Návrat Temného rytiera

• Česko Temný rytíř povstal (viac)
USA / Veľká Británia, 2012, 158 min

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (viac)

Gotham sa zmieta v temnotách neistoty potom, čo bol jeho maskovaný ochranca uznaný vinným zo zločinov, ktoré boli pre dobro ľudu uložené na jeho bedrá. Nedôveru v Batmana (Christian Bale), a v to čo predstavuje, nahradila u väčšiny nenávisť a pohŕdanie. Joker možno hnije v polstrovanej kobke v Arkhame, ale s úsmevom. Lov na netopierieho muža je totiž v plnom prúde a gothamské policajné zložky pod vedením komisára Jima Gordona (Gary Oldman) nie sú to jediné, čo ide alteregu miliardára Brucea Wayna po krku. Zdanlivo odnikiaľ sa vynára akýsi Bane (Tom Hardy) a nocou sa ako tieň zakráda tajomná mačacia žena Selina Kyle (Anne Hathaway). (TV Markíza)

Paity

Zbytečně dlouhé, zbytečně příběhově složité, zbytečně mnoho příběhových linií, celkově proto rozčarování. ()

provitamin

Najslabší diel z celej trilógie a trúfam si povedať že najslabší film od Nolana čo som doteraz videl, napriek tomu však stále nadpriemer. Stopáž filmu je zbytočne premrštená, je tu veľa hluchých miest a film občas trochu nudí. Akcie je menej ako v TDK, resp. akcia je menej komixová a viac reálna, bojujú aj policajti a jednotky swat a film ako taký vyznieva ako boj proti terorizmu a Batman je tam len tak mimochodom. Jo a keď sa Bruce Wayne zmení na Batmana, ako keby prestal užívať Coldrex. ()

dezert

Film, který se snaží být tak strašlivě komplexní a obsahující snad každý možný téma, až se skoro úplně rozpadne. Ale nic jinýho se asi nedalo čekat, protože jak má člověk překonat Temnýho rytíře? Tím, že Nolan do filmu narval všechno, co fungovalo v TDK, nasteroidoval to a přihodil fůru proslovů a zvratů, který balancují na hranici trapnosti. Na druhou stranu se na ten film nedá moc nadávat, protože vedle něho vypadají víceméně všechny ostatní komiksový filmy jako podfinancovaný omalovánky pro děti. Filmařina na takové úrovni, že většina všech (nejen komiksových) filmů může jen tiše závidět. A ani náhodou se nedá říct, že by ten film nebyl v každé vteřině neskutečně zábavnej. Závěr mě skoro dojal k slzám, teda do té doby, než si Nolan podrazil nohy (poněkolikáté). Tom Hardy jede jak pán. ()

F.W.Colqhoun

Nolanova netopýří trilogie je frustrující záležitost. Asi k žádnému jinému filmaři nechovám tak rozporuplné pocity a The Dark Knight Rises ambivalenci rozhodně nenarušil. Ale. Závěr série potěšil hlavně mou škodolibost, protože mi potvrdil podezření, že deklarovaná hloubka série spočívá hlavně v kalení vody. Nolan se jako scénárista odmaskovává hlavně v tom, o co se trefně otírá Woody - ideologické pozadí Povstání temného rytíře je o to ohavnější, že tupý patriotismus a bezduchou obhajobu "neoddiskutovatelných" hodnot vydává za jaksi něco víc. Na druhou stranu mi udělalo radost to, co jiné popudilo - přitakání popcornovosti. Jelikož jsem komplexnost série nebaštil ani minule a předminule, příklon k legraci, onelinerům a zábavě mne osvěžil. Podobný pocit, jako když škrobeně intelektuálská buchta přestane markýrovat a dopřeje jednomu trochu autenticky obhroublé legrace. Z těch vážně dobrých záležitostí musím zmínit Toma Hardyho, jehož v podstatě kaskadérsko-dabérský výkon mě bavil víc, než celé Ledgerovo dvou-a-půl hodinové oblizování. Zadek Anne Hathaway při jízdách na motorce. A slušná práce s tempem - tedy věc, kterou jsem u předchozích dvou dílů série postrádal. Reprízy se u mě film nejspíš nedočká. ()

SpaceOdyseus

I kdyz asi Temny Rytir bude mit obecne lepsi hodnoceni, za coz bude nejspis odpovednych par nelogicnosti, nebo lepe receno spise nestastne resenych jednotlivosti ve scenari, zatim se jedna o meho nejoblibenejsiho Batmana. Tento film se totiz pysni nejlepsim komiksovym duelem siroko daleko, druha pulka filmu je neskutecne nabusena napetim a vypravecskym mistrostvim, ktere umi snad jen Nolan, zaporak se po vsech strankach smele vyrovna Jokerovi, klidne ho chvilemi i predci a temer tri hodiny utece bez dechu zdanlive behem chvilky. ()

AduskaV

Jednoznačně nejlepší díl série a přesně tak by to u filmových sérií mělo být! A že bylo sakra těžké překonat něco tak skvělého jako je Temný rytíř. Nolan ale opět vše vyšperkoval až do epických rozměrů samozřejmě s nemalou účastí Hanse Zimmera. Hned na úvod tu máme naservírovanou největší ační scénu filmu - pozornost diváka upoutána, splněno! Těžko uvěřit, že za tou maskou a hromadou svalů je skvělý Tom Hardy, který sice není za takového psychopata jako byl Joker, ale o to je pro mě zajímavější. Potom tu je znovuzrození našeho hrdiny, které je vzhledem k příběhu nezbytné narozdíl třeba od nestárnoucího Toma Cruise v MI. Film mě ale zcela pohltil až v jámě. Od tohoto momentu film nabývá na rychlosti a už se nedá zastavit. ()

Untentrauer

Absolutní zklamání. Záporák se suspenzorem na hlavě, nesmyslný příběh a hloupá rozuzlení. Každý ze starých dobrých dílů byl temný a vždy měl jedinečný příběh. Tohle je překombinované a pasované do akčnosti a extrémnosti, jak dnešní doba vyžaduje... ()

seth82

Ak by to nezachránil skvelý záver, určite by som tomu nedal viac ako tri hviezdičky. Nolan to mierne prehnal s niektorými klišé scénami, nehovoriac o niekoľkonásobnom patriotizme, ktorý diváka viac priblížil k realite ako k samotnému komiksu. Priznám sa, že odjakživa mi viac sedela pôvodná dvojica filmov od Burtona, Nolan sa síce prekonal, ale spravil z toho už až príliš psychologickú operu. Viem, že majstrovsky stupňoval napätie a že pre niektorých to bola práve tá najlepšia pasáž filmu, ale pokiaľ chcem psycho thriller s poriadnou dávkou komiksovej duše, pozriem si Watchmen. Aj preto to celé hodnotím skôr ako thriller a nie ako film založený na slávnom komikse DC. Bol to adekvátny záver k celej trilógii, som zvedavý, ako sa to bude ďalej vyvíjať. ()

Standito

Zobrať 100 nápadov, z ktorých drtivá väčšina tu už aj tak bola, poriadne ich zamiešať a prekombinovať. Nech sa stále niečo deje a nech má divák pocit bombastickosti (čo by bol tento film bez Zimmera?). Scenár je naslabšia zložka filmu i napriek tomu, že ich napísali modly bratia Nolanovci. Nebudem sa robiť, že opojným pocitom ostatných rozumiem, pretože tomu tak nie je. Nerozumiem ani tomu, prečo musí v tomto dieli existovať len stelesnenie dobra a stelesnenie zla (v podaní arcizáporáka Banea) a nič medzitým (od začiatku je jasné, že Catwoman bude na konci "good girl", to sa za nejaký charakterový progres považovať nedá). Charaktery 0 bodov, zapamätaniahodná nie je žiadna. Čierna je tu proste čierna jak tma a biela belejšia byť ani nemôže. Predošlý diel si to aspoň dovolil trochu zrelativizovať. Nekritizoval by som to, keby to bolo podané komiksovo, ako to podal trebárs Burton. No Nolan to točí tým svojím štýlom a pchá ten svoj pseudorealizmus do sveta, ktorý realistický nie je a preto nielen tento diel, ale celá tá séria vyznieva kŕčovito. Pritom je stále priemerný režisér, pokiaľ sa jedná o akciu. No nebudem sa robiť, že tomu rozumiem. A čo tá predposledná scéna? A duch Ra's al Ghula, ktorí Batmanovi zjaví, že Bane je jeho syn? Už od doby Inception mám pocit, že Nolan má svojich divákov za blbcov. No nebudem sa robiť, že tomu rozumiem. Kľudne ma teda považujte za ignoranta a fandite si ďalej. "I need to save my city." - odkedy sa stal Nolan patetickým? ()

TAMEHEMP

Tak nám Batman zestárl o 8 let, co zestárl, on vlastně zchátral. Kostým s gumákama pověsil na hřebík. Jeho nástup se odehraje snad až po víc jak půl hodině a hned po provotnim nadšení jsem v úděsu. Panáček už nám prosim nelítá, jenom se "obtěžuje" chodit, že si tu práci ještě dá, co? No, tak nám zase na nějakou dobu zmízí a začínám se ptát, jestli jsem šel vůbec na Batmana. Je snad víc bojových situací bez něj, jak s ním. A když už se konečně dobelhá, tak se pere jak ženská. Člověk by přeci jenom čekal epičtější akci a ne. On jenom nějak přijde, obdrží pár facek, pár jich rozdá a když už se zdá, že je v úských, tak odletí tim hnusnym vrtulníkem naruby. Jo, Lucius tomu říká Bat. Je trochu času i na filozofičtější rozvoj, který vyústí zkratem postav (oni si prostě zmizí a hotovo). No a celý to působí hrozně maloměšťácky. Oni nám uvězní 16 mil. obyvatel na tak malym pískovišti, že se ptám, jsme vůbec v Gothamu? Vlastně ne, nejsme. Jsme v Pittsburghu!! Zavládla anarchie a todleto, no taky jsem z toho nebyl dvakrát odvázanej. Ještě, že to trochu zachraňuje Bane. S přehledem moje předpoklady nekompromisního žoldáka splňuje. Zbytečně se nevykecává, nenechá se rozhodit a zkrátka se jenom drží plánu a od všeho ostatního se dokázal odprostit. Budí respekt. Trochu i překvapil konec, kdesi na začátku se cosi rozehrálo a a na konci to pěkně zapadá. Stejně jsem ale očekával, že Nolan bude sršet větší inteligencí, marně pátrám po nějaký scéně. Jsem až tak kritický, že je mi to skoro líto. V nadějí doufám, že další projekce si u mě alespoň trochu napraví reputaci. ()

marnold

nejglownieszy na celkowym obrazie je dycki koniec a tyn byl na chuja. Takze, jesli to mom hodnocic, tak to muszym rozdzielic na dwie czynsci. Piyrszo byla za jasnych 5* ale ta drugo... ynym ta muzyka wyciongo na 3*. Szkoda ()

Mleako

Z Nolanovy trilogie imho nejslabší díl, který doplácí na děravý a ne úplně domyšlený scénář. Vybudovat napětí a udržet atmosféru po celou dobu filmu se Nolanovi opět podařilo, ale tentokrát ten pocit ruší občasné wtf?! momenty, kdy je člověk přikován do sedadla zrovna probíhajícím dějem, ale po chvilce si uvědomí, že to, co se děje, nedává zrovna úplně smysl. Třetí Batman je parádní blockbuster a asi to nejlepší, co jsme zatím letos viděli, ale ve srovnání s Batman Begins a TDK je to jejich slabší bráška. ()

Teabag

Začnu v krátkosti tím, co se mi nelíbilo: povrchnost některých postav, přepálená stopáž, relativně zbytečná mezihra v "the pit", docela málo akce (tedy na to, že film má 164 minut!) a trochu přitroublý komunista Bane v čele "armády pracujících". A taky závěrečná "bitva" a závěr samotný (tolik pěstiček!). Ale pořád je to Nolan se vším tím monumentálním, co k jeho filmům patří, a super hudba od Hanse Zimmermana. Christian Bale se mi líbil snad v každém filmu a tak jsem mu fandil i tady. Odvedl dobrou práci. Anne Hathaway byla roztomilá a Joseph Gordon-Levitt trochu (možná nechtěně) vtipný, jak se hlavně ze začátku snažil mluvit "policajtsky". Toma Hardyho bych vůbec nepoznal, kdybych nevěděl, koho hraje. A ke konci mě pobavilo "cameo" Christophera Judge (ačkoli nevím, jestli se v jeho případě mezi tolika hvězdami dá mluvit o cameo - pro fanoušky Stargate - SG 1 ale určitě ano :-). ()

venom14

Hlavní problém filmu je ten, že ho bude každý srovnávat s TEMNÝm RYTÍŘem. Ale kdybych to srovnal já, tak se mi to líbilo možná ve stejné míře. Psal bych výborné završení, dokonalý soundtrack atd, ale to zde už každý vynesl do nebes a až na pár malých (ale odpustitelných dírek ve scénáři) se jedná o masivní a dokonale natočený film. Jediné co musím podotknout navíc je postava BANEa, kterého jsem si oblíbil možná i více než JOKERa. ()

Prochy38

No, nebude lehké vyjádřit vše, co jsem v tom kině viděl pouhými slovy. Pro zde tolik otřepávané srovnání s Temným rytířem bych se vyjádřil pouze tak, že Temný rytíř byla oproti Batman začíná pecka, ale Temný rytíř povstal už měl mnohem těžší úkol, a to předčít Temného rytíře. Nolen se toho zhostil na 100% a svůj velmi těžký úkol, předčít sám sebe, téměr dokázal. Temný rytíř povstal je přesně to epické finále dokonalé trilogie, které si zaslouží. Soundtrack je parádní. Ch. Bale jako Batman nepřekonatelný. T. Hardy, který měl ještě těžší úkol, a to nebýt trapným záporákem, po famózním výkonu H. Ledgera, a to dokázal na výbornou! Byl opravdu úžasný, vtipný a suverénní. Kočka A. Hathaway předčila moje očekávání, fakt jí to seklo a byla dobrá. I M. Cotillard nezklamala. Stálé osazenstvo už z předchodího dílu nemělo chybu. Obzvláště potěšil, i svým závěrem J. Gordon-Levitt. Skvělé, skvělé a zatím jasně film č. 1 pro rok 2012! Za Temným rytířem to strádá jedinou věcí. A to je ta temnota! Většina, nebo snad možná veškerá akce v Rises jede ve dne, a to je myslím hodně mínus pro onu temnou atmosféru, kterou Temný rytíř dominuje. Jinak mám jasno! ()

Itar

Po dvou (a více) projekcích můžu s klidem prohlásit, že Nolan tuhle ságu lépe zakončit nemohl. Srovnání s Temným rytířem tady nepřichází v úvahu, tenhle film na to jde úplně odjinud... a úspěšně. Postavy by si zasloužily prohloubit, pravda. I tak ale herci předvádí v daném čase maximum (exceluje především čtveřice Hardy/Hathaway/Caine/Oldman) a Nolan vás nenechá vydechnout až do konce filmu. Politický podtón s prvky terorismu sedí novému Batmanovi dokonale a nebýt toho lehce komixovějšího nádechu, mohlo jít o výborný akčně politický thriller. Do toho nám hraje opět výborně výborná hudba Hanse Zimmera a zvraty chodí v druhé půlce filmu skutečně jeden za druhým, přičemž může jít o zvraty naprosto prvoplánové, avšak užijete si je stejně. Christopher Nolan tak zůstává pravděpodobně asi jediným žijícím hollywoodským režisérem, u kterého si můžu být i dalším filmem naprosto jistý. Bravo a jen tak dál! ()

Lionheart

Ten film je smršť. Emocionální, mohutná, epická a kdovícoještě, ale přesto je dost jednoduchá a dostatečně blockbusterová. Nolan si to tímto filmem po pro mě rozpačitém Inceptionu spravil. ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý

21.01.2022

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy

10.11.2019

Přestože zní titulek spíš bulvárně, ujišťuji vás, že se jedná o ryze filmovou zprávu. Oscarový herec Christian Bale (Fighter, Dokonalý trik) v novém rozhovoru oznámil, že už nadobro končí s… (viac)

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (viac)