Návrat Temného rytiera

• Česko Temný rytíř povstal (viac)
USA / Veľká Británia, 2012, 158 min

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (viac)

Gotham sa zmieta v temnotách neistoty potom, čo bol jeho maskovaný ochranca uznaný vinným zo zločinov, ktoré boli pre dobro ľudu uložené na jeho bedrá. Nedôveru v Batmana (Christian Bale), a v to čo predstavuje, nahradila u väčšiny nenávisť a pohŕdanie. Joker možno hnije v polstrovanej kobke v Arkhame, ale s úsmevom. Lov na netopierieho muža je totiž v plnom prúde a gothamské policajné zložky pod vedením komisára Jima Gordona (Gary Oldman) nie sú to jediné, čo ide alteregu miliardára Brucea Wayna po krku. Zdanlivo odnikiaľ sa vynára akýsi Bane (Tom Hardy) a nocou sa ako tieň zakráda tajomná mačacia žena Selina Kyle (Anne Hathaway). (TV Markíza)

Dánek

80% -Celkem zklamani, cekal jsem ze to opet bude pecka, ale... Dostalo se mi obycejneho akcniho filmu, jehoz dej byl hrozne predvidatelny, prostredni cast me dost nudila a zaver byl proste klasika. Avsak akcnak to byl kvalitni :) ()

Lexion69

a) Marion Cotillard vážně není tak hnusná jako Edit Piaf. b) Michael Caine se stává senilním kmetem, který nezvládá své emoce a propuká v nekontrolovatelný pláč. c) Bane má nejstylovější image(ten kabát chci) a nejzamotanější motivaci v meinstreemových dějinách(Ne prostě neberu že by se někdo, kdo prožil něco takového, začal chovat jako Darth Vader). d) Architekt gothamské podzemky musel být neskutečný ďábel. Jak jinak si vysvětlit že dokázal vybudovat něco tak spletitého na tak prťavém ostrůvku. ()

Wally

Nádherný závěr trilogie...už chápu všechny ty chvalozpěvy na celou sérii a hlavně na tento závěrečný díl...prostě bez chybičky a klobouk dolů před Nolanem...i kdyby už nikdy nic nenatočil, tak tohle jeho dílko nezůstane zapomenuto a časem se zařadí mezi filmovou klasiku. Navíc si cením toho, že nepropadl trendu 3D a ukázal, že poctivý 2D film lehce 3D braky roznese na kopytech. Závěr byl fantastický a mrazilo mne v zádech.... Mám jediné přání....už žádné pokračování....tohle již nelze překonat.... ()

velkyvezir

Téměř celý film jsem pořád něco postrádal a posledních dvacet minut, zvláště pak poslední tři minuty mi všechno vynahradily natolik, že z původně plánovaných tří hvězdiček jsem to vytáhl na pět. Trilogie jako prase, zapomeňte na předchozí snahy s tučňákem, Valem Kilmerem, či Schwarzeneggerem. ()

casioa....

Nolan siahol na vrchol "roku pána" 2008, teraz už ťažko niekoho ohúri ešte o kúsok viac. Všetko to čo mal Dark Knight z onoho roku, tomu tohtoročnému chýba. Bane nemá nič, žiadnu charizmu, žiadnu hĺbku. Je o obyčajný prázdny násilník, a samoúčelnosť (čohokoľvek) postrádajúca akúkoľvek duchovnú "vatu" nakoniec...nemá nádej na úspech. R.I.P., Heath Ledger, bravo JOKER...FUCK Bane! ()

MoTeelka

TDKR byl pro mě nejočekávanějším filmem letošního roku. Těšila jsem se sice i na Huga (očekávání naplněno), na Temné stíny (moment zklamaného očekávání) a na Hobita (stále v očekávání), ale závěr (?) Nolanova Batmana vedl o několik mílových kroků. Navzdory takto ošemetné pozici jsem ale odcházela z kina nadšená a ani minutu z možná zbytečně dlouhé stopáže jsem se nenudila. Kdybych na to šla teoreticky, budu muset Temnému rytíři, co povstal, sebrat minimálně jednu hvězdu. Ale proč to dělat, když mě film absolutně strhl a bavila jsem se, jak už dlouho ne? ()

BluT

Batman nebyl a priori mým z nejoblíbenějších super-hrdinů, ale po celé nové sérii ho prostě musím mít rád. To se fakt jinak nedá. Film "č. 3" byl skvělej, fakt jsem se na něj těšil a vůbec mě nezklamal. Bane je dokonalej záporák, osobně ho řadim výš než jakýhokoli předhozího zloducha, včetně Jokera. Ten hlas, tyvole, ten hlas! Perfektní. Jinak: 164 min je sice strašně moc na jeden film, ale konec byl dostatečně našláplej, aby udržel pozornost i po dvou hodinách. Konec se mně prostě líbil a celkově nepřemejšlim o jinym, než absolutnim hodnocení: 94% ()

see_sawandrew

Stošedesátiminutový tum-dum-dum-dum koncert, materiál na tři filmy, ale sestříhaný tak necitlivě, že ani jeden z početné skupiny zvratů není vyždímán z poloviny, natož na maximum. Samozřejmě, scénář je asi stejně odfláknutý jako v předchozím Batmanovi, ale tentokrát je mnohem víc vidět jeho plochost. Kupodivu není problém v charakteristice postav ani v záporákovi. Mile mě překvapilo, že Bane při prvním setkání s Batmanem prohlásí ve stylu Franty Kocourka: "Ale kókám, že seš taková sušinka, čeče." Skutečný problém je způsob, jak Nolan s postavami zachází, a jak divákovi zprostředkovává jejich osudy, což je nejbolestněji vidět hlavně ve zvratech (do nichž jsou postavy velmi často záhadně teleportovány). Napětí, které by paralelní montáž měla vybudovat, se nekoná kvůli uspěchanému střihu a neschopnosti vybudovat konzistentní scénu (tady opravdu nepomůže "narvat tam Zimmera"). Naproti tomu zoufale předvídatelné momenty jsou nabubřele servírovány jako vrcholy sekvencí. Kde jsou ty časy, kdy Nolan ještě točil sofistikovaně a dokázal i v pomalém tempu diváka zblbnout a dopřát mu pocit dosud neviděného, a dokonce i emocionální zážitek. V případě TDKR nemůže být řeč ani o nepatrné chemii mezi postavami, ale to ostatně nefungovalo už v předchozím Batmanovi. Suma sumárum, poslední Batman se tak zoufale snaží být kulervoucí, až je vlastně trapný. Vrcholem všeho je netopýrova poslední věta o hrdinovi a kabátě, která už mě naprosto knokautovala smíchy. 40% ()

Spike23

Celou tu neskutečně dlouhou dobu mi vrtala hlavou jediná věc, a to proč zní Baneův hlas jako z přírodovědeckého dokumentu a jestli ho dabuje David Attenborough, nebo Patrick Stewart. Ale teď k filmu samotnému. Samozřejmě, že je tam pár pořádně epických části, ke kterým když se přičte, že to má skoro 3 hodiny, zase na nějakou dobu to bude pro všechny nejlepší film na světě. Naneštěstí pro mě je ale tato série už tak daleko, že jí srovnávat prostě musím a moc se toho od druhého dílu nezměnilo, snad jen kromě toho, že už si lidi odpustili těch 100% kvůli Heathu Ledgerovi, tak aspoň to je dobrá zpráva, ale ''jednička'' pro mě stále zůstává nejlepší. Herci jsou sice všichni jako obvykle perfektní, o tom žádná a ve spojení s parádní atmosférou a dobrým pocitem z toho, že se jedná o Batmana, což jedna z mála záruk kvality filmu v současnosti, nikdo snad nemůže o filmu pochybovat, ale stále si myslím, že se toho do 164 minut dá narvat víc, než co nám bylo naservírováno a troufám si říct, že i o něco lépe zpracovat, aby to znovu mělo něco nového, originálního, co jsme ještě neviděli. ()

Pyth

Druhy dil trilogie byl o fous lepsi, ale presto sem se zaverem spokojene. Hlavne finale filmu me dostalo. Bane byl taky super... ono vlastne neni moc co vytknout, ale proste chybi ten hype druheho dilu :) ()

Testament

Ta stará VHS dokodrcala ke konci a já ještě 5 minut po skončení titulků jen tupě zíral do obrazovky...Aha, to patří asi do jiné recenze k jinému filmu...Ale pocity byly stejné. Nemám rád extatické výkřiky do tmy typu:"Bomba" a nic k tomu dál. Já budu hovornější, takže: Perfektní zakončení série, ultimátní pecka. Nolan si zahrává s divákem a je mazák, tak mu určité (ne tak dokonalé) věci procházejí. Jedním nekritickým slovem: Bomba :-). ()

jirijost

Dvě hodiny a tři čtvrtě přesto ve filmu nebyla ani minutka při které bych se vysloveně nudil. Po výborné, nepřekonatelné dvojce jsem očekával trošku slabší díl ale pořádně jsem se zmýlil. Třetí a poslední díl skvěle uzavřel výbornou Nolanovu trilogii. Perfektní příběh, akce a hlavně efekty. Oproti dvojce je slabší jen úhlavní nepřítel Batmana, Joker mi chybí ten byl jedinečný. Nakonec musím pochválit postavu Joseph Gordon-Levitta, která mi byla moc sympatická. ()

Torimmer

Prostě nemůžu jinak. S Nolanem ne. I přes výrazně větší patetičnost oproti ostatním dílům je tenhle závěrečný zfilmovaný grandiózně. Dalo se čekat trochu té americké vlajky, ale to už byl trochu takový úděl tohohle filmu. Přece jen podívejte: závěrečný, největší, nejdynamičtější, zkrátka nej nej nej... Přes to všechno si Nolan svým stylem udržuje odstup od klišé, které by vám nemalý počet amerických režisérů naservírovalo ve velkém množství, takový film k tomu vybízí neuvěřitelně. A k tomu ještě Chris umí náramně pracovat s emocemi, takže by někdo mohl říct: "Kýč za kýčem.", já řeknu jen: "Žeru to!". Snímek se narozdíl od svého mrazivého předchůdce TDK a psychologického BB potýká - v o dost větším měřítku - s předvídatelností. Což si myslím není nic potěšujícího. Film i tak umí zarazit do sedačky a přinutit k pohledu "přilepenému" na obrazovku nebo plátno. Ku příkladu: SPOILER: Když Bruce vylézal s vězení a skákal ze stupínku na stupínek, divákovi dojde, že to skočí, přesto je to intenzivní scéna jak hrom. KONEC SPOILERU Herecké výkony jsou na tom tradičně hodně dobře. Velice zaujme Michael Caine, který je ze všech třech dílů nejméně na scéně, ale podává nejpůsobivější výkon. Bohužel záporák Jokera jen tak nepřekoná, ale Tom Hardy se s tím popral solidně, a jeho Bane vzbuzuje spíš než strach, tak respekt. A k tomu má zajímavý, povedený hlas a skvělý hudební theme. Christopher Nolan je frajer a z filmů, co jsem od něho viděl mi příjde, že se úspěšně vyhýbá všelijakým klišé a patosu. U tohohle to tam je, ale dalo se to čekat. A závěr filmu? Spokojen, a velice. ()

Benedygtus

Skvele, az na nektere detaily...tak treba motorka, pro me je tak neuveritelna(v spatnem slovasmyslu) az je mi z ni do smichu, kor ve scenach kdy "jedu opravdu rychle", je videt, ze jede pomalu a jeste se cela klepe na vsechny strany. Nepochopil jsem "hlasku" pri odpaleni tunelu, co to bylo? Batman poda, kulicku, jak kdyby to byl hopik(o stejne velikosti) a rekne pocitej do 5 a hod to. Potom "bum" jak z petardy a najednou Batman ve svem (mimochodem take dost prapodivnem) vznasedle uz cestu klesti. To mel byt for nebo to bylo mysleno vazne, protoze ja jsem si nevsiml, ze by ten film byl pojat s nadsazkou jako komiks nebo...opravdu jsem to asi nepochopil. Potom by se dalo spekulovat o zaverecnem hribu, o "povstani Batmana samotneho", o prodanych akciich - jak najednou muze prijit ze spatne prodanych akcii o auto, o sve penize a tvarit se pritom, ze je kdovijak rad, ze mu zustal dum. No nic, asi jsem byl prilis narocny divak, kazdopadne radky vyse jsou spis jen takovou polemikou. Je to bezpochyb kvalitni, zabavne zpracovani, ktere ma stavu a to plati o vsech 3 snimich s touto tematikou v rukou Christophera Nolana. ()

honzii

Takhle dobrý film, který se mi vlastně nelíbil, bych asi nikde jinde nenašel. Sterilní od začátku až do konce. Díky bohu za Toma Hardyho a Anne Hathaway, jejichž přítomnost zastiňuje fakt, že je tento film vlastně nudný. ()

jondoe

Nikdy som nebol az taky odvareny z Nolanovych Batmanov. Povstanie Temneho rytiera povazujem za cisto priemerny film, ktory je o dost nizsie od svojich prvych dvoch predchodcov. Som rad ze Nolan z touto seriou konci a som zvedavy z cim pride. Pretoze aj ked mu Batman priniesol celosvetovu slavu mne osobne sa viac pacia jeho thrillerove veci (Insomnia, Dokonaly Trik). Dufam, ze znovu bude chciet natocit nieco v tomto duchu. ()

besik

Další výborný počin Christophera Nolana, film má velmi svižné tempo, které končí hezkým vyvrcholením a uzavřením trilogie. Nolan vybral opět perfektního záporáka, Hardy se role zhostil na výbornou, ale překonat Ledgera prakticky nešlo. 90% ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý

21.01.2022

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy

10.11.2019

Přestože zní titulek spíš bulvárně, ujišťuji vás, že se jedná o ryze filmovou zprávu. Oscarový herec Christian Bale (Fighter, Dokonalý trik) v novém rozhovoru oznámil, že už nadobro končí s… (viac)

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (viac)