V roku 1972 bola stanovená stupnica vyšetrovania prípadov s podozrením účasti mimozemskej inteligencie. Spozorovanie UFO býva označené ako prvý druh stretnutia, zhromaždenie dôkazov znamená druhý stupeň, kontakt s mimozemšťanmi je druhom tretím. Posledný, štvrtý druh stretnutia, sa označuje ako únos. Dokumentácia tretieho a štvrtého druhu stretnutia neexistovala. Donedávna.
Provokatívny thriller Štvrtý druh je natočený podľa skutočných udalostí v odľahlom meste Aljašky, kde od šesťdesiatych rokov dochádza k záhadnému miznutiu ľudí. Tento jav nebol nikdy uspokojivo vysvetlený. Vďaka natáčaniu psychologických sedení s traumatizovanými pacientmi objavila a zhromaždila doktorka Abigail Tylerová (Milla Jovovich) extrémne znepokojujúce dôkazy o stretnutiach štvrtého druhu, ktoré viedli k obnoveniu vyšetrovaní záhadných zmiznutí. Zatiaľ neuverejnené archívne nahrávky z psychologických sedení doktorky Tylerovej sú zverejnené aj vo filme. Ich použitie robí z filmu Štvrtý druh ešte mrazivejší zážitok. (TV Dajto)

E lan

Mrazivá podívaná, dobře natočená, docela uvěřitelná (ač člověk má trochu pocit, že si s ním tvůrci trochu hrají). Rozhodně to není horor, spíš je to znepokojující podívaná... ()

Joža

Jak řekla na začátku Milla JE JEN NA NÁS ČEMU BUDEM VĚŘIT a já sám nevím co si o tom mam myslet,docela mě to dostalo,atmosfera filmu mě v táhla a proto za 4* ()

dawes

Kombinace hraných záběrů a autentických je nešťastná a zmatená.Navíc když ty autentické jsou vlastně taky jen hrané a celý film si na pravdu jen hraje, trochu podvod ne? Když to ale pominu, tak atmosféra postupně celkem slušně stoupá,záběry z hypnózy potěší a celek obstojí jako ucházející strašákovina. ()

Blacki

Těžko se mi hodnotí horory, protože mi stačí málo a jsem strachy bez sebe...proto hodnotím podle toho, jak málo jsem z toho hororu viděla (protože jsem strachy zavírala oči) a tady jsem toho viděla opravdu málo. Skvěle navozená atmosféra mě donutila se neustále bát. Na mě to zapůsobilo dokonale. ()

Skautka

Poslední dobou tvůrci filmů a zvláště hororů nás diváky straší zvláště mimozemšťany. No jo duchové už vyšli z módy a tak je na řadě nový trend. Nejvíc se mi líbil konec kde herci jasně říkají:,,Čemu ale nakonec vy sami uvěříte je jen na vás." Tak na začátku odkazují na to, že je to podle skutečné události a teď nám dávají na výběr? Jako by sami zesměšňovali to co na začátku uvedli v jasný fakt. Teď se můžeme hodiny a hodiny zaobírat otázkou zda-li jsme, nebo nejsme ve vesmíru sami. Myslím, že film nemá poukázat na herecké výkony, spíše nás má pobídnout k zamyšlení a možná i k uvěření. Ale něco vám povím z představy, že bych měla bejt unesena mimozemšťany mi běhá ale hustej mráz po zádech. ()

10Domik10

Ak by som tento film nevidel o nič by som neprišiel. Začiatočný vstup Milly Jovovich aj na základe skutočných udalostí možno sľuboval kvalitný, zimomriavkami nabitý zážitok, ktorý sa ale nedostavil v žiadnej pasáži tohto filmu. Ak sú si tvorcovia filmu istý priebehom deja v reálnom živote tak sa ospravedlňujem (čomu sa dá len ťažko uveriť) ale myslím si, že to malo naberať oveľa vyššie tempo a v konečnom dôsledku by to filmu tak či tak neuškodilo. Filmový vkus je v tomto prípade neúprosný. ()

danny_21

Zajímavý počin o možných únosech spoluobčanů v odlehlém koutě světa, který má dobrou, mrazivou atmosféru, třeba hypnotických seancí, nebo levitaci jednoho z " vyvolených ", ale kterému podle mě škodí dokumentární styl a to jak mi podsouvala Mila autencitu - reálné záběry rozhodně reálné nebyly.Každopádně jako zvědavý fanoušek nadpřirozena a paranormálních jevů takové filmy vítám, tenhle kus bych ohodnotil i o hvězdu víc, kdyby tvůrci konec ještě víc vygradovali a odpustili si ten rušivý dokument styl - 60 % ()

Khamsin

Ani horor, ani drama, ani dokument.. Nevím, co to bylo, ale vím, že mě to nebavilo a postavy mi byly celkem lhostejné - což je vzhledem k tragickému příběhu docela smutné.. ()

ecis

Precoooooo???!!!! Mam dost tychto 100%-nych garantovanych, true-based stories, ktore su uveritelne a nelogicke ako mamut na Mesiaci. ()

darthhokro

Sovy nejsou tím čím se zdají být.... Zase jeden rádoby dokument podle skutečných událostí. Nějak těmhle filmům nedokážu uvěřit a jako zábavu to taky nepobírám. Jedna hvězda za Milušku a jedna za toho kostlivce co hrál údajnou paní dokrorku. ()

Sharleen76

"My čekali UFO a ona přiletěla Hedvika..." Čtvrtý druh buď milujete nebo naopak zavrhnete. Nic mezi tím. 3 hvězdy za Millu Jovovich a Eliase Kotease. ()

Kingjiri

Tvůrci se nejspíš nemohli rozhodnout jestli o těhlech různejch UFO událostech natočit dokument nebo celovečerák, takže se nakonec rozhodli spojit obojí dohromady. A to mi nakonec přišlo jako uplně nejhorší varianta, protože nefunguje pořádně "reálná" složka ani ta hraná. Reálná složka byla určitě taky kompletně vymyšlená, jelikož něco takovýho by ve svý době obletělo celej svět. Když už, tak si tvůrci nemuseli v reálnejch záběrech vymýšlet klišoidní poruchy natáčení v těch nejzajímavějších chvílích. Občas bylo taky trochu zmatečný sledovat několik těch záběrů vedle sebe a ani to občasný prolínající se mluvení mě moc nenadchlo. Kromě obsahu se teda nepodařilo zabodovat ani pokusem o originálnější formu. Kdyby se aspoň člověk dověděl z týhle oblasti trochu něco novýho. Ale to, že se údajně dějou únosy mimozemšťanama jsem věděl už dávno. ()

vojtik

Čtvrtý druh - únos mimozemskými bytostmi. Pokud vám předešlá věta připadá směšná tak tenhle film není pro vás. U ostatních se určitě dostaví vlna zájmu, jelikož je to stále vyhledávaný námět. Film se za každou cenu snaží být rekonstrukcí těmito mýty opředenými událostmi a tak autoři pro co nejpůsobivější dojem zakomponovali pseudodokumentární část, kdy jsou určité scény vkusně doplněny jakoby "autentickými záběry". Ze začátku je tento prvek zajímavý, bohužel místy malinko rušivý. Naštěstí jsem si později zvykl a naopak tyto úseky vítal. To je společně s hlavní - zdramatizovanou částí výbornou směsí napětí, strachu z neznámého a mrazivých situací, kdy v mém případě byly na těch správných místech. Díky tomu u mě snímek vyvolal autory zamýšlenou situaci, kdy se vám v hlavě honí myšlenka, zda to jsou "ty" opravdové záběry a zda je na něčem z toho alespoň špetka pravdy. Záleží pouze na vás, zda tomu uvěříte, nebo ne. Jasné je jen jedno, jako film to funguje perfektně. Doporučuji sledovat v noci a o samotě - nic takového už bych nechtěl zažít :). Nejmimozemštější moment: jakýkoliv záběr na vykulené oči hosta ve studiu. ()

singone

vážně nevím jestli mám věřit v pravdivost dokumentárních záběrů použitejch ve filmu nebo ne, tak či onak film působí znepokojivě a to myslím měl režisér v úmyslu. ()

fantomas19

*horor/dráma *zaujímavá téma * Milla Jovovich * Americký misteriózny sci-fi horor z minulého roka (2009), ktorý natočil Olatunde Osunsanmi, je príbehom psychoanalytičky snažiacej sa vyriešiť záhady v malom mestečku na Aljaške. Abbey Tyler (Milla Jovovich), psycholožka, ktorá stratí manžela, pokračuje v jeho práci. Rovnaké symptómy viacerých pacientov a hypnóza niektorých z nich len poodhalí príčiny enormného strachu obyvateľov. Všetky skutočnosti nasvedčujú tomu, že mestečko je obľúbenou destináciou pre návštevy mimozemšťanov a únosy miestnych ľudí. Ale pod tlakom strachu ľudia strácajú hranice oddeľujúce vnímanie fikcie a reality. Film o otázkach, o dôkazoch a ľudskom strachu. Neodpovedá, necháva názor divákovi. ()

Hellsniper

Co to jako má být? Dokument nebo film? Jestli dokument hodnotil bych tři hevězdičky, takhle musím dát jednu. Jo a některý ufouni jsou pěkny svině! ()

SatuPeka

Co je na Čtvrtém druhu nejzajímavější? Menší SPOILER: Zkuste se nad tím zamyslet. Každou noc jdete spát, ráno se v klidu a v pohodě probudíte. A co kdyby jste zjistili, že ve skutečnosti máte každou noc děsivou návštěvu někoho, kdo si s vámi může dělat co chce a ještě je vám schopný implantovat falešné vzpomínky? Při spánku je člověk tak křehký a bezbranný! Tohle by podle mě rozložilo a psychicky zničilo každého. Značná část působivosti celého filmu spočívá na tom, jak postavy odhalují pravdu o tom, co se s nimi v noci odehrává, a hrůza takového zjištění je zobrazena poměrně dobře. Co se týká zbytku filmu, tak průměr. ()

biopanic

Nemôžem inak. Som vášnivý fanda U.F.O a poltergeistov a ak sa k tomu pripojí hláška "based on a true story", cítim povestné mravčenie v brušku:) Neskutočná autenticita, silný príbeh, famózna Jovovich, sovy a absencia zelených mužíčkov spôsobila, že som musela od obrazovky odvracať zrak, čo sa stalo naposledy pri filme Ju on v roku 2003. To, že film mi nevyfučal z hlavy ani po týždňoch hovorí tuším za všetko. ()

Milla Jovovich a vrah bez obličeje

Milla Jovovich a vrah bez obličeje

02.11.2009

Díky Dokonalému úniku máme Millu čerstvě zapsanou jako „holku, která má občas štěstí na zábavný film“. Uvidíme, jak se jí bude dařit dál. V pátek má v USA premiéru její sci-fi horor The Fourth Kind,… (viac)