Thriller podľa literárnej predlohy Roberta Harrisa je napínavým príbehom spisovateľa, ktorého najmú, aby spísal pamäte britského premiéra. Nie je však prvým autorom, ktorý sa podieľa na tomto literárnom projekte. Po tom, čo more na opustenú pláž vyplaví telo jeho predchodcu, situácia začína naberať nebezpečné obrátky. (STV)

PROROK14

Kvalitný film od majstra režiséra. Nuda je neznámy pojem. Dĺžka absolútne neprekáža, ba dokonca by som uvítal aj rozsiahlejšiu stopáž. A ten záver... ()

Idée_fixe

Snad poprvé jsem viděla vypjatou scénu, při níž se někdo (asice E. McGregor) snažil zachránit nejen svůj život, ale také osobní věci! Doposud vždy dotyčný nechal věci věcmi, a jal se spasit holý život. A tady utíkal před střelbou i s kufrem (pravda - na kolečkách, ale i tak, že). Což myslím, působí věrohodněji, i když by si jistě leckdo mohl říct - však správně, kašlu na věci, jen když se zachráním; ale aspoň já tak nějak stále podvědomě cítím, že pokud bych se já někdy dostala do nějaké nebezpečné situace, tož bych se snažila (pokud by to samozřejmě šlo) vzít s sebou i aspoň kabelku. ;-) Jistě, člověk si něco naplánuje, a pak se v okamžiku překvapení stejně zachová úplně jinak. To já si jen tak uvažuju... Jinak R. Polanski opět nezklamal, jak taky jinak, žeano. ;-D Ten chlap dokáže udělat velice zajímavý a napínavý film i týkající se politiky, která mne ve filmech (přiznám se) jinak skoro vůbec nebaví. Zhruba tak první půlka připomínala spíše dokument (což ale nijak nesnižuje kvalitu toho filmu - jen chci naznačit, že mě to celkem překvapilo), ale pak to nabralo "typicky Polanského rozměru" :-D, a úplně mne to vtáhlo. :-) Navíc - velmi milým překvapením pro mne byla malá rolička Eliho Wallacha (škoda, že skutečně malinká, ale znáte to - nemusí pršet, stačí, když kape ;)). O to větším, že jsem před shlédnutím filmu neměla o jeho účasti v něm ani páru, a tak když "vyjuknul" z toho svého domku na pobřeží, moc mne to potěšilo - rozzářilo den. ;-) ()

bouncer

Slušný film, který zajisté neurazí - napětí a tempo udrží vaši pozornost po celé dvě hodiny. To je jistě plus stejně jako kvalitní štáb - vše od zvuků až po herce působí profesinonálně. Bohužel když se zaměřím na příběh, tak ten je až žalostně jednoduchý a ohraný. Od Romana Polanskeho jsem čekal něco víc než tento bezpáteřní počin, který se blíží spíše průměru... Ale ten masivní "product-placement" BMW, hmm. ()

BoPo

Hrabanie sa v minulosti nie je pre nikoho príjemné. Niekedy je to až nebezpečné. No prečo tak pracne zisťovať šokujúce informácie, keď existuje niečo s názvom internet. Hlavnou hviezdou filmu napriek prítomnosti McGregora a Brosnana je dom na pláži, pekné to bývanie. ()

Avalon820

Jsem příjemně překvapen. Muž ve stínu je zajímavý "něco jako thriller" se značkou made by Polanski, ne neinspirovaný švédským Miléniem, který je překvapivě i napínavý. Dokonce ani jinak podivně slizký Ewan McGregor mi nevadil. Pro mě je sice rozuzlení trošku prvoplánové, ale tak co - zápůsobilo to a o to přece jde, no ne? Je to vlastně taková náročně se tvářící, ale v jádru velmi nenáročná podívaná pro každého, byť jen víkendového diváka a fanouška záhad. Ale mystérium, ze kterého by si člověk sednul na zadek také nečekejte... Jo a nesmím zapomenout také zmínit hudbu Alexandrea Desplata, která je skutečně stylová. ()

Johny_fork

Polanski je mistr atmosféry, tísnivé tóny naznačují skrytou pravdu, ke které divák pozvolně doplouvá. Na můj vkus je tempo snímku někdy až moc pozvolné a závěrečné vyústění není takové "BUM", jaké jsem čekal. Nicméně napětí by se dalo krájet. ()

Terva

...........nenahraditelný musí být nahrazen........... Napsat knihu o bývalém britském premiérovi Adamu Langovi ( Pierce Brosnan ) nebude jednoduchá záležitost. Zvláště, když váš předchůdce zemřel přinejmenším divnou smrtí. Nejmenovaný spisovatel, kterému ve filmu říkají Stín - The gost ( Ewan McGregor ) se o tom přesvědčí na vlastní kůži. Je to hodně o politice, spousta mluvení, někdy i nuda, ale má to povedenou dramatickou podstatu. ()

moviesfan

Dle mého se toto drama vydařilo. Bylo napínavé, nic se nepřehánělo a obsazení také fungovalo. Sice jsem téměř od počátku prokoukl jednu postavu, ale to byla klika. ()

MrCreosote

Že konec nedává smysl a devalvuje celý film? Nebuďte bláhoví, pokud jste viděli alespoň jeden díl z Polanského "bytové trilogie" (Hnus, Rosemary, Nájemník), pak je vám jasné, že režisér si libuje v nečekaných až fantasmagorických koncích, které ale v kontextu celého filmu dávají smysl - paranoia vyvrcholí do absurdních rozměrů a tenhle pocit se přenese i na diváka. Dovedu si lehce představit, že v rukou řemeslníka by Muž ve stínu mohl být obyčejným politickým thrillerem, který sice vydržíme sledovat do konce, ale za týden už si na něj ani nevzpomeneme. Polanski ale nejenom že ovládá řemeslo jako nikdo jiný, ale má talent na takové "drobnosti" jako je tvorba houstnoucí atmosféry, vytváření napětí z ničeho a využívání zdánlivě obyčejné výpravy (byt či dům u něj vždycky symbolizoval něco nepřátelského a nebezpečného). V mnoha momentech se objevuje i paralela s Nájemníkem - když je hlavnímu hrdinovi neustále omíláno, že "jeho předchůdce to dělal takhle a takhle, tady spal, tady psal a tady se utopil". Sakra dobrý kus filmařiny, který jen tak nevyšumí. P.S. Alexandre Desplat je jedním z nejlepších filmových skladatelů dneška. ()

Hwaelos

Opuštěné sídlo na ostrově, všudypřítomná mlha, tajemný zločin, který má působit jako nehoda, obálky přilepené pod šuplík, femme fatale a bezejmenný spisovatel, který přijíždí napsat knihu. Mimo to - konspirace CIA a výrobců zbraní, politická hra dvou rivalů, mučení muslimové v rámci "obrany státu" a britský politik, který se před mezinárodním tribunálem ukrývá v USA. Dává to smysl? Polanski dokazuje, že ano. "A co by na to řekl Hitchcock?" Vynikající thriller. ()

Seabeast

Skvost! Trochu se běduji, že jsem se na film nevrhl o dost dříve, protože jsem převelice překvapen! Napětí, atmosféra, silný příběh a herecká esa pod taktovkou mistra Polanského. Od chvíle, co začne snímek nabírat vražedné otáčky vás absolutně pohltí a nepustí. Vše začíná vcelku nevinně, kdy spisovatel v podání Ewana McGregora, je najat jako "anonym" pro chystaný memoár dřívějšího britského premiéra (Pierce Brosnan). Věci se začínají zamotávat, když vycházejí najevo okolnosti, které onoho spisovatele vedou na temné rozcestí a jde o život. Vlastně jeden spisovatel před ním, co měl na paškál ten samý úkol, o život přišel. Není už cesty zpět. ()

liquido26

Trošku jsem byl nerozhodný, jestli tři nebo čtyři, protože ten film, i když na mě neudělal nějaký strhující dojem, nepřekvapil žádným nečekaným rozuzlením a ani mě ničím nešokoval, tak mě prostě a jednoduše vtáhl a bavil. ()

Padme_Anakin

Pomalé tempo vyprávění mi v tomto případě vůbec nevadilo, sledovat Ewana McGregora, jak neví a tápe, mě vyloženě bavilo.. Pierce Brosnan v roli bývalého premiéra velmi lehce uvěřitelný, přesně takhle si já představuji politika.. Olivia Williamsová skvěle doplnila herecké osazenstvo, je úžasný chameleon a já jí věřím každý pohled, úsměv, slzu.. Atmosféra snímku, který je plný deště a nejistoty, mě dostihla a závěr parádní, beze slov a bez zbytečných gest.. P.S. Podávání lístku skvostné.. ()

F.man

Technicky i herecky výborné. Přesto nedám více než tři hvězdy. Polanskimu asi už z těch lolit trochu hráblo, protože nasekat do filmu tolik nelogičností a ukončit ho takovým ... něčím, ničím, no to snad ne Romane. Tím, jinak velmi povedený snímek, degradoval do nic neříkajícího dvou hodinového něčeho, co nakonec vyzní naprosto naprázdno. Přitom první polovina je opravdu skvělá. I feel like the wife of Napoleon on St. Helena. ()

kleopetra

Nijak zvlášť mě to nenadchlo. Chyběl tomu spád, napětí... Taky nechápu, proč na závěr udělal co udělal... Jako by si o to koledoval... ()

spaceboyCZ

Politicky thriller, ktery na zacatku slibuje hodne, ale nakonec nam predhazuje tradicni a proflaknuty model a od postelove sceny je kazdemu filmovemu matadorovi jasne, jak se veci maji, coz je skoda. Ewan McGregor je naprosto uzasny, jeho vykon by zaslouzil minimalne nominaci. Ponurou, misty az ducharskou :D atmosferu dokresluje misty vyborny hudebni podkres a barevne ladeni do sedo-modra, dramaticka kamera presne v situacich, kdy to film potrebuje. Po reziserske strance je film zvladnuty perfektne, do posledniho detailu. Skoda jen toho deje :(. PS: Pierci Brosnanovi zaporaci vylozene slusi, jen me zarazel jeho pupek :D ()

Anchi

U závěrečných titulek mi došlo, že jsem asi vlastně nepochopila, o čem film měl vyprávět. O osudu ghost writera? O životě bývalého premiéra? O CIA? O velkém odhalení? Jestli o tom všem, tak mi to dohromady nedávalo valný smysl. Moc nejasností bez pořádného vysvětlení. Hádám, že toto nebyl můj šálek kávy. Avšak kvůli skvělému hereckému výkonu Ewana McGregora, dokonce i Brosnanovi jsem chvílemi věřila, a kvůli skvělé kameře nelituji, že jsem u Ghost Writera strávila čas. ()

NinonL

Polanski patří mezi mých top 10 režisérů a ani zde mě nezklamal. Miluji jeho rukopis, tajemno, zamračeno, samé studené barvy. Tento film se vyrovná Deváté bráně, Hořkému měsíci a zdá se mi o dost lepší, než 48 hodin v Paříži. Příběh o tom, jak špinavá a pokrytecká je politika, možná nikoho neohromí, já ale tempo, jak člověk krok za krokem padá do nejistot, jak neví, odkud a co vlastně vystřelí, mám ráda. Navíc ten úžasný závěr. Nedoporučuji pít při sledování studené nápoje, zima vám bude dost i bez nich. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Polanski loví hvězdy

Polanski loví hvězdy

27.09.2010

Je zase na svobodě a chystá nový film. Proč ne? Muž ve stínu je pro mnohé jedním z filmů roku a důkazem, že Roman Polanski je pořád prvotřídní režisér. Drama God Of Carnage je adaptací divadelní hry,… (viac)

Do vězení, z vězení

Do vězení, z vězení

01.10.2009

Tento týden se roztrhl pytel se zprávami kolem vězení a vězňů – těch filmových i těch skutečných. Jak už určitě víte, ve Švýcarsku byl za své 30 let staré hříchy zatčen Roman Polanski a bude to mít… (viac)

Nicolas Cage a mor

Nicolas Cage a mor

23.09.2008

Všimněte si, prosím, že jsme se zachovali taktně a nenapsali jsme „Nicolas Cage JE mor“. A že bychom si to vzhledem k jeho momentální aktivitě a celkové kvalitě jeho filmů z poslední doby mohli… (viac)