Looperi sú nájomní zabijaci pracujúci pre zločineckú organizáciu, ktorá im ľudí určených na popravu posiela z budúcnosti. Ich úlohou je fyzicky likvidovať určené ciele a zbaviť sa ich tiel, aby definitívne zmizli zo sveta. Štedrá odmena za krvavú prácu je pribalená k obeti a platí iba jediné pravidlo - nikdy nesmú nechať svoj cieľ ujsť, a to za žiadnu cenu. Joe (Joseph Gordon-Levitt) je looper, ktorý spoľahlivo vykonáva svoju prácu a užíva si luxusný a bezstarostný život. Ale to platí len do chvíle, keď dostane najnovšiu zákazku. Na jeho veľké prekvapenie sa totiž pred jeho pripravenou zbraňou objaví on sám, len o niečo starší (Bruce Willis). Ako je to možné? Organizácia totiž looperom posiela ich klientov z budúcnosti. Obete určené na popravu vždy prenesú späť v čase, a to priamo pred hlaveň určeného loopera. A Joeovi ostáva len zlomok sekundy na zásadné rozhodnutie - má zastreliť sám seba? (TV JOJ)

Greg

"Time travel has not yet been invented. But thirty years from now, it will have been." Výborně natočené komorní sci-fi, které snese srovnání s některými daleko velkolepějšími projekty. Looper totiž stojí hlavně na propracovaném (někdy možná až příliš) scénáři a výborných hereckých výkonech, takže se objede bez drahých speciálních efektů. Scénář k filmu je dobře promyšlený, ale i přesto, že se odehrává prakticky ve dvou časových rovinách, tak jsem se v něm občas docela ztrácel. Ale třeba to zase trochu zlepší, až se na film podívám podruhé. A to, co režisér předvedl v závěrečných 10 minutách, to bylo opravdu bezchybné. Hlavně mě ale potěšili oba představitelé hlavních rolí - Joseph Gordon-Levitt i Bruce Willis se svých podrobně propracovaných rolí zhostili dokonale, ale ještě vylepšili již tak výborný dojem z celého filmu. Jejich "konverzace jednoho člověk se dvěma tvářemi" byla jednak skvěle napsaná, ale hlavně výborně zahraná. Soundtrack k filmu bych zařadil spíše do lepšího průměru, ale rozhodně to nebylo něco, co by výsledný dojem z filmu zkazilo. I přesto, že jsem byl s filmem spokojený, plné hodnocení dát nemůžu. Ale na velmi slušné čtyři hnězdičky to bohatě stačí. ()

RasputincZ

Nízký rozpočet v případě filmu Looper bolí. Johnson se zařadí mezi chytré režiséry (například Duncan Jones, Andrew Niccol) současnosti, kteří jsou schopni natočit za pár šupů relativně chytrý film s myšlenkou. Oproti například Vyměřenému času od Niccola mi zde chyběl propracovanější svět, větší komplexnost. Johnson je výborný v práci s postavami, prakticky všechny hlavní postav jsou dobře napsané a jejich motivace není ve hvězdách. Na druhou stranu už se Johnson s menší vervou věnuje světu jako takovém. Oproti Zdrojovému kodu od Jonese film zase strádá na nosnější myšlence, která by po skončení filmu doznívala, to se u Loopera prostě nedostavilo. Levitt je v hlavní roli silný a přesvědčivý a obzvlášt mě překvapila práce maskérů a stylistů, protože Levitt se doslova převtělil do mladší kopie Bruce Willise (dost tomu také pomáhají gesta, které Levitt od Willise odkoukal a osvojil). Bohužel dějová rovina kolem postavy Levitta se tváří jako nízkorozpočtové realistické sci-fi lehce střihnuté s romancí, která je mimochodem celkem mizerná a na druhé straně je Willisova krvelačná Odyssea za odvrácení budoucnosti, která obzvlášt v akčních pasážích působí prostě béčkově, až je to směšné. Otázka ovšem zní, jestli Johnson skutečně chtěl akční scény s Willisem parodovat nebo za to může nízký rozpočet...Nakonec Johnson s Niccolem a Jonesem uhrál remízu. Film má pár skvělých scén (rozrušené děcko na schodech), ale ve výsledku je to furt jen průměrné/mírně nadprůměrné sci-fi, které získává přehršle pozornosti jen díky stagnaci sci-fi žánru jako takového. P.S.: Tak děsivou dětskou roli jsem neviděl od Přichází Satan! ()

Hannibal92

Moc pěkný kousek, řekl bych že i jeden z nejoriginálnejších letošních filmů. Levitta mam strašně rád, myslím že je to úžasnej herec a ani Looper neni výjimka (až na ten příšernej make-up). Bohužel mi ale připadá že Johnson vzal celé cestování časem trochu moc zlehka a dopustil se tím strašně moc paradoxů, kterým by se dalo alespoň občas určitě vyhnout. Takhle když se nad tim člověk trochu zamyslí, tak to přestává pořádně dávat smysl. Škoda....jinak moc pěkný film. [Cinestar Anděl - 18.10.12] ()

zlabus

V jednotlivostech doslova geniální (Bruce Willis a jeho metody, vizuální onanie u scén s TK, atp.....), bohužel to celé poněkud kazí pokulhávající logika hrátek s kauzalitou. Ale co hodně žeru je hromada prostoru, kterou tvůrci dali divákově imaginaci a snaze si domýšlet (jinde bych to asi užil jako výtku, ale tady mi to přišlo chytré a cílené, nikoliv neúmyslné a zoufalé). Za mě spokojenost a jeden z těch chytřejších filmů sezony. Jo a Rian Johnson definitivně potvrdil, že patří k nejlepším z méně okoukaných tvůrců. 85% P.S.: Tu Inspiraci v Equillibriu jsem tam viděl taky, ale nijak mi to žíly netrhá. ()

Korbitch

Mohlo to být sci-fi roku, ale zařadilo se to po bok nemastných, neslaných béček typu Správci osudu a podobných rádoby zamotaných volovin pro páťáčky. Levitt i Willis jsou oba sobecký sráči, který jsem si za celý film neoblíbil a jen jsem zíral, čeho je starší verze schopna, aby zachránila svoji polykačku semene. Scénáristický paskvil, Willis hrající svou klasickou "navalte prachy a mizim" rutinu a naprosto strašnej Daniels. Jediný, kdo si získal sympatie, byl ten malý klučina, a být na jeho místě, roztrhám ty šašky na cimpr campr a du si hrát s autodráhou. ()

Wysch

Pokud tohle má být zástupce levných chytrých sci-fi, pak je mi smutno. Logickejch děr to má až hanba, otravnej harant je na zabití, originální úvod střídá vyschlá studna nápadů, Willis je bohužel upozaděn (výtečná je scéna s prvním harantem) a ve výsledku je Looper tak hloupé sci-fi, že se až divím tomu, proč má tak "vysoké" hodnocení. Time bullshit je zde opravdu time bullshit, film nemá žádná pravidla ohledně časoprostoru a cestování v něm, ke všemu popírá sám sebe (proč by měl Rainmaker zabíjet Loopery tak složitým způsobem?) a vůbec pointa je tak ubohá a tak "what the fuck are you thinking about my IQ", že je mi až smutno, že tohle je prý teda nejlepší sci-fi od Source Code. ()

LV.Helter

Stačí prežíť nadupanú prvú polovicu, aby ste videli ako na vás v druhej scenárista sere! Koncept je náhodou hodne ambiciózny a hodne líbový, ale neskor mu dojde dych a šlape s posledného, aneb rozpočet filmu bol maximálne vyčerpaný. Vyzerá to ako diel dobrého seriálu a nie ako kinovka. Nesľuboval som si od toho úplne nič, čakal som krásny brainwashing a Holywoodský pokryteckú cenzúru a to som aj dostal, takže sklamaný nie som, ale jednoducho Rianovi Jonhsovi neodpustím ten mäkký záver a všetky tie hi-tech sračičky, ktorými film disponoval. Myšlienkové spektrum sa tu na začiatku vysvetlí a väčšina vie ako, čo bude prebiehať a ako, čo to skončí. Hercov veľa a na plátne stále iba Levitt. No, ale respektíve to nieje až také zle. Film funguje ako celok a v sci-fi myslím, že je to hlavné. ()

cielnyl

Nevím proč, ale myslel jsem si, že to nebude dobrý film. Téma ale bylo zajímavé a nakonec to celé bylo poutavé až náročné na pochopení. Časová smyčka, která je vždy ošemetná a vyvolávající mnoho diskuzí, zde byla podle mě zpracována docela dobře. ()

Praxis

Perfektně vymyšlená scifárna, která mě možná malinko zklamala přehršlí keců v prostřední třetině. Škoda nevýrazného rozpočtu, mohla to být perda! Nápad se rozhodně cení. A ten chlapeček byl boží. 80% ()

Laxik

Asi to není čistá stovka, ale zase se mi jednou povedlo vybrat prvotřídní film, na kterej stojí za ty prachy jít do kina. Kterej stojí za to ho jen vidět. A co se mi líbilo nejvíc? Asi že to není pseudointelektuální vodění za ručičku, jakého se nám dostalo třeba v Inception, ale že se jedná o komorní a chytrý sci fi, který nevysvětlí každý detail, ale hodně si můžeme domyslet. A domyslíme si to správně, protože nejsme blbý stádo ovcí, co nepozná ani zvonec na vlastním krku, takže je zbytečný nám to cpát pod frňák. (OK, do tý metafory jsem se trochu zamotal, ale pointa je taková, že v Looperovi není vysvětlená každá prkotinka a nevyřčená myšlenka se vám stejně objeví v hlavě. Tak proč ji říkat nahlas? Proč na ni ukazovat velkou blikající šipkou s nápisem: Pro debily!?) Jen tak mimochodem, kdo ještě si myslí, že byl Kid Blue mladší verze Abea? /// Po druhém zhlédnutí: OK, není to zas tak chytré a základní premisa nefunguje úplně na 100%. Rozhodně ale nesouhlasím, že by to (až na jeden případ - a i ten je docela sporný, jak popíšu níže) porušovalo vlastní pravidla pro cestování časem. 2 pravidla Loopera jsou tato: a) Tok času lze změnit. b) Osoby v čase vrácené nelze ovlivnit jinak, než fyzickým poškozením jich samých, či jejich mladších já, v mentální rovině pak změnou vzpomínek (= udělat něco jinak, nezbavím se loopovy existence v přítomnosti, jen ji pozměním). A pokud jde o jediné teoreticky možné porušení nastavených pravidel - o závěrečnou pointu - můžeme buď vzít slova ZAUJATÉHO NEVŠEVĚDOUCÍHO VYPRAVĚČE doslova, a pak účel posvětil prostředky a odrovnal logiku, nebo můžeme vypravěčův závěr považovat za mylný, což značí velmi nehezké, ale o to logičtější vyústění děje, no a nebo si vybereme zlatou střední cestu, která ale sleduje tolik změn v toku času, že nelze určit, dává-li smysl, či ne. Osobně se mi líbí váhání mezi posledními dvěma možnostmi s lehkým znepokojením, že zamýšlený závěr je ten první. A jelikož jsem se na Loopera podruhé podíval hlavně pro porovnání s nedávno viděným Na hraně zítřka, nevyhneme se srovnání. V obou filmech, i když v každém trochu jinak, se cestuje v čase. V obou se můžeme kochat krásnou blond Full Metal Bitch Emily Bluntovou. Tady ale postavy mají třetí rozměr a oblíbíte si je. Tady se nehraje na humornou ani popcornovou notu. Tady Emily Bluntová hraje. Tady se nikdo nebojí, že průměrný americký balík a nadprůměrný český fanda Ordinace bude plivat, když něco nedopadne podle schémat. A ačkoli v obou případech hapruje závěr, tady je slušná šance, že to celé dává smysl. ()

Lamiczka

Než jsem se odhodlala k tomu jít do kina, tak už Loopera přestali dávat. O to víc mě potěšilo to, když ho znovu obsadili do programu v rámci levné neděle za 50 Kč. V tomto případě se rozhodně jednalo o skvěle investovaný, ač sice malý, finanční obnos. V kině mi byla nadávkována přesná a vyvážená porce akce, propracovaného příběhu a kvalitních herců. Na nich, konkrétně tedy na mladém a talentovaném Josephovi Gordon-Levittovi. Ten do své role omládlého Bruce Willise šel naplno a výsledkem je až neuvěřitelným způsobem vypadající Willisova kopie. Rovněž velkým dílem na propracované vizáži přispěli šikovné ruce maskérky, které výrazné Willisovy rysy přenesly na Josephovu tvář. Avšak bez potřebného hereckého umu by byla veškerá omalovánka celkem zbytečná. Naštěstí, jak jsem psala už dřív, herecky je film našlápnutý na maximum. V Josephovi dřímá velký herecký potenciál a zde se naplno projevil. Bruce nezůstává pozadu, ale v roli akčního hrdiny je už jako rybka ve vodě a tak vlastně ani ničím zásadně neohromuje a ukazuje to, co moc dobře umí. Stejně dobře se profiluje i hodně zajímavý, byť místy dost drastický, scénář, který nenechá diváka na chvíli v klidu a neustále přidává nové podněty k zamyšlení. Ať už se jedná o samotné pronásledování obou jedinců, psychologii obou hlavních postav (která je až překvapivě rozdílná) nebo detailně promyšlený příběh. V něm se těžko hledají logické chyby, i když věřím, že nadšenci žánru a hnidopichové si najdou své. Dohromady tvůrci představili v mnoha ohledech originální a neokoukaný snímek, doprovázený údernou hudbou, vybavený herci prvního řádu a pokládající nový milník ve světě sci-fi. Pro fajnšmejkra nutnost vidět! ()

Ellmariachi

A pak jsem to uviděl....Tahle věta zazní téměř na konci filmu a i já procitl. Proč moje okolí reagovalo na film tak odlišně. Část ho vynáší někde k vrcholkům hor, tedy těsně pod nebe a část je zklamaná. Problémem čistě v mejch očích je zde BW. Vsadím se, že ne málo lidí se těšilo na něj. Jenže se těšilo na BW tak jak ho má generace zná. Tedy hláškujícího drsoně. Místo toho dostali BW tak trošku pomalého a místy až moc citlivěho. Ono to není zlý. Poradil si s tím obstojně, ale prijde mě, že z postav je herecky asi nejslabší. A to ho mam rád, fakt moc rád a jednoznačně se distancuju od linčování jeho osoby v poslední době. Ono upřímně nejvíc mu to seklo když pokosil všechny rádoby zabijáky. Mě osobně fakt dostal ten malej klučina. Přehrál snad všechny okolo a udržoval atmosféru filmu hodně napjatou. Film jako celek mě upoutal a jen jsem mlčky sledoval kdy se v kruhu najde mezera pro úhybný manévr nebo kdy se definitivně uzavře. No... mezera se nenašla a kruh zůstal otevřený. Looper mě překvapil hodně příjemně 75 procent. ()

Baronne

Začátek se vleče, nicméně druhá část filmu je bezchybná, a konec, i přesto, že nemám moc rád podobný styly konců, mě zaujal. ()

JJ.Gibson

Looper je výborné sci-fi!!! Ikdyž nemělo megalomanský rozpočet, tak se ukázal skoro v plné síle! Proč říkám skoro, pač objektivně by to bylo za 4, ale subjektivně za 5! První půlka filmu je svižná, pěkná akce, pak přichází druhá, která trochu od akce upouští, ale zase hezky všechno vysvětluje a závěr byl vydařený, to je také jeden z důvodů proč 5, ale možná by mohl existovat i alternativní konec! Ale to úplně nejvíc, co vás na tomto filmu táhne je příběh, scénáristi přišli s něčím, co tu víceméně v takové formě ještě nebylo a dokázali eliminovat skoro všechny nesrovnalosti a to se cení! Ale stejně si myslím, že je tam jeden podstatný časový paradox :) Vcelku mě pobavila akční scéna, kdy si Willis bere do ruky dvě P90tky a začně kosit nepřátele, okamžitě se mi vybavily scény z Hvězdné brány, protože průkopníkem dvou P90tek byl Teal"c :D Shrnutí: pěkné, zajímavé, originální, bohužel nedotažené k dokonalosti. 4,5* ()

Riddick77

Kdo u Loopera začne přemýšlet, ten škaredě narazí, protože mu dojde, že je to jen povrchní, hloupé a nezáživné sci-fi. Začátek navnadí, ale pak tempo naprosto opadne a v prostřední části je film roztahaný až běda. Pokud chtěl Johnson nakládat s logikou tak ledabyle, měl z toho udělat výrazně kratší a svižnější akční jízdu, při níž by divák neměl čas o lapsech a nelogičnostech uvažovat. Jenže, i když si skrze kouzelnou větičku o tom, jak je cestování v čase složité a není nutné se jím zabývat, snaží tvůrci zajistit alibi, dále zabředají do časoprostorových paradoxů a neposkytují nic na oplátku. Emoce se dostaví až úplně na konci, leč celkové vyznění je spíše chladné. A znovu, kdo si hraje s časem, musí dodržovat určitá pravidla - a to hlavní motiv s matkou Rainmakera prostě postrádá a mně to strašně vadilo - X jí zabije, proto se z Y stane původce všeho zla, jenže to, že Y je původcem všeho zla, vede k tomu, že X jí zabije... A podobné vylomeniny se objevují na každém rohu. Obrovské zklamání! 4/10! [22.10.2012_Cinema City_Letňany] ()

nirvanafan

Po dlouhé době jsem dostala film, při kterém jsem celé dvě hodiny neodtrhla oči s plátna. Looper nejenže je neskutečně zábavný, překypuje rovněž fůrou skvělých nápadů, které jsou dobře rozvinuty a dotaženy do konce. Každá informace, kterou divák v průběhu filmu dostane, má smysl, jak se později ukáže. A na závěr do sebe všechno krásně zapadne. ()

O.Peta

Téma cestování časem ještě není ani zdaleka vyčerpané, stále vznikají další a další filmy, který zaujmou něčím novým, ale i staré otřepané věci zabalené do jiného obalu jsou pro mě pořád atraktivní. Proto si i Looper získal moji pozornost od samého počátku. První polovina mě zaujala asi o něco víc, v té druhé se děj už o mnoho neposunul. Závěr byl nevyhnutelný, tedy pokud nechtěl Johnson udělat stejný přešlap jako Jones ve Zdrojovém kódu. Nízkorozpočtovky mi nevadí, ale zde se to na filmu viditelně podepsalo, nejen v maskérně, kde z Levitta udělali nějakýho gumáka. Procentuálně to vidím na nějakých 65% ()

Jillen

Tak tohle se moc nepovedlo. Mdlé, nedotažené, laciné. Při přestřelkách se super vyvinutými kolty jsem se musel smát. A konec to pohřbil. Nicméně Levitt jako mladší verze Willise, parádní. ()

Macejko

Mal som pripravenú slovnú hračku pre prípad, že by sa to nepodarilo. Hlooper, haha. Našťastie tu podobnú kravinu napísať nemusím. Namiesto toho si predstavte alebo pustite do slúchadiel nejakú osudovú hudbu, pretože keď nie teraz, tak kedy? Tento film totiž naozaj vyzerá ako súčasť plánu nejakej vyššej bytosti. District 9 v 2009. Inception v 2010. Zdrojový kód a Vymedzený čas vlani. A tento rok Looper. Naozaj netuším, ako sa to stalo, ale pravdou je, že už štvrtý rok po sebe sa nám do kín dovalila parádna, extrémne originálna a prepracovaná science-fiction s myšlienkou! Takmer neznámy Rian Johnson si jednoducho povedal, že hollywoodskych pomyjí sme sa už nažrali dosť, a rozhodol sa ísť takpovediac "Nolan style". Za prvé - napísal scenár. Scenár, ktorý na časové paradoxy nahliada novou optikou, a pritom zostáva za každých okolností dokonale logický. Scenár, ktorý núti diváka byť neustále v strehu a nad dianím na plátne premýšľať. Scenár, ktorý následne nakrútil za prachmizerných 30 miliónov dolárov. A nakrútil ho tak, že tým zo svojho mena okamžite spravil budúci horúci tovar. Je jednoduché si pri podobnom type filmu predstaviť "iba" adekvátne a zručné remeslo, ktoré sa skvelému scenáru nebude pliesť pod nohy. Ak by Johnson svoj film natočil týmto spôsobom, nikto by nič nenamietal. On sa však vybral inou cestou. Svojou. Zredukoval hudbu na minimum, do popredia vtlačil pasáže, kde neznie nič než hlasy hercov... a vďaka tomu vytvoril na plátne pnutie a dusno, ktoré sa nepodobá na nič z posledného obdobia. Takže takto to je. Looper nie je hlooper, priatelia. Looper je pecka. ()

Sci-fi detektivek není nikdy dost

Sci-fi detektivek není nikdy dost

21.05.2015

Obzvlášť těch ambiciózních, mezi něž se bude chtít zařadit i Genus. Co si pod tímhle slůvkem máte představit? Hodně depresivní příběh z futuristického Londýna, v němž si můžete předem koupit… (viac)

Star Wars: Epizodu VIII natočí…

Star Wars: Epizodu VIII natočí…

21.06.2014

... Rian Johnson. Kdo že to je, ptáte se? Za nepříliš známým jménem se skrývá jeden z nejtalentovanějších mladých režisérů, jenž prorazil středoškolským noirem Zmizení, bavil podvodnickou komedií… (viac)

Režisér Hry o trůny natočí nového Terminátora

Režisér Hry o trůny natočí nového Terminátora

06.09.2013

To je docela překvapení. Podle magazínu Variety je vyvoleným pro znovuoživení zabijáckého kyborga z budoucnosti Alan Taylor. Televizní veterán režíroval epizody prvotřídných seriálů jako Řím,… (viac)

Fincher si prolistuje prorocký komiks

Fincher si prolistuje prorocký komiks

10.07.2013

Americký remake britského seriálu House of Cards s famózním Kevinem Spaceym v hlavní roli patří k tomu nejlepšímu, co se letos na obrazovkách objevilo. Není divu – za projektem stál jako producent a… (viac)