Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) je skúsený zlodej; jeho majstrovstvo spočíva v kradnutí najcennejších tajomstiev. Kradne myšlienky z ľudského podvedomia v čase, keď je myseľ najzraniteľnejšia - keď človek spí. Cobbove výnimočné schopnosti z neho robia nielen vyhľadávaného odborníka, ale aj ohrozeného utečenca. Musel obetovať všetko, čo kedy miloval. Teraz má šancu na vykúpenie, šancu získať späť svoj život. Táto posledná úloha je nielen veľmi riskantná, ale zdá sa, že je aj nemožná. Tentoraz jeho úlohou nie je ukradnúť myšlienku, ale skôr ju niekomu podstrčiť... (HBO Max)

kpt.Marťas

Film, který lze obtížně převyprávět, ale sám o sobě složitý není. Nový Matrix se nekoná ani co se týče příběhu, ani co se týče formy. Počátek je audiovizuálně úžasná (až na tu bondovskou rovinu na lyžích:-)), chladná a do nejmenších podrobností vykonstruovaná podívaná, kterou žene dopředu především zimmerova hudba, geniálně skloubená s ruchy a zvuky filmu. Je postaven na vynikajícím scénáři, nabitým spoustou originálních nápadů, na skvělých hercích (jak to, že DiCaprio hraje v jednom roce ve dvou filmech takřka totožnou figuru?; snad jenom ta Ellen Page mi přišlo, že tam nepatřila, že byla nějak ztracená, ovšem C. Murphyho mám s každým filmem radši) a do detailů sedícím vyprávění. Bohužel přijde mi, že Nolan občas scénář zbytečně zesložiťuje (především Temný rytíř a Harvey-Two-Face a teď tady) a při samotném vyprávění nás nenechá si postavy oblíbit a něco s nimi prožívat. Prostě mi tam chyběly emoce (až na krásnou Cotillard a rodinnou linku), což je prohřešek, který nedokážu odpustit žádnému filmu (přitom by jakékoliv emoce těm hroutícím se a otřásajícím se světům tak slušely). Takže já jsem se výborně bavil, rád se na Počátek podívám znovu, ale žádný filmový orgasmus se nekonal. ()

montel

Cobb (Leonado DiCaprio) je spolu se svým týmem špičkou ve svém oboru. Dokážou ve snu stvořit vlastní svět a v něm krást důležité informace, které potřebují ke své práci. Změnu v jejich práci přináší nový úkol, ve kterém musí vybranému muži vnutit informace, které on použije ve skutečném světě a změní tak reálnou budoucnost...Každý má svou fantazii a proto je velmi obtížné psát o tomto filmu. Musím ale uznat, že Počátek je pro mě něčím úplně novým, asi tak, jak byl kdysi Matrix. Tyto dva filmy bych možná k sobě trochu přirovnal, kvůli trochu zamotanému ději. Vyníkající efekty, neobyčejný příběh a skvělá hudba řadí tento film ke špičce. 75% ()

ydenbroy

Vzdálená reminiscence na první díl Matrixu s tím faktem, že je Inception komplikovanější a zašmodrchanější. Na 5 hvězd to není, ikdyž mi chvílemi zůstávala pusa otevřená, bylo to spíš dílem té vizuální imaginace, kterou ten snový svět vytvářel. Velmi dobrá hudba to pak celé dokreslovala. Jen mám z filmu pocit, že není důvod dělat děj zašmodrchanější víc, než to, co bylo vidět v tomto podání.... imho ... nechápu distributorský český "překlad" názvu filmu - důvod??? ()

Latec

Bol som unesený. Matrix to nie je, áno, je to dokonale (?) vykalkulované, pospájané, atd. a možno to je dôvod, prečo má Počiatok jednu, hlavnú chybu, ktorá z neho kričí - nedostatok citu. Tvorcovia sú tak omámení fetišom dokonalých súzvukov scén (scenár + hudba + herci + prostredie...), že neostáva miesto pre skutočne uzemňujúce emócie v hlavnom zamilovanom páre. Ale na to som si už našiel vysvetlenie - SPOILER - Cobbova milá Marion Cottilard je skutočne len projekcia, prázdny výtvor, úbohý odraz toho, čo skutočne bola. Preto môžem ospravedlniť, že jej rovnaké výrazy v takmer každej scéne majú byť také, aké sú, dokonca možno to, že nikdy ani neexistovala. KONIEC SPOILERU. Rozhodne si to chcem pustiť ešte raz, je to neuveriteľne komplexné dielo, ktoré musí dnešný divák vidieť. Film skutočne posúva hranice ešte o piaď dalej, a nebude hanba nazvať Nolana géniom vo svojom remesle. Počiatok fascinuje a vrieska z neho talent. Film je dokonca taká sviňa, že dokáže aj s ešte lepšej hudby ako je on sám (soundtrack, Time) stvoriť iba ďalšiu zložku Počiatku. ()

omnihash

Efektní až běda. Na plný počet chybí možnost se sžít s kýmkoliv a několik zásadních lapsusů ( střelba v taxíku, časy v dalších úrovních nesedí atd...). Možná jsem jenom očekával víc, než jsem dostal. ()

zurivymlok

No, konečně je to tady. Už jsem letos postupně začínal být ze všech těch Soubojů titánů apod. či nevýrazné Alence, katastrofálním Robinu Hoodovi a dokonce i mírném zklamání od Pixaru velmi znechucen. Ale po velmi dobrém Prokletém ostrově, velmi příjemném „Jak vycvičit draka“, excelentním Kick-ass přichází naprostá bomba v podobě filmu „Počátek“, které spolu s nadějí, kterou vkládám do Sovích strážců a Život online převažuje pomyslné misky vah směrem k dobrému hodnocení tohoto roku. /// Musel bych být slepý, abych neviděl, že Christopher Nolan má jako režisér obrovské kvality. Avšak prozatím se můj vkus s jeho tvorbou rozcházela. Insomnie mě nijak nezaujala. Memento si už nepamatuju. Dokonalý trik jsem ještě neviděl (už jsem koupil DVD, takže to brzo napravím. Fanoušek Batmana jsem nikdy nebyl a přiznám se, že i když po režijní stránce byl Temný rytíř zrežírován velmi dobře, přesto byl film pro mě hrou jednoho muže, který zastínil vše ostatní – samozřejmě hovořím o Heath Ledgerovi. Když jsem poprvé jen tak ze zvědavosti před půl rokem kouknul na první ukázky filmu Počátek, navzdory výše řečenému jsem vytušil, že tohle bude ono, že tady mě Nolan dostane. A přiznám se, že mě dostal tak dokonale, že vyštípal Tarantina (těžko říci na jak dlouho) z mé desítky nej režisérů. /// Znám dva modely, na základě kterých vznikají v Hollywoodu filmy. První model je asi takový: tady máte prachy na efekty a rychle vymyslete nějakou příběhovou vatu a co nejrychleji za bombastické reklamy do kin (často se jedná o pokračování nečekaně úspěšných projektů). Druhý začíná nápadem (možná právě vnuknutím) a pak se její tvůrce ptá a jak to sakra uděláme. Ten první je zaručenou cestou ke škváru, i když se často zaplatí. Druhý může vytvořit výjimečné dílo. Christopher Nolan měl nápad a také obrovský talent jej zrealizovat a výsledek je naprosto úchvatný. /// Asi největším kladem je ta promyšlenost, kdy Nolan dokázal převést na plátno poměrně složitý příběh a několik dějových linií a přesto je vše průzračné jak sklo – člověk se ani na chvilku neztratí, což považuju za velmi důležité. Opravdu se nabízí srovnání s Matrixem, jak tu někteří činí. Ale já myslím, že toto je úplně jiný level. /// Mě osobně napadá i srovnáni s Avatarem. Oba spolu mají společného to, že začal nápadem a že se jedná o práci nadprůměrně talentovaných lidí. A výsledek se v obou případech dostavil. Rozdíl je v tom, že oba snímky kladou důraz na jinou stránku – tu ovšem za ta léta „vypiplaly“ dokonale. Avatar byla výborná, naprosto přelomová podívaná, kterou trochu sráží průměrný scénář a pitomě zařazené environmentalistické a pacifistické moralizování, které nanejvýš budilo shovívavý úsměv namísto zamyšlení se. Na druhou stranu složitý a bohatý filosofický scénář by nejspíše stál v cestě plnému prožití 3D v novém světě. Naproti tomu Počátek staví místo na vizuální podívané (ale i ona není slabou stránkou, protože i ta je výborná) na logicky propracovaném a důsledně zrežírovaném příběhu. Osobně si myslím, že POMO je se svou kritikou naprosto vedle. Počátek nemá přinášet hluboké filosofické myšlenky. Počátek je obyčejný příběh odehrávající se v propracované struktuře světa, kde je možné pronikat do snů. Film je postaven hlavně na nápadu. Na hlubokomyslné úvahy tu máme jiné. Nemyslím si, že by to zde fungovalo. /// O kvalitě hereckého obsazení asi nemá moc smysl pochybovat. Ellen Page, oscarová Marion Cotillard, Leonadro DiCaprio, Ken Watanabe jsou nejvyšší herecká liga. Výborný byl i mě do té doby neznámý Tom Hardy. /// Hans Zimmer složil vynikající hudbu, perfektně podporující celou atmosféru a osobně jí považuji jeden z pilířů, na kterých film stojí. Jak občas ve svých příspěvcích poznamenávám, bez kvalitní hudby nikdy atmosféru nevytvoříte. /// A slabé stránky filmu? Žádnou jsem nenašel. /// Kritiku bohužel píšu dost pozdě (i když jsem ten film viděl hned den po premiéře), ale pokud jste na tomto filmu ještě nebyly, mohu jednoznačně doporučit. () (menej) (viac)

holyvac

Tak na tento film jsem se těšil již dlouhé týdny před premiérou a přiznám se, že s naprostou jistotou perfektního zážitku. Dával jsem si tedy velký pozor, abych předem sám své mínění příliš neovlivnil - jde přece o Nolana... Jenže smršť, která po příchodu k plátnu v následujících minutách nikterak krátké, přesto dokonale využité stopáže následovala, mě doslova přikovala do sedadla kina a proměnila v šamana v transu jenž se chystá přejít přes řeku žhavých uhlíků. První dojmy? SUPER!!! Přesto jsem dal na radu pánů recenzeristů a zašel na film ještě 2× ...Vyplatilo se. Zorientovat se v ději a moci soustředit se na dokonalost zpracování mi bylo tou nejlepší odměnou. Dokonalý film s dokonalou hudbou. Děkuji Chrisi, děkuji Hansi. ()

pazuzu

nemužu si pomoct ale dle me extreme předimenzovane a nesrozumitelne drama,ktere chtel Nolan a skoro se mu to i povedlo,suprovymi zabery a hudbou dovest k dokonalosti(proto ty tri star)Ale pointa přibehu silne pokulhava a co me opravdu nemile překvapilo je typicky hollywodsky kyc o zjevujici se mrtve manželce.Ne,dokonaly film by mel vypadat jinak a silne lituji tech 2stovek ktere sem dal za kino ()

Suchoš

Úžasná a velice originální podívána, která se jen tak často nevidí. Film se zároveň odehrává v několika vrstvách a to vás opravdu přinutí přemýšlet nad tím, co se právě na plátně děje (a to se každému filmu nepodaří). jedná se o typ filmu, u nějž se těšíte až se na něj podíváte znovu a utřídíte si celý děj. ()

filiperros

Christopher Nolan se u mě tímhle filmem stal nejgeniálnějším filmovým tvůrcem současné doby (čímž myslím +-5 let) Ať se jde Cameron zahrabat, Avatar je totiž vizuální fajn 3D blockbuster, ale jeho příběh jsme v různých verzích už slyšeli a viděli. Inception sice taky staví na dobře známém, na snu, ale dokázal něco tak neuchopitelného jako je právě sen, využít přirozeně a srozumitelně. Podle mě každý, kdo tvrdí, že má film nějakou chybu ho jenom ve skutečnosti zcela nepobral. Mě osobně chvíli mrzelo, že něco tak životně zásadního, jako to, že člověk prožije někde 50 let a pak se vrátí do reality je tak trochu mimochodem, ale pak jsem si uvědomil: I já už jsem měl sny, ve kterých jsem prožil roky života a pak jsem se probudil a nic. Zůstalo to ve světě snů. A pokud má někdo pocit, že se to všechno na začátku nalajnovalo a pak přesně podle toho odehrálo, jste na omylu. Při Nolanově precizní logice filmů neberu poslední záběr jako filmařskou sviňárničku navíc, protože je potřeba si uvědomit, že jsme neviděli, jak se Cobb dostal z Limba do reality, prostě jednu chvíli seděl v Limbu a pak najednou v letadle. Jak s oblibou říkal Jonathan Frakes v pořadu Věřte-nevěřte: Skutečně se to stalo, nebo se nás tvůrci filmu jenom snaží napálit? ()

d4

Snímok Christophera Nolana, ktorý by som nazval skôr bublinou, ako medzník kinematografie. Chris vytvoril nový filmový druh, z ktorého sa mu ale, nevedno prečo, nepodarilo, dľa môjho názoru, vyťažiť maximum. S radosťou si ale počkám na explóziu onej bubliny . ()

DJether

Počátek bych doporučil spíše hodně vnímavému filmovému fanouškovi, rozhodně během filmu nikam neodcházejte, abyste se v ději náhodou neztratili. Samozřejmě kdo zná Nolanovi filmy, není pro něj Počátek ničím neobvyklým. Osobně jsem očekával trochu něco víc, než "jen" Matrix s více dimenzemi (mírná podobnost s filmem Matrix). Leonardo DiCaprio samozřejmě opět nezklamal, vizuální i zvuková stránka výborná. Moje hodnocení je tedy 90%, zatím jsem film viděl pouze jednou v kině, takže po druhém zhlédnutí ještě své hodnocení možná pozměním. ()

rwa

Je to každopádně vypiplaně vymyšlené, s vnitřně konzistentní logikou, z hlediska té logiky nejspíš i těžko napadnutelné. Na rozdíl od Matrixu si to nehraje na něco filozoficky zásadního, a není to jako Matrix trapné v té jeho dětinské pozéřině. Ovšem je to takové (obligátně nolanovsky) chladné až studené... (Ellen je nicméně k zulíbání, to se musí nechat!) ()

chatwenna

Nebudu kazit Počátek tím, že o něm budu rádobyinteligentně tlachat. To se prostě musí vidět. Nejlépe dvakrát po sobě. Velké díky Christopheru Nolanovi. ()

jerabin

Méně než čtyři hvězdy tomu filmu prostě dát nejde, ale těch otazníků je tam tolik, že si nezaslouží pět nezaslouží. Nezbavil jsem se pocitu, že si film hraje na něco jiného než ve skutečnosti je (čistá popcornová zábava), proto bod dolů. ()

Beawish odpad!

Kdybych neviděl hodnocení tady na čsfd, řekl bych si jen - další film co nenadchne, ale ani neuškodí. Ale pak jsem jen zíral: tohle že má být dvanáctý nejlepší film? Tohle že předběhlo Rain Mana? A ty neuvěřitelně adorující komentáře k tomu... Z piety jsem se vrátil k eXistenZ a Matrixu a zvýšil jim hodnocení o stupeň. A nenapadejte mě, že jsem film nepochopil, to u mě skutečně nehrozí. Pochopil, a bohužel mám pocit, že ta plejáda hvězdiček není za kvalitu filmu, ale spíš jakési poplácání hodnotitele po vlastním rameni, že to pochopil také. To vám nevadí ty logické chyby (v padajícím autě že přestává fungovat gravitace?), absurdita prolínání pseudorealit (proč někde vadí špatný koberec, zatímco jinde nepřekáží tuna nesmyslů?), předvídatelnost (cože, jít až do třetí úrovně? Wow, o to se zatím nikdo nepokusil) a další vyumělkované náhody či nehody? Po tomhle filmu za pár let ani pes neštěkne, ale na čsfd v první dvacítce zůstane nejspíš navždy. Dal bych tři hvezdičky za průměrný film s mohutnou p.r. masáží, takhle ale dávám protestní 'odpad'. Postscriptum: po odeslání hodnocení se Počátek posunul za Rain Mana. Aspoň, že tak :) ()

Wildchild8

Vizuálně-herecké orgie :))) Inception mě naprosto rozsekal, herce Nolan nemohl zvolit lépe všichni do rolí sedí na 110%. Myšlenka filmu je strhující asi tak jako celé vizuální zpracování. Moc se mi líbilo, že jsem musel během filmu uvažovat, to se často nestává a velice to oceňuji a shledávám to jako veliký přínos, tenhle film má prostě výtečný děj, který célková délka zážitek ještě umocňuje. Finální scéna v letadle za doprovodu skvělé muziky je geniální a klidně se vám stane, že zůstanete přikování k židli s pusou dokořán :) Christopher Nolan je prostě machr a co film to perla. PS:Naprosto úchvatná záležitost, Inception si pustím určitě znova, ale jedno už vím plné hodnocení si zaslouží už teď :) Soundtrack od Hanse Zimmera je třešničkou na dortu :o) ()

isindzr

Po shlédnutí traileru a předchozích zkušenostech s Nolanovými filmy jsem se do kina neskutečně tešil. Od prvních minut mě Inception zcela vtáhl do své intelektuální hry, s každým dalším záběrem jsem hrál víc a víc. Sny, myšlenky, hrátky s gravitací a časem. Skvělý DiCaprio, o nic horší Gordon-Levitt. Perfektní podívaná, která v mé sbírce určitě chybět nebude. ()

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

19.07.2023

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

08.10.2021

Přibližně před měsícem jste se zde mohli dočíst, že režisér Christopher Nolan (Dunkerk, Tenet) po neshodách se svým domovským studiem Warner Bros. nakonec přesídlil ke konkurenčnímu Universalu, u… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Tenet znovu odložen

Tenet znovu odložen

26.06.2020

Studio Warner Bros. opět odložilo nadcházející snímek Christophera Nolana Tenet. Tentokrát se z původního 31. července (kam byl film přeložen ze 14. července) odkládá na 12. srpna, tedy znovu o dva… (viac)