Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Filmová rekonštrukcia tragickej udalosti, ktorá na začiatku 70-tych rokov postihla československú horolezeckú expedíciu pri výstupe na jeden z vrcholov Himalájí. Fiktívny psychologický príbeh o výstupe horolezcov na jeden z vrcholov Himalájí sa opiera o skutočnú tragickú udalosť československej horolezeckej výpravy na začiatku 70. rokov. Vo výške 8000 m došlo k vážnemu zraneniu jedného z troch horolezcov. Keďže za daných podmienok mu nebolo možné pomôcť, dvojica druhov v poslednom tábore musí riešiť ťažkú dilemu - zostať pri zranenom až do konca a ohroziť tým vlastný život alebo zostúpiť a zanechať nešťastníka svojmu osudu? Film sa usiluje podať svedectvo o hrdinstve človeka v situácii, ktorá donúti mobilizovať všetky fyzické a morálne kvality ľudskej bytosti. V tejto snímke boli použité zábery z filmu Vladimíra Ondruša Veľký čierny obor. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (26)

mchnk 

všetky recenzie používateľa

Možná klasické horolezecké dilema v jasně dané kritické situaci, nicméně perfektně natočeno a sehráno. Film o neutuchajícím odhodlání a touze dostat se nahoru, ale hlavně dolů. Dobrovolně sem přijeli, ale nedobrovolně se musí rozhodnout. Vláďu Brabce bych klidně nechal mluvit česky, i když jeho slovenský dabér byl více než přesný. Jeho klasická gesta, bez originálního hlasu, nebyla moc přesvědčivá. Jinak výborné drámo v drsných podmínkách velehor. ()

nascendi 

všetky recenzie používateľa

Uvedomujem si, že za nasledujúci komentár ma nikto nepochváli. Myslím si, že nikto nemusí liezť na Himalájske vrcholy. A ak chce, tak si musí do batohu pribaliť aj zodpovednosť za prípadné následky. Vrcholové horolezectvo je extrémne náročná činnosť v extrémnych podmienkach. Preto do rozhodovania v krízovej situácii nepatria vzorce správania sa z nížiny, ale chladnokrvný kalkul smerujúci k minimalizácii obetí. A napriek tomu, že oceňujem vydarenú rekonštrukciu skutočnej udalosti aj zobrazenie toho, ako Himaláje odhalia skryté osobnostné črty jednotlivcov, väčšej empatii mi bráni nezodpovedateľná otázka: "Načo tam liezli?" P.S. S takým vybavením by sa dnes horolezci asi báli vyliezť aj na Gerlach. ()

Reklama

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Veľká škoda, že tento film nešiel predminulý rok v IMAXe spoločne s Everestom ako dvojprogram. Vyššie s hodnotením nemôžem ísť z jedného dôvodu. Predabovávať notoricky známe české ksichty s ešte známejšími hlasmi do slovenčiny je pre mňa extrémne nepochopiteľná vec a kazí to vždy do dosť vysokej miery divácky zážitok. ()

homerr 

všetky recenzie používateľa

Rekonstrukce československé horolezecké výpravy z roku 1973 a následné tragédie, kdy po pádu jeden z členů vrcholového družstva několik dní umíral ve výšce cca 7850 m, bez možnosti ho dostat dolů. Film celkem pravdivě vykresluje dobývání osmitisícových vrcholů v 80-tých létech, kdy výbava a výstroj byly v počátcích. Důraz klade na chování jednotlivých postav v krizových situacích a zároveň nabízí pohled do chování horolezců, kdy dříve ve větších skupinách bylo hodně individualistů, s cílem vystoupit nahoru za každou cenu, které musel krotit vedoucí výpravy. ()

ostravak30 

všetky recenzie používateľa

Stejně jako česká filmová výpověď o zlé události Horolezci se mi i tento snímek velmi páčil. Především díky věrohodnosti exteriérů a hereckým výkonům. Film navíc není tak dlouhý, aby počal nudit. Splnit si svůj sen vždycky nemusí být jednoduché a nechat kamaráda zemřít nahoře tím tuplem ne. Je to drsný film, ale velmi dobře provedený. Obě verze, ačkoli každá jiná, jsou velmi kvalitní a dobře provedené. ()

Galéria (8)

Zaujímavosti (6)

  • Mrvtvým horolezcem byl Jan Kounický. (homerr)
  • Pokus o záchranu a spuštění zraněného dolů nevyšel a za pár hodin sestoupili jen o pár metrů. (homerr)
  • Jozef Psotka vtedy skutočne vytvoril rekord, keď vydržal pri zranenom Kounickom desať dní vo výške 7850 m. (corona)

Reklama

Reklama