího hitu (Vin Diesel podobně používá bludy o dalším Riddickovi).… (viac)