Návrat Temného rytiera

• Česko Temný rytíř povstal (viac)
USA / Veľká Británia, 2012, 158 min

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (viac)

Gotham sa zmieta v temnotách neistoty potom, čo bol jeho maskovaný ochranca uznaný vinným zo zločinov, ktoré boli pre dobro ľudu uložené na jeho bedrá. Nedôveru v Batmana (Christian Bale), a v to čo predstavuje, nahradila u väčšiny nenávisť a pohŕdanie. Joker možno hnije v polstrovanej kobke v Arkhame, ale s úsmevom. Lov na netopierieho muža je totiž v plnom prúde a gothamské policajné zložky pod vedením komisára Jima Gordona (Gary Oldman) nie sú to jediné, čo ide alteregu miliardára Brucea Wayna po krku. Zdanlivo odnikiaľ sa vynára akýsi Bane (Tom Hardy) a nocou sa ako tieň zakráda tajomná mačacia žena Selina Kyle (Anne Hathaway). (TV Markíza)

Sawy

Druhé zhlédnutí zmenšilo neodbytný pocit zklamání,kterému jsem po tom prvním tak trochu propadal.Lépe fungovaly emoce,docenil jsem celkovou šíři Nolanova opusu a fuknčí způsob,kterým propojuje prvky prvního i druhého dílu,aby dokázal uspokojivě uzavřít celou trilogii.Ale výtek je pořád dost.Nolan doplatil na přílišné ambice,chtěl dostát nesplnitelným fanouškovským očekáváním,tak film napěchoval motivy,postavami,nejrůznějšími dějovými liniemi klidně i z předchozích filmů a všechno mu to trochu přerostlo přes hlavu do kolosu,kterému ani těch 160 minut není dost a potřeboval by kus stopáže navíc.Nové postavy kradou místo na plátně těm starým a stejně si k nim divák nestihne vytvořit pořádný vztah (nejvíc to bije do očí u Catwoman) a přestože si Nolan dokázal krásně připravit půdu v té zhruba první hodině,kdy se vše atmosféricky dává do pohybu,závěrečná pasáž plná úsměvných zvratů působí neskutečně uspěchaně a postrádal jsem v něm osudovost,kterou každý závěr trilogie zkrátka mít MUSÍ! Největší slabinu filmu pak překvapivě vidím v Baneovi,který přináší do Gothamu apokalyptickou temnotu a konečně trochu té fyzické akce (jeho drtivý první střet s Batmanem je nejlepší scénou filmu),ale též patos,tunu nelogičností a diskutabilní politické otázky.Nic proti Hardymu,který to asi líp zahrát nemohl,ale mohutný svalovec v plynové masce mi zkrátka do dosavadního Nolanova konceptu nezapadal,stejně jako přepjaté projevy,záběry na potrhané americké vlajky a podobné věci,kterých se minule Temný rytíř tak působivě vyvaroval.Rozumějte,Temný rytíř povstal je stále mnohem výš než drtivá většina zbylé hollywoodské produkce.Řemeslně neskutečně na výši,bez výhrad zahraný (Oldman,Caine a spol. jedou,Bale se též překonává),epický až na půdu,úchvatně hudebně řešený a v jednotlivých sekvencíh (prolog s letadlem,stoupání, Alfredovo loučení) dokonale fungující.Ale v přímém porovnání s Temným rytířem,který bořil zažitá pravidla a svou nepředvídatenou anarchií proti komiksovým stereotypům změnil filmový průmysl,zkrátka prohrává.Je to nefér,ale tady se srovnání prostě nevyhnu.A tak nastává paradox,kdy se Temný rytíř povstal bezpochyby řadí k nejlepším filmům letošního roku,ale zároveň pro mě představuje jedno z jeho největších zklamání. 80 % ()

prome

Ať si kdo chce co chce říká, já se v kině výtečně bavil a užíval si skvělý fílm s parádní hudbou. Těším se, až se podívám znova. ()

Morholt

Jak bylo to slovo, co s oblibou používal LEV Jyrka? Grandiózní? Jo! Tak přesně takovej poslední Batman nebyl. On byl totiž mnohem lepší než nejlepší a takovýhle zakončení už žádná série mít nikdy nebude. Vypočítávat, v čem je film vynikající, nemá cenu. Prostě ve všem. Snad jen podotknu, že jsem si o Ledgerově Jokerovi myslel, že je naprosto napřekonatelnej padouch, jenže pak sem nakráčel Hardy s maskou na ksichtě a hlasovym projevem, ze kterýho se mi začala hejbat paruka, a já najednou nevim. Sereš mě Nolane, protože absolutně netušim, jestli se po tomhle budu vůbec schopnej na něco mrknout. :D 111% ()

Katullka

Anne Hathaway tento kus povýšila na nejvyšší úroveň. Ale sakra já nechodím do kina, abych koukala na sexy kočičky. To si porno můžu stáhnout doma. (I když nějaké veřejné promítání bych brala) Nolan dosáhl toho, že to byla docela i nuda, bez výrazného záhybu s koulí věštce v ruce. Ach. Teď můžete upálit.. ()

Kamca_

Do kina jsem šla naprosto bez očekávání, ale stejně jsem odcházela trochu zklamaná. Herci docela v pohodě, ale hudba byla dost slabá. Od Hanse jsem určitě čekala mnohem víc. První polovina tak nějak byla na 4 hvězdičky, ale po půlce filmu mě to začínalo čím dál víc nudit a ve finále to spadlo pro mě na 3 hvězdičky. Je to škoda. Mohlo se z toho vytřískat mnohem víc. ()

Shaqualyck

Dva uchrchlaní finalisté SM maškarního plesu se dvě a půl hodiny velkolepě (rétorika, pěsti, výbuchy) přetahují o osud našeho světa. Jeden si libuje v oděvu z hladké gumové pryže, druhý si odmítá čistit zuby. Ani jednomu ale není přes to huhlání pořádně rozumět a tak si musíme vystačit s filozofující armádou hvězdně obsazených sidekicků. Zatímco dvojka byl chvílemi docela slušný mindfuck, třetí díl už je hodně fyzický film. Regulérně bolí. Navíc je vypravěčsky vyrovnanější, s jasným tahem na bránu. Nevyčítám Nolanovi doslovnost, polopatisticky předžvýkaný příběh o věčném souboji dobra se zlem, ani pomrkávající závěr pro blbečky (koneckonců, kdo viděl Inception, ví, že i tento si lze vykládat různě). Naopak smekám, že dokázal celý ten kolos ukočírovat a vytvořit fungující, kompaktní a napínavý spektákl. Co na tom, že je (možná až přespříliš) „user friendly“, navíc s (polo)zbytečným twistem a Wagnerovsky přepáleným notovým doprovodem Hanse Zimmera (špetka soudnosti by neškodila). Takhle kvalitní mainstream tady prostě hooodně dlouho nebyl... a ani nebude. A Batman je navíc moje životní srdcovka. Tedy 95% BTW Anička Hathawayovic sice předvádí na batbajku solidní latexový doggy style, nicméně vedle kulervoucí Michelle Pfeiffer (verze 1992) vypadá jak koťátko hledající zakutálené klubíčko. Nolanovi zkrátka pořád ty ženské postavy dělají problémy, stejně jako akční scény mano a mano. Ale prdím na to. I tak je totiž TDKR biják jako kráva! ()

TheJokerCZ

Fantastické zakončení jedné z nejlepších trilogií. Samozřejmě tento díl nemá na nepřekonatelného Dark Knighta, ale s tímto faktem jsem byl smířen před vstupem do kina, a hlavně Jokera jako hlavního záporáka. Ale i Bane má své obrovské kouzlo a sílu. Hardy ho hraje famózně a jeho hlas je rovněž fantastický. Zimmer se rovněž pochlapil a spojil to nejlepší z prvního a druhého dílu do jednoho celku. Škoda toho konce, myslím si, že to mohlo být lepší a přišlo mi to jako sešité horkou jehlou. 8/10 ()

jerry12

60%. Průměrný, roztahaný a nudnější Batman, kvalitativně nesrovnatelný s The Dark Knight. Druhá polovina byla minimálně o úroveň lepší, záživnější a atraktivnější, než ta první, což ovšem nemůže plně vynahradit zdlouhavý úvod, který zklamal svou nenápaditostí. Navíc Bane je v nutném srovnání s Jokerem vcelku nudný záporák. Zklamání. ()

Mike.Myers

Tuto sérii jsem si zamiloval. Joker jednoznačně zůstane v srdci mnoha z nás a Bane by zničil Batmana i celý Gotham " lusknutím prstu". A celé se to motá kolem Ligy stínů což nás vrací na začátek. Jednička výborná, dvojka skvělá, trojka kvalitní . Legenda o Batmanovi mě jen potvrdila v úsudku,že Batman od Nolana je nejreálnější a nejlepší hrdina všech dob. A nový rebúd bude jen fraška. Nolane udělal si skvělou práci! ALE zpět k hodnocení tohoto filmu. Příběh je horší než u předešlého dílu.. Tím jak se Nolan snažil o epické vyvrcholení série ho hrozně svazovalo, zhruba od poloviny filmu nemá atmosféra kam stoupat a závěrečný fight už není tak epický jak by si tvůrci sami představovali. Film skýtá řadu nedostatků jako např: Nechápu, že najednou celý Gotham ví kdo je Batman, proč ztrácel čas epickým návratem a aby zničil moment překvapení zapálí nějakou budovu ve tvaru netopýra. Nabízí se další otázka, jako třeba - jak se dostal do Gothamu nepozorován? Když řeknete - díky svým financím ? Ale žádné finance přece neměl když jeho společnost krachla a zabavili mu dokonce i jeho sídlo, ve kterém pouze živořil.. Těch otázek je prostě více než-li odpovědí .. Po prvním shlédnutí 85 %, po druhém 90% a po delší časové odezvě opět měním %.... kolem 75%. ()

Genero

Nový Batman mě po dlouhých, předlouhých letech donutil zase nasadit psí dečky, slamáček a vyrazit na kinematograf jako za starých časů. Pravda, chvíli jsem rozdýchával okamžik překvapení, že je to barevné a hudbu slyším, aniž by vepředu někdo hrál na piáno. Jsem ale rád, že Batman neslezl z plátna jen asi čtvrthodinu z celkové stopáže a objevil se vlastně proto, aby dostal přes držku. Toho kluka netopýřího jsem nikdy neměl v lásce, asi proto, že jeho soupeři bývají frajeři s mnohem většíma koulema. Padouch BaNe evidentně postrádá nějakou BaJo, která by zapsala jeho jméno rtěnkou na všechny gothamské patníky, což je vzhledem k nevtíravému půvabu toho myslitele opravdu až s podivem. Snad proto zahořkl a rozhodl se vrazit Gothamu do prdele takový drát, že bude to semeniště neřesti ještě s úsměvem vzpomínat na Jokerovi nejapné žertíky a dodatečně si nad nimi trhat bránici. Překvapila jindy tuctová Anča, jíž bych rád nakousl jako bedlu jedlou, nepřekážel ani rozvrkočený klučina z Gotham gay department a samozřejmě Michael Caine fór ever. Ale nezabředávejme do okázalého yntelektualysmu, filmem jsem byl uchvácen. Když se mi nechce během dvou a půlhodinového filmu ani jednou chcát, neusnu, nekroutím se v sedačce jako hadí žena, nekontroluju si v zrcátku délku řas a nepřeměřuju úhlopříčku koutů na hlavě, tak to musí být dechberoucí, kulervoucí, masakroidní filmový monument a každý, kdo dá pod čtyři je u mě lama a Spajdýho rozkuřovač. ()

Pepy

Jelikož je v předchozím díle, moje jedna z nejoblíbenějších filmových postav, tak je v celku jasné, že první díl byl pro mě jednoznačně lepší, ale jinak se tohle dílo také vyvedlo parádně. Parádní filmový požitek, větší zasvěcení do příběhu, zde se nám zmiňuje už i Liga Stínů. Záporáka jako byl Joker, už asi Bane nepřekoná, ale vidíme, že Tom Hardy se hodně vyhoupl a je vidět, že by se s ním mělo vždy počítat. Dále velmi sympatický charakter, Anne Hathaway, která se mi taky moc líbila a do role se mi hodně hodila. A i přesto, že jsem tyto poznatky neviděl v kině, ale pouze v hrozné verzi kinorip, kterou jsem našel na internetu, je to i tak pro mě jedna velká bomba letoška! ()

Luboshmir

Pro mě nejlepší díl z celé trilogie :) ikdyž škoda toho konce, když Bane byl celou dobu neskutečně drsnej a chytrej a nakonec ho zastíní nějaká buchta :) připomnělo mi to nového Jamese Bonda, kde Javier je celou dobu geniálním mozkem a na konci se necha se svym týmem zmrzačit ve stylu Sám doma. ()

Lacike

Po druhom zhliadnuti som este spokojnejsi s tymto velkolepym zakoncenim jednej vynimocnej komixovej trilogie. Nolan si znova vsetko chladnokrvne matematicky pripravil, aby mu to zaklaplo do komplexneho celku. V mnoho ohladoch uspel a vsetky potrebne linie uzavrel. Lenze napriek bohatej stopazi ma v pribehu az prilis vela postav. Takze aby to stihol, tak nasadil zbesile tempo. Vdaka tomu film ani na chvilu nenudi. Uz davno som nevidel tak dlhy film, ktory by mi ubehol tak rychlo. Lenze vdaka tomu nemaju jednotlive sceny moznost dostatocne vyzniet a divaka poriadne strhnut. Proste divaka chytit pod gagor, aby ani nedychal. To sa podarilo dvojke, ktora sa napriek mnozstvu postav sustredila na ustredne trio a film vdaka tomu prekypoval emociami a vo chvili, ked sa musel Batman rozhodnut koho zachrani, tak ste ani nedychali. To sa tomuto dielu ani zdaleka do takej miery nepodarilo. Nastastie je to prehra so ctou. Cely cas som namiesto napätia pocitoval skôr zvedavost z toho s cim dalsim Nolan pride, Strasne dlho sa Nolan venuje predohre celeho toho spletiteho pribehu a cesta k finale nie je sama o sebe tak strhujuca alebo nabita emociami. Nastastie v dôlezitych momentoch ako je napriklad zaver, dokaze film dojat a ja som si znova poplakal nad tym, ze je koniec jednej fantastickej filmovej serie. Filmu by bud pomohlo osekanie o mnozstvo postav, ktore nie su pre zapletku az tak dôlezite alebo pridanie aspon pol hodiny v ktorej by sa neriesil hlavny megaplan, ale vztahy medzi postavami. Nove postavy preto nefunguju tak dobre ako tie, ktore pozname z minulych dielov. Ale aspon su nacrtnute natolko zaujimavo, ze o nich mate chut sa dozvediet viac. Najlepsie dopadol Robin. Catwoman ma na druhy pokus tentokraat uz bavila. Bane je bohuzial iba za nadupaneho poskoka, ktory sa nevyrovna Jokerovi. Cela ta jeho tragicka podzapletka je odbita v jednej vete. Zaveecny zvrat ohladom jedneho zaporaka je taky priemerny. Nevidim v nom prinos a ani ma nesral. Co sa tyka technickej stranky, tak film stal evidentne obrovske prachy, ktore na nom vidno v kazdom zabere, ale aj tak trochu zamrzi, ze Nolan dokaze vymysliet neskutocne akcne sceny, ale stale ich nedokaze dostatocne pôsobivo predat. Vdaka tomu ziadna akcny scena z filmu nevycnieva natolko, aby som minimalne kvôli nej film niekomu odporucal. Asponze prehladnost akcie je bezchybna a oproti minulemu dielu uz je aj trochu drsnejsia. Z bitiek by som vyzdvihol aspon prvy duel Banea a Batmana, ktory je pôsobivy. V niektorych bitkach citit, ze herci nemaju dlhodobe skusenosti a uderom chyba tvrdost. Napriek par vytkam som ale so zakoncenim trilogie do velkej miery spokojny, pretoze nepodraza nohy predchadzajucim kvalitnym castiam tak ako sa to stalo inym skvele rozbehnutym komixovym seriam, ktore zakoncili nedôstojne (X-Men, Spiderman, Blade) a kvalitativne to je asi tak desat tried nad novou CGI imbecilnou seriou s Affleckom. 9/10. Nolanova trilogia mi vliala nadej, ze komixy pre mna nie su strateny pripad. ()

ScarPoul

Sú tam veci, ktoré pôsobia dnes už mierne úsmevne. A finálne zúčtovanie s protivníkom je rovnako nedokončené, ako to v Temnom rytierovi ( alebo lepšie povedané uponáhľané a vôbec nie také epické v rámci budovania strachu okolo Banea a jeho možností). Ale jedná sa o vizuálnu žranicu a v rámci mytológie aj o poctivý zárez Nolanovej vízie. Stále mám najradšej prvú časť ktorá v sebe ešte niesla atribúty komiksu. Tento realistický prístup sa v niektorých momentoch berie až príliš vážne. V zásade sa ale jedná o jednu z tých lepších trilógií. Chýbal tam Joker? Jasné. Dokázal z toho Nolan vykľučkovať? Svojim spôsobom. To, že nevie ( aspoň v tej dobe nevedel) pracovať so ženskými postavami je druhá vec. To je najväčšou chybou celej trilógie, bez rozdielu ako pekne vyzerajú a akú dôležitú úlohu majú v batmanovskej mytológií. Koniec ale zimomriavkový, hoci účelový. ()

maseer2

setsakramentsky epické, osudové, tíživé a takřka po všech stránkách neuvěřitelně nadupané a velkolepé.. i přes nečekaně malé množství emocí a rovněž scén, co by diváka vyloženě srazily do kolen, podle mě Nolan svou batmanovskou trilogii lépe završit nemohl.. P.S.: Hans Zimmer na jedničku ! ()

GeusX

BATMAN ZAČÍNÁ přinesl skvělé inovativní moderní akční pojetí Netopýřího muže. TEMNÝ RYTÍŘ byl vypilován k dokonalosti. A čerstvé dojmy z filmu TEMNÝ RYTÍŘ POVSTAL ? Nešel jsem na film s očekáváním bombastického filmu, který by dosáhl (nebo dokonce překonal) předchozí díly. Nešel jsem na film s přehnaným očekáváním a následným nenaplněním, jaké provázelo diváky např. u filmu Prometheus. "Třetí Batman" mne nezklamal, ale ani přespříliš nenadchl. Hlavní záporák v podání Toma Hardyho jako zloduch mne nepřesvědčil (předchozímu Jokerovi nesahá ani po kotníky) a příběh je možná až zbytečně předimenzovaný. I přes svou délku 160minut tu nebyly nudné pasáže. Jen některé neřesti, které v takovémto velkofilmu nemají co dělat, jako např. pranice občanů Gothamu (či spíše přetahovaní komparzistů) na pozadí bitky Batmana a Banea působily poněkud úsměvně. Epická hudba opět na výbornou, podobně jako emotivní závěr. Při ohlédnutí za předchozími díly (a po prvním shlédnutí v kině) budu přísný, 4hvězdy a "jen" 85%. EDIT 4/2013: Nyní jsem si dal na jeden zátah kompletní trilogii na domácím kině (ang. s tit. a následně vše ještě jednou s cz dabingem) a zvyšuji na 5*, přestože tento třetí díl na mne zapůsobil nejméně (a platí co jsem psal). Batman začíná 100%, Temný rytíř 100%, Temný rytíř povstal 90% ()

Caszidy

Nolanovi a jeho partě se to podařilo. Podařilo se jim kvalitně a důstojně uzavřít nejlepší komiksovou trilogii a zároveň jednu z nejlepších trilogií napříč žánry vůbec. Samozřejmě se tvůrci nevyhnuli některým chybám. Můžeme například pozorovat přílišné zhuštění děje, respektive snahu "nacpat tam toho co nejvíc, protože příště už nebude kam". Stejný problém měla například i Epizoda III Pomsta Sithů v úplně jiné sérii. Z tohoto nešvaru plyne i občasná přemíra vysvětlování příběhových prvků samotnými postavami. Co se samotného snímku týče, je to klasický, velkolepý Nolan. Asi málokterý režisér má v soudobém Hollywoodu lepší pověst. Velice se mi líbilo propojení s předchozími snímky a uzavření linie s Ra´s Al´Ghulem. Zimmerovův ústřední motiv se už možná trochu přejídá, ale to je vynahrazeno skvělými "baneovými" chorály. Když už jsem u toho Banea, ten se může směle zařadit hned za nepřekonatelného Jokera. O to větší škoda, že tvůrci tuto postavu a její tak pečlivě budované anarchisticko/teroristické pohnutky v závěru smetli ze stolu tím zbytečným motivačním veletočem. Z divokého zvířete tak alespoň v mých očích udělali poslušného domácího mazlíčka "toho pravého zla". Stejně velkou škodou je "inceptionovský" závěr filmu. Přes všechny mé výtky je Temný rytíř povstal výborný film. Nebýt těchto kontroverzí, nebál bych se mu udělit plný počet hvězd, jelikož jako celek mne opravdu nesmírně potěšil a v podstatě naplnil má očekávání. Na tomto místě se také sluší pochválit tradičně skvělý herecký ansámbl. Bylo příjemné vidět i staré známé tváře jako Cillian Murphy a Liam Neeson. Vyzdvihnotu však musím Anne Hathaway, neboť z její účasti v roli Catwoman jsem měl největší strach. Evidentně zbytečně, jelikož roli zvládla skvěle. O takových bonbóncích jako hráčích Pittsburgh Steelers Benu Roethlisbergerovi, Hinesi Wardovi a dalších v dresech gothamského footballového týmu, nebo Christophera "Teal´Ca" Judge ve vedlejší roličce je skoro škoda se zmiňovat, to se prostě musí vidět! ()

PROROK14

Obsahuje spoiler !! Úvodná scéna v lietadle s Baneom a Zimmerovou hudbou za 6*, po tejto scéne som sa tešil na každú ďalšiu scénu s Baneom. Ale po dvoch hodinách sa to začalo zvrhávať, začínalo mi byť jasné, že to zasa skončí happyendom. Dobre, Batman sa obetoval pre ľudí Gothamu, to je pekné. Michael Caine sa tam zplakal nad jeho hrobom a bol som ochotný dať 4*, ale záver ma zabil. ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý

21.01.2022

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy

10.11.2019

Přestože zní titulek spíš bulvárně, ujišťuji vás, že se jedná o ryze filmovou zprávu. Oscarový herec Christian Bale (Fighter, Dokonalý trik) v novém rozhovoru oznámil, že už nadobro končí s… (viac)

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (viac)