Star Trek: Do temnoty

• Česko Star Trek: Do temnoty (viac)
USA, 2013, 132 min (Alternatívna 127 min)

Réžia:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve (viac)

Posádka Enterprise je povolána domů, nalézá zde však zdemolovanou flotilu i hodnoty, které flotila hájí. Náš svět je v krizi a za veškerý teror může nezastavitelná síla, která vzešla z vlastních řad. Kapitána Kirka se události osobně dotknou a nehodlá je nechat bez odezvy. Vydává se do válečné zóny, aby polapil člověka, který má sílu zbraně hromadného ničení. Naši hrdinové jsou vehnáni do epické šachové partie, která se hraje na život a na smrt. Láska projde zkouškou, přátelství budou roztrhána na kusy, a pokud má Kirk zachránit jedinou rodinu, která mu ještě zbývá, neobejde se to bez obětí. Tou rodinou je Kirkova posádka. (oficiálny text distribútora)

.killer.

Abrams už podruhé dokazuje, že je hoden natočit nový díl Star Wars. Druhé pokračování Star Treku se mi opravdu líbilo. Povedený, poměrně nepředvídatelný příběh, ve kterém má každá postava své místo, výborné vizuální zpracování a herecké výkony. Ačkoliv nejsem skalním fanouškem Star Treku, tak se opakuje stejná situace jako u Jacksonova Hobita - nečekaně jsem byl velice příjemně překvapen! ()

Zombiepod

Into Darkness je o triedu lepší, precítenejší a scenáristicky omnoho hlbší, ako predošlý Abramsov počin (ktorý však nemal ďaleko k dokonalosti, akú si nové spracovanie série zaslúži). Iróniou je, že Star Trek ako sériu a všetko okolo nej som nikdy príliš rád nemal, no vďaka tomuto spracovaniu sa začínam stávať fanúšikom. Neprekonateľný audiovizuálny orgazmus, kde každú chvíľu príbeh niečím prekvapuje,nebojí sa bezhlavo púšťať úplne do všetkého, a nedá v podstate ani na chvíľu dýchať. Dve hodiny som sa spokojne usmieval a nemám voči filmu skoro žiadne výtky. Mimochodom, obsadiť Cumberbatcha do úlohy záporáka bol mimoriadne dobrý ťah. ()

RedRose

Moderní coververze Khanova hněvu?? Ne!! ;-) Ale jednoduché to nebude... První Abramsův Star Trek byl úchvatný, až děsivě zajímavý, hlavně tím, že to byl film o transformaci starého Star Treku na nový a to v obrovském blockbuster stylu!! Připomínání, respektive představování jednotlivých členů posádky, které víc než dobře známe a jejich pozvolné, nebo postupné zařazování do děje, bylo skvělé zpracované a nostalgickou emocí to mlátilo hlava nehlava!! Takže oko i mysl byly zavaleny dokonalostí! Ale co s tím dál?? Nyní už víme co a jak a měl by následovat Star Trek, tedy hlavně obsahem ze své Star Trekové podstaty, byť v moderním hávu. Že si scénáristé vzali na přetřes hlavní ikonu eugenických válek (snad i proto, že Khanův hněv byl druhým Star Trekovým filmem, je i teď druhým filmem novodobého Star Treku a na konci si ozáření Kirk se Spockem prohodili, aby to nebylo úplně stejné), bych jim i odpustil, i když mohli přijít s něčím novým. Natočeno je to špičkově a o tom není pochyb, ovšem z celého filmu, i přes to, že jsem se u něj skvěle bavil, mám takový neodvratitelný pocit, že to bude směřovat někam, kde klasický Star Trek nemá co dělat. Star Trek nikdy nebyl a neměl být spektakulární a dech beroucí vizuální orgií!! Vždy šlo především o myšlenku a obsah a přesto, že lepší vizuální pojetí není na škodu, tak na tohle nesmí autoři v žádném případě zapomenout!! Nyní dávám 91% ale s velkou obavou co přijde příště..... (ono tady pomalu ale jistě začíná být přeMarvelováno a vše ostatní se snaží vypadat podobně, což rozhodně není dobře... tak snad se to nezvrtne, protože u Star Treku by mě to mrzelo hodně...) A ještě taková drobnost: 47 let trvalo tvůrcům Star Treku, aby jim došlo, že na těch křeslech by měly být bezpečnostní pásy!! To je hodně velký průlom!! ;-) ()

Maniik88

Predvídateľné, klišoidné, americké. Veľakrát sme vedeli čo sa stane a prehnaných scénok bolo habadej. Navyše Pine a Quinto sú strašne nesympatickí. Ešte že sme sa mohli pousmievať na Zoe a Alice, no a záporák Cucumberk bol super. Na nervy šlo aj umieranie postáv a ich trápne citové výľavy, ktoré boli okopírované z nejakej Esmaraldy či čo. Samozrejme je suprová vizuálna stránka. Nuž podčiarknuté a sčítané, nie je to žiadna sláva, ale pozrieť sa to dá. ()

Gromit

Já věděl, že mě J.J. Abrams nezklame. Druhý Star Trek je stejně vynikající jako ten první. Jednotlivé postavy jsou posunuty o pořádný kus dál, nechybí humor ani emoce. Jen atmosféru to má trochu jinou - ano, druhý Star Trek je o poznání temnější. A velkou zásluhu má na tom především Benedict Cumberbatch, z jehož padoušského Harrisona místy opravdu mrazí. Nezbývá než doufat, že třetí díl vznikne co nejdříve! ()

biergof odpad!

Jak sem si vychutnával jedničku, tak zahazuju tohleto..co to vlastně je? Nenápadně vykrást původní příběh..tak to se hoši měli trošku víc snažit. Pod všemi těmi haťapaťa udělátky je sprostá, příběhově sakra levná, vykrádačka, ale co hlavně když to sype! Za tohle by měl Abramse znásilnit vlastní děda a třeba už dá pokoj, řiťopich! ()

sWONDER

Jednotka sa mi páčila viac, ale aj toto je perfektná Sci-fi jazda s úžasnými trikmi a kopou akcie, ktorá ale bola na môj vkus, až príliš zbesilá a dlhé scény mi trochu vadili. Záporák mal síce isté čaro, ale nezdal sa mi dostatočne 'Bad Motherfucker'. Namiesto poriadnej dávky akčných scén by som prijal podrobnejšie spracovaný príbeh, ale ako popcorn to bolo výborné. Perfektný vizuál, neustála akcia, sympatický herci a fakt, že celkovo Star Trek môžem to musí byt aspon 80%. Trochu tomu dopomohol a potešil aj Robocop :) ()

viky13

Výborné efekty ,sympatické postavy i herci a poutavý příběh mě opět strhly do fantastického světa vesmíru ,neobjevených planet ,všech možných ras a neomezených technologií.Hlavní hrdinové ( Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana,Karl Urban ) jsou samo o sobě ať už v jakékoli roli sympatie sama ,ale nesmíme opomenou ty menší a o to zajímavější vedlejší postavy...nejvíce mi asi v hlavě uvízli ...John Cho ( Sulu ) , Anton Yelchin ( Czechov ) a Simon Pegg ( Scotty ) ()

Dave9794

Poněkud zklamání. O třídu horší než předchozí díl. Vše se točí okolo efektů, kterou jsi mimochodem úžasné. Avšak na příběh se nějak zanevřelo. Namísto dvouhodinového filmu by se Star Trek Into Darkness v klidu vešel do jedné epizody ze seriálu. A když přejdu k obsahu, tak možná nějaký ten hlubší smysl o pomstě atd. se tam najde, ale celkově pouze lehce nadprůměrný a dosti předvídatelný děj se slušnými hereckými výkony. A ke všemu tomu ten závěr... ()

JohnZ87

Do posledního detailu vypiplané dílo. Skvělý Zachary Quinto (podle mě by si zasloužil minimálně nominaci na Oscara) a vtipný Simon Pegg (nejen on). Pár nedokonalostí se najde, ale to prakticky u všeho. Také bych příště ocenil o trochu více "vesmírné exotiky". 90% ()

hamir0

Jak bych jen mohl dát negativní hodnocení filmu, kde hrají Pegg a Cumberbatch?! Je to pěkné, svižné, akční a má to několik pěkných dialogů. Kdybych byl Trekker, dal bych asi ještě o hvězdičku víc. ()

LudkovaLevaRuka

Staré a nové Štreky jsou jako starý a nový Kirk - oba jsou nesnesitelní, ale každý jiným způsobem. (Naopak Khan si polepšil - z přestárlého Malajského prostituta se vyšvihl na matrixoidního krutoborce, který vypadá cool dokonce i když pláče.) Z vlhkých geekovských fantazií se stala popcornová zábava pro široké masy, stejně jako třeba z Transformerů. Staré Treky mi připomínali třídního otloukánka - chabé, trapné a rádoby chytré. Není divu, že je šprti milují. Ta neodmyslitelná trapnost a hnidopišství mě vždycky štvala... ale tady mi chybí. Už to není ono, je to jen další předražené sci-fi. ()

Oudee33

Asi si budu muset dát znovu jedničku abych si připomněl co se myslí pod pojmem scifi zážitek... Tohle je dosti slabý druhý výluh. 65% ()

Uesbe

Toto bol najlepší remake, ever! Cumberbatch spravil herecký koncert na želanie zbláznených fanyniek i tých, ktorí si myslia, že vyzerá ako kuna......ostatní boli veľmi, veľmi dobrí, ale tak.........a tým, ktorým vadia Spockove výbuchy len pripomínam, že aj on je len 50% človek........ na základe očakávaní mierne sklamanie, ale postavy to naozaj prebrali.....asi by sme si mali zvyknúť, že dnes sú herectvo a dialógy a referencie prvoradé a originalita príbehu na druhom mieste..... žite dlho a prosperujte a nepokazte si oči! ()

elixir

Kde se poděl zápal z prvního dílu ? Druhý mi neměl co "nabídnout", možná to byl souboj Kirka a Spoka který jsem v tomto díle nenalézal, netuším, ale vím že druhý díl přeci jen "osolen" byl, ale ne dost a víme jak chutná krmě bez soli či méně soli. Uvidíme co přinese třetí Star Trek, třeba se dočkám i pepře. Shrnuto : Star Trek 2 je podívaná, ale ne zdaleka jako jeho předešlá vezre z roku 2009. Dost už porovnávání. ()

TommyDiamond

Druhý díl Star Treku s podtitulem Do temnoty už pro mě nebyl takovou peckou jako díl první. Kapitán Kirk, Spok a celá ta jejich banda, která brázdí po galaxii na lodi Enterprise a bojuje hlava nehlava se zlem nepředvedla nic nového pod sluncem. S odstupem času mi díky podobnému průběhu jistě oba díly splynou v jeden. Druhý díl mě svým dějem prostě neoslnil. Klad vidím v tom, že díky dobře vykonstruovanému a vyhrocenému ději u mě vládla nejistota zda se všechny hlavní postavy dožijí konce (hlavně pak kapitán Kirk).... Dám tři hvězdy.... ()

vZeč

Velkofilm v nejzábavnějším slova smyslu. Odpouštím i ten hrozný konec. Je radost sledovat děj, postavy, akci, triky, všechno to náramně šlape. V jistým smyslu ten druh velkofilmu, co jede na vlně temnoty, tajemna a velkých přehrávaných dialogů, vypadajích jak nejosudovější věc ve vesmíru, ale zároveň s nejvyšší prioritou bavit a mít šťávu, zkrátka šlapat. Dostává mě scéna v san franciském baru, kde se opíjí Simon Pegg. Celá scéna je komorní, trikově nenáročná s pozadím několika dalších opilých lidí. Jenže Abrams tu scénu uvede giga záběrem na trikově vymazlené San Francisco a až pak s kamerou zajede do té hospody. Bezdůvodně. A kupodivu, není to nesympatické, že by se to třeba oplývalo svou velikostí (zdravím Jacksona). Je v tom hravost a je vidět, že Abramse to baví. Mě taky. ()

jadran90

Vše dobré z jedničky funguje i tady, úvodní scény překonávají jedna druhou a obrázek Khana zahraného skvělým Cumberbatchem by si teď nad postel měl pověsit nejeden terorista. Sherlock je prostě vždycky napřed. Díky menším zvratům to pěkně letí i bez warpu, ale už mě štvaly ty věci typu záchrany v poslední vteřině. Čekal jsem to prostě ještě temnější. Khan nedostal adekvátní prostor a konci chybí osudovost, bez které všechny dramatické řeči ztrácí na významu. ()

J.e.r.e.c

Jakej je vlastně ten novej Star Trek? Někdo říká dospělejší, někdo slátanější, pro někoho je povrchní, pro jiného dokonale zábavný. Já říkám rychlej, novej Star Trek je především pekelně rychlej. A to tak, že kdyby byl o polovinu pomalejší, pořád by byl moc rychlej. Ve filmu se potýkají s problémy ohledně fungování lodního pohonu, ale Abrams měl při režírování warp zapnutej na maximum (koukám, že tento příměr je tady kolem rozšířený asi jako malárie v rovníkové Africe). Od prvních vteřin se ST žene kupředu v nesmlouvavém tempu a nepoleví z něj ani na chvilku, žádné místo k odpočinku, vydýchání, ale tím pádem ani prožití emocí, vychutnání si jednotlivých scén a jejich dopadu, protože už se na vás řítí další. Honičky, přestřelky a zběsilé kaskadérské kousky se tak střídají s přestřelkami, kaskadérskými kousky a honičkami. Rychlý je ve filmu i humor, takže Scottyho kulometné bonmoty jsem prostě nepobíral, jakž takž jsem se ještě chytal u suchara Spocka a obecně vtipný byl s problémy neustále zápasící Chekov (i když tam veškerá legrace spočívala v jeho zoufalém hlase s ruským přízvukem a´la Red Alert). Posádka Enterprise však tentokrát hraje jen druhé housle. Hlavním virtuózem a hybatelem všeho dění je záporák ztvárněný Cumberbatchem, jeho postava je zdaleka nejzajímavější ze všech a k tomu disponuje koňskou dávkou smrtícího charismatu (nebo-li death magnetic). I když v sobě nese rysy klasického maniaka poháněného pomstou, jeho motivace zůstává do jisté míry skryta. Benedict na sobě hodně zapracoval po fyzické stránce, dříve štíhlý Sherlock nabral slušnou porci svalové hmoty a jeho bojové scény jsou lahůdkové. A vůbec nevadí, že při svých výstupech teatrálně přehrává do démonična, u postavy, kterou hraje, je to naprosto v pořádku. Srovnání s jedničkou je nevyhnutelné a podobně nevyhnutelná je i porážka druhého dílu. Byť rozhodně nejde o popravu. A navíc to není úplně férová bitka, první díl nového Treku měl přeci jen tu obrovskou výhodu, že budoval celou mytologii od začátku, takže vás do děje vtáhl skrze představování postav jednotlivých členů posádky a mezi nimi vznikajících „chemických“ vazeb. Ve dvojce už režisér tenhle trumf nedrží, nikdo nový důležitý se tu neobjevuje (až na jedny důležitě se tvářící kozy), a protože hlavní hrdinové se vnitřně nikam neposouvají, není pohled na jejich hašteřivé interakce už tak vtipný/zajímavý/neotřelý, jako dřív. Kirk, Spock, Sulu i Uhura odvádějí naprostý standard, o Scottym s Chekovem již řeč byla, nakonec mi jako nejzajímavější člen posádky vyšel Kostra, který podle mě dostal i víc prostoru, než minule. Celkovému dojmu poněkud škodí totálně do retra hozený závěr, což je úplně zbytečná šaškárna, protože tu tragédii, kterou nám filmaři servírují, jim z pochopitelných důvodů neuvěříte ani na vteřinu. Pozitivní dojmy i tak jasně převládají, ale k dokonalé vychutnávce chybí ten optimální chuťový ocas, něco, co by ve mně rezonovalo hodiny a dny po závěrečných titulcích. 75 % (Poznámku pod čarou: Nejsem si úplně jist, že zde vytyčený směr je ten správný, a to zejména s ohledem na chystanou Epizodu VIII. Abrams umí akci, velkolepou akci, ale jestli udělá ze Star Wars jen spektakulární klipový guláš, bude to krok do vzduchoprázdna a temné nicoty vesmíru.) //Edit// Napodruhé lepší. Dokonce tak, že mažu většinu výtek po kinoprojekci! Znalý děje, nevadila mi jeho rychlost, ani „smrštění“ vzdálenosti Země-Kronos do minutového tripu mezi zastávkami Florenc-Můstek. A co je nejpřekvapivější - emocionálně mě to dostalo mnohem víc, než napoprvé. Takže to momentálně vidím s jedničkou na plichtu! 80 % () (menej) (viac)

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

11.04.2018

The Rock míří do džungle

The Rock míří do džungle

10.04.2017

Dwayne Johnson se nefláká. Letos ho uvidíme v Rychle a zběsile 8, Pobřežní hlídce a Jumanji, tedy ve třech docela velkých filmech, a do budoucna to s ním bude podobné. V roce 2018 nám naservíruje… (viac)

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel

20.12.2016

V minulých letech platilo, že si zhruba polovinu filmových a seriálových géniů zahrál Benedict Cumberbatch. Britská hvězda se objevila v Hawkingovi, Sherlockovi, Kódu Enigmy, Doctoru Strangeovi nebo… (viac)