Hovoria mu Vodič (Ryan Gosling). Cez deň je filmovým kaskadérom a pracuje v autoservise, po nociach si privyrába ako nájomný vodič zločineckých gangov, ktoré unikajú z miesta činu. Nezaujíma ho, aký zločin spáchali, rúti sa nocou s policajnými autami za chrbtom. Majiteľ autoservisu Shannon (Bryan Cranston) je jeho menotorm i manažérom. Dohadzuje Vodiča filmovým režisérom i zlodejom, ktorí sú ochotní dobre zaplatiť za jeho služby. Shannon chce kúpiť vozidlo, s ktorým by Vodič jazdil na profesionálnych automobilových pretekoch a presviedča Bernieho Rosea (Albert Brooks), miestneho boháča s pochybnými zdrojmi príjmov, aby do neho investoval. Aj napriek protestom svojho spoločníka Nina (Ron Perlman) nakoniec Bernie peniaze požičia. Dvojitý a rozpoltený život samotárskeho Vodiča osvieži náhodné stretnutie s krehkou susedkou Irene (Carey Mulliganová), s ktorou trávi čoraz viac času. Všetko sa zmení, keď z väzenia prepustia jej manžela Standarda (Oscar Isaac). Vodič mu chce pomôcť splatiť dlh za ochranu vo väzení, pre ktorý ho vydierajú gangstri, a dohodne sa s ním na poslednej lúpeži. Ukáže sa, že išlo o nastraženú pascu a všetko sa začína komplikovať. Standard pri prestrelke umiera a Vodič, aby ochránil seba i Irene so synom Beniciom (Kaden Leos), musí urobiť to, čo vie najlepšie - poriadne šliapnuť na plyn, jazdiť na doraz a postaviť sa podsvetiu celkom sám. (TV JOJ)

Antabelus

Netradiční. Je to zvláštní, ale tímto heslem seznam superlativ začíná, i končí. V hodnocení tohoto snímku totiž ani nemohu být objektivní, jelikož jsem poměrně rozrušen drzou mediální bublinou snažící se nalhat divákům zcela právem neexistující davové šílenství. V první řadě bych se ale zaměřil asi na žánr. Akční? Postrádám jakoukoliv honičku, která by mě nějak zaujala, jakýkoliv záběr kamery, který by mě nějak oslovil, jakýkoliv "whow-efekt". Thriller? Na ten je zápletka (a vlastně vůbec celá dějová linie, konce nevyjímaje) dosti slabá. Drama? Možná tak a'la Machete, který je ale na rozdíl od tohoto seriózně se tvářícího počinu prezentován jako komediálně laděný film. V případě Drive totiž scény, které jsou tak drastické, že rozesmějí sál plný předpremiérových diváků (včetně mě), nejsou podle mého na svém místě. Když zatím shrnu již řečené, máme tu celkem nudný, žánrově dosti nejistý film (s úvodem tak nudným, že i půlhodinová scéna s prdícím zadkem by byla zábavnější), jehož hlavní děj se táhne jako chrchel po zdi. To vše "podporuje" v rámci žánru těžko stravitelný soundtrack, který se marně snaží o vytvoření jakési atmosféry alespoň tematickou hudbou, když už to jinak nejde. On totiž výkon hlavního hrdiny patří tak nějak do uvozovek. Tvářit se "nijak" umí předpokládám každý, komu ještě správně funguje mimické svalstvo. Za zmínku dále stojí jistojistě mnoho paralelních "mini-příběhů", které jsou těžko uvěřitelné a vlastně jenom překáží. Jako příklad dobře poslouží samoúčelný, psychologicky a citově prázdný vztah mezi Řidičem a sousedkou Irene. Něco tak trapného a směšného jsem si dodnes nedovedl představit, a to už jsem pár "špatných" filmů viděl. Myslím si, že kdyby se snímek nesnažil být něčím, na co fakticky nemá vůbec ambice, dal by se považovat za příjemnou jednohubku. Bral bych za spravedlivé zmínit vcelku fungující snahu o vyhnutí se klišé, nicméně ta zašla tak daleko, že se odvažuji zprzněný konec filmu nazvat totálním dějovým invalidou. Na závěr: ne, že bych Pulp Fiction nějakým způsobem opěvoval, ale ten, kdo toto "veledílo" s Pulp Fiction opravdu srovnává a myslí to smrtelně vážně, to v hlavě asi nemá úplně v pořádku. ()

Innuendo1987

Scény vymazlené do Snyderovska. I přes v podstatě převážně komorní atmosféru akce baví. Střídání slowmotion a následně rychlého sledu scén vyráží dech. Hudební fláky, (ve stylu 80. max půlky 90. let, vůbec nevím o co jde, ale líbilo se mi to) vytváří skvělou atmosféru a jsou nezvykle chytlavé. No a Ryan Gosling je prostě borec. Jsem zvědav v čem se objeví dále. Film + hudba = 5 ()

M.i.k.e

film který hodně klame tělem a spoustu těch,které nalákal trailer pravděpodobně zklame.Pomalu plynoucí,uhrančivý snímek se skoro hypnotickou (a výbornou) hudbou stylizovaný do retro osmdesátkového hávu ovšem potěší snad všechny fandy artových filmů...80% ()

/Pablo

Po slibném začátku (přepadení, únik městem) jsem byl hodně natěšený, co se bude dít v následujících chvílích. Zvědavost postupně opadla a já měl při sledování "Drive" pocit, že vidím jeden příběh rozsekaný (tak jako jeho protagonisté) do rozdílných forem vyprávění, kdy počáteční tajemná mystická atmosféra je postupně utápěna v krvi vyeskalovaného násilí... Proč taková změna? K tomu přidávám nesympatické postavy, přičemž jediný Gosling, z nich vychází celkem obstojně. Nakonec však ani on jako bezejmnenný hrdina odkudsi s kamennou tváří žmoulající párátko u mě ve finále neobstojí a všechny počáteční sympatie jsou pryč. Z mnohými opěvovaného soundtracku mi utkvěla jedna skladba, pohříchu již použitá v "Traffic". Celkově lze říci, ano, nevšední podívaná, ale kéž by se ubírala úplně jiným směrem... ()

Morloth

Nádherný důkaz, že kvalitní režijní vedení dokáže i z pitomoučkého a ohraného scénáře udělat akční zážitek roku. Nicolas Winding Refn je pro mne velkým příslibem, protože to, co předvedl, je svěží, napínavé, hluboké - dá-li se to o takovém filmu říct. Inu, klobouk dolů. Důkaz, že herec může být i v akčním filmu živoucí. ()

Joe321

Příběh, za který by se styděl i Seagal. Audiovizuál, za který by se nestyděl ani Michael Mann. Refn ho už předvedl účině ve Valhalla Rising. Tady mě z toho mrazilo. Nedialogy, záběry, řev motoru, songy, tradičně skvělý Martinez. Všechno to dohromady výborně sedí. Stylová jízda. -"I drive." ()

Lischai

Jsou to dva filmy v jednom. První polovina je fantastický příběh chlapíka, který jezdí autem a usmívá se na lidi. Druhá polovina je podivné, za vlasy přitažené krimi plné brutality, krve a přepáleného násilí, které se vůbec nehodí k postavám pupkatých strýců a introvertního šoféra. Kdyby tu bylo více první a méně druhé, byl bych šťastnější divák. I tak hezké 4*. ()

Chen

Velmi pomalu plynoucí mrazivá atmosférická jízda napříč depresivním životem, kde jeden úsměv a pohlazení je víc, než milion dolarů. ()

Jonash87

Drive si po celou stopáž drží dost vysoké tempo, které ke konci ještě graduje. Drive si nedělá těžkou hlavu se zažitými konvencemi a během filmu netušíte, kdo se dožije závěrečných titulek a kdo ne. Drive má povedený soundtrack a zejména pak skvělou kameru a střih (to oceníte při honičkách). Drive má Ryana Goslinga, který sice není zrovna mluvka, ale o to více přirozeně a schopně hraje. Drive má bohužel i několik nelogičností (např. ono běhání v zakrvácené bundě bez povšimnutí kohokoliv z kolemjdoucích). Drive je rozhodně příjemným překvapením loňského roku. Drive byste si neměli nechat uje(í)t. Lepší čtyři hvězdy. ()

mrksik

Estetický zážitok, ktorý zakúšame pri umení je neopísateľný pojmami, no zároveň pri ňom cítime, že nás svojou podstatou presahuje, že nás transcenduje do sveta, do ktorého za normálnych okolností nemáme prístup. (Toľko Kant.) Milujem tento film, pre to chvenie v žalúdku, pre tú syntézu obrazu a hudby, pre ten pokoj. A pre to všetko, čo neviem pomenovať. ()

Caminzind

Tento žánrový hybrid je potenciálně návykový skrze hudbu, takže kdo se s ní mine, má nad tímto snímkem vyhráno. Mimo to jde jen o romantickou omalovánku, kde platí pravidlo, že čím déle se hlavní postavy na sebe culí, tím vyšší je pravděpodobnost následného headshotu, šroubováku v hlavě a podobně. Ryan je jinak dobrý herec, ale ty akce se mu tady moc věřit nedají. Ikdyž nakonec, co by Štír neudělal pro lásku, víme? ()

Hees

Najviac na Drive zaujme hudba. Hudba tak perfektne dokresľuje atmosféru filmu. Ďalším plusom je nepredvídateľný koniec. ()

Gee.Rocks

Já jsem řidič. - Jako kamionu? - Ne. Ve filmech. - Není to nebezpečné? - ......... Jó, na začátku jsem ti to sežrala i s navijákem nemluvný Goslingu. To jsem ještě netušila jaké zbraně na mě vytasíš. Drive je... wow! Gosling... uch... těžký kalibr... neřekla bych to do něj, fakt ne. A ta hudba... ()

Martin741

Reziser Nycolas Wyndyng Refn zahviezdil! Drive je poctiva filmarina s poctivo budovanou atmosferou, vybornym scenarom z prostredia americkej mafie a skvelym Ryanom Goslingom. Ryan Gosling zas dokazal, ze dokaze zahrat aj takmer nemozne, fakt vynimocny herec ...... K tomu par drsnych akcnych scen potesi a pribehovo film slape naplno. Absolutna spokojnost : 95 % ()

Figu

Rok 2011 se mě díky panáčkovi Refnovi, jeho filmu Drive a hlavnímu představiteli Goslingovi vryl nesmazatelně do paměti! Při prvním poslechu věty "říkají mu řidič" jsem věděl, že si nemůžu nechat ujít premiéru. To tajemno z těchto tří slůvek už mnohý naznačovalo. Driver, o kterým nikdo nic neví, krom toho, že je kaskadér, nás vtáhne do úžasnýho příběhu o penězích, lžích a lásce. Takto uzavřenýho a v myšlenkách se topícího člověka jsem nikdy neviděl a naštěstí i nepotkal.To je zřejmě asi to klíčvý na tohle bijáku! TA UZAVŘENOST. To divák opravdu neví, co si o hlavním borcovi myslet... Mimochodem scénku z výtahu si často přehrávám v bublině nad palicí, když mě opravdu někdo v práci točí! Parádní příběh, super akce, skvělý honičky, úžasná hudba, prostě vše co má mít pořádný akční drama! 95% ()

Aljak

Toto sa vám vážne páčilo? Ryana Goslinga a Carey Mulligan mám rád, ale tento film ma nebavil ani trochu. Upútal ma začiatok a potom sa to už vlieklo v rovnakom duchu až do úplného konca. Pre mňa ničím výnimočný film - proste len lúpeže, rýchle autá, podvody, zrady a pomsty - no proste to, čo nájdeme v každom radovom filme tohto štýlu. Asi to bude tými obrovskými očakávaniami, ale pre mňa obrovské sklamanie. Zopár krát sa počas filmu blýskalo na lepšie časy, no nič prevratné to nebolo. Za mňa 1*, nič viac. ()

Marqta

První scéna je fajn a prvních přibližně 15 minut taky. Ještě do té jedné třetiny jsem si říkala, že se tam začne dít něco, co za to bude stát, ale jak se film přehoupne do druhé půlky, tak se už neděje nic co by stálo za vidění. Klišé, klišé, nechápu o co se tvůrci snaží pomocí zpomalených scén a soundtracku. Ani jedno se k tomu nehodí. Citlivý soundtrack by sice mohl působit kontrastně k akčnímu filmu, ale muselo by tam být alespoň něco, vyvolávající emoce. To tady nebylo. A umělecky zpomalené scény- bez významu, přišlo mi to v určitých pasážích až komické. O postavách se divák dozví pramálo, prakticky nic. A celá gangsterská zápletka je hodně umělohmotná a ve výsledku tak působí i celý snímek. Všechno je hrozně roztáhlé a samotný příběh by se dal zpracovat do deseti minut. Ale popřít nemůžu že závěr se povedl. Slabší tři hvězdičky a znova to vidět nechci. ()

Garson

Jeden z nejhorších filmů od "cíti" Ryana Goslinga.Ze začátku to vypadá na pohodový klasický film kdy Ryan pracuje v autoservisu a přivydělává si jako kaskadér u filmu.Pak se ale zaplete se sousedkou jejíž manžel je v kriminále a už to jde z kopce i příběhově,protože z Ryana se stane takový mstitel a ta role k němu prostě nesedí.Scény kdy udeří ženu na posteli nebo rozšlape chlapovi hlavu ve výtahu opravdu nepůsobí romanticky a k němu se to prostě nehodí.Za herečku Carey Mulligan dávám jednu hvězdu a za pěknou bundu se štírem na zádech kterou Ryan nosil celý film dávám druhou hvězdu. ()

roorybacky

Ve svym jádru se jedná v podstatě o klasickej příběh souboje mezi dobrem a zlem a v druhym plánu rovněž o film o potřebě blízkosti, sounáležitosti, rodiny. Ryan Gosling je ve svý roli naprosto uvěřitelnej a přirozenej, svou postavu vykresluje s minimalistickou dokonalostí a stejně tak skvělá (a navíc nádherná!) je i Carey Mulliganová. Chemie panující mezi touto dvojící je zcela odzbrojující. Film plyne s neuvěřitelnou lehkostí, čistotou a navzdory svý příběhový jednoduchosti ani na moment nazačne nudit, na čemž má značnou zásluhu jeho audiovuzuální dechberoucnost a omamnost. SPOILERY: Jediná moje výtka směřuje k podle mě ne příliš logickýmu závěru, kdy se do tý doby téměř neomylnej Ryan nechá zezadu bodnout nožem, přestože to vůbec nemá zapotřebí, a rovněž následná skutečnost, že nechá ležet milion dolarů vedle mrtvoly na parkovišti, aby jej mohl najít náhodný nálezce. Hey, you want a toothpick? ()

Po kom půjde Neonový démon?

Po kom půjde Neonový démon?

06.02.2015

Dánský režisér Nicolas Winding Refn (Bronson, Barbar) si řádně nakopnul kariéru s Drive. Jeho předloňský film Jen Bůh odpouští ale naopak všude vyhořel, takže Refn o mainstreamovější pozornost opět… (viac)

Ryan Gosling režíruje fantasy

Ryan Gosling režíruje fantasy

25.11.2012

Ale nečekejte hobity, elfy, čaroděje a meče. Režijní debut čím dál populárnějšího a uznávanějšího herce (brzy jej uvidíme v krimi The Place Beyond the Pine) je popisovaný jako „pochmurná moderní… (viac)

Refn a Gosling ještě brutálnější

Refn a Gosling ještě brutálnější

29.03.2012

Nemusíte „melancholický thriller“ Drive považovat za nejlepší loňský film. Neupřete mu ale, že šlo o pozoruhodný počin, který měl odvahu nabourávat žánrová pravidla (však se i dočkal v Americe žaloby… (viac)

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky