Návrat Temného rytiera

• Česko Temný rytíř povstal (viac)
USA / Veľká Británia, 2012, 158 min

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (viac)

Gotham sa zmieta v temnotách neistoty potom, čo bol jeho maskovaný ochranca uznaný vinným zo zločinov, ktoré boli pre dobro ľudu uložené na jeho bedrá. Nedôveru v Batmana (Christian Bale), a v to čo predstavuje, nahradila u väčšiny nenávisť a pohŕdanie. Joker možno hnije v polstrovanej kobke v Arkhame, ale s úsmevom. Lov na netopierieho muža je totiž v plnom prúde a gothamské policajné zložky pod vedením komisára Jima Gordona (Gary Oldman) nie sú to jediné, čo ide alteregu miliardára Brucea Wayna po krku. Zdanlivo odnikiaľ sa vynára akýsi Bane (Tom Hardy) a nocou sa ako tieň zakráda tajomná mačacia žena Selina Kyle (Anne Hathaway). (TV Markíza)

DavidWebb

Poctivá filmarina prevedená profesionálne takmer bezchybne. Nolan je fakt PÁN režisér. Spôsob akým dokáže vytvoriť dojem na diváka v šedivom Gothame, skoro bez farieb, možno účelovo, klobúk dole. Týmto Batmanom sa Christian Bale zaradil medzi mojich obľúbených hercov. Tak nejak viac sa priblížil obyčajným a zraniteľným ľuďom. Príbeh síce nie je originál každým coulem, ale aj tak je pútavý, zaujímavý. Gary Oldman pridal každému novému dielu a nebolo tomu inak ani v tomto prípade. A tu bol navyše fakt dobrým prínosom aj Joseph Gordon-Levitt. Dúfam, že vďalších častiach ho ešte uvidíme. Vhodne skomponovaná a použitá hudba. Bez toho, aby som vedel kto je jej autorom, tam boli pasáže kde to nepotrebujete vedieť ak poznáte tvorbu Hansa Zimmera. Naozaj dobrý filmík, ktorému sa neuhnem ani druhý, tretí krát. Jedna vec ma však predsa len iritovala. Anne Hathaway tu, Maggie Q v Nikite, a nespomeniem si na tie ostatné... superženy. Sú podľa scenára chytré, inteligentné ženy, vždy o krok vpredu. S tým naozaj nemám problém. Nie som žiadny šovinista alebo sexista, nič podobné. Ale keď vidím ako takáto vychrtlá modelka álá kosť a koža, vrazí 2 a pol krát ťažšiemu chlapovi (niekedy aj 4 chlapom) a tí sa hneď zvalia na zem ako vrece zemiakov, tak ma to bolí za tie baby. Pretože by si polámali všetky pastelky čo majú namiesto kostí v ruke. Proste mi to vôbec nepríde hodnoverné a kazí to dojem z inak perfektného diela. 5 hviezd dať nemôžem, lebo som ich dal Batmanovi s Jokerom (Heath Ledger). A ten bol predsa len o ten povestný chlp lepší... 85% ()

Chamyl

Batman jako společenská agitka? Kam ten svět spěje... Někdy až příliš vycucané z prstu a v řadě případů nelogicky (nebo aspoň ne zcela logicky) pospojované s cílem příliš účelově nasměrovat postavy k nějakému konání a posunu v ději. Zvraty nijak nešokují a po pravdě jsem jim úplně nerozuměl. Pro mne tedy čím dál tím nudnější. ()

LakiyL

Dôstojné zakončenie Nolanovskej trilógie. Skvelý Hardy. Znova zaujímavý Zimmer. (najviac vás ale poteší keď vám kamarát povie záverečnú scénu filmu, vtedy by som vraždil, i keď celkový dojem filmu to isto nepokazilo). ()

kyLuke

Ani po několikátém zhlédnutí stále nedovedu najít nic, co by mohl Nolan v této trilogii udělat lépe. Bylo jasné, že Temného rytíře již prostě není možné překonat, tak navrátil Nolan Batmana zpátky ke komiksovým kořenům, zabalil celý Gotham opět do neskutečné atmosféry a připravil tím tak naprosto perfektní zakončení úchvatné série, která, jak se bojím, nikdy nemůže být překonána. Neskutečnou poklonu je opět nutné složit Hansi Zimmerovi, který posunul Batmana na zcela novou úroveň (a to se o soundtracku žádného z netopýřích trháků nikde pořádně nedočtete). Jen s podivením hledím na fakt, že žádný film z Nolanovy trilogie nebyl nominován na Oscara, ale Black Pantherovi se to poštěstilo... No a poslední poznatek - Christian Bale je opravdu skvělý Batman! ()

beso74

Dobrá správa: Druhy najlepší film o takmer bezcitnom miliardárovi majúcom záľubu v latexe a high tech hračičkách. Zlá správa: Predošlý temný rytier už asi nebude prekonaný ani samotným Nolanom, nanešťastie aj jeho genialita má určité hranice. Ale aj tak je to pre diváka jedno z najhodnotnejších pokračovaní, aké si môže pozrieť, samozrejme, okrem nedostižných Kameňákov... :D ()

AjfelCZE

Výborný začátek. Skvělé efekty, zápletka a tak dále. Ze začátku jsem se do filmu fakt zažral. Pak to sice bylo trochu horší, nudnější, moc se všechno protahovalo a vysvětlovalo, ale taková už režie od Nolana je. Myslím, že povedené pokračování. Bavilo mě to. Zajímala by mě pouze jediná věc: " Jak se povedlo Waynovi dostat se z prdelákovské vesnice do střeženého Gothamu? :D Ale jinak pohoda :) ()

movemat

Genialita predchádzajúcej časti stála najmä na šialenom charaktery Jokera vo fantastickom hereckom prevedení Heatha Ledgera. Návrat temného rytiera ponúka všetko čo môže akčný film ponúknuť, no Jokera už dať nemôže. Preto, aspoň u mňa, nie je ten film tak vysoko ako jeho predošlá časť. ()

Gromit

Lépe už snad svoji batmanovskou trilogii Christopher Nolan uzavřít nemohl. Všechno, co tak krásně fungovalo v prvních dvou dílech, funguje i v díle třetím. Na škodu není ani velké množství postav (z Hardyho Banea doslova mrazí, Catwoman Anne Hathawayové je neuvěřitelně sexy) a podzápletek, z celkové stopáže 164 minut dokáže Nolan plnohodnotně využít každou minutu. Nezbývá mi tedy než říct: Temný rytíř povstal. A vyhrál na celé čáře! ()

Racker

Nikdy jsem nekoukal na něco takového, co by mě od počátku do konce nudilo. Proč Bruce Wayne mluví jako člověk a Batman jako uchraptěný retard? Proč, se z auta začne jenom kouřit, když ho trefí modrý paprsek z nabušeného děla. Proč si Bruce nezláme páteř, když padá několik desítek metrů přivázaný ke konopnému lanu? A těch "proč" by bylo mnohem více. - Veliké zklamání. ()

Bezda22

Abych začal tak nějak normálně. Anne Hathaway znám od Deníku princezny. Nikdy sem jí jako herečku moc nemusel a nebyla mi nijak sympatická. Viděl sem jí v hodně filmech, ale až tady sem poznal její kvalitu. Nedovedl sem si představit, že bude hrát jinou roli než nevěstu, která válčí o svůj top den v životě se svojí nejlepší kamarádkou nebo jako holku co sotva pozná vidličku od talíře a má se stát princeznou. Filmy o ničem, žádnou hodnotu nemaj. Ale tady, tady je vidět, že když zahraje výborně v tomhle filmu, tak nemůže bejt špatnou herečkou. Ale dost o ní. Je čas dostat se k filmu. První půlka se teda zatraceně táhla. To sem myslel, že budu zklamanej jako nikdy. Ale potom to dostalo ten náboj. Přesně to co sem chtěl od třetího Batmana. Ta akce, to napětí. Zrada, nepředvídatelnost. To všechno do sebe zapadlo jako skládačka. Co na tom, že Batman měl minimální roli v první polovině filmu, když v tý druhý ukáže proč je nejlepší superhrdina. On je člověk co nemá super schopnosti a stejně je nebezpečnější než kdokoli jinej a to jen proto, že je "pouze" člověk. Tehle film nechci s ničim srovnávat. Tahle Batmanovská trilogie je úplně na vrcholu filmový produkce a tam si myslim dlouho zůstane. Nepřekonatelný dílo. Pane Nolane, děkuju. Děkuju vám za to, že ste stvořil něco co filmovej fanoušek a fanoušek Batmana jako jsem já, vloží do hloubi svýho srdce a tam to nechá. Nikoli zapomenuto, ale jako zdroj. DÍKY! ()

groz122

Stejně jako u minulých dílů této série má před sebou divák monumentální dílo. Snímek navazuje na inkvizitorské vyhoštění muže s maskou, avšak občané metropole jménem GOTHAJ CITY s brzy uvědomí, že NY má Spider-mana, další fiktivní město Supermana o oni leda tak chabou policejní morálku. Scénář je úžasný, ale něco bych filmu přeci jen vytkl: Během filmu mi několikrát připadalo, že hlavní záporák (BÍN) má mnohem větší charisma, než hlavní hrdina. Většina akčních scén je natočena dost věrohodně, dokud se nedostane na zápas jeden na jednoho - v tu chvíli vůbec nevíte, jestli sledujete fackování puberťaček nebo novodobého Zorra. Dech beroucí atmosféru filmu dodává hudba od uctívaného Hanse Zimmera. I když mi Temný rytíř připadal lepší, tak si myslím,že Temný rytíř povstal je důstojným nástupcem Temného rytíře. Epické zakončení - HIGH FIVE HANS! ()

jadran90

Temný rytíř povstal a přerostl autorům přes hlavu. Moc proslovů, moc hlášek, moc postav, které Nolan pašuje celým filmem. Gordon-Levitt s Anne Hathaway skvělí, Hardy s horou svalů důstojný nástupce Ledgera. Po slabším začátku všechno začne fungovat s postavou Batmana. Na konci je zbytečný zvrat, který má dokázat, jak jsme se nechali tahat za nos, a tragická scéna umírání jedné postavy. Důstojné propojení a zakončení trilogie se skvělou Zimmerovou hudbou. ()

jelimanek

Nebavilo mě to. Nepřekvapilo mě to. Herecký výkony nic moc - každý z těch herců hrál líp v jakémkoli svém dalším filmu...a bože ty dialogy? Mám hraný komiksy ráda, Batman se mi taky do teď líbil, Nolan taky. Fakt nevím, kde se stala chyba. Ale čtyři dát nemůžu. Oldman a panoramatický záběry? To jediný bylo dechberoucí. ()

Domineus

Prvý film trilógie som nevidel, no keď som videl Temného Rytiera, bol som presvedčený, že musím vidieť aj tretí film, na ktorý som sa strašne tešil. Po celý čas ako som film sledoval som mal zimomriavky a triasol som sa, pretože som s nadšením očakával, čo viac sa ešte stane. Časť kde Bane odpálil štadión ma neskutočne ohromila a kvalita tohto filmu pre mňa rástla z minúty na minútu. Či už ide o spomínané odpálené ihrisko, alebo o scénu, keď sa Batman snažil dostať z väzenia, alebo v samotnom závere pri odlete vrtuľníku s bombou. Rovnako vynikajúca bola aj hudba, ktorú poskladal Hans Zimmer. ()

Uesbe

O.K. síce tam nebola postava hodná Jokera, ale tento film bola JEDNA MORÁLNA FACKA ZA DRUHOU......a že ich za tie tri hodiny bolo! mňa žiadne americké patetické výlevy nerušili......skôr tá monštrózna brutalita Banea........a tá posadnutosť zničiť Gotham stoj čo stoj........prečo práve Gotham, to akože iné prehnité mesto nie je? ()

GudMen

Nejen, že jsme dosud pořádně nerozuměli hlavnímu hrdinovi, nyní už nerozumíme ani hlavnímu záporákovi. Alespoň si Nolan konečně strčil svůj misogynský apetit za klobouk a naservíroval nám dvě hrdinky, co spolu rozebírají své vlastní, nikoliv Bruceovy, problémy. Na druhé zhlédnutí se mi tak třetí část netopýří trilogie zdála mnohem lepší. Docenil jsem komplexitu díla, byť stále neodpouštím fraškovitost, která je s blížícím se koncem stále aktuálnější. Nolan tak vesele opakuje chyby z prvního dílu, což mi činí vážné obavy, že napotřetí snížím hodnocení opět na dvě hvězdy. Do té doby může těžit z mé dobré nálady. ()

Allegro.g.

Vyvrcholení které takhle nějak musel vypadat, když už mělo přijít. A bylo dokonalé, přestože kupí nesmyslnost a obálkovost. Ale ta je tak krásná jako Anne Hathaway plochá (= hodně:). ()

quazar

Film bol zo začiatku trochu nudný ale postupne sa rozbiehal a naberal správny smer. Samozrejme sa nemôže rovnať s predošlým dielom. Tento film by sa nemohol zaobísť bez veľmi dobre spraveného záporaka Banea, ktorý Batmanovi robil zo života peklo. Film pekne vystihoval, čo všetko je Batman schopný urobiť preto, aby zachránil Gotham. Aj keď sa mi film páčil očakával som od neho viac. Celkom pekne zakončenie trilógie. ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý

21.01.2022

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy

10.11.2019

Přestože zní titulek spíš bulvárně, ujišťuji vás, že se jedná o ryze filmovou zprávu. Oscarový herec Christian Bale (Fighter, Dokonalý trik) v novém rozhovoru oznámil, že už nadobro končí s… (viac)

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (viac)